Jump to content
IGNORED

Crnogorski jezik


hazard

Recommended Posts

a ja ne mogu nikako spoznati tu silnu praktičnu korist ovih novih cg standarda. jer, meko š (rahmetli sj) nikakav napredak nije, nego nešto posve suprotno, jer predstavlja legitimizaciju pronunciationa nepismenog dela populacije. koliko ja znam, nikakav to dijalekt nije, nego proizvoljno tumačenje pravopisa onih koji nikad ni S ni J, a niti ijedno ostalo slovo nisu znali nit' prepoznat', nit' napisat'.
I šta sad ja na ovo da kažem? Umoran sam, wallah, i od prosvetiteljske funkcije. Za sada. Odustajem.
Link to comment
  • Replies 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    44

  • расејан

    24

  • Teja

    19

  • hazard

    17

A čisto načelno, o pitanjima nacije i jezika imam samo dva stava.Prvo, svaki narod ima pravo jezik koji koristi zvati svojim narodnim imenom, i drugo, pitanje standardnog jezika kojim se neki narod služi je pitanje koje treba riještiti taj narod, a ne susjedi koji bi se iz ovih ili onih razloga htjeli navirivati preko tarabe. Ako se ova dva načela poštuju svi problemi će se lako riješiti.
Dovoljno za solidan početak, makar. :thumbsup:
Link to comment

a zasto se odmah pravi teza o virenju preko tarabe? sad kao srbi vire preko tarabe i ometaju jadne djetice u uzivanju prava na jezik (pisanjem po forumu??), zlikovci nijedni... a sta ako su diskutanti crnogorci? ili makar poreklom, ili nekako vec povezani? sta odma na susjede..

Link to comment
A čisto načelno, o pitanjima nacije i jezika imam samo dva stava.Prvo, svaki narod ima pravo jezik koji koristi zvati svojim narodnim imenom,
docim, u ovom slucaju, niko taj narod nije ni pitao.
i drugo, pitanje standardnog jezika kojim se neki narod služi je pitanje koje treba riještiti taj narod, a ne susjedi koji bi se iz ovih ili onih razloga htjeli navirivati preko tarabe. Ako se ova dva načela poštuju svi problemi će se lako riješiti.
ovo je forum, gde brbljamo i ne resavamo nikakva pitanja. situacija je sledeca- elita (da je sad ne stavljam pod znake navoda, mada bi moglo) je resila da, iz nekih svojih razloga, standardizuje jezik koji je vec standardizovan, tj. napravi nekakvu salatu uz pomoc inostranih strucnjaka. otprilike, ko da neko vama sad nametne dalmatinski dijalekat (jer mu je tako doslo), ili srbima "vranjanski". a sustina je sledeca: neka megalomanska budala je resila da bude zacetnik nacije i novog jezika, narod (kojeg niko nije nista ni pitao) treba to da proguta i jebava se sa gramatikama sledecih nekoliko (desetina) godina, susedi treba da se ne podsmevaju, a sve to iz razloga neke politicke korektnosti. pitanje, koje ostaje da lebdi u zraku, je sledece: za koj kurac?
Link to comment
a sustina je sledeca: neka megalomanska budala je resila da bude zacetnik nacije i novog jezika, narod (kojeg niko nije nista ni pitao) treba to da proguta i jebava se sa gramatikama sledecih nekoliko (desetina) godina, susedi treba da se ne podsmevaju, a sve to iz razloga neke politicke korektnosti. pitanje, koje ostaje da lebdi u zraku, je sledece: za koj kurac?
Вид'ла жаба да се коњ поткива... ако су могли Хрвати (а до прекјуче смо говорили заједничким језиком, и у ствари се и даље сасвим лепо разумемо), па Босанци (дуинг бизнис ез Бошњаци), шта сад ђетићи да изостану? Каква сте ви то држава кад ни свој језик немате?Нема везе што би одговор могао да буде "држава као Канада, Аустралија, Нови Зеланд, Ирска, Аустрија, Белгија, те све државе Јужне Америке"... нећемо ваљда на којекога да се угледамо, а овамо да заостајемо за комшијама и сусједима. Има и ми да имамо свој језик и тачка.
Link to comment

E netche motchi. :D Najveci broj zemalja iz primera ima sopstvene standarde. Ja pišem tire i colour, ti pišeš tire i color, Marvin piše tyre i colour, Argentinac kaže vos hablás, Španac tú hablas...

Link to comment
E netche motchi. :D Najveci broj zemalja iz primera ima sopstvene standarde. Ja pišem tire i colour, ti pišeš tire i color, Marvin piše tyre i colour, Argentinac kaže vos hablás, Španac tú hablas...
a kako ste (su) dosli do tih standarda? jer su se vremenom odomacili, pa su naknadno inkomporirani u sluzbeni jezik, ili je doso (dozivotni) presjednik i reko da od sad ima da pisete colour (ili color) jer on tako hoce i to je dobro za vas?
Link to comment
a kako ste (su) dosli do tih standarda? jer su se vremenom odomacili, pa su naknadno inkomporirani u sluzbeni jezik, ili je doso (dozivotni) presjednik i reko da od sad ima da pisete colour (ili color) jer on tako hoce i to je dobro za vas?
ako misliš da postoje tačno propisani vreme i opseg odomaćenosti da bi se nešto inkorporiralo u standard, vrlo si naivan. ako misliš da engleski jezik ne poznaje dekretske odluke odozgo (sa doživotnih instanci), opet si naivanako tvrdiš da se standardizacija cg jezika odvija bez ikakve veze sa jezikom koji se govori na terenu, onda sigurno imaš zanimljiva saznanja, pa bih molila da ih podeliš
Link to comment
E netche motchi. :D Najveci broj zemalja iz primera ima sopstvene standarde. Ja pišem tire i colour, ti pišeš tire i color, Marvin piše tyre i colour, Argentinac kaže vos hablás, Španac tú hablas...
E bre, al si se ti covece ukopistiJo pa ne znash za Boga.Rekosmo ( barem nas vecina ovde) da se zayebavamo iz duga vremena.Navodish ovde primere spanskog i engleskog.Odlicno.Ja citama Kortazara ( dodje mi i kao najomiljeniji knjizevnik), a kod njegovohknjiga stoji da je na nemacki preveden iz argentinskog.Kod Amerikanaca uvek stoji da ih je neko preveo na nemacki sa americkog.Kod francuskog i nemackog toga nema, valjda zato sto i nisu tako osvajali svetkao ovi gore ili barem ne i kulturosloshki.I sada ti kao pishesh ovako, a Ras onako, a opet iste rechi na istom jeziku,a jezik se opet zove engleski ( ili spanski) i to je tebi tako OK, ali namaovde spocitavash da nije uputno da se sitno i zlobno zayebavamo na racundragih nam Crnogoraca. Pa zasto bre? Edited by Teja
Link to comment
ako misliš da postoje tačno propisani vreme i opseg odomaćenosti da bi se nešto inkorporiralo u standard, vrlo si naivan. ako misliš da engleski jezik ne poznaje dekretske odluke odozgo (sa doživotnih instanci), opet si naivan
naravno, nista nije tacno propisano, i za sve se moze naci kontraprimer u cilju daljeg natezanja.
ako tvrdiš da se standardizacija cg jezika odvija bez ikakve veze sa jezikom koji se govori na terenu, onda sigurno imaš zanimljiva saznanja, pa bih molila da ih podeliš
moje je saznanje da je standardizacija u vezi sa jezikom koji se govori na terenu. konkretno, jednoj planini. no nije to nista sto sama vec nisi znala.opet se vracam sustini: crnogorski jezik je uveden na silu, bez da se iko sem (diktatorske) vlasti pitao. nema ni demokratski, ni istorijsko/ lingvisticki legitimitet (sem u tu planinu) i morali su da dovuku inostrane strucnjake ko zna odakle, ne bi li oni nesto smisleno sklepali. naravno, deo kvaziliberalne srpske javnosti tu nece videti nista cudno. na prvi pogled im se cini da je akcija u suprotnosti sa velikosrpskom politikom, sto je dovoljan (i jedini) uslov da nesto podrze. neko dublje razmatranje bi im verovatno pregrejalo mozak.
Link to comment
naravno, nista nije tacno propisano, i za sve se moze naci kontraprimer u cilju daljeg natezanja.moje je saznanje da je standardizacija u vezi sa jezikom koji se govori na terenu. konkretno, jednoj planini. no nije to nista sto sama vec nisi znala.opet se vracam sustini: crnogorski jezik je uveden na silu, bez da se iko sem (diktatorske) vlasti pitao. nema ni demokratski, ni istorijsko/ lingvisticki legitimitet (sem u tu planinu) i morali su da dovuku inostrane strucnjake ko zna odakle, ne bi li oni nesto smisleno sklepali.
Ima bre planina i planina. Postoji cak i dijalekt nemackog jezika ( za vecinu ljudi bi to bio i poseban jezik,posebna kultura) a to je ona planina gde raste Edelweiss, gde ljudi jodluju i imaju narocite narodne noshnjekulturu i ´muziku. I svi govore nemacki( izuzev Francuza :D i Slovenaca,naravno)U mom kraju ima planina Rtanj, tamo je isto sve kao nesto posebno, od caja do nekih duhova,jezik im razumem, al opet je i to malo cudno, pa se i uklapa sve i u ovu tvoju planinu.Znachi gde je planina,sir i cajevi, tu je i osnova za novi jezik,naciju i kulturu.
Link to comment

Evo sad upravo bio prilog na vestima b92 o klincima iz Zaječara koji u najvećem procentu u Srbiji nepravilno govore, u najvećoj meri zbog, kako su rekli, ''loših govornih modela''.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...