Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

22 hours ago, munze said:

 

amaterski :fantom:

 

22 hours ago, Filozof manijak said:

 i ja ih pozajmljujem.

 

 

 

 

 

al ih ne vraćam :nobles:

Biblioteku poštujem. 

 

Ali što se tiče knjižara, tu se vodim starom narodnom - knjige je najbolje uzimati na popustu...

Kada prodavcu popusti pažnja :fantom:

  • +1 2
  • Haha 2
Link to comment
  • 3 weeks later...
15 hours ago, I*m with the pilots said:

Robert Silverberg - Umiranje iznutra

Vredno vremena?

Jeste, ionako neće oduzeti puno vremena :) Inače, iz perioda kada su se granice počele proširivati van klasičnog SF žanra, tako je ovde dosta posvećeno "crtanju" psihološkog portreta junaka. Ipak, nije previše zakinuta ni sama radnja pa i dalje imamo "pitku" priču.

  • +1 1
Link to comment
18 hours ago, I*m with the pilots said:

Robert Silverberg - Umiranje iznutra

Vredno vremena?

 

Ne bih znao za ovaj naslov, ali citao sam druge stvari od njega, stari je to majstor. Njegova nocna krila su mi igrom slucaja bila jedna od omiljenih knjiga u osnovnoj skoli, i dalje sam emotivno vezan za nju, cak i kad sam je obnavljao mnogo kasnije. Skoro sam citao across a billion years doduse, i malo mi je splasnulo odusevljenje, ali i dalje je sasvim ok uradio . Rekao bih: probaj. 

  • +1 2
Link to comment
7 minutes ago, burekdzija said:

 

Ne bih znao za ovaj naslov, ali citao sam druge stvari od njega, stari je to majstor. Njegova nocna krila su mi igrom slucaja bila jedna od omiljenih knjiga u osnovnoj skoli, i dalje sam emotivno vezan za nju, cak i kad sam je obnavljao mnogo kasnije. Skoro sam citao across a billion years doduse, i malo mi je splasnulo odusevljenje, ali i dalje je sasvim ok uradio . Rekao bih: probaj. 

 

Posle ovoga

 

images?q=tbn:ANd9GcT4XycFRs_AnzMWdqgHxgKlLmo8KphRikmpjhtIpYDR-TqJEy4L

 

Silveberg nije autor za propustanje.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Počeo sam prvu knjigu iz serije Broken Earth, pa interesantno je, u pitanju je post apokaliptična priča, tako da ima malo Fallout šmek, samo što je u pitanju Zemlja koja je jako seizmički aktivna, tako da su zemljotresi, erupcije vulkana i razne katastrofe prilično redovne. Borba za opstanak traje neprekidno, a u tome pomažu takozvani orogeni(u klasičnom fantasy to bi bili čarobnjaci), ljudi koji mogu da kontrolišu podivljalu zemlju. Prilično je mračna cela postavka, što je deo koji mi se najviše i dopada. One što mi se ne sviđa je čudan stil pisanja a ono čega se bojim da će isplivati je politička korektnost.

 

19161852._UY475_SS475_.jpg

Link to comment
  • 1 month later...

Pomagajte. Jako dugo trazim naslove 3 SF knjige i ubih se. To sam citao pre oko 10tak godina. Posle mnogo vremena uspeo sam da ubodem 2 od 3: Iain Banks - Use of Weapons i Vernor Vinge - A Deepness in the Sky. Greska je sto sam serijale ovlas pregledao, a ove dve kniige nisu pocetne u serijalima.

No trecu knjigu ama ne uspevam da nadjem. Puno hvala ako neko prepozna! Ajd da za svaki slucaj sakrijem opis radnje:
 

Spoiler

Mislim da je knjiga izdata izmedju ~1995. i ~2010. Prica se vrti oko ekstrasolarnih planeta i AI koji ima neke svoje motive.

 

Za trazenje pogodnih planeta napravljen je dzinovski teleskop u orbiti oko sunca.
Kontrola miliona pojedinacnih ogledala je jedino moguca sa velikim kompjuterom.
Koji zbog svoje velicine i kompleksnosti zadatka postaje svestan. Ali AI se krije od ljudi. Barem u prvo vreme.
Posle meseci sabiranja fotona AI pravi prvu sliku planete.
Predivna zeleno plava planeta oko obliznje zvezde.
Salje se prva ekspedicija sa naseljenicima.
Ono sto covecantsvo ne zna je da je AI izbrisao sa slika detalje koji su verovatno vestacke strukture.
Ali je AI poslao svoju identicnu kopiju koja treba da bude instalirana cim stignu do planete.
Medjutim nesto nije u redu.
AI potomak se ne javlja, a solarni AI zakljucuje da joj njena identicna kopija ili cerka ne veruje.
Druga ekspedicija krece na put i originalni AI pokusava da ubaci svoje ljude u posadu.
Mislim da se AI i dalje krije od ljudi, ali moguce je da pocinje da saradjuje sa odredjenim politicarima.
Knjiga je misterija sta ima na toj planeti i zasto AI "potomak" ne veruje "roditelju".

