Jump to content
IGNORED

THE WIRE (2002)


3opge

Recommended Posts

zaljubices se ti u narkomana sto im pomaze, lezbejku, i policajca sto stalno nesto rezbari pod lupom... :)i u debelog pandura sa cigarom i gangstera ekonomistu, smotanog pandura i potonjeg nastavnika.. a o sindikalcima i novinarima (hint: Meldrik!) bolje da ne pocinjem. Kakvi likovi! Dajte jos. Kreativnijih opisa, ja nisam bio inspirisan ili ne umem. Uzgred, da dodam, jedini koji mi je "celom serijom" delovao neautenticno i kliseizirano, kao sto sam ranije javio, je Meknalti. I, u poslednjem serijalu se i to promenilo! Prvo mi je onaj haos koji su napravili takodje delova too much, a onda se sam se zaljubiska, pa cak i u Meknaltija. Svi likovi su mi dobri! Cak i Meknalti.
ako ne pocnes do kraja serije s nekim da cugas Jameson iz flase dok sedis na limuzini u nekoj prijebini ko i da nisi gledo
Link to comment
sladzo,navlacis se, neka neka
Pa eto malo! :D
zaljubices se ti u...
Ja vec poco! :wub:
Uzgred, da dodam, jedini koji mi je "celom serijom" delovao neautenticno i kliseizirano, kao sto sam ranije javio, je Meknalti. I, u poslednjem serijalu se i to promenilo! Prvo mi je onaj haos koji su napravili takodje delova too much, a onda se sam se zaljubiska, pa cak i u Meknaltija. Svi likovi su mi dobri! Cak i Meknalti.
Pa pazi, svi likovi, kao i sama radnja u seriji su proistekli iz nekog klisea, samo sto je to produbljeno, razradjeno i dat mu je smisao. Pa tako i Meknalti.
Link to comment

Sluzimo narodu! Ukazivanjem na napaceni baltimorski narod!Edit: juhu! sada cemo, nadam se, konacno imati ostvareni mit o simultanom orgazmu - i Sludge i Mojo! Setite se Vudija Alena, "jedini put kada smo supruga i ja doziveli simultani orgazam bilo je kada smo potpisali brakorazvodnu parnicu". Jedini put kada je PPP doziveo simultani orgazam bilo je kada su dva forumasa u skoro isto vreme otpoceli sa Zicom. Kinky, huh?

Edited by Buck Naked
Link to comment

Mala poslastica za ovaj topik. Iz Danasa.Viski umesto institucija sistemaDRUŠTVOSLOVLJEAutor: Aleksej Kišjuhas

