Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Meni su najjaci herbalajfovci po pitanju tih racunanja procenta masti. Dolazili neki klinci u teretanu sa pricom da su im ovi iskusniji merili procenat masti i dobijali su rezultate tipa 12.3% i slicno :D Mi se smejali, cudili, kadar nevera...

 

Inace, pre jedno nedelju dana je malo falilo da predjem na dark side i uzmem testosteron depo. Drug uzeo sebi winstrol i taj Galenikin depo pa je i mene nagovorio, hteo sam 250mg nedeljno da probam, solo depo... a onda sam u zadnji momenat odustao i to ne zato sto je hemija losa ili tako nesto nego sam skontao da ne mogu da ispostujem 200+ grama proteina, 400-500gr ugljenih hidrata i 80-100gr kvalitetnih masti, dnevno naravno. Toliko nisam u zivotu uneo jedan dan, a ne u kontinuitetu. Kontam da cu probati tamo negde sa 40 godina, kad pocnem da se raspadam od natural vezbanja :D

Link to comment
  • 4 weeks later...

Za soma kila moras biti fanatik, prvo dostici prirodni limit a onda se rokati ozbiljnom hemijom i ozbiljno trenirati godinama pa mozda imas sanse da budes blizu toga :D A za ovo sto tebe zanima ti treba samo slobodno vreme i lova, i naravno solidna posvecenost. Samo... :D

Izvinjavam se što ulećem, ali kako mislite hiljadu funti/ kila? Jasno mi me da to ne može odjednom? Ili je to 8x125 recimo u jednoj seriji ili šta?

Link to comment

Izvinjavam se što ulećem, ali kako mislite hiljadu funti/ kila? Jasno mi me da to ne može odjednom? Ili je to 8x125 recimo u jednoj seriji ili šta?

 

Sabran cucanj, mrtvo dizanje i benc, sve po jednom i sve u istom danu. To su powerlifting discipline, specijalno izabrane da se koncentrisu na snagu. Za razliku od olimpijskih disciplina u kojima je eksplozivnost vazna i tehnika ima veci uticaj, ovo je blize ideji sirove snage. Tela su gradjena tako da najcesce prednost u jednoj daje minus u drugoj disciplini pa se gleda ukupan "total" kao mera, mada na samom vrhu sporta neki ljudi umeju da se specijalizuju (obicno oni koji imaju prilike za svetski rekord). Posto ima milion federacija, sport je na dosta niskim granama, ali za amatere nesuglasice oko detalja pravila ne cine razliku.

Link to comment

Sad vec ne znam da li me zajebavas, ali evo ga:

 

 

 

 

edit: da, trebalo bi da nas neko preseli jos od trenutka kad sam ja krenuo s ovim.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

 mogu samo da pretpostavim kako vama zvuči to što ja pišem, stvarno nisam htela tako detaljno da opisujem situaciju, a ni da me sažaljevate. al' otelo se :-)

 

 

Zvuči inspirativno. Hvala ti što pišeš ovde.

 

Hvala i kudravom na vrlo informativnim odgovorima.

 

Čitamo... i dižemo (namrtvo ;)).

Link to comment

Ja nikad nisam išao na taj max pa ne znam. Samo serije od 10. Recimo benč sa 70kg. Čučanj nisam više od 60 jer mi noge lako buknu pa krenu butine da mi se taru. Za mrtvo i ne znam. Aj sad ako krenem pa će kažem ovom svom spartancu da tako neki program guram.

Link to comment

Ja nikad nisam išao na taj max pa ne znam. Samo serije od 10. Recimo benč sa 70kg. Čučanj nisam više od 60 jer mi noge lako buknu pa krenu butine da mi se taru. Za mrtvo i ne znam. Aj sad ako krenem pa će kažem ovom svom spartancu da tako neki program guram.

 

Ima neka matematika koja kaze da mozes izracunati max sledecom formulom:

 

 

tezina * broj ponavljanja * .0333 = pretpostavljeni max

 

E, sad, ovo je jako otprilike i razlicitim ljudima ove stvari variraju. Recimo zene tipicno imaju jace submaksimalne tezine (moze vise puta 5x5 nego sto bi se ocekivalo kad joj znas 1RP max). Kad si u domenu 10 ponavljanja onda sve to malo pada u vodu jer se to vec smatra radom na hipertrofiji vise nego treningom snage i razlicita misicna vlakna uzimaju veci nivo ucesca u radu, a jos dodatno krece da utice i izdrzljivost. Naravno, nista od toga nije skroz iskljucivo i sve ucestvuje u svemu, samo je pitanje odnosa. S tim u vezi ima i poznata zajebancija kako 6 ponavljanja ne radi bukvalno nista jer je snaga ispod 6 a hipertrofija iznad 6, pa onda kad dizes 6 puta nesto ko da si sedeo na plazi. :)

 

Tako da bi morao da probas barem 5-6 ponavljanja da bi stekao osecaj gde ti je maksimum. Ima fora da sto si jaci, to ti je dizanje tog maxa veci problem za centralni nervni sistem. Zbog toga ozbiljno jaki ljudi nisane takmicenje da bi na njemu digli maksimum, a u svakodnevnom treningu gledaju svoje serije i u odnosu na njih racunaju gde bi taj maksimum mogao biti. Sto si slabiji, to ti je max manji problem, mada tipicno to ide uz losiju formu, pa opet unosis neki rizik. Svakako nemoj insistirati kod trenera da dizes maksimum ako on ne misli da bi trebalo, nego uzmi ovu formulu pa racunaj otprilike na 3 ili 5 ponavljanja. Ako si danas uspeo 5 puta da izguras neku kilazu, a za mesec dana si je digao 6 puta ili si 5 puta digao tu istu kilazu+1kg, ti si u tih mesec dana postao jaci. A na kraju je to jedino sto je bitno - da li napredujes, ili kako se to kaze da li imas "progressive overload". 

Koga zanima da se bavi snagom trebalo bi da radi po nekom ustaljenom programu koji je pokazao da funkcionise u praksi. Ja, na primer, radim po programu "5/3/1" Jim Wendler-a, ali ima puno programa kojima covek moze da se posveti. Jedino sto je bitno kad gledas neki program je da li ima jasne kriterijume napretka. Znaci, ako meris trening po tome koliko te boli neki misic ili da li si se oznojio, to znaci da ne znas sta tacno radis tu. Jedino sto je merljivo je koliko gvozdja se mrda danas u odnosu na juce i to je to. Uz to, pametni ljudi se bave i svojim kardio stanjem, a opsta kondicija pomaze u svemu pa se ocekuje da na njoj radis paralelno. 

 

Eto, ukratko ako ti je trening snage interesantna tema, nadam se da nisam smorio.

Link to comment

Duci, ako budes radio triceps potisak sa 70 kila, dacu ti moju Astru da provozas par krugova i da budes malo faca.

Par krugova oko klanica i moguće sisanje palčine neka hvala, al npr za djubretovu mazdu bih pristao da se malo oznojim sa nekih 10 sklekova sa tobom na leđima., tad bih očekivao sisanje najmanje oba palca istovremeno.

Edited by Duci Simonovic
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...