Jump to content
IGNORED

Crnogorski jezik


hazard

Recommended Posts

  • Replies 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    44

  • расејан

    24

  • Teja

    19

  • hazard

    17

A hoće li sada koristiti više od dva padeža koji su inače u cirkulaciji, ili ostaju na dva trenutno u upotrebi?
To se josh ne zna tachno. Gramatika nije bila vazna.Imaju neke svetske eksperte za slavistiku ( iz Ukrajine i Belorusije)koji sada zauzimaju stavove oko padeza.Meni je simpaticno njihovo koriscenje ta dva padeza.U Srbiji kad neko kaze da je iz Nish ili iz Srbiju odmah to sluzi za podsmevanje,tamo je to normalno.
Link to comment

Ovo vec postaje tuzno (pre je bilo smesno). Ovi su veci sampioni novogovora od Hrvata u Tudjmanovo vreme. Da napomenemo kako u toj strucnoj komisiji nije bio nijedan lingvista iz Crne Gore (pitam se zasto). Sto je najtuznije to je sada ozbiljna drzavna stvar, a ne neko piskaranje Brkovicevaca. Strasno.

Link to comment
Ovo vec postaje tuzno (pre je bilo smesno). Ovi su veci sampioni novogovora od Hrvata u Tudjmanovo vreme. Da napomenemo kako u toj strucnoj komisiji nije bio nijedan lingvista iz Crne Gore (pitam se zasto). Sto je najtuznije to je sada ozbiljna drzavna stvar, a ne neko piskaranje Brkovicevaca. Strasno.
Pa jeste i tuzno i smesno sada, ali nakon nekog vremena to ce biti jos samo jedna najobicnija evropska jezicka epizoda. Nista ovde nije novo, ni agresivan otklon od dosadasnjeg jezika, niti komisijsko odlucivanje o tome kako jezik treba da izgleda/zvuci. Cak imam utisak da cu Crnogorci kao pcelice vredno ucili od svih njih. Recimo, kad se raspao SSSR i u Ukrajini i u Belorusiji su zvanicni jezici postali ukrajinski i beloruski, iako je ruski bio u siroj upotrebi medju narodom (sa izuzetkom Galicije). Isto tako je vlasti u CG bilo svejedno sto na poslednjem popisu ima nekoliko puta vise govornika srpskog nego crnogorskog. Sto se tice ovog naoko vestackog oblikovanja jezika koji je prethodno proglasen zvanicnim, i mnogo normalnije zemlje nego sto je ex-Yu ili CCCP su imale issues s tim u vezi (istinabog, nisu skupljali eksperte s koca i konopca). Grci dugo nisu znali koji dijalekat da usvoje kao opsteprihvaceni zvanicni jezik pa je tu bilo svakakvih lutanja, a Norvezani ni danas nisu nacisto te stoga pod firmom norveskog jezika i danas postoje dva vrlo razlicita dijalekta. Jedan u pisanoj formi jako blizak danskom (i to, jel, po misljenju nekih nikako nije dobro), a drugi ne toliko.
Link to comment
A hoće li sada koristiti više od dva padeža koji su inače u cirkulaciji, ili ostaju na dva trenutno u upotrebi?
pomesao si cg i juznu srbiju. u cg koriste 6 padeza, namera je da se ukine lokativ i izjednaci sa akuzativom, kako su do sada pricali nepismeni: najljepsa djevojka u podgoricu.
Link to comment
Hocu i ja takav font, pisem mail rodjacima u CG, ne znam hoce li me razumeti ako ne budem koristio nova slova. :unsure:
Е па неќе моќи, мора прво да се дипломаѕги ургира код комитеја за уникод, да се убаце нова слова у ћирилицу, и Мајкрошјофт да их убаци у све фонтове и бесплатно подели свим корисницима Прозорија... но би било добро да негде бар окаче изглед тих слова, да дизајнери(*) могу то да почну да обликују.-----(*) "дизајнери, то су ови што рукују дизалицама"
Link to comment
Ovo vec postaje tuzno (pre je bilo smesno). Ovi su veci sampioni novogovora od Hrvata u Tudjmanovo vreme. Da napomenemo kako u toj strucnoj komisiji nije bio nijedan lingvista iz Crne Gore (pitam se zasto). Sto je najtuznije to je sada ozbiljna drzavna stvar, a ne neko piskaranje Brkovicevaca. Strasno.
U CG sigurno ima lingvista, ali imaju jednu mrlju u biografiji, naime svi su redom studirali u Beogradutu linngvistiku. Zato je mnogo jednostavnije da se pozove neko sa strane,proglasi ekpsertom za slavistiku( a i mozda su, ne znam) i da smislja novi pravopis.@kampokei - Hrvati josh uvek muku muche (zasedaju ekspreti vec decenijama, ali hrvatski) jer ne mogu da se dogovore koje narecje da bude hochkroatisch.
Link to comment
Pretpostavljam da su sada na redu nježnici i zrakomlati.
to ne treba prepustiti slučaju, red je da se odradi 1 tvining projekat sa institutom iz čajniča i nekim skandinavskim ekspertima.
Link to comment

A šta to nas briga? Hoće ljudi da prave svoj jezik, pa Bože moj, što je čudnije pravljenje jezika od pravljenja nacije? Zanimaju se ljudi, mora nešto čovek da radi...

Link to comment

Stvar je prosta da prostija ne može biti. Lingvistički, isto sranje. Politički - nije. Pravljenje nacije je politička zajebancija koja najčešće uključuje i pravljenje jezika. Mi se tome smejemo samo zato što se istog procesa ne sećamo kada je bio u našem dvorištu, jer je bio nešto ranije, a i ne tako davno. Isto važi i za evropska dvorištanca.

Edited by Buck Naked
Link to comment

Standardizovani jezici su uvek jedan od izraza državo- i nacioklepstva. Apsolutno se slažem da ova nova, crnogorska standardizacija suštinski nije različita od bilo koje prethodne u svetskoj istoriji. Na kom će dijalektu biti zasnoven standardni jezik u nekoj državi su oduvek odlučivale elite. Ako će to od sada u Crnoj gori biti zetsko-južnosandžački (u kome je akuzativ lokacije sasvim prirodna i gramatička pojava) umesto istočnohercegovačkog, ja stvarno ne vidim zašto bi to smetalo bilo kome u Srbiji. Jedino što bi možda moglo da pomuti predmetnu standardizaciju u ovom slučaju je relativno veća obrazovanost/emancipovanost sirotinje raje, pa se možda desi i neki smisleni, aktivni otpor, politički, kulturni, ili drugi. A možda se i ne desi, i zapadnojužnoslovenski dijasistem dobije još jedan (brojčano najmanji i ne mnogo bitan za ljude van matične zemlje) standard. Nikakvo čudo. Business as usual.

Link to comment
Mi se tome smejemo samo zato što se istog procesa ne sećamo kada je bio u našem dvorištu, jer je bio nešto ranije, a i ne tako davno.
a možda i zato što se srpskohrvatski i zaista razlikuje od bugarskog, nemačkog i mađarskog?
Link to comment
pomesao si cg i juznu srbiju. u cg koriste 6 padeza, namera je da se ukine lokativ i izjednaci sa akuzativom, kako su do sada pricali nepismeni: najljepsa djevojka u podgoricu.
Ne, nisam pomešao. U Crnoj Gori, ljudi koriste MAKSIMALNO dva padeža u govoru. To ne treba mešati sa zvaničnom gramatikom gde postoji 6 (kako ti kažeš), ili u srpskom 7(iako na jugu koriste dva).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...