Jump to content
IGNORED

Kafa


dig_chohano

Recommended Posts

da ta lavazza masina pece dobru kafu cak i sa kapsulama ali je t

2 hours ago, Ras said:

 

Iskustvo mi je pokazalo da je za pripremu kafe u (francuskoj) presi:

  • finije mlevenje bolje od obično preporučenog nešto krupnijeg (no, eno gore i drugačijeg iskustva),
  • svako natapanje kafe duže od 2-3, maksmalno 4 min, dovodi do koncentracije neprijatno gorkog ukusa kafe. Naravno, vreme natapanja u vezi je i sa finoćom mlevenja.

Akrobatsko sipanje nisam probao.

 

Kafu kupujem u zrnu. Meljem u običnom električnom mlinu, onoliko koliko stane u mlin. To mi je dovoljno kafe za dva-tri dana.

Ponekad me u 6 ujutru iznenadi prazna kutija, pa da ne bih šokirao komšije agresivnim zvukom, mlin prilikom mlevenja ušuškam jastukom i jorganom i sednem na njega.

 

 

ma brzo se nauci a neuporedivo je manje taloga u kafi, cista poezija

 

Link to comment
11 hours ago, 3opge said:

 

to je cista glupost da se melje toliko gromadno za french pres, valjda da ne bi kafa prolazila kroz filter za one koji ne znaju kako se pravi pa nabiju klip pre nego sto sipaju i onda puno taloga ode gore.

sto je finije sameljes bolji je ukus.

 

 

rekao bih da je razlog krupnog mlevenja za french press vreme ekstrakcije, a ne izbegavanje soca u tekućini. da je soc u pitanju, onda bi se i filter kafa mlela kao za tursku.

početni uslovi su isti: ista kafa sveže ispržena (2-14 dana), sveže samlevena (neposredno pred pripremu), bez korišćenja hepeka za čuvanje svežine, ista voda, ista temperatura vode.

  • finije mlevenje povećava dodirnu površinu kafe
  • veća površina ubrzava ekstrakciju
  • manje vremena je potrebno da dodje do preekstrakovanja (gorka kafa)

za različite kafe vreme ekstrakcije u funkciji krupnoće varira, tako da je moguće da za jedno zrno treba krupnoća morske soli, a za drugo kuhinjske soli. svakako se skala onda pomera i za ostale načine pripreme: kafa koja traži sitnije mlevenje za french, sitnije se melje i za moka pot npr. 

 

meni se dešavalo da za french press za izlapele kafe dobijam bolje rezultate u sitnijem delu opsega.

 

uostalom, jednostavno je probati: sa istom kafom šetaš podešavanje mlina od ultra krupnog do sitnog. kiselkasta, vodnjikava - previše krupno. puno telo, svi ukusi (koje to zrno može da da) ravnomerno raspoređeni - bingo. gorak, težak, ravan ukus - presitno.

Link to comment
1 hour ago, kozha_klima said:

 

rekao bih da je razlog krupnog mlevenja za french press vreme ekstrakcije, a ne izbegavanje soca u tekućini. da je soc u pitanju, onda bi se i filter kafa mlela kao za tursku.

početni uslovi su isti: ista kafa sveže ispržena (2-14 dana), sveže samlevena (neposredno pred pripremu), bez korišćenja hepeka za čuvanje svežine, ista voda, ista temperatura vode.

  • finije mlevenje povećava dodirnu površinu kafe
  • veća površina ubrzava ekstrakciju
  • manje vremena je potrebno da dodje do preekstrakovanja (gorka kafa)

za različite kafe vreme ekstrakcije u funkciji krupnoće varira, tako da je moguće da za jedno zrno treba krupnoća morske soli, a za drugo kuhinjske soli. svakako se skala onda pomera i za ostale načine pripreme: kafa koja traži sitnije mlevenje za french, sitnije se melje i za moka pot npr. 

 

meni se dešavalo da za french press za izlapele kafe dobijam bolje rezultate u sitnijem delu opsega.

 

uostalom, jednostavno je probati: sa istom kafom šetaš podešavanje mlina od ultra krupnog do sitnog. kiselkasta, vodnjikava - previše krupno. puno telo, svi ukusi (koje to zrno može da da) ravnomerno raspoređeni - bingo. gorak, težak, ravan ukus - presitno.

 

ja za frenchy koristim espresso mlevenu i odlicna je uvek.

 

 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

ne mogu  naći gde se  @morgana /valjda/ raspitivala za  kimbo kafu  za   espreso/moka pot

sećam se da sam objašnjavao kod drugih mađara na prolazu od njegoševe  ka maksima gorkog na kaleniću

e sad više  nema kod njih ali ima kockica dve kod prvih, 350 din

prvi na koje udaraš na tom prolazu kad uđeš na pijac iz njegoševe

 

  • Hvala 2
Link to comment
10 minutes ago, Eleniko said:

ne mogu  naći gde se  @morgana /valjda/ raspitivala za  kimbo kafu  za   espreso/moka pot

sećam se da sam objašnjavao kod drugih mađara na prolazu od njegoševe  ka maksima gorkog na kaleniću

e sad više  nema kod njih ali ima kockica dve kod prvih, 350 din

prvi na koje udaraš na tom prolazu kad uđeš na pijac iz njegoševe

 

 

super, hvala ti :heart:

Link to comment

pojavila se, bar je ima u merkatoru, lavazza gold za nespresso aparate

 

i odlična je

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment
On 19. 11. 2023. at 14:55, vookela said:

Koja je bolja, Lavazza crema e gusto classic ili Kimbo kafa? Nudi mi drugar da mi donese iz BeĆa, pa rekoh da se raspitam malko...

Lavazza naravno

  • +1 1
Link to comment
On 19. 11. 2023. at 14:55, vookela said:

Koja je bolja, Lavazza crema e gusto classic ili Kimbo kafa? Nudi mi drugar da mi donese iz BeĆa, pa rekoh da se raspitam malko...

Kimbo naravno :)

 

(Slicne su po kvalitetu, klasičan talijanski pregoreli espreso. probaj obe pa vidi koja ti se više sviđa)

  • +1 1
Link to comment

Ja obicno kotistim Lavazza kafu,  najcese Crema e Gusto, i svikao sam na nju. Probao sam i Kimbo u kucnoj varijanti i nisam video neku drasticnu razliku. Naravno, to je povezano sa mojim culom ukusa, koje i nije nesto narocito, i nacinom pripreme kafe.

Na Frankfurtskom aerodromu, na A izlazu, postoji Kombo kafic gde cesto pijem kafu, skoro svaki put kad sletim. Svidja mi se, ali to moze biti povezano sa manjkom kofeina nakon leta ;)

 

Link to comment

meni je kimbo legao sa vodom koja ima dosta kamenca. letos sam je probao i odmah je ušla u dnevni repertoar. crema i gusto mi je u jednom trenutku postala monotona sa tom njenom prepečenošću - pa sam počeo da koristim manje nagorele lavazze, uglavnom su to ove koje reklamiraju kao popodnevni izbor. pa sam se onda vratio na megalo prepečene tako što sam otišao na segafredo intermezzo 12/12, koja mi se na početku dopala ali sam se brzo zasitio pa sam uzeo malo manje spaljenu 9/12. uz sve to sam šarao i sa kuvanom /turskom/ da koliko toliko održim osetljivost u ustima za različito.

 

šta znam, dosta stvari utiče na ukus kafe koju pijete - zrno, voda, aparatić u kome spremate, treba se izboriti sa time ili možda ne obraćati toliko pažnje koliko izgleda da ovde radimo... tjah.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...