Jump to content
IGNORED

"Mediteran kakav je nekad bio"


kyo

Recommended Posts

a probaj i ovohttp://srbija.aladin.info/turizam-i-transport/kombi-prevoz/67054-kombi-prevoz-putnika-bjedov-beogradkapiram kada bi se prosetala do altine i pitala u prvoj agenciji ili radnji, resila bi problem

Link to comment

videla sam ga i ja. jao covece zamisli kako je u busu koji se promovise sa "Raspitali smo se i saznali, da je čak i na Preobraženje polazak iz Kistanja siguran, bez odlaganja..." :Dako moram u knin, ici cu lastom. nego se samo nadam da ce mi nekim cudom neko otkriti direktnu vezu sa sibenikom. i jos ako bi bilo preko dana. i jos ako ne bi bilo preko bosne i jos kad bi bilo autoputem. mozda stvarno da idem preko zagreba?!

Edited by darling
Link to comment

Sve rokove sam probio da napišem koju o Krku, jer se u davno prošlom vremenu ovde povela rasprava o tome šta ovo ostrvo ima da ponudi.Pre svega, Krk je nama najbliže i najdostupnije more. Lakše se dolazi nego na bilo koju srpsko-grčku Paraliju. Autoputem do Rijeke, onda mostom na ostrvo i to je to, 6 sati vožnje automobilom ili 8 sati busom. Nekima je ovo bitno, meni sve više. Ali, nije to poenta.Uglavnom, postoji nekoliko interesantnih mesta na otoku, a ja ću najviše govoriti o Vrbniku.Vrbnik se nalazi na istočnoj obali, sa pogledom na Vinodolsko i Crkvenicu. Mesto je zanimlijvo zbog interesantnog starog grada. Ja imam sreću da sam oba puta boravio u kući koja je u starom gradu, pola minuta od zvonika koji inače dominira panoramom, tako da su moji utisci verovatno drugačiji od nekoga ko u Vrbniku odseda u turističkog novogradnji. Takođe, ono što mesto izdvaja je to što je malo i što svako svakog zna, to što je u predratnom periodu bilo puno Beograđana, i naravno, to što celo misto živi od vina (i na vinu).Spoj pomenutih faktora me odvodi u Vrbnik i ovog leta.Ulica u kojoj odsedamo je široka jedva dva metra (isprobaću da li mogu da legnem poprečno). Kuća u tlocrtu ima 3.5x3.5m, ali ima tri nivoa, a na krovu se nalazi terasa sa pogledom na more. Ume ponekad da padne kiša, pa te ulice po starom gradu, onako pod zagušenim fenjerima, izgledaju kao filmizirani London. Ambijent dodatno upotpuni ako pustim Massive Attack sa koncerta iz Royal Albert Halla. Elem, stari grad kao svaki drugi stari grad ali je super osećaj kada se ujutro probudiš i sedneš na onu kaldrmu i gledaš u razne ruzmarine a aloe vere koje rastu iz zgrade a sredovečni turisti iz Nemačke te posmatraju kao nekog domoroca.S vremenom smo upoznali ljude, od istog čoveka smo kupovali vino sve vreme boravka, tako da nam je on služio kao Google. Saveti su otprilike; Idite danas u Bašku (dole na jugu) jer je jutros krenula jaka bura; imate za par dana ribarsku feštu dole namori, i tako. U lokalnoj piceriji nas već znaju pa pizza raste svakim našim narednim dolaskom (jednom su nam naslagali tonu one njihove pršute, pizza je dobila oblik piramide).Elem, vino na točenje je 20kn, ako hoćete malo kvalitetnije od toga cene su od 35kn pa do 300€ za one pjenušavce godinovane u moru. Hoću reći, ima svega. Vino se kupuje na svakom koraku jer ga ima u impozantnim količinama ako se sagleda veličina Vrbnika.Što se tiče plaža, pa recimo da je Krk nekakav jadranski prosek. Ima boljeg i lošijeg na jadranu. Gradska plaža je kao u bilo kom drugom mestu, dok je ova druga, 10minuta udaljenija, zaista mirna i tu inače provodimo najviše vremena. Ima još nekih plaža tu u blizini ali znate već, u Hrvatsku se ne ide zbog plaža. Kome je do toga, taj ide u Grčku ili na neki drugi kontinent.Sad ne znam šta bih dalje pisao jer mi je teško da prenesem utiske, samo ću reći da uživam provodeći vreme na toj vrbničkoj kaldrmi, bilo ispred "svoje" kuće, bilo na Trgu vrbničkog statuta, ili jednostavno lutajući, trudeći se da pogodim gde će me odvesti sledeći korak. Uživam u kupovini češnjaka i pomidora od meštana; uživam u krađi par džinovskih listova bosiljka iz saksija meštana; uživam u pogledu sa terase; uživam čak i kada sviraju klape jer umeju da ubodu Dok palme njišu grane i U ranu zoru koje sam nekada ranije "pevao" u malo izmenjenom aranžmanu; uživam u razgovorima sa meštanima iako ih povremeno ne razumem; uživam u gemištu na terasi, ispred kuće, na trgu, u restoranu, na plaži; uživam, dakle, na svakom koraku u tom prelepom mestu.

