Jump to content
IGNORED

Crnogorski jezik


hazard

Recommended Posts

E bash su super ovi primeri i dijalekti jednog te istog jezika.Svejedno ko kako govori i izgovara rechi ,pisani je jezik uvek isti i niko od svih trih sto si ih pobrojaonema nikakvih problema sa citanjem i razumevanjem. Valjda je to i sushtina.Svajcarci govore neki svitzer ditch koji valjda ni oni sami ne razumeju bash potpuno.Ali zato svako ko zna nemacki bez ikakvih problema cita Neue Züricher Zeitung,Hermanna.Hesseaili recimo uputsva kako se jede cokolada :) Prema tome dabome ili nidje veze sa primerima nemackog.Osim toga nikome ne pada na pamet da usitnjava nemacki jezik....I na kraju pitanje za tebe.Kojim je jezikom pisao Njegosh. Sta cemo s njim?
Teodosija, mislim da nisi pažljivo pročitala seriju mojih postova :DJa sam govorio o hipotetičkoj situaciji da Austrijanci i Švajcarci stvore nove standardne jezike na bazi lokalnih govornih dijalekata. Mislim da je jasno da nisam rekao da će se to i dogoditi. Taj hipotetički austrijski standard bi izgledao nekako ovako (Wikipedia):
Serwas, i bî da Pèda und kimm vô Minga. = Hallo, ich bin Peter und ich komme aus München.'S-Liasl håd se an Hàxn brocha. = Lisa hat sich das Bein gebrochen.
Za švajcarski makar znamo:
En auti Chäpslipischtoleäs Portmonee, natürlech läräs Bleistift u nes Stückli Choleäs Nastuech, wo gärn suber wär A grauet-grüene Bitz Kandiszuckeräs Chleeblatt, vierblettrig u verblüeitäs Mässer u a Hampfele Marmeliäs Loos, wo sicher niemmer zieht Zündhöuzli u nes Iele-Eschtliäs Biliee uf ä Münschterturmä Lupe un näs MugiigeliU z'ungerscht no ä Rägewurm Was so ne Chnopf - s'isch fasch es WungerNid aues mit sich umetreit !ä Sack vou Gräbu, Dräck u Plunder ?ä Sack vou Buebe-Seeligkeit !
...Mislim da je Njegoš govorio da piše na srpskom, tako da bi mu valjda trebalo verovati. Ali kakve to ima veze s novim crnogorskim standardom?
Link to comment
  • Replies 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    44

  • расејан

    24

  • Teja

    19

  • hazard

    17

Teodosija, mislim da nisi pažljivo pročitala seriju mojih postova :D Ja sam govorio o hipotetičkoj situaciji da Austrijanci i Švajcarci stvore nove standardne jezike na bazi lokalnih govornih dijalekata. Mislim da je jasno da nisam rekao da će se to i dogoditi. Taj hipotetički austrijski standard bi izgledao nekako ovako (Wikipedia):Za švajcarski makar znamo:...Mislim da je Njegoš govorio da piše na srpskom, tako da bi mu valjda trebalo verovati. Ali kakve to ima veze s novim crnogorskim standardom?
Hipoteticki,situacija sa austrijskim mnogo je zayebanija nego recimo hipoteticka sa srpskim ili hrvatskim.Neke krajeve u Austriji ( ali i u Bavarskoj) dibiduz ne razumem, a i prevode sena hochdeutsch dijalozi sa tih narecja. Ali to je tako od kako postoji nemackijezik i dijalekti i niko nema namere da tu bilo sta menja, pri cemu Svajcarci onomadrekoshe da ce da se izdvoje iz ovog Sprachbund-a jer im novi pravopis nije po volji.Ali taj nikome nije po volji pa ga niko i ne koristi.Nego pusti Nemacku,Englesku i Francusku i te tvoje Skandinavce i Spance ;) Pazi, samo se na Balkanu kreiraju novi jezici,odnosno iz cista mira postojeci jezikmenja ime a sve u granicama novonastale drzave. Ne mislim na Hrvatsku i Srbiju.Mislim na BiH i CG. I nisam tek tako Njegosha uzela u usta.Mi smo svi tamo musavi,beznachajni u nekim patkometrijama bilo u nauci,knjizevnosti,umetnosti,muzici ili prosto recheno pameti :D Ti Crnogorci stalno se pozivaju na Njegosha kao najveceg sina naroda i narodnosti CGkoji je ikada postojao, sto verovatno i jeste. Taj covek je govorioda je srpski njegov maternji jezik (valjda je govorio i da je srpskog porekla).Znachi,po logici stvari Njegosh bi bio genije sa srpskog govornog podrucja.Kao i Ivo Andric ili Mesha Selimovic.Koga ce bre tamo u skolama da uzimaju za primer za crnogorski i bosanski jezik?To ja pokusavam da dokuchim bez da uporedjujemo Norvezane sa Svedjanima ili Nemcesa Austriajncima. Imaju oni mnogo bolje konje za trku. Edited by Teja
Link to comment

Ne brini se Teja. Sledi jedna istorijska revizija, kojom ce se dokazati da Njegos nije imao nikakve veze sa Srbijom i Srbima, i da cak nije ni znao gde se ta strana zemlja nalazi, jer to tada bila za njega Turska.