I kome ce ljudska posada da veruje ili ne.

Postoji sansa da sam malo pobrkao radnju sa drugim knjigama.

 


 

Link to comment
  • 2 months later...
On 22. 11. 2022. at 17:23, harper said:

 

Posle ovoga

 

images?q=tbn:ANd9GcT4XycFRs_AnzMWdqgHxgKlLmo8KphRikmpjhtIpYDR-TqJEy4L

 

Silveberg nije autor za propustanje.


ova odlična, ona o "umiranju iznutra" so so.
mislim da je simonsov "šuplji čovek" bolji roman na tu temu.

Link to comment

  

On 2. 3. 2023. at 11:14, Filozof manijak said:

Likovi i (do sad pročitana) dela Patrik Rotfusa su sve samo ne dvodimnezionalni i jednoslojni. 

esid: što se Rotfusa tiče, esencijalno je da se čita u originalu na engleskom

 

Ja čitao u originalu na engleskom onoliko hvaljeni The Name of the Wind, i teška je trešina.

 

Čak sam baš želeo da mi se svidi jer mi je Rothfuss na strimovima delovao simpatično onako čupav i self-deprecating i dubokog glasa, ali ne vredi.

 

Isprazni stereotipni wish-fulfilment fantasy, banalna mu tematika ali je zato stilski njanjavo.

 

On 2. 3. 2023. at 10:47, namenski said:

Hvatanje bilo kakve veze izmedju starih ovde pominjanih epova i djubreta koje se uvaljuje poslednjih 30-ak godina pod zbirnim epska fantastika :isuse: nije samo mesanje baba i zaba nego je i nedopustivo, sramota bre...

Pa samo 1 Banovic Strahinja ima vise slojevatm nego krda dvodimenzionalnih, ako i toliko likova iz raznih Martina, Rotfusta i njima slicnih likova...

I naravno da su uzroci van (samo) knjizevnih: oznacavaju, ponajpre, ali ne jedino, zaokret sa klasicne naucne fantastike i njene - nikako samo tehnoloske nego pre svega drustvene, kulturne - okrenutosti Svemiru kao izazovu nad izazovima prema prizemnim i banalnim svetovima kraljeva i vilenjaka :isuse: sa sve jahacima cije se kose vijore dok neustrasivo jasu... :D 

Jedina vrednosttm im je - sto ne postavljaju nikakva pitanja pa samim tim i ne traze niti ocekuju napor da se na njih pokusa da odgovori: naprosto i ponajpre knjizevni pandan kompigrici i njenoj ispraznosti svake sorte...

 

Eee, tu grešiš, nisi čitao meni omiljenog R. Scott Bakkera i njegov tragično nezavršeni Second Apocalypse serijal. (Čovek nestao sa interneta pre tri godine, neki porodični problemi.)

 

Na prvi pogled standardna fantazi limunadica u grimdark tonu, prepričava Kanađanin prvi krstaški rat u nekom swords & sorcery svetu, gde je jedini twist da se u sred rata pojavljuje neki lik za koga misle da je drugo ukazanje Prorokovo.

 

Ali kako čitaš, polako kapiraš da se ispod površine bavi vrlo ozbiljnim pitanjima, od definicije svesti kroz jezik, do gnostičke metafizike i ljudske prirode u ulozi demijurga, do eksternih epistemičkih ograničenja u logici i nauci. Autor je nekakav nesvršeni filozof umešan u eliminativism-vs-reductionism raspravu, i na vrlo interesantan način obrađuje te teme kroz knjige,  čini ih skoro-pa-prijemčivim prosečnom čitaocu. 

 

Link to comment
  • 4 months later...

Mnogo volim ovaj odlomak skenera mracnog

 