Edited by pacey defender
Link to comment
FudeksPristojni busevi, dnevna varijanta, nije auto put...
fala. al i fudeks vozi samo u visokoj sezoni. apsolutno najjednostavniji nacin da se dodje u dalmaciju, a ako ide jedan, usudila bih se reci i najjeftinijij, avion.bilo kako bilo, evo mene, gledam more i brodove, pijem kafu. uzivancija. Edited by darling
Link to comment
Sve rokove sam probio da napišem koju o Krku, jer se u davno prošlom vremenu ovde povela rasprava o tome šta ovo ostrvo ima da ponudi.
Krk je keva. Bio pre dve godine u Baškoj, tako da bih je uz dopuštenje dodao na tvoju listu preporuka. Doduše u pitanju je donekle izolovana uvala, tako da nije loše imati automobil kako bi se po volji moglo otići u grad Krk ili na neko drugo mesto. Ovde bih dodao i Cres kao veoma interesantan "protivteg" Krku. Za razliku od Krka, koji je u velikoj meri urbanizovan i pokriven infrastrukturom, Cres nosi veoma privlačan divlji šmek, koji se oseća na razne načine - od manjih gužvi i manje popunjenih plaža, pa do svih mogućih vrsta divljih životinja koje će vam prilikom noćne vožnje neosvetljenim džadama iskakati pred vozilo.Usput, ljubazno prosim posjetitelje ovog topika za 1 saobraćajni savet. Ovog leta treba da posetim Dubrovnik i Trogir, oba na po 3-4 dana. Plan je da se rentira automobil i obiđe još dosta toga na tom potezu. Pošto dolazim izdaleka, šta mi je bolja varijanta - da li da letim u Zagreb i odande vozim u Dubrovnik (pa se onda mic po mic vraćam nazad preko Trogira), ili da možda letim u Podgoricu pa odatle kolima do Trogira i onda mic po mic nazad preko Dubrovnika? Zna li neko kilometraže odokativno?Naravno, poseta Trogiru neće ići bez posete svetom trojstvu Brač-Hvar-Korčula. Da li bi neko od kolega forumaša bio voljan da rangira ove otoke po privlačnosti/prioritetu?
Link to comment
Krk je keva. Bio pre dve godine u Baškoj, tako da bih je uz dopuštenje dodao na tvoju listu preporuka. Doduše u pitanju je donekle izolovana uvala, tako da nije loše imati automobil kako bi se po volji moglo otići u grad Krk ili na neko drugo mesto. Ovde bih dodao i Cres kao veoma interesantan "protivteg" Krku. Za razliku od Krka, koji je u velikoj meri urbanizovan i pokriven infrastrukturom, Cres nosi veoma privlačan divlji šmek, koji se oseća na razne načine - od manjih gužvi i manje popunjenih plaža, pa do svih mogućih vrsta divljih životinja koje će vam prilikom noćne vožnje neosvetljenim džadama iskakati pred vozilo.Usput, ljubazno prosim posjetitelje ovog topika za 1 saobraćajni savet. Ovog leta treba da posetim Dubrovnik i Trogir, oba na po 3-4 dana. Plan je da se rentira automobil i obiđe još dosta toga na tom potezu. Pošto dolazim izdaleka, šta mi je bolja varijanta - da li da letim u Zagreb i odande vozim u Dubrovnik (pa se onda mic po mic vraćam nazad preko Trogira), ili da možda letim u Podgoricu pa odatle kolima do Trogira i onda mic po mic nazad preko Dubrovnika? Zna li neko kilometraže odokativno?Naravno, poseta Trogiru neće ići bez posete svetom trojstvu Brač-Hvar-Korčula. Da li bi neko od kolega forumaša bio voljan da rangira ove otoke po privlačnosti/prioritetu?
Brac FTW. kad si vec tamo, obidji mi bivsu kucu u Milni :cry:
Link to comment

ja bih bio vrlo oprezan sa preporukama za krk, dosta zavisi od toga na sta ste navikli i kakve prioritete imate. vrbnik je super, slazem se. ja sam iz baske pobegao glavom bez obzira, to mi je bila mala budva apgrejded.