Mnogim filmovima i televizijskim serijama prišiva se epitet „sociološki“ kada ih se želi pohvaliti. Uprkos dobrim namerama i kvalitetu snimljenog programa, posredi je preterivanje. Iako najveći deo TV programa prikazuje određene karakteristike društva ili društvenog ponašanja različitih pojedinaca, neumesno je smatrati ih sociologijama. Jer, sociologijom tada postaje sve, odnosno ništa. Međutim, postoji barem jedan blistavi izuzetak.Reč je o TV seriji i krimi-drami „The Wire“ odnosno „Žica“ koja je emitovana u pet serijala od 2002. do 2008. Dejvid Sajmon, kreator serije i dugogodišnji novinar „crne hronike“, uz ekipu bivših policajaca ali i (bivših?) kriminalaca, stvorio je verovatno najrealističniju televizijsku seriju ikad emitovanu. Govorka se da su dileri droge gledali ovu seriju ne bi li naučili nešto o policijskom radu. Među mnogobrojnim pojedincima koji ovu seriju smatraju lično omiljenom nalazi se i Barak Obama.Tema serije je grad Baltimor. Svaki serijal pokriva jedan tip institucija ovog grada, redom: kriminalnu organizaciju prodavaca droge, sindikat lučkih radnika, gradsku upravu, školski sistem i novinarsku redakciju. Dublja i ovaj put istinski sociološka tema serije zapravo je odnos pojedinca i institucije. Kako organizacija kriminalnog „klana“ moralne pojedince pretvara u hladnokrvne ubice, kako političke institucije zataškavaju zločine, kako obrazovni sistem uništava inventivne nastavnike, kako koristiti institucije za pentranje po stratifikacijskim lestvicama, kako trka za povoljnom statistikom melje individualne slučajeve i sudbine. Te kako nekoliko kvalitetnih detektiva, sindikalaca, političara, nastavnika, novinara i kriminalaca nastoje kreativno zaobići i/ili pobediti institucije kojima pripadaju, a koje su u krizi i haosu. „Žica“ zapravo slika svu patologiju stanja krize institucija. Posredi je portret korumpiranog, deinstitucionalizovanog i organizacijski infantilnog društva.Zvuči poznato? Naravno! Sajmonov Baltimor imamo i kod kuće, ali vicolika opaska „šta čit’o, hod’o!“ nije dovoljno dobar razlog da se ova briljantna serija ne pogleda.Kada je o „hodanju“ stanjem krize institucija reč, u Srbiji sve postaje kumulativno očigledno u doba praznika. Skupština Srbije je tipičan primer institucije u krizi: nefunkcionalnosti, pomanjkanja autoriteta i konteksta organizovanog haosa. Svaki novi skandal, poslovnička povreda, poslanička uvreda i usvajanje zakona po Pepeljuginim minut-do-ponoći zapletima, samo potvrđuje tezu koliko je dno pomično. Kada je rečo Vladi, naširoko se govori o pomanjkanju autoriteta premijera, a možda najindikativnija je situacija oko smene načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša. Činjenica da je Ponoš, osoba koja zasigurno zna sopstvena i tuđa ovlašćenja, delovao poput spomenutih baltimorskih detektiva koji zaobilaze svoje šefove i redovnu proceduru, ponajbolje svedoči o krizi institucija. Konačno, i Srpska pravoslavna crkva je u stanju institucionalne krize, te se i ovi samozvani oslonci u teškim trenucima više bave sami sobom. Na način koji je indikativan za - opet krizu.Takođe, iz svakodnevnog života zapravo dolaze najkvalitetniji primeri slabosti srbijanskih institucija. Svakodnevna korupcija je među boljim indikatorima takvog stanja, i to ne krupna koliko sitna: polutke razrednom starešini i viski lekaru. Ovi činovi nisu proizvod fikcije nazvane „mentalitetom“ ili naročite darežljivosti populacije u Srbiji. Ovo je, iznova, sasvim racionalno ponašanje izazvano nepoverenjem u institucije. Pojedinci uzimaju stvar (polutku/viski) u svoje ruke, usled racionalnog nepoverenja u instituciju osnovne škole, ambulante, opštine i tako dalje. Na isti način na koji premijer mora lično nagovarati parlamentarce da rade svoj posao, običan građanin mora potkupljivati lekara ili opštinara da uradi svoj.Sve to pokazuju i istraživači javnog mnjenja. Drastično se srozava većsurvano poverenje u institucije države Srbije: od Skupštine i Vlade do vojske i crkve. Sociolozi znaju da se puno relevantniji podaci o društvu dobijaju iz odgovora na pitanje o poverenju u različite društvene institucije nego na popularna i banalna pitanja o tome kome će građani dati glas. I ovi su podaci razlog za ozbiljnu zabrinutost. Zašto?Zato što sva mimoilaženja ili zaobilaženja redovne institucionalne procedure usled patologije tih institucija ne mogu potrajati zauvek. Ona samo odlažu ili maskiraju stanje konačnog društvenog raspada. Međutim, haos odsustva društvenosti, one hobsovske maštarije o stanju u kojem je „čovek čoveku vuk“, ipak je maštarija. Ljudi nikada neće moći živeti u (potpuno) deinstitucionalizovanom društvu. Ali, umesto toga, stvoriće sebi nove institucije. Koje su tada, skoro po pravilu, mnogo totalitarnije. Priželjkivanja čvrstih ruku i još čvršćih cokula većnisu naročito tiha.I zato u ovim zimskim danima, umesto pipkanja radijatora, valja se umotati u ćebad i dohvatiti neku valjanu studiju o društvenim institucijama. „Kako institucije misle“ (1986/2001) Meri Daglas, primera radi. Doznati nešto o fenomenu, i upotrebiti to u svoju korist.

Edited by mojo
Link to comment

Meh...voleo bih da vidim koliko poverenje u institucije sistema pokazuju niggah iz baltimorskog getoa u anketi...Anyway, 1 pitanje - zašto je topik o ovoj izvanrednoj seriji stavljen na Filmovi podforum? :)

Link to comment

Super tema i 1 kvalitetni diskutanti... jedino što ništa od toga nisam gledao. Čak nemam ni TV. Došao sam ovde samo što je čika Boba Dilan rek'o na radiju da se u špici na tom Wireu peva Way Down in the Hole."On nema telefon - ima radijo"

Link to comment
Valjda ljudi bili toliko oduševljeni da su joj apgrejdovali status sa TV-a na Film.
ne, nego je 3opge odlucio da je serija previse dobra da bi isla na podforum serije
Link to comment
  • 3opge changed the title to THE WIRE (2002)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...