Jump to content
IGNORED

PREVODILACKI BISERI


Ulven

Recommended Posts

Na ruskom i ukrajinskom je Дюкасс, dakle Dukas.

 

Eto, onako da dodam...

 

Podsetilo me na priču o fudbaleru Dugariju, koga su naknadno isto tako prepravljali na Digari. I u njegovom slučaju je na ruskom i ukrajinskom isto kao i za Dukasa, pardon Dikasa.

 

Šta mu ga znam, prihvatim to pravilo da ide "i" umesto "u", ali mi osećaj nekako više vuče na "u". Opet, pomislim da su ruski i ukrajinski osuđeni na transkripciju više od nas zbog odsustva latinice, pa je možda isto tako vrlo ozbiljno rade, a oni pišu "u"...

 

Sa "u" se transkribuje i na bugarskom i na beloruskom, ali valjda je to pravilo smisleno takvo kakvo je...

Link to comment
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    245

  • bus

    179

  • FranziskaKafka

    133

  • Weenie Pooh

    93

Sve ti je isto, Englezi stave "y", Rusi i Ukrajinci "u", mi stavimo "i"...

 

Ali, Dima se odomaćilo, pa nije bitno. Isto kao što se odomaćilo Don Kihot. Meni je strašno svaki put kada čujem da Englezi kažu Hjugo za Igoa, ali kod njih se tako uhodalo...

Link to comment

Pa, razlika se gubi sa odgovarajućim primerima na obe strane (npr. Riberi i Digari). Transkripcija mora da lomi. Ali, koliko sam tebe shvatio, ispada da je "u" prihvatljivo u ruskom i ukrajinskom zato što imaju više vokala, pa im je "u" za gurman dok im je "ju" za Dikas.

 

Ajme meni, osvetljavaš mi malo logiku za "i".

 

Bilo kako bilo, takve je stvari potrebno standardizovati kada su autori u pitanju, pa makar se navikavali na silu :D

Edited by Ajant23
Link to comment

Ne znam da li se iko seća, ali Švarcenegerov Raw Deal nekad davno (tipa 1988-e) je kod nas u bioskopima išao kao Surovi Ugovor.

Edited by Jeremija
Link to comment

da nisam lenji trut, otvorio bih temu o debilnim prevodima filmskih naslova, mislim da u pola noci kad me probude mogu da izrecitujem par desetina komata.

Link to comment

Critters - Monstrumi Čupavci

 

 

 

Čudo koliko sam puta u video klubovima iznajmio neki od filmova iz serijala, i nikad mi nije palo na pamet da proverim originalni naziv.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...