Link to comment

ha, dok sam citala pejsijevo o krku, odma sam zamisljala gazzu kako odmahuje glavom i vice koji ces moj tamo, to je mali ulcinj. kad ono, zjbla se, mala budva :D

Brac FTW. kad si vec tamo, obidji mi bivsu kucu u Milni :cry:
milna, ah, decje odmaraliste, rekreativna, cetvrti razred. koja su to vremena bila, kad se na rekreativnu islo avionom pa brodom na more.
Link to comment
Usput, ljubazno prosim posjetitelje ovog topika za 1 saobraćajni savet. Ovog leta treba da posetim Dubrovnik i Trogir, oba na po 3-4 dana. Plan je da se rentira automobil i obiđe još dosta toga na tom potezu. Pošto dolazim izdaleka, šta mi je bolja varijanta - da li da letim u Zagreb i odande vozim u Dubrovnik (pa se onda mic po mic vraćam nazad preko Trogira), ili da možda letim u Podgoricu pa odatle kolima do Trogira i onda mic po mic nazad preko Dubrovnika? Zna li neko kilometraže odokativno?
voznja od zagreba do mora ako uletis u turisticki spic moze biti prilicno traumaticna. a i kilometraza je veca.
Link to comment
Krk je keva. Bio pre dve godine u Baškoj, tako da bih je uz dopuštenje dodao na tvoju listu preporuka. Doduše u pitanju je donekle izolovana uvala, tako da nije loše imati automobil kako bi se po volji moglo otići u grad Krk ili na neko drugo mesto.
Dobar je Krkara....Trudim se da izbegnem avgust mesec ali ne zavisi od mene. Kraj jula je super jer ne nagrnu turisti baš u tolikoj meri. Baška je kul zato što je potpuno atipićna za ostrvo Krk; sve druge plaže su jadranski zelene dok je ova recimo mediteranski plava a pritom je baš dugačka. Ne delim gazzin utisak da je kao u Budvi; ja sam se prijatno osećao tog jednog dana. Inače si u pravu za automobil. Prošle godine smo sa drugarima došli automobilom pa smo bili značajno mobilniji. Inače moraš da se uzdaš u loklane autobuse koji ne idu baš redovno. Naročito ako odsedaš u Vrbniku koji je malo skrajnut.
Link to comment

ja sam u baskoj bio u nekoj recimo drugoj nedelji jula pre 3 godine cini mi se. izdrzao sam 4 noci i zapalio glavom bez obzira u dolomite da se malo iskuliram u samoci i na visinama. mesto je bilo prekrcano kako nikad nista slicno nisam video u svojoj turistickoj praksi, 80% istocno evropska bahata stoka koja vozi porse kajene, hodne akord, subaru forestere i slicne zverine od automobila dok se hrani pomfritom (u varijacijama ili sa majom ili sa kecapom ali retko sa oba, jer se svaki placa), pivom i najjeftinijim plaznim fast fudom. docim je par pristojnijih kafana za pojesti ribu ili prazno ili zalutali italijani i austrijanci. realno, tesko bih uocio bitnu razliku izmedju ovih i posetilaca slovenske plaze sem sto ovi prvi ne govore srpski. plus je realno preskupo za to sto nudi, narocito spavanje. kamena kuca, apt za 2 nesumnjivo jako lep, 60e plus 7-8e dnevno za klimu. za te pare skoro 3 noci na lezbosu u x puta gotivnijem ambijentu.dopustam da je nekome tamo super, rekoh zavisi kako ko definise svoj odmor.

Edited by gazza1
Link to comment

Ma to za cene je opšte poznato. Jefitniji je smeštaj u Grčkoj nego u Hrvatskoj što je sumanuto. Mi plaćamo našim domaćinima neku zaista simboličnu cenu, samo da pokrijemo nužne troškove (plin, režije). Inače, poprilično sam siguran da ne bih plaćao zakup apartmena u HR, s obzirom na to da u GR može da se dobije primetno bolji smeštaj na primetno boljim lokacijama. MOji utisci iz Baške su utisci turiste koji je proveo po osam sati tamo, u dva navrata.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...