Jump to content
IGNORED

Razna prakticna pitanja


yolo

Recommended Posts

ne skida se opna, bar je ja ne skidam i ne znam nikoga ko skidanisu se pokvarile za tako kratko, mogu danima u frižideru da stoje, a možeš skuvane i da zamrzneš
Ok, tnx.
Ali smrad nije normalan. Jedino što se desi kad se kuvane ohlade je želatinizacija.
Meni je smrdelo, ali mu to više dođe neki intezivan miris, a ja nemam pojma dal treba tako jako da miriše. Ako ne treba da ima nikakav miris, onda se pokvarilo, ako ima miris onda je to to. Kad sam leblebije newbie.
Link to comment
Kada potopite leblebije, da li cistite ljuspice nakon sto krenu da se odvajaju?
neki ljudi ciste, ali tek kad krenu da kuvaju pa ljuspice pocnu same da se odvajaju (tj. nakon sto skinu s vatre). u ljuspicama je veci deo materija koje stvaraju gasove, otud i odvajanje. u jednom suludo dugom humus receptu sam videla da se vise puta menja voda u kojoj se kuva, i da se svaki put odstrani sva pena i sve ljuspice koje su do tada pocele da se odvajaju.
Link to comment

sto se mene tice ja mahunarkama obavezno promenim jednu ili cak dve vode. stepen raketnog goriva koje formirate u svom zadnjem trapu se tako osetno smanjuje, ne samo sto promenim vodu nego ih prilikom bacanja vode stavim pod mlaz vruce vode cesmovace i dodatno operem i njih i serpu od bilo kakvih ostataka pene i prljavstine.ljustenje ima smisla ali je tezak pain in the ass koji se resava ili ignorisanjem ako ide u humus, sve se samelje pa ko ziv ko mrtav, ili kupovinom oljustenih leblebija u super veru gde postoji izbor. oljustene su zuce po boji i nesto sitnije od neoljustenih. kad pominjem velicinu samo da kazem da od razlicitih vrsta leblebije najgrdju koru tj opnu imaju one najvece, dok je kod sitnih ona prakticno zanemariva. generalno sto vece zrno, to gora kora, vazi za sve. zato se bob apsolutno mora ljustiti sto je najgora stvar u vezi njega, ali vredi cimanja i truda.vezano za smrad, zavisi sta ko podrazumeva pod smradom. ozbiljan smrad nije normalan i pokazatelj je nekakve nezeljene fermentacije koja se tu odvija. treba baciti tu vodu, isprati i ostaviti pa ako u nekom kratkom roku opet zasmrdi onda mislim da se sa time ne treba igrati. medjutim leblebije imaju neki svoj miris koji nije bas svakome po volji pa sad, moze biti da je to taj smrad o kome se pise.

Edited by gazza1
Link to comment

meni je jednom prilikom(natapao skoro ceo letnji dan) krenulo da fermentise i da peni i da se oseca, ne znam dal bi mi nesto falilo al ja sam bacio, ispirao al miris™ je ostao..

Link to comment

moguce je da naut specificno fermentira. ako vas put nanese u prizren, potrazite neku stariju pekaru u kojoj moze da se kupi tradicionalni prizrenski hleb koji se (po secanju, neko ce vec tacnije znati) zove pitalke ili tako nekako. on za fermentaciju ne koristi kvasac nego neku staru vrstu nauta koji se samelje krupno, potopi u vrucu vodu i ostavi da radi, hleb je skroz divan, lisnat, vrlo specificne mekoce i elasticnosti, ima zutu boju od tog kiselog testa, pomalo po strukturi podseca na one lisnate pogace koje domacice prave sa jogurtom u testu. odozgo je na sredini posut sa malo sira i susama, lako se prepoznaje. to je stari turski recept, nema nigde sem u prizrenu, mozda jos u skopju (kako sam cuo).da imam kafanu, ovo bih sluzio gostima.sad cu da proverim sa prizrenskim prijateljima kako se zove tacno taj hleb, mislim da bi negde trebalo da nadjem i slike

Edited by gazza1
Link to comment

dal je normalna pojava da se u vaki recept za koh ne stavi prasak za pecivo? :unsure:http://www.coolinarika.com/recept/kokos-koh/meni je u subotu sve ispalo gnjecavo i plivalo je u ovolko mleka

Edited by orderka
Link to comment

Hoce, hoce...

Цека рецепти
  • Састојци : 1 шоља кафе млаке воде, квасац хлеб величине ораха, 2 шоље воде, со, брашно.

У контејнеру где ће да се кува тесто, поток воде, соли и квасца порекло.Бачен брашно мало по мало пумпања са дрвеном кашиком.Воббли репе са кашичицом, јер тако меко кувано, да лепљиве руке.Када се преселио и припремљени у одговарајућој дебљини, покривена посуда и остаје топло место око 2 сата.Када се повећа обим, са дрвеним кашикама ливених делова - Делови 6-7 њих, поставите оброк на столу.Компримовани у брашно, добио је округлог облика, испеглан напоље и стављен у чистом крпом пермиллур.

Покривени остане 20-30 мин, а затим опрати топлом, сломити на неким местима, а не да се пробије форму, наведен у тепсију пермиллур и пре загрева.Смештен у топлу рерну температури од 250 * Ц да испечем за 8-10 мин, у зависности од величине питалкаве.Како да извуче из рерне, они су прекривени салвету да мало омекша.Служи се топло са крем сиром, пржене паприке, слана вода, кобасице и сл.Исто се може кувати пулпе самунат са кобасицом или питалка Рамазана.Једном постављен самунат да дођу пецива салвете, ставио изнад кобасицом и притисне мало, јер је квасцем, они су пажљиво распоређени на плех и пеците 10 минута.

Link to comment

ovo je nesto drugo ali kad smo vec krenuli u pravcu leblebija u pekarstvuhttp://hungrygirls.com.au/wordpress/2010/11/24/italian-chickpea-bread/mada jedan drugar talijan ovde iz krunske preti da ce da pravi ovohttp://www.manusmenu.com/farinata-di-ceci:oblizujemsekaomacornadslaninom:Farinata-9.jpg

Link to comment

ko ce agrona docekati :lol:

Uzmeš dvadesetak zrna (bolje malo više, znači šaku) svežih leblebija ( nekad su leblebije zvali naut ), stucaš ih u avanu, ne mora baš skroz sitno, samo ih razbiješ onako..Staviš to u flašicu od pola litre i preliješ vrelom vodom ali tako da ne napuniš skroz flašicu, ostavišprazan prostor u flašici otprilike četiri prsta s vrha..Ostaviš da odstoji 24 sata na toplom (zamisli, nekad su to žene nosile pod prsima ceo dan, vezivale flašicu za telo nekim končićem ili tkaninom, jer je tu uvek toplo)..i za to vreme leblebije puste penu koja napuni flašicu..Zatim uzmeš malo brašna (otprilike 100 gr) dodaš kašičicu šećera i zamesiš malu pogačicu sa tom penom i pustiš da naraste...Kad naraste, to iskoristiš kao kvasac za mešenje..
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...