Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

„Cilj je da se problem nehumanog postupanja u ginekološko-akušerskim zdravstvenim ustanovama sistemski reši preko nadležnih organa u okviru zdravstvenog sistema“, piše u pozivu.

Podsetimo, istraživanje o iskustvima žena na porođaju u Srbiji koje je sproveo Centar za mame pokazalo je da 73% žena nije učestvovalo u donošenju odluka na svom porođaju, 74% nije ostvarilo pravo na punu informisanost, a čak 96% žena nije bilo ponuđeno vodom u toku porođaja. Dve trećine učesnica ovog istraživanja je odgovorilo da je bilo nezadovoljno atmosferom u porodilištu, a mogućnost da biraju kako žele da se porode je imalo samo dve petine porodilja. Velikoj većini žena je onemogućeno da se kreću pre porođaj, kao i da zauzmu položaj koji im najviše odgovara.

 

Sveže interesovanje za ovu problematiku izazvala je fejsbuk objava Milice Filipović iz Šapca, koja je nedavno u u porodilištu Narodni front u Beogradu zbog nemara zaposlenih u WC-u rodila mrtvu bebu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

@Moonwalker, vidi ❤️

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Ima svega i svacega. Pred porodjaj (pre manje od godinu dana), provela skoro 2 meseca u bolnici. Naslusala se i nagledala svega i svacega. Pritom su na tom odeljenju gde sam bila najduze, sestre bile divne...

A jos uvek ne zelim da se secam iskustva sa prvog porodjaja, a bio je carski. 

Sve u svemu, neka ova akcoja malcoce promeni stvari pa ce vredeti. 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Tacno nisu normalni!

Iskustvo koje treba da bude najlepse zeni se svodi da trpis i molis Boga da svi zivi izadjete. A ne mora tako. 

Stavila gore ono za uzas, ali i tuznic moze :(.

  • +1 1
Link to comment

Pa da, ali nekako nema uopšte podrške šire javnosti, nego o ovome pričaju manja udruženja feministkinja i uži krug ljudi i sporadično se pojavi u medijima i tu je cilj lešinarski klik vrlo često, a ne pokretanje javnih rasprava ili alarmiranje javnosti.

 

I ne znam da li je ijedna opoziciona stranka problematizovala tu temu sada. Prilično paradoksalno za društvo koje panično priča o beloj kugi (:nije, očekivano je:). 

Edited by Taihoskopija
  • +1 4
Link to comment

Na zalost, sve je tako. 

Iskreno, nesto ne pratim medije ovih dana i nadala sam da se vise prica o tome. 

Izgleda da ipak o tome pricamo samo mi kojima je to iskustvo svezije i kojih se tice.

Cini mi se da je kod nas ta prica o porodjaju jos uvek tabu za neke grupe ljudi. Kao da to tako mora i ne treba da se prica o tome. Pri tom ne mislim tu na muskarce, mada tako zvuci. Moja majka je, recimo, o nekim stvarima iz svog iskustva progovorila tek nakon mog porodjaja i nekih ruznih prica. Kao te sto su prosle da ne uplase ove buduce. I onda to postaje kao neka velika tajna, nesto o cemu se sapuce. A ne pada im na pamet da to nije normalno i da ne sme da se skriva, vec da prestane.

Mislim da je drugi deo problema to sto se tu velike pare okrecu i postalo je ozbiljan biznis.

 

  • +1 2
Link to comment
On 11.3.2022. at 13:19, munze said:

Ženi je u tih godinu dana od pobačaja trebala pomoć da prebrodi traumu, a umjesto toga sad joj se daje medijski prostor.
Ako plod ima 40g i već nema plodove vode, od te trudnoće se ne može ništa očekivati. 

 

Edited by Paul Gompitz
Link to comment
1 hour ago, Paul Gompitz said:


Ako plod ima 40g i već nema plodove vode, od te trudnoće se ne može ništa očekivati. 

 

Sigurna sam da je to tacno, ali takav komentar zeni u takvoj situaciji je nepotreban i neukusan, da budem izuzetno blaga.

Da budem otvorena, cist je bezobrazluk i vrlo je podao. 

Ako cemo pravo, tehnicki i terminoloski to i nije beba, ali toj zeni je samo to i malo saosecanja ne bi skodili.

Ko je procitao tekst, zna da je taj komentar najmanji problem u celoj prici.

I jeste, treba joj pomoc, itekako, ali mora se i pricati o tim stvarima. 

Edited by pop-up
Beba otima tel :)
  • +1 4
Link to comment
3 hours ago, pop-up said:

 

Ko je procitao tekst, zna da je taj komentar najmanji problem u celoj prici.

I jeste, treba joj pomoc, itekako, ali mora se i pricati o tim stvarima. 

Problem je sto se nakon sto se procita tekst shvati da je nesretna zena poslije svega izmanipulisana i da neko na njenoj muci i nelijecenom psihickom problemu pravi sebi reklamu.

Po tekstu je dodavanje plodove vode u tako ranoj trudnoci lagani postupak nakon kog se trudnoca normalno nastavlja?!??

Doktori u Narodnom Frontu su joj promjenili termin porodjaja. To bi trebalo znaciti sta?

Krili su od nje histopatoloski nalaz? Nisu ga krili nego nije bio uradjen na vrijeme. I onda ne saznamo koja se to velika tajna krije u tom nalazu. 

Rekli su da je prenatalni test glupost. Da, u njenom slucaju su rezultati tog testa irelevantni, jer prenatalni test otkriva hromozomske mutacije, sto nije njen problem.

Sestra joj je rekla da ide da pobaci u wc? Niko od nas ne zna da li je to istina, ali zvuci vrlo nevjerovatno. Na tom odjeljenju se na dnevnom nivou izazivaju pobacaji. Tesko da bi se sakrilo do sad od javnosti da se zene teraju na tako nesto.


 


 

Link to comment

Ženi koja leži dva dana i čeka da izbaci iz sebe mrtvo dete je rečeno da "ne drami" i na kraju je otišla, bez ikakve podrške, i izbacila mrtvo dete iz sebe u sopstvenu ruku, medicinske činjenice su sporedne u svemu tome. Nije rekla da je neko terao da pobaci, nego da se zbog nemara to odigralo tako kako se odigralo. 

  • +1 2
Link to comment
16 minutes ago, Taihoskopija said:

Ženi koja leži dva dana i čeka da izbaci iz sebe mrtvo dete je rečeno da "ne drami" i na kraju je otišla, bez ikakve podrške, i izbacila mrtvo dete iz sebe u sopstvenu ruku, medicinske činjenice su sporedne u svemu tome. Nije rekla da je neko terao da pobaci, nego da se zbog nemara to odigralo tako kako se odigralo. 

 

naravno da su medicinske cinjenice ovdje sporedne; tih 40 grama za nju je njena beba, uzmimo da je to potpuno deluzivna ideja (a nije, nema obavezu da bude medicinski obrazovana i dozivi osjecaj majcinstva simetrican sa ontogenezom) ljekar odnosno medicinski radnik opet nema pravo na agresiju nego obavezu na protokolarno ponasanje sto pobacaj u wc-u svakako nije. tragikomicno je da u srbiji punoj akuserskog nasilja odlucimo da, imajuci rijec pacijentkinje protiv rijeci sistema, diskreciono uvazimo bas rijec sistema. 

 

Edited by morgana
  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...