Jump to content
IGNORED

Crnogorski jezik


hazard

Recommended Posts

Како то звучи познато... права "Југославија у малом" у малом.Прет/дпостављам да ће у животу сваког родитеља тамо бити тренутака кад деца/дјеца/ђеца примете/замијете да нису сви страни језици подједнако/пођеднако разумљиви, и почну да постављају родитељима незгодна/неугодна/хаугодна питања.
Ne znam kako ce to u BiH izgledati kada se jednog dana ( a iskreno se nadam da taj dan nije daleko, ako ni zbogcega drugog , a ono zbog ovih pasosha i viza) ipak tamo dogovore da su jedna drzava kao sto su uvek i bilii pocnu sa mlacenjem prazne slame oko jezika i veronauka.Dodushe ne znam ni kakao je sada u gradovima i delovimagde su Hrvati muslimani zajedno.Nego ,tema je crnogorski jezik.Kako je to zamisljeno ( cista hipoteza ,ovde niko i ne odgovara jer i nema forumasha iz CG)sa manjinama? Ima tamo puno sveta koji se izjasnjavaju kao Srbi a kazu i da im je srpski jezik maternji.Kako ce to u skolama i medijima uopste i da funkcionishe?
Link to comment
  • Replies 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    44

  • расејан

    24

  • Teja

    19

  • hazard

    17

ček, ovde se stvarno mnogi ne zezaju kad izjednačavaju recimo ove jevrembrkovićevske poduhvate sa vukovom reformom od pre dva veka?na stranu istorijski kontekst, ali...jesu li to i u cg stvarne potrebe za reformom jezika toliko jake ko i u srbiji (i 'srpskim zemljama') pre dvesta i kusur godina?...ono jes, stvara se nacija i to, ali, treba li potpuno zanemariti dimenziju u kojoj je jasno da pismenost zamire, da su u službenoj upotrebi crkveni hijeroglifi koje malo ko razume i ostalo? je l' i u cg danas situacija takva, pa da su ta dva slova tol'ko neophodna? :huh:

Edited by dillinger
Link to comment
Okeanija nije nikad ratovala sa Istazijom... Okeanija i Istazijom su u večnom miru i prijateljstvu... Oduvek se ratuje sa Evroazijom...
Dočim je Crna Gora bila u ratu sa Japanom od 1905. do pre desetak godina...
Link to comment
Da nije kojim slucajem pa raspisan referendum?
Niti će biti raspisan. Kod pitanja standardizacije uvek inicijativu ima elita, a tržište već te inicijative prihvati ili ne. O važnosti tržišta: u Norveškoj su od gore jedno vreme pokušavali da nametnu spajanje dva standarda pod imenom "zajednički norveški" (samnorsk). Ti pokušaji su propali jer ih narod nije prihvatio. Danas Norvežani koriste dva zvanična standarda, bokmål, jako blizak danskom i nynorsk, baziran na narodnim dijalektima, od kojih je ovaj drugi daleko manje korišćen. Povrh toga, postoje i dva nezvanična standarda, koje koriste nezadovoljnici sa pro-danske (riksmål, još sličniji danskom) i pro-norveške (høgnorsk, najrazličitiji od danskog) strane. Ako Norvežani uspevaju da opstanu sa četiri standarda, valjda će i Crnogorci moći sa dva.Na kraju, ja ne vidim da je iko pomenuo da će srpski standard (kakav sada jeste) biti zabranjen u Crnoj Gori. Ko hoće, pisaće po srpskom pravopisu i gramatici, a ko hoće pisaće po crnogorskom. Meni će biti interesantno da vidim da li će se rečnik, akcentuacija, i morfosintaksa zetsko-sjeničkog dijalekta početi za neko vreme čuti i na televiziji.O većoj srpsko-bugarskoj sreći Makedonaca ne bih. Za takve diskusije je pTf Politika. Valjda. :unsure: Slabo zalazim tamo. Edited by crveni autobus
Link to comment
pa da su ta dva slova tol'ko neophodna? :huh:
Pa ako su samo dva slovca u pitanju, zašto tolikim Srbima toliko smetaju? :D Verovatno iz istog razloga iz kog se toliko Srba sprdalo s nezavisnošću Crne Gore. Prošli su dani mini-imperije.Pitam se da li i Hrvatima i Bošnjacima toliko smeta što im se naružuje Sveti Standardni Jezik novim slovima i jednim padežom manje.
Link to comment
Pa ako su samo dva slovca u pitanju, zašto tolikim Srbima toliko smetaju? :D Verovatno iz istog razloga iz kog se toliko Srba sprdalo s nezavisnošću Crne Gore. Prošli su dani mini-imperije.
А на основу чега си утврдио да толиким Србима сметају? cool.gifКојим то Хрватима? Оним који нису никада творили јединствени организам? Или неким другим? cool.gif Edited by savindan
Link to comment
Nego ,tema je crnogorski jezik.Kako je to zamisljeno ( cista hipoteza ,ovde niko i ne odgovara jer i nema forumasha iz CG)sa manjinama? Ima tamo puno sveta koji se izjasnjavaju kao Srbi a kazu i da im je srpski jezik maternji.Kako ce to u skolama i medijima uopste i da funkcionishe?
Срби су тражили и добили условно обећање да ће и даље имати школе на српском. На то имају право и по Божијим и људским законима - Устав, Закон о мањинским правима и слободама, стечена права српског школства. Било би разумљиво да праве срања не буде ли се испоштовало обећање да ће им деца бити поштеђена ових и свих будућих глупости.По том питању тамошњи Срби ово дочекују с благом незаинтересованошћу док они далековиди поздрављају процес трајне поделе на њих и нас који ће сада имати и лингвистичку црту. У Беранама је већ блам носити црногорско државно обележје (конкретно за чељаде из хришћанске породице), ценим да ће приградски типови почети масивно да купују граматике не би ли се научили по први пут српским књижевним језиком...Устав поред црногорског препознаје српски, бошњачки и хрватски као различите језике у службеној употреби (уз албански).
Link to comment
Којим то Хрватима? Оним који нису никада творили јединствени организам? Или неким другим? cool.gif
Misliš da kažeš da Hrvati nikada nisu bili jedinstvena etnička grupa ili te ne čitam tačno?
Link to comment
Pa ako su samo dva slovca u pitanju, zašto tolikim Srbima toliko smetaju? :D Verovatno iz istog razloga iz kog se toliko Srba sprdalo s nezavisnošću Crne Gore. Prošli su dani mini-imperije.
isto se pitanje može onda postaviti valjda na bilo kojoj forumskoj diskusiji koja se nas samih ne tiče. ono, što komentarišemo i mirovni proces na bliskom istoku, rat u gruziji, ekonomske prilike u argentini itd?na topiku to istinski 'smeta', koliko primećujem, malom broju ljudi. većina se prosto sprda s tim, jer ovo i jeste za sprdnju. i neko bi prosto da nešto iskomentariše, bez da ga neki dušebrižnik saleti sa tim kako su, eto, i njegovi preci pre 200 godina istu stvar učinili.to mu ga dođe ko ono upiranje prstom na amere kad se isti drznuše da nešto urade po pitanju mladića ili miloševića. kao, kako se usuđuju, jer, zaboga, šta su oni indijancima ili vijetnamcima radili?...jbga, neko bi neka prava da oduzme amerima, a neko srbima, ima gi raznih...naravno da su i vukova i mnoge druge reforme bile i u funkciji nacionalnog preporoda, čudna mi čuda, samo - tada 'nacionalno' i 'reformsko' nije bilo zavađeno, štaviše...zato su benefiti od tih reformi bili puuuno širi od puke nacionalne homogenizacije... sumnjam da je danas mnogima prva asocijacija na ilirski pokret i ljudevita gaja hrvatski nacionalizam, iako su dotični svojim jezičkim i kulturnim reformama spasli hrv. nac. korpus od preteće germanizacije i učvrstili ga na istoku.a ja ne mogu nikako spoznati tu silnu praktičnu korist ovih novih cg standarda. jer, meko š (rahmetli sj) nikakav napredak nije, nego nešto posve suprotno, jer predstavlja legitimizaciju pronunciationa nepismenog dela populacije. koliko ja znam, nikakav to dijalekt nije, nego proizvoljno tumačenje pravopisa onih koji nikad ni S ni J, a niti ijedno ostalo slovo nisu znali nit' prepoznat', nit' napisat'. Edited by dillinger
Link to comment

