Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

^^^1. Jesi li uradio MD5Sum i verifikaciju posle narezivanja?2. Proveri da slučajno nemaš zaboden neki USB HDD ili neki sličan uredjaj. Isključi ga pa probaj opet instalaciju3. Nisi nam rekao koja je konfiguracija u pitanju, koji je čipset i da li je grafika integrisana, koji je tip ... moguće je da ti SATA na ploči ne radi jer je ploča novija nego kernel pa zato sumnjam da bi ATA optika donela neki rezultat.4. Suse i mandriva očigledno imaju noviji kernel pa ćeš ih instalirati sigurno kroz Safe VGA mode ili Text Mode, jer verovatno imaju problem sa tvojom grafikom što takodje nije novost. Posle je mnogo lakše cool.gif , startuj posle X sa komandom startx, edituj xorg ? ubaci drajvere ?5. ** Ako napišem opet, obrisaće mi Gotivac :lol:

Link to comment

@Milosh76Jako sumnjam da SATA kabl ima kakve veze sa opisanim problemima, naravno pod uslovom da opticki drajv inace normalno radi. Voleo bih vise detalja o postojecoj konfiguraciji pre nego sto se zaletim u dijagnostiku.

Link to comment

E5200Asus P5QL Pro najnoviji bios skinutSopphire 4670, najnoviji drajveri, za Win doduse640 Gb Wd2x2 Gb Geil Black DragonDVD RW Pioneer 216I SuSe 11.0 i Mandriva 2009 i Ubuntu 8.04 su radili na starom kompu. Ono sto me zeza, sto jos moze da bude korisna informacija je da program za podesavanje monitora FORTE MANAGER me zeza jer mi ne daje opcije za podesavanje nego mi prijavljuje da nije ukljucen DDC/CI opcija. I to ne mogu da resim. Inace povezan je preko analognog kabla a refresh rate je 60 Herza (daje mi jos opcije 70 i 75), a kad prikacim preko DVI imam samo opciju 60 Herza i monitor mi povremeno treperi kao da trazi rezoluciju.fortemanagerhl4.th.jpgProbao sam da ponovo instaliram WIN XP SP3 krenuo je normalno, naravno nisam gazio WIN, nego je to bila proba. kad krenem da pokrenem LIVE verzije Ubuntu, Knopix, Mandriva, opet mi javlja da mi CD ROM ne postoji. U biosu mi je podeseno da mi SATA vidi kao IDE disk..

Edited by Milosh76
Link to comment
U biosu mi je podeseno da mi SATA vidi kao IDE disk..
Pa prebaci u AHCITa ploča radi na Ubuntu Linux-u sigurnoE sad, Vista je imala problem sa optikom kad se prebaci u AHCI ali je izdala patch koliko se sećam, ali Ubuntu prolazi glat, rekao bih.što se tiče rezoucije i osvežavanja, to upiši sam ... xorg.conf beše???
Link to comment

Miloshe, mozes da ubacis ovo u / etc / X11 / xorg.conf (ako drugo ne radi, ovo je generic, trebalo bi svuda da radi):^^^^Ovo iznad naravno nema spejsova, ali forum nece da prihvati poruku drugacije

Section "Monitor"      Identifier   "Monitor0"      VendorName   "Monitor Vendor"      ModelName    "Generic Monitor, 1280x1024 @ 74 Hz"      HorizSync    31.5 - 79.0      VertRefresh  50.0 - 90.0EndSection

Edited by Indy
Link to comment

Hvala momci, pomogli ste mi, ALI... Gupi Ubuntu nece da mi prepozna mreznu kartu, integrisanu, naravno. Posle sam probao Mandrivu 2009, ali odbija da se instalira, moguce da je DVD u pitanju, mada nisam siguran. Instalirao sam Mandrivu 2008. Spring i to je OK, ali i dalje ne vidi ethernet. Monitor nije pravio probleme, slikica je iz WindowsaPrvi korak je savladan, a sa mreznom cu da se bijem naknadno. Najveca fora je sto na instalacionom disku za plocu imam drajvere za Linux, ali sam glup da ih instaliram... jbg, tako je to sa pocetnicima...Hvala jos jednom.

