Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

VIP zdravstvo. :)

 

Quote

- Pre dva dana sam uradio antigenski test, juče sam uradio PCR test i snimio pluća, sada sam išao kod doktora Stevanovića, diretkora infektive klinike, koji mi je dao lekove koji prekidaju virus - rekao je Marić za Telegraf Jetset.

 

Link to comment
1 hour ago, JozoMujica said:

Ne radi se o kondomima nego o lekovima, kada lekar propiše dozu ta informacija ne stigne do apotekara.

 

na receptu mora da stoji doza i dozni interval, ukoliko ne stoji ili je napisana toksična doza, apotekar je dužan da izda lek sa preporukom za najmanju efektivnu dozu, ako su to ovde omašili onda je to epic fail, ali prosto ne mogu da poverujem..pre lekar ili apotekar ne ume da koristi program

Edited by Kelt
Link to comment
14 hours ago, JozoMujica said:

 

 

Je li ovo znaci da u polje za dozu leka ne mogu da napisu decimalni broj (float value), nego software automatski zaokruzi vrednost i tako ostane u bazi preko koje komuniciraju lekari (kao sistem) i apoteke? To bi trebalo da moze da se podesi. Nisam programer po profesiji, ali poznajem ponesto.

 

To se moglo otkriti pri testiranju ranije. Mada  mozda ima i nesto do podesenja kod korisnika sto treba promeniti.

 

No, ovo sto pise @Kelt ima smisla kao poslednja kontrola. Ne bi trebalo da nekvalifikovano ili jos gore polukvalifikovano lice izdaje lekove. Slicno u poljoprivrednim apotekama

Link to comment
1 hour ago, Moonwalker said:

 

Je li ovo znaci da u polje za dozu leka ne mogu da napisu decimalni broj (float value), nego software automatski zaokruzi vrednost i tako ostane u bazi preko koje komuniciraju lekari (kao sistem) i apoteke? To bi trebalo da moze da se podesi. Nisam programer po profesiji, ali poznajem ponesto.

 

To se moglo otkriti pri testiranju ranije. Mada  mozda ima i nesto do podesenja kod korisnika sto treba promeniti.

 

No, ovo sto pise @Kelt ima smisla kao poslednja kontrola. Ne bi trebalo da nekvalifikovano ili jos gore polukvalifikovano lice izdaje lekove. Slicno u poljoprivrednim apotekama

 

Ne znam, radio sam u zdravstvu na uvođenju krša od informacionog sistema (Komtrejdov ZIS), ali na tercijarnom nivou gde se ne prepisuju lekovi za apoteke. Za terapiju na stacionaru je moguće evidentirati decimalne vrednosti. Ne znam kako funkcioniše e-recept, ali znajući ko je radio na tome a i ko i kako podešava sisteme po zdravstvenim ustanovama, sve je moguće.

Link to comment

Trebalo bi da postoji li neko pretestiranje softvera pre nego sto se pusti u rad. A cak i da su ga pustili, pa se provukao bug, valjda postoji u ugovoru neki period odrzavanja sa softverskom podrskom i odrzavanjem za ovako nesto. U recimo bolnickim uslovima taj decmalni broj moze biti za doziranje lekova koji se daju preko infuzije i slicno.

 

Radila sam nesto programa za svoje potrebe davno, ali  i na prijemu softvera, kao inzenjer kontrole i za nesto sto je neuporedivo slozenije (u smislu proracuna i tipa ulazno izlaznih varijabli), takodje je relaciona baza podataka (ova je bila pod Oracle).

 

Ja verujem da sofversko odrzavanje, ukoliko postoji, ovo moze da sredi ocas posla, ako imaju neku emergency liniju za prijavu bagova. I za banalaniju problematiku kad se softver isporucuje u ugovoru  se predvidi neka suma za godisnje odrzavanje. Jbg nije tviter za ovo.

Edited by Moonwalker
Link to comment
6 minutes ago, Moonwalker said:

Trebalo bi da postoji li neko pretestiranje softvera pre nego sto se pusti u rad. A cak i da su ga pustili, pa se provukao bug, valjda postoji u ugovoru neki period odrzavanja sa softverskom podrskom i odrzavanjem za ovako nesto. U recimo bolnickim uslovima taj decmalni broj moze biti za doziranje lekova koji se daju preko infuzije i slicno.

 

Radila sam nesto programa za svoje potrebe davno, ali  i na prijemu softvera, kao inzenjer kontrole i za nesto sto je neuporedivo slozenije (u smislu proracuna i tipa ulazno izlaznih varijabli), takodje je relaciona baza podataka (ova je bila pod Oracle).

 

Ja verujem da sofversko odrzavanje, ukoliko postoji, ovo moze da sredi ocas posla, ako imaju neku emergency liniju za prijavu bagova. I za banalaniju problematiku kad se softver isporucuje u ugovoru  se predvidi neka suma za godisnje odrzavanje. Jbg nije tviter za ovo.

Ma garant local settings , i . su razlicitina us i srb i program he podesen da prepoznaje samo jedno... Ili nesto slicno.. Nije da nisam vidjao...

Link to comment
1 minute ago, Moonwalker said:

@radisa Pa tako nesto i ja mislim, no bi trebalo da imaju neku liniju koju mogu da pozovu odrzavanje sistema da im pomogne da to rese ako nisu dobili obuku za rad sa softverom ili se neko igrao necim. 

Niko nije primetio, do sad, jer nemaju upivratnu infirmaciju od apoteke...

 

Pa ja sam nekad dobijao prituzbe na bugove, koji su u koriscenju poprilično ocigledni, nakon 2 godine... Korisnici nusu razumeli da to tako ne treba,dok nije došao neko ko razume i video glupost...

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...