Spoiler

Charles Freck, becoming progressively more and more depressed by what was happening to everybody he knew, decided finally to off himself. There was no problem, in the circles where he hung out, in putting an end to yourself; you just bought into a large quantity of reds and took them with some cheap wine, late at night, with the phone off the hook so no one would interrupt you.
The planning part had to do with the artifacts you wanted found on you by later archeologists. So they'd know from which stratum you came. And also could piece together where your head had been at the time you did it.
He spent several days deciding on the artifacts. Much longer than he had spent deciding to kill himself, and approximately the same time required to get that many reds. He would be found lying on his back, on his bed, with a copy of Ayn Rand's The Fountainhead (which would prove he had been a misunderstood superman rejected by the masses and so, in a sense, murdered by their scorn) and an unfinished letter to Exxon protesting the cancellation of his gas credit card. That way he would indict the system and achieve something by his death, over and above what the death itself achieved.
Actually, he was not as sure in his mind what the death achieved as what the two artifacts achieved; but anyhow it all added up, and he began to make ready, like an animal sensing its time has come and acting out its instinctive programming, laid down by nature, when its inevitable end was near.
At the last moment (as end-time closed in on him) he changed his mind on a decisive issue and decided to drink the reds down with a connoisseur wine instead of Ripple or Thunderbird, so he set off on one last drive, over to Trader Joe's, which specialized in fine wines, and bought a bottle of 1971 Mondavi Cabernet Sauvignon, which set him back almost thirty dollars-all he had.
Back home again, he uncorked the wine, let it breathe, drank a few glasses of it, spent a few minutes contemplating his favorite page of The Illustrated Picture Book of Sex, which showed the girl on top, then placed the plastic bag of reds beside his bed, lay down with the Ayn Rand book and unfinished protest letter to Exxon, tried to think of something meaningful but could not, although he kept remembering the girl being on top, and then, with a glass of the Cabernet Sauvignon, gulped down all the reds at once. After that, the deed being done, he lay back, the Ayn Rand book and letter on his chest, and waited.
However, he had been burned. The capsules were not barbiturates, as represented. They were some kind of kinky psychedelics, of a type he had never dropped before, probably a mixture, and new on the market. Instead of quietly suffocating, Charles Freck began to hallucinate. Well, he thought philosophically, this is the story of my life. Always ripped off. He had to face the fact- considering how many of the capsules he had swallowed-that he was in for some trip.
The next thing he knew, a creature from between dimensions was standing beside his bed looking down at him disapprovingly.
The creature had many eyes, all over it, ultra-modern expensive-looking clothing, and rose up eight feet high. Also, it carried an enormous scroll.
"You're going to read me my sins," Charles Freck said.
The creature nodded and unsealed the scroll.
Freck said, lying helpless on his bed, "and it's going to take a hundred thousand hours."
Fixing its many compound eyes on him, the creature from between dimensions said, "We are no longer in the mundane universe. Lower-plane categories of material existence such as 'space' and 'time' no longer apply to you. You have been elevated to the transcendent realm. Your sins will be read to you ceaselessly, in shifts, throughout eternity. The list will never end."
Know your dealer, Charles Freck thought, and wished he could take back the last half-hour of his life.
A thousand years later he was still lying there on his bed with the Ayn Rand book and the letter to Exxon on his chest, listening to them read his sins to him. They had gotten up to the first grade, when he was six years old.
Ten thousand years later they had reached the sixth grade.
The year he had discovered masturbation.
He shut his eyes, but he could still see the multi-eyed, eight-foot-high being with its endless scroll reading on and on.
"And next-" it was saying.


Charles Freck thought, At least I got a good wine.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 1 month later...

62005.jpg

 

Nisam planirao čitati ništa, ali kad sam video ovaj Gaimanov opis knjige Zelaznog, odmah sam je dohvatio!

 

Quote

A funny brilliant fantasy novel about an effort in Victorian times to bring about or prevent the end of the world by various famous entities from the world of horror and their familiars, narrated by Snuff, Jack the Ripper's dog.

 

  • +1 5
Link to comment

Apropo ovog iznad, bluesky kao društveni medij i nije nešto. Dosta je praznjikav, što i nije čudo obzirom da članove i dalje prima putem pozivnica, a i postovi se ne mogu lako šerovati ili linkovati. Međutim, iz nekog razloga (možda usled viška vremena zbog štrajka pisaca) Neil Gaiman (i ne samo on, tu su i John Scalzi, Charlie Stross, itd) je neverovatno aktivan na bluesky, štaviše revnosno odgovara na pitanja i sl. Dovoljan razlog da se taj sajt otvori ponekad. (Delim pozivnice kad imam, evo jedne ko voli... dok ne ode! bsky-social-efvtg-6yagp )

 

gaiman-bsky.png

  • +1 1
Link to comment
On 24. 9. 2023. at 6:25, Indy said:

Nisam planirao čitati ništa, ali kad sam video ovaj Gaimanov opis knjige Zelaznog, odmah sam je dohvatio!

 

Gaiman bi baš mogao i da ne spoiluje ljudima koji nisu čitali identitet Džeka Trboseka, kao ni činjenicu da on i Snuff hoće da spreče kraj sveta (pola likova hoće da ga izazovu, do samog kraja se ne zna ko je na kojoj strani.) 

 

Odlična je knjižica svakako.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Jel neko citao sve Klarkove Odiseje? Jel vredi to kao SF serijal, ili su tipa prve dve odlicne a onda se rasplinjava (kao recimo kod Asimova).

 

Ide sajam, vidim da je Kontrast izdao sve 4 knjige u kompletu, kopka me.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...