Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

@Lila nije bas toliko crno sto se tice "novih" stvari (vise nekako sivo :D). Od onog tvog pobrojanog objavljen je prvi deo Three Body Problem (Laguna)

Alastair Reynolds- prvi deo Revelation Space (isto Laguna)

Paolo Bacigalupi Windup Girl, ovo sam poprilicno siguran da sam vidjao pre 5-6 godina, ne znam ko je objavio (pod nazivom Mehanicka devojka)
Richard Morgan Altered Carbon cela trilogija (isto Laguna)

The Broken Earth - prvi deo preveden (Vulkan izdavastvo)

Ima i manjih izdavaca koji izdaju iz entuzijazma pojedinih ljudi kvalitetan noviji SF (na pamet mi pada izdavac Paladin, oni su izdali dosta Ian Mcdonalda npr, doduse ne znam da li i dalje rade, vidim ne radi im sajt :D, Booka je izdavala Ted Chiang-ove zbirke prica itd)

Po meni u ovakvoj situaciji, siromasnog (i finansijski i duhom) drustva, gde manji izdavaci nemaju isplativost ni za prezivljavanje od takvih izdanja (tirazi za SF su smesni, par hiljada knjiga max) i nije losa strategija da se provereni teskasi reizdaju da nove generacije imaju dobru osnovu preko koje mogu da se zainteresuju za zanr, a posle ce svakako imati domaci izbor (koliko god siromasan bio) novijih stvari. Drugo, komsije (Hrvati) dosta bolje stoje, pa moze i tu da se probere kome ne predstavlja problem ijekavica/hrvatstina. I trece, uvek postoji posle odredjenog vremena evolucija ka ebooks na engleskom, ili narucivanje iz inostranstva fizickih knjiga isto na engleskom.

Link to comment

Hvala na info, mozemo da se slozimo da je boja antracit :-(

Ovo sto sam pobrojala je samo vrh - stvari kojih sam se setila na prvu, a nadobijale su se i nagrada, vecina. Altered Carbon me ne cudi sto su skocili da prevedu jer su je Ameri vec ekranizovali. Za ostalo - pitanje je da li ce drugi ili treci nastavak doziveti objavljivanje. Secam se neke carobnjacke serije kad mi je bratanac bio mali, morala sam da skidam e-pub i prepricavam mu jer su stigli donekle i tu se zaustavili.

Ma nema veze, cinjenica je da smo malo trziste na kojem nazalost najvise uspeva smece. (Nisu mali tirazi opravdanje, jer se sve ostalo stampa u valjda 500 primeraka.) Nego mi je nekako tuzno, kad se setim koliko je ranije sci-fi bio popularan. A reagovala sam najvise jer u ovoj temi od novog sci-fi gotovo da nema ni slova.

Inace sad paralelno citam jednu na smrt razvucenu knjigu The Time Ships (Stephen Baxter), koja je zamisljena kao nastavak Velsovog Vremeplova. Ubistveno dosadno napisana (pisac lepo prati Velsov stil, ali ne i njegovu konciznost :-D), ali sa zanimljivim idejama.

Link to comment
On 1.7.2020. at 12:14, Indy said:

Super... zadnji put kad sam čitao Robots/Foundation bila mi je od koristi ova hronološka "mapa":

https://www.sikander.org/foundation.php

 

EDIT. U stvari, mislio sam na ovo ispod, red za čitanje... (posebno pomaže kad hoćeš "sve" da pročitaš).

 

ORDER (historical, not chronological)
--1. The Complete Robot //I have I, Robot?/ ***
2. The Caves of Steel ***
3. The Naked Sun ***
4. The Robots of Dawn ***
5. Robots and Empire ***
6. The Currents of Space ***
7. The Stars, Like Dust ***
8. Pebble in the Sky ***
9. Prelude to Foundation /read Jan 2013/ ***
??? (FORWARD THE FOUNDATION ??? See below) ***
10. Foundation ***
11. Foundation and Empire ***
12. Second Foundation ***
13. Foundation's Edge ***
14. Foundation and Earth ***

 

Ja bih samo preporučio da ko hoće da čita o Zadužbini nikako ne počinje od Robota. Znam da se posle narativi spajaju, ali to je daleeeko... ništa se naročito ne dodaje čitanju Zadužbine ako si prethodno pročitao desetak potpuno nevezanih knjiga o tamo nekim robotima i detektivima. 

 

Naravno, meni su i Čelične pećine i sve što je usledilo bile odlične, ali stvarno ne treba ljudima sugerisati da je to sve jedna priča koju treba čitati redom. U pitanju su potpuno nezavisni ciklusi.

 

Dakle, slobodno počnite od Foundation, pa Foundation and Empire, pa Second Foundation, itd. Tek kad i ako se zasitite zadužbinarenjem, uzmite pa čitajte o robotima (Caves of Steel, The Naked Sun...)