Link to comment
Gupi Ubuntu nece da mi prepozna mreznu kartu, integrisanu, naravno. Posle sam probao Mandrivu 2009, ali odbija da se instalira, moguce da je DVD u pitanju, mada nisam siguran. Instalirao sam Mandrivu 2008. Spring i to je OK, ali i dalje ne vidi ethernet. Monitor nije pravio probleme, slikica je iz Windowsa
Batali Mandrivu. Za početak, samo .deb bazirani distroi (Ubuntu je odličan zbog ubuntuforums.org, apsolutno garantujem da će ti google search izbaciti relavantan odgovor sa tog foruma na svako logično konstruisano pitanje - primera radi, tred o P5ql).Skini *buntu 8.10, nema nikakvog razloga da koristiš 10 meseci staru verziju. Pride, ako imaš Atheros Lan, on će raditi out of the box na Intrepidu (8.10). Ili, ako te mrzi, uradi update - Kernel 2.6.27 podržava taj atheros.
Link to comment
Batali Mandrivu. Za početak, samo .deb bazirani distroi (Ubuntu je odličan zbog ubuntuforums.org, apsolutno garantujem da će ti google search izbaciti relavantan odgovor sa tog foruma na svako logično konstruisano pitanje - primera radi, tred o P5ql).Skini *buntu 8.10, nema nikakvog razloga da koristiš 10 meseci staru verziju. Pride, ako imaš Atheros Lan, on će raditi out of the box na Intrepidu (8.10). Ili, ako te mrzi, uradi update - Kernel 2.6.27 podržava taj atheros.
Video taj link i upravo mi se skida novi Ubuntu :) Hvala, javljam ako opet bude problema.. .veoma ste korisna "banda" :)
Link to comment

Jel' zna neko zasto Ubuntu izbaci "unable to create file system"? Dakle (ide sa Live CD-a) ubacim mu eksterni hard, kazem instaliraj, napravi particije na eksternom, krene da kreira ext3 i swap fajl sisteme tamo, radi malo i - corak. Samo izbaci dijalog koji kaze da "ne moze" da napravi fajl sistem, nemam nikakve dodatne info? PS. Ubuntu je stara verzija (6), a ekst. hard je USB stick 8G (koji inace bez problema, kao i sve drugo - cak i moj ajpod, prepoznaje i montira).

Link to comment

Hvala, mei, probacu i to, a probacu i da to uradim kao root tj. koristeci sudo ... EDIT. Noup, Nece da se instalira (kreshira instalacija negde pri kraju, kaze Ubuntu "sorry, but installer crashed"). Ipak, Live CD radi lepo i zahvaljujuci Sambi mogu da pridjem Njindonjs fajlovima na hardu, sto mi je vrlo bitno... Probacu instalaciju ponovo kasnije, kad budem imao vremena (mada mi sad ne gori vise pod nogama)... Verovatno cu na kraju da opravim Vistu, jer se NTFS particije na hardu jednostavno ne daju stisnuti, bez obzira sto je praznog prostora i-ha-ha. Mada sam pod iskusenjem da napravim back-up mojih fajlova, skinem sve s harda i instaliram samo linux (ali, barem u zadnjih 24 sata nista mi ne ide od ruke, pa ne bih da se i dalje ukopavam).

Edited by Indy
Link to comment

Kod starih ubuntu distroa je za izmenu veličine postojećih ntfs particija bio potreban zaseban ntfstools (i u tom paketu programčić ntfsresize), dok danas praktično svi noviji distroi podržavaju resize particija tokom instalacije. Mada, najsigurniji način za promenu veličine particija je da se taj posao odradi u samom matičnom OS-u. Tj. da digneš vistu, odeš u disk management i onda okineš "shrink volume".BTW, ne vidiš windows diskove zbog sambe, nego zbog ntfs drajvera; samba je zadužena za deljenje sopstvenih diskova u windows mreži i mapiranje udaljenih windows deljenih diskova na lokalnoj mašini. Dakle, samba je mrežna upotreba - da bi video lokalne particije pod drugim fajlsistemima ne moraš da dižeš sambu, potreban ti je samo drajver za taj fajl sistem. Velika većina dolazi već sa kernelom i do sada je trebao kao 3rd party drajver jedino drajver za ntfs, pošto je defaultni drajver mogao samo da čita ntfs particije, ne i da piše po njima. No i to su vendori rešili tako što isporučuju treće drajvere zajedno sa distroom.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Skinuo sam Vistu i stavio Ubuntu 8.10, izgleda i radi sjajno (ali, sjajno), jedino me urnisu ovi fontovi bas na forumu (fontovi u samim aplikacijama su odlicni)... U cem' je fora, znam da je Razz nesto pominjao. FF koristim, naravno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...