Mais non, mon cher monsieur, pas moi, mais bien vous! cool.gif

Prvo, ovaj post zvuči kao da sugerišeš da su Hrvati nekakav jedinstveni organizam koji se ponaša po nekakvim jedinstvenim principima.
Link to comment
Na stranu kako je u troclanoj komisiji bio veliki strucnjak iz Zagreba, koji navodno poznaje crnogorski jezik bolje od bilo kog crnogorskog lingviste.
Malo se bolje raspitaj tko je i što je Josip Silić prije nego što olako izljevaš ovakve difamacije.
Link to comment
naravno da su i vukova i mnoge druge reforme bile i u funkciji nacionalnog preporoda, čudna mi čuda, samo - tada 'nacionalno' i 'reformsko' nije bilo zavađeno, štaviše...zato su benefiti od tih reformi bili puuuno širi od puke nacionalne homogenizacije... sumnjam da je danas mnogima prva asocijacija na ilirski pokret i ljudevita gaja hrvatski nacionalizam, iako su dotični svojim jezičkim i kulturnim reformama spasli hrv. nac. korpus od preteće germanizacije i učvrstili ga na istoku.a ja ne mogu nikako spoznati tu silnu praktičnu korist ovih novih cg standarda. jer, meko š (rahmetli sj) nikakav napredak nije, nego nešto posve suprotno, jer predstavlja legitimizaciju pronunciationa nepismenog dela populacije. koliko ja znam, nikakav to dijalekt nije, nego proizvoljno tumačenje pravopisa onih koji nikad ni S ni J, a niti ijedno ostalo slovo nisu znali nit' prepoznat', nit' napisat'.
jezičke reforme nisu počele s modernim nacionalnim projektima niti je bilo za očekivati da će se s njima i završiti. to će reći da je i pre industrijske revolucije bilo jezičkih reformi, a biće ih mnogih i pošto su srbi okončali svoj nacionalni projekat (ironija)ne sumnjam da je svaka jezička reforma koju istorija pamti, bilo gde u svetu, bila praćena sprdnjom - posebno kad se tom reformom htelo otcepiti od matičnog standardavukova (mrkaljeva, zapravo) reforma svojevremeno je bila predmet histerične sprdnje, između ostalog i jer je izmišljao nova slova, uvozio mrska latinična slova u pravoslavnu ćirilicu, a nadasve - jer je legitimizovao "pronunciation nepismenog dela populacije"nedovoljno je znati prepoznat' & napisat' :( Edited by mioba
Link to comment
Malo se bolje raspitaj tko je i što je Josip Silić prije nego što olako izljevaš ovakve difamacije.
Aj nam ti objasni. U dve,tri recenice. Pa bre i u Hravtskoj vec 20 godina ti eksperti(akademici) rade na problematici standardizacije hrvatskog jezika. I sta su uradili?Nista. I sada ti isti strucnjaci treba kao da reshe kvadraturu kruga u CG?Nego, drugo pitanje za tebe?Ti se razumesh u ove slavensko-balkanske lingvisticke probleme i bespuca? :D Mi i ne bash , otuda i ovaj topik i raspravljanja,piskaranja vishe onako l art pour l a rt( ovo vazi i z adragog nam moda ovde) a sve iz duga vremena.A ko je ovaj Silic? I kako je uopste moguce da ti svi specijalisti za crnogorski jeziki knjizevnost zive van matice? :D
Link to comment
jezičke reforme nisu počele s modernim nacionalnim projektima niti je bilo za očekivati da će se s njima i završiti. to će reći da je i pre industrijske revolucije bilo jezičkih reformi, a biće ih mnogih i pošto su srbi okončali svoj nacionalni projekat (ironija)ne sumnjam da je svaka jezička reforma koju istorija pamti, bilo gde u svetu, bila praćena sprdnjom - posebno kad se tom reformom htelo otcepiti od matičnog standardavukova (mrkaljeva, zapravo) reforma svojevremeno je bila predmet histerične sprdnje, između ostalog i jer je izmišljao nova slova, uvozio mrska latinična slova u pravoslavnu ćirilicu, a nadasve - jer je legitimizovao "pronunciation nepismenog dela populacije"nedovoljno je znati prepoznat' & napisat' :(
Mozda o ovom boldovanom otvorimo i neki novi topik jer nema veze sa naslovom iz ovog topika.Uostalom, kako i sama kazesh, sprdali su se i tada Vuku pa recimo i mi to sada ovde radimo.Ali sada i u slucaju CG ovo boldovano nikako ne pije vodu jer je sada nekako i obrnuto.Neka elita pokusava ovim polupismenima da dokaze i pokaze da su sve vreme biliu nekoj zabludi ili prosto recheno da su bili nepismeni.Prema tome ni ovde nidje veze sa situacijom iz Srbije i Vukom,realizacijama nacionlih projekata,..
Link to comment
Aj nam ti objasni. U dve,tri recenice. Pa bre i u Hravtskoj vec 20 godina ti eksperti(akademici) rade na problematici standardizacije hrvatskog jezika. I sta su uradili?Nista. I sada ti isti strucnjaci treba kao da reshe kvadraturu kruga u CG?Nego, drugo pitanje za tebe?Ti se razumesh u ove slavensko-balkanske lingvisticke probleme i bespuca? :D Mi i ne bash , otuda i ovaj topik i raspravljanja,piskaranja vishe onako l art pour l a rt( ovo vazi i z adragog nam moda ovde) a sve iz duga vremena.A ko je ovaj Silic? I kako je uopste moguce da ti svi specijalisti za crnogorski jeziki knjizevnost zive van matice? :D
Prvo, potpuni sam amater u ovom području, ali mi je za sud o Siliću sasvim dovoljno znati da je zajedno sa Vladimirom Anićem pisao "Pravopisni priručnik hrvatskoga ili srpskoga jezika", a s Ivom Pranjkovićem "Gramatiku hrvatskoga jezika". Uostalom, koga zanima više nek koristi google. Standardizacija hrvatskog jezika uopće nije problematična,a relativno se ozbiljno postavlja još samo pitanje dva-tri pravopisna rješenja.A čisto načelno, o pitanjima nacije i jezika imam samo dva stava.Prvo, svaki narod ima pravo jezik koji koristi zvati svojim narodnim imenom, i drugo, pitanje standardnog jezika kojim se neki narod služi je pitanje koje treba riještiti taj narod, a ne susjedi koji bi se iz ovih ili onih razloga htjeli navirivati preko tarabe. Ako se ova dva načela poštuju svi problemi će se lako riješiti.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...