 

 

Link to comment

Pa fizicar (ako nisam pobrkala), za razliku od Rajanijemija (matematicar) ne ume da pise, likovi su mu bledunjavi (moje misljanje). Zbog toga valjda nikada nisam procitala Robota. Imam i stalno se nakanjujem...

Inace The Time Ships slobodno preskocite, ne isplati se gnjavaza.

Pardon, Asimov je hemicar.

Link to comment

Pa sta da radim takav mi je utisak o Asimovu :-D Daleko od toga da ga ne cenim. Ne znam da li si citao Iaina Banksa, dumres od miline kako covek pise :-)

Link to comment

Hannu je bukvalno nečitljiv (bez rečnika, koji postoji). Ali, nekako, "hemičar" Asimov ne ume da piše. Hajde još dodaj kako nije bio istaknut u rodnoj ravnopravnosti (štaviše, priča se da je bio vrlo nasrtljiv prema ženama.) Kao da je bio rođen, ne znam, 1920? 58 godina pre Rajaniemija? Neverovatno, zaključili smo da se vremena, a sa njima i standardi, menjaju.

Link to comment

Ovo je vec besmisleno - o ukusima se ne raspravlja, ali evo: Kvalitet pisanja nema veze sa godistem, a ne znam ni gde sam spomenula anahronost, ili ne daj boze odnos Asimova prema zenskom pitanju, da bi mi se insinuirao feministicki bias ili stagod. Lepo sam rekla da su mi neubedljivi (ili bledi svejedno) njegovi likovi i to mi smeta. I Tolkinov svet ima svoj recnik, pa mu niko zbog toga nije spocitao da je los pisac. Meni Hannu nije necitljiv, naprotiv.

Ne bih vise da ucestvujem u raspravi o licnim afinitetima, nadala sam se da se podrazumeva da ovde o tome pisemo.

 

Link to comment

A dobro, verovatno ni pokupljene sve postojece nagrade (u multiplikatima) tokom decenija nemaju nikakve veze sa "kvalitetom pisanja". Nista nema veze ni sa cim, reci vise ne znace nista, sve se moze reci... Mislim, nisam dovodio u pitanje tvoj "ukus", vec nuzdu da se nesto negativno napise (bez ikakvog osnova u realnosti, a ni realne potrebe). Ja kad nesto ne volim, o tome ni ne pisem.

Link to comment

Pa dobro, imaju ljudi nekad ideje ali ne kvalitet pisanja™. Asimova nisam odavno citala ali eno ga Artur Klark, na originalnom engleskom jos mi je gori nego u prevodu a nije da ga ne volim.

Link to comment

Naravno, SF ima više dimenzija (sam stil pisanja je samo jedna od njih - moguće da meni nije naročito važna, valjda što ni sam ne patim od viška stila.) Ipak, nisam ja bez veze pominjao fakat da se radi o razmaku od 2-3 generacije. SF je u doba Asimova i Clarkea bio u začetku, oni su bili pioniri žanra. Njihovo je bilo i da naprave i sve greške (ako su ih pravili, ne znam)... Oni koji dolaze znatno posle imaju taj benefit da su mnoge stvari već isprobane (ne samo književno, nego ono što je ovde bitno - i naučno/tehnološki*). Sada je moguće "smislenije" pisati u toliko što su mnoge stvari o kojima je SF nekada samo maštao postale realnost (i u pozitivnom, a isto tako, a sve i više, u distopijskom smislu).

 

*Takođe i politički, da ne kažem u smislu političke korektnosti. Možda nije bilo jasno zašto sam pominjao Asimovljevo "žensko" pitanje, ali u današnje vreme "cancel culture" - trebalo bi da je jasno. Ako sam ja (npr) sad nekakav pisac, vrlo dobro ću da pazim šta ću da kažem (a i da radim), da ne bih bio cancelled. U tom smislu, meni je 10,000 puta lakše da budem "bolji" od mnogih klasika literature (ili filma, muzike, itd.) Makar u tom aspektu.

Link to comment

Jbg...ne sviđa mi se. Sve ono pobrojano znam zasigurno da sam pročitao, ali se bukvalno ničeg ne sećam ( Sećam se nešto Preludijuma za zaduzžbinu i priče Dvestogodišnjak...ali samo zato što je bila u onoj Živkovićevoj kompilaciji "Savremenici budućnosti" ). Jedan Kliford Simak je bio neuporedivo bolji pisac imo. ali nije izbacivao jednu knjigu mesečno pa verovatno zato nije ni tako popularan. Btw...i tri zakona robotike je, da tako kažem, ukrao.

 

Što se tiče Klarka, on ima četiri ili pet remek dela a ostalo su bukvalno knjige za decu.

 

Yap... postoji i ona urbana legenda da Klark i Asimov nisu podnosili jedan drugog.

Link