Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Evo da pohvalim zdravstvo u Srbiji. 

Uradila sam dva puta u 4 meseca krvnu sliku, jednom sama tromesečni šećer, zakažem savetovalište za dijebet, odem, izmere me, ovo je dobro, ovo je loše, evo saveti ovde, evo aparat na poklon i imate pravo na 50 traka na 6 meseci, evo Glukofaž, evo uputstvo kako ga pijem, evo info šta me čeka za nekoliko dana, za mesec, za tri....za nekoliko godina.

Lepo je da ste smršali, to nam je najvažniji nalaz. Toplo i podržavajuće. Pre mene neki istrčao besan kao ris, ja se uplašila. 

Sve sam dobila, sad je do mene. 

Odem u opštu praksu, još kažu sad ste zvanično dijabetičar, oslobođeni ste svih plaćanja :covid19:

 

Nemo da mi je neko puštao suze: stvarno sam oduševljena lakoćom s kojom sam ovo rešila. Nisam, ostaje sad sama sa sobom da se izborim. Ali što se države tiče, pomogla mi je, što jes, jes...Zato godinama nisam ni htela da odem. 

  • Tužno 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
57 minutes ago, Svemir Zeka said:

Evo da pohvalim zdravstvo u Srbiji. 

Uradila sam dva puta u 4 meseca krvnu sliku, jednom sama tromesečni šećer, zakažem savetovalište za dijebet, odem, izmere me, ovo je dobro, ovo je loše, evo saveti ovde, evo aparat na poklon i imate pravo na 50 traka na 6 meseci, evo Glukofaž, evo uputstvo kako ga pijem, evo info šta me čeka za nekoliko dana, za mesec, za tri....za nekoliko godina.

Lepo je da ste smršali, to nam je najvažniji nalaz. Toplo i podržavajuće. Pre mene neki istrčao besan kao ris, ja se uplašila. 

Sve sam dobila, sad je do mene. 

Odem u opštu praksu, još kažu sad ste zvanično dijabetičar, oslobođeni ste svih plaćanja :covid19:

 

Nemo da mi je neko puštao suze: stvarno sam oduševljena lakoćom s kojom sam ovo rešila. Nisam, ostaje sad sama sa sobom da se izborim. Ali što se države tiče, pomogla mi je, što jes, jes...Zato godinama nisam ni htela da odem. 

ja sam kuma dijabeticharke, dobro doshla u nashu ludachku zajednicu dijabeticharki i kuma :D

  • Wub 1
Link to comment

Ja sam dijabetičar "na papiru" i danas sam saznao da imam i "kamenčić" u bubregu.
Sad idem kod nefrologa.
A platio sam participaciju 100 rsd za UZ 😡.
Moraću da vidim kako se dobija ta članska karta.

Link to comment
5 hours ago, bags said:

Jedan od najboljih drugara radi u finansijama jedne velike bolnice

 

Evo sad pricao sa njim bas ga pitam koliki su troskovi ugrubo za IT i on kaze da je to nemoguce bez par dana izvuci. 

 

Ovo mi je naveo samo sto zna iz glave za svoju bolnicu:

 

1. Cisco Webex - 2,5 miliona eura godisnje (samo za komunikaciju izmedju osoblja)

2. Asset Management tool - 2 miliona eura godisnje

3. Obnova 5 godina starijih racunara - 2 miliona

 

Otprilike je tarifa za bilo sta 3x od market rate-a. :) (hint: pogledati firmu Vamed)

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
50 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ja sam dijabetičar "na papiru" i danas sam saznao da imam i "kamenčić" u bubregu.
Sad idem kod nefrologa.
A platio sam participaciju 100 rsd za UZ 😡.
Moraću da vidim kako se dobija ta članska karta.

Dobiješ "kartu" na osnovu šifre bolesti. Ja nisam na "papiru" ja sam na insulinu😁

Link to comment
7 minutes ago, bags said:

 

Evo sad pricao sa njim bas ga pitam koliki su troskovi ugrubo za IT i on kaze da je to nemoguce bez par dana izvuci. 

 

Ovo mi je naveo samo sto zna iz glave za svoju bolnicu:

 

1. Cisco Webex - 2,5 miliona eura godisnje (samo za komunikaciju izmedju osoblja)

2. Asset Management tool - 2 miliona eura godisnje

3. Obnova 5 godina starijih racunara - 2 miliona

 

Otprilike je tarifa za bilo sta 3x od market rate-a. :) (hint: pogledati firmu Vamed)

 

 

 

 

Odmah da ti kažem da to sa budžetom u srpskom zdravstvu nema nikakve veze.

15-20 office mašina i isto toliko štampača godišnje i eventualno ako nešto bez čega baš ne može da se radi ako crkne.

Vanredno (nabavka servera, rutera, mreža...) se desi jednom u 15-20 godina...

Ovo je bilo kad sam ja napustio zdravstvo za ustanovu od preko 1000 kreveta i cca 2500 zaposlenih.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:

Ja sam dijabetičar "na papiru" i danas sam saznao da imam i "kamenčić" u bubregu.
Sad idem kod nefrologa.
A platio sam participaciju 100 rsd za UZ 😡.
Moraću da vidim kako se dobija ta članska karta.

Jbg meni reklo tako i poslali me kući. Još mi dalo aparat, 10 traka i reklo da nosim u PIO za nova sledovanja 🤷

Link to comment
17 minutes ago, JozoMujica said:

Ovo je bilo kad sam ja napustio zdravstvo za ustanovu od preko 1000 kreveta i cca 2500 zaposlenih.

 

Ovde je 1000 kreveta i 3500 osoblja ali fali navodno bar jos 500 ljudi da ne bude na ivici kolapsa. 

Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:

Ja sam dijabetičar "na papiru" i danas sam saznao da imam i "kamenčić" u bubregu.
Sad idem kod nefrologa.
A platio sam participaciju 100 rsd za UZ 😡.
Moraću da vidim kako se dobija ta članska karta.

daj krv redovno. 

 

ali ako si dijabetichar na papiru nije odgovorno da dajesh krv :hihi:

Link to comment
52 minutes ago, JozoMujica said:

 

Odmah da ti kažem da to sa budžetom u srpskom zdravstvu nema nikakve veze.

15-20 office mašina i isto toliko štampača godišnje i eventualno ako nešto bez čega baš ne može da se radi ako crkne.

Vanredno (nabavka servera, rutera, mreža...) se desi jednom u 15-20 godina...

Ovo je bilo kad sam ja napustio zdravstvo za ustanovu od preko 1000 kreveta i cca 2500 zaposlenih.

Tako je i kod mene, kompjuteri se nabavljaju sporadično i to tek kada crknu. Server je nedavno kupljen, jer je prethodni radio još od kada sau na vlasti bili prethodni lopovi. 

Sve cene koje idu preko javnih nabavki su prilagođene krađi. SVE, bez izuzetka. 

  • +1 3
Link to comment
52 minutes ago, gospa buba said:

daj krv redovno. 

 

ali ako si dijabetichar na papiru nije odgovorno da dajesh krv :hihi:

Ma dajem za laboratoriju i previše.

Ovi kad me vide već beže: "Evo ga ovaj što su mu se kriju vene, sad će da ostane pola sata dok mu ne nađemo venu..."

😉

Link to comment
10 hours ago, Arkadija said:

Sramotno je ovo što si napisao. 

Na žalost, tako o nama administrativnim radnicima misli većina zdravstvenih radnika. 

Izostavio si da je najveći problem u zdravstvu, nedostatak STRUČNOG kadra, opreme (kojom bi neko trebalo da zna da rukuje), novca, pa onda, bahatost u ophođenju sa pacijentima i tako dalje i tako redom.

 

Ne znam šta je Steins mislio ali iz mog iskustva može paralela da se povuče između administracije i medicinskog osoblja lagano. Na par mesta gde sam radio po pravilu imaš jednu pred penziju iz staarog kadrovskog i koja radi gro posla, zna nam svima 700 imena dece i rođendane im, imaš ih par koji ovoj nisu ni do kolena mada rade nešto i imaš gomilu partijskih, još od žutih se talože tu, valjaju avon i semplirane parfeme i u fazonu bolje ništa da ne radim nego nešto da zajebem. 

I među lekarima vrlo slično. Imaš jednog koji je za nedelju dana u sali odradio 40 koronarografija, stavio 30 stentova i još 20 špecija izmerio, u ordinaciji pregledao 70 pacijenata i stigao da dežura bar jedno od 24 sata. A imaš i primarijuse kojima su specijalizanti pregledali pacijente, bio u sali 2 puta ove nedelje a verovatno i nije bio na poslu u ponedeljak i petak. I tako već 20ak godina. 

 

A za opremu se ne slažem, Srbija u proseku ima vrlo dobru opremu. Stručni kadar je stara priča. Novac takođe. Pričao sam i pre, sa istim ljudima i istim parama, sa dobrom organizacijom posla, vremena i sredstava (ne vrlo dobrom, dobrom) zdravsto u Srbiji bi sigurno bilo za trećinu bolje. Da ne kažem za pola. 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
4 hours ago, bags said:

Evo sad pricao sa njim bas ga pitam koliki su troskovi ugrubo za IT i on kaze da je to nemoguce bez par dana izvuci. 

 

Ovo mi je naveo samo sto zna iz glave za svoju bolnicu:

 

1. Cisco Webex - 2,5 miliona eura godisnje (samo za komunikaciju izmedju osoblja)

2. Asset Management tool - 2 miliona eura godisnje

3. Obnova 5 godina starijih racunara - 2 miliona

 

Otprilike je tarifa za bilo sta 3x od market rate-a. :) (hint: pogledati firmu Vamed)

Ne znam za bolnice ali nagledao sam se, i u firmima gde sam radio i kod klijenata, kupovine gomile sranja u ITu jer je zazvucalo sexy menadzmentu ili bi izgledalo dobro kad se prikaze kao usteda (i zanemarimo sve lose strane zbog 5% manje cene) ili je u pitanju prosto dil sa ortakom koji prodaje nesto. Sto vise ides ka vrhu hierarhije, to se donose pogresnije odluke u vezi ITa. Evo sada biraju kod nas novu platformu za virtualizaciju za celu kompaniju i nasih 20tak datacentara po celom svetu. Mislis da je neko pitao arhitekte i SME inzenjere da im prezentuju prednosti i mane razlicitih tehnologija i kako bi koja pasovala nasoj infrastrukturi? Jok, cekamo da svinjske glave odluce nakon prezentacije vendora pa da krenemo da primenjujemo novo sranje koje nam uvale. 

 

Jos se oporavljam od ovog storidza koji jebeno ne podrzava thin virtualne masine i CIFS share-ove. Mislim podrzava ako pitas vendora, samo sa jedno 55 asteriksa :fpalm:

Edited by Shan Jan
  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, Frank Pembleton said:

Ma dajem za laboratoriju i previše.

Ovi kad me vide već beže: "Evo ga ovaj što su mu se kriju vene, sad će da ostane pola sata dok mu ne nađemo venu..."

😉

ima tu jedna tajna. oni ne umeju da vade krv :hihi:

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...