Jump to content
IGNORED

Crnogorski jezik


hazard

Recommended Posts

pa onako..... ranije su svi visokoobrazovani pravilno koristili sve padeze (ili makar bas dobra vecina). u medjuvremenu su neki koji su ranije govorili sve padeze poceli da govore "zivim u niksic".
Bas tako govore? Ja sam bio ubedjen da Hercegovci govore najpravilniji srpski jezik, a da je Niksic u stvari deo stare Hercegovine?
Link to comment
  • Replies 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    44

  • расејан

    24

  • Teja

    19

  • hazard

    17

Niksic jeste bio Stara Hercegovina, odnosno jos uvek jeste, ali dobar ili cak najveci deo stanovnistva ne vuce korene od tamo. Kad je Cetinje dobilo na upravu taj kraj mnogo stanovnistva iz onih nahija oko Cetinja (katunska, ova, ona) se naselilo tamo. Kolonizacija, jel. Nisam siguran, ali mislim da je na referendumu Niksic imao veci % za nezavisnost nego Podgorica.

Link to comment
Bas tako govore? Ja sam bio ubedjen da Hercegovci govore najpravilniji srpski jezik, a da je Niksic u stvari deo stare Hercegovine?
u pravu si, u niksicu se govori pravilniji jezik nego u ostatku cg. zato sam i dala taj primer sa niksicem. uslo u modu da se izbacuju padezi kod ljudi koji su ih ranije pravilno koristili. isto tako, ja znam puno ljudi koji su ranije govorili gdje a sad uvek kazu dje. Edited by paculla
Link to comment
Niksic jeste bio Stara Hercegovina, odnosno jos uvek jeste, ali dobar ili cak najveci deo stanovnistva ne vuce korene od tamo. Kad je Cetinje dobilo na upravu taj kraj mnogo stanovnistva iz onih nahija oko Cetinja (katunska, ova, ona) se naselilo tamo. Kolonizacija, jel. Nisam siguran, ali mislim da je na referendumu Niksic imao veci % za nezavisnost nego Podgorica.
Тако је, Никшић је требало још у 19. веку да преузме штафету од Цетиња и постане нова престоница. Тада су у град и суседна поља насељени колонисти из Катунске нахије који су донели свој говор. 90-их су Цетињани почели, из културолошко-политичких побуда, да пренаглашавају и претерано отежу, та мода се пренела и на Никшић.Нешто чистији језик се говори по селима Никшићке општине и суседним крајевима Старе Херцеговине (Жабљак, Шавник) мада и тамо допире црногоризација.@ по причи (пренаглашених националиста) је наводно свака друга лична именица из Црне Горе (4 нахије) уместо са з у ствари дз - презиме Борозан је у ствари Бородзан :rolleyes:
Link to comment
  • 8 months later...
źivota ti, śta ti imaś protiv nas dizelaśa :)
Al koja je razlika u izgovoru izmedju postojecih starih zivota i dizelasha i ovih novih?Hrvati hoce da izbace jedno slovo ( barem do skora bilo to u opciji), ovi uvode dva vishe,valjda im malo 30. Nego je mene " zabezeknulo" da oni eksperti kazu da je najvaznijeu ovojh reformi jezika da se prvo sredi u standardizuje pravopis, a za gramatiku kad se stigne :D Meni je simpatican crnogorski, rado ga slusham, uvek mi izmami osmeh na licu.Ovi mamlazi iz politike ne shvataju da jezik ne mozesh da namecesh nekome na silu.Cak ni pravopis. Tek ce sada biti picvajza jer ce jedni zeleti da pishu kako Milovi zele,a drugi nece, onda ce biti dozvoljeno da pishe ko kako zeli ( tako je i u Nemackojmomentalno posle neke besmislene i nedopravljene reforme pravopisa). E sad zamislito sharenilo u drzavi koja ima stanovnika kao i neki nemacki grad prosecnevelicine,a u istoj ima i silnih nacionalnih manjina, a jedna pishe,uchi i govori neki sasvimdeseti jezik.
Link to comment

hoće li sada svi građani morati ponovo da se opismenjuju i uče kako se šta piše?joj što će biti posla za nove sudske tumače, ono sa srpskog na crnogorski i obrnuto. tako se, gospodo, bori protiv nezaposlenosti, a ne sve na divanu sve lulu pušeći...

Link to comment
hoće li sada svi građani morati ponovo da se opismenjuju i uče kako se šta piše?joj što će biti posla za nove sudske tumače, ono sa srpskog na crnogorski i obrnuto. tako se, gospodo, bori protiv nezaposlenosti, a ne sve na divanu sve lulu pušeći...
A tek za one sto prevode filmove,poeziju.Na koji li ce i s kog jezika Njegosha da prevode :lol: Nego, nek oni rade sta hoce , mene samo brine da ne pocnu Crnogorci u Srbiji datraze skolovanja i univerzitete na maternjem jeziku.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...