Link to comment
Ne brini se Teja. Sledi jedna istorijska revizija, kojom ce se dokazati da Njegos nije imao nikakve veze sa Srbijom i Srbima, i da cak nije ni znao gde se ta strana zemlja nalazi, jer to tada bila za njega Turska.
Eh, danas citam, a juce je cuh licno na nemackoj TV, da Pamela Anderson takodje nema pojmagde je Srbija :Hail: , da je cula da ta drzava postoji, ali da ne namerava da inevstira u toj drzavi.Ona je inache sada u CG ( ne zbog linvistike) i tamo vodi neke pregovore ,potpisujeugovore o investicijama. ;)
Link to comment
пјаф™: може краће. repetitio est mater stvpidorvm.
mislim da ovo v u studiorum "radi" samo sa velikim slovima. tj promenili su kad su poceli da pisu mala slova.pisem po secanju, pa ako gresim, neka me neko ispravi
Link to comment
mislim da ovo v u studiorum "radi" samo sa velikim slovima. tj promenili su kad su poceli da pisu mala slova.pisem po secanju, pa ako gresim, neka me neko ispravi
Ти бар можеш по сећању... ја сам већ заборавио кад смо то измишљали мала слова :P . И мени се чини да су прво измишљена она, па да су онда раздвајана слова која су радила два посла (u-v, i-j).Чудна та комбинација, Латини и мрежа... напросто се осетиш раскречен преко пар Миленија (женско име!).
Link to comment
Pazi, samo se na Balkanu kreiraju novi jezici
Ovo uopšte nije istina. Novi standardi se kreiraju gde god da se javi nova država ili druga grupa koja svoju posebnost želi da izrazi kroz jezik. Standardi ne postoje inherentno. Mora neko da ih stvori.
Link to comment
Ne brini se Teja. Sledi jedna istorijska revizija, kojom ce se dokazati da Njegos nije imao nikakve veze sa Srbijom i Srbima, i da cak nije ni znao gde se ta strana zemlja nalazi, jer to tada bila za njega Turska.
Okeanija nije nikad ratovala sa Istazijom... Okeanija i Istazijom su u večnom miru i prijateljstvu... Oduvek se ratuje sa Evroazijom...1984. među nama...
Link to comment

Ja stvarno ne razumem čemu toliko emotivnog reagovanja. Pa i Makedonci su u jednom trenutku (ne tako davno) odlučili da žele drugi standard od srpskog i bugarskog (i tako i bi). Hrvati isto. Bošnjaci isto. Zašto Crnogorci ne bi imali pravo na to?

Link to comment
Okeanija nije nikad ratovala sa Istazijom... Okeanija i Istazijom su u večnom miru i prijateljstvu... Oduvek se ratuje sa Evroazijom...1984. među nama...
Падеминаум™ током ове расправе да никад нисам сазнао шта би са оним пројектом да се Назор преведе на хрватски. Јесу ли одустали или су најзад почели?
Link to comment
Ja stvarno ne razumem čemu toliko emotivnog reagovanja. Pa i Makedonci su u jednom trenutku (ne tako davno) odlučili da žele drugi standard od srpskog i bugarskog (i tako i bi). Hrvati isto. Bošnjaci isto. Zašto Crnogorci ne bi imali pravo na to?
zašto mi ne bismo imali pravo na 1 sprdnju? :huh:
Link to comment
zašto mi ne bismo imali pravo na 1 sprdnju? :huh:
Paaa, Jezik je poznat po restriktivnoj politici prema pravima pojedinaca. Ni strani diktatori nemaju popust :D
Link to comment
Nazor na hrvatski? Kako, sta, praytell.
Ма, жвака још из деведесет прве или ту негде, неко је убацио то у неку расправу да, како је кренуло "ни Назор није писао баш ваљаним хрватским, мораће се то превести". Рачунам да је зајебанција, али никад се не зна - сто других ствари је изгледало подједнако блентаво па се обистинило.Но је проблем са тим новопроглашеним језицима што их сопствена култура, којом се као диче, оповргава на сваком кораку. Јер ем народ нешто није вољан да на брзину мења корак, ем се ни њихови великани нису држали новог канона. Болео их ћошак за то, мајстори су користили алат како им је лежао, а не како неко прописује.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...