Jump to content
IGNORED

gde da nadjem? kako se zove?


MaryPoppins

Recommended Posts

Je l' zna neko gde na netu mogu da nadjem nase zakonske odredbe koje se odnose na prinudno zbrinjavanje bolesnika u psihijatrijskim ustanovama? Ili bar kako se taj zakon kod nas tacno zove?

Link to comment
e, hvala. makes sense :)samo nisam shvatila jel idem do ambasade u parizu ili moze da se obavi i u konzulatu ovde ?
Pa i u ambasadi, za vizu se obraćaš konzularnom odeljenju, tj. konzulatu-čiji je posao izdavanje viza. Dakle, ako u tvom gradu imaš US konzulat, obrati se tamo. Obzirom da imaš prebivalište i radiš u EU, vizu ćeš dobiti na 3 ili 5 godina. Kad bi tražila u Beogradu, dobila bi na mnogo manje. Inače, u BG i ne možeš da je tražiš, jer ne živiš tamo.
Link to comment
Pa i u ambasadi, za vizu se obraćaš konzularnom odeljenju, tj. konzulatu-čiji je posao izdavanje viza. Dakle, ako u tvom gradu imaš US konzulat, obrati se tamo. Obzirom da imaš prebivalište i radiš u EU, vizu ćeš dobiti na 3 ili 5 godina. Kad bi tražila u Beogradu, dobila bi na mnogo manje. Inače, u BG i ne možeš da je tražiš, jer ne živiš tamo.
ma ne staj mi na muku, rekli mi ovde u konzulatu da moram do ambasade u parizu jer jedino oni mogu da izdaju vize angry.gif
Link to comment
Je l' zna neko gde na netu mogu da nadjem nase zakonske odredbe koje se odnose na prinudno zbrinjavanje bolesnika u psihijatrijskim ustanovama? Ili bar kako se taj zakon kod nas tacno zove?
Pa vidi, neke konkretne normative o samo toj materiji nema. Te odredbe su rasute medju Ustavom, Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, nešto konkretnije u Zakonu o vanparničnom postupku (članovi od 1-30 i dalje), kao i u Krivičnom Zakoniku (mera obaveznog lečenja u psihijatrijskoj ustanovi otvorenog/zatvorenog tipa).Kako je ta materija u Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama još nedovoljno regulisana, ovde imaš jedan dobar rad po tom pitanju, sa mnogim citatima, izvorima Propisima, itd:Postupak za prinudnu hospitalizaciju sa stanovišta......
Link to comment
Pa vidi, neke konkretne normative o samo toj materiji nema. Te odredbe su rasute medju Ustavom, Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, nešto konkretnije u Zakonu o vanparničnom postupku (članovi od 1-30 i dalje), kao i u Krivičnom Zakoniku (mera obaveznog lečenja u psihijatrijskoj ustanovi otvorenog/zatvorenog tipa).Kako je ta materija u Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama još nedovoljno regulisana, ovde imaš jedan dobar rad po tom pitanju, sa mnogim citatima, izvorima Propisima, itd:Postupak za prinudnu hospitalizaciju sa stanovišta......
Tresko, puno hvala. Nisam pravnik, a u Nemackoj postoji poseban zakon - PsychKG ili Psychisch-Kranken-Gesetz, pa sam zbog toga mislila da nesto analogno tome postoji i kod nas. Pretpostavljam da bi to trebalo da bude ovaj Zakon o zastiti prava osoba sa mentalnim oboljenjem koji se pominje u tekstu (i kaze da je jos uvek u nacrtu).Ima zanimljvih stvari u tekstu i definitivno mi sve to deluje lose i/ili nedovoljno precizno formulisano i ostavlja vise prostora slobodnim tumacenjima nego sto bi to bilo neophodno i u interesu obolelih. Edited by Pixie
Link to comment
Je l' zna neko gde na netu mogu da nadjem nase zakonske odredbe koje se odnose na prinudno zbrinjavanje bolesnika u psihijatrijskim ustanovama? Ili bar kako se taj zakon kod nas tacno zove?
Pretpostavljam da bi to trebalo da bude ovaj Zakon o zastiti prava osoba sa mentalnim odeljenjem koji se pominje u tekstu (i kaze da je jos uvek u nacrtu).
u hr ti se zove ZZODS (zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama) pa probaj izguglat neku varijaciju na temu. edit: nepotrebno nagađanje Edited by Nicol
Link to comment
Je l' vidjao neko u BG one starinske rucne mlinove za kafu? A bakarne dzezve? :s_dj:
Ima na Kalenicevoj pijaci, na onim tezgama sto prodaju stare stvari (lampe, escajge...), a dzezve je imao i onaj limar cija je radnja u Bulevaru k. Aleksandra, par koraka od ugla sa Golsvortijevom (vrlo mali izlog!) Edited by fedra
Link to comment
znas li sto?
ne znam, znam samo da je to bio slucaj sa svima za koje znam da su dobijali us vize u londonu, bez obzira na drzavljanstvo. isto kao sto su svi u beogradu dobijali na tri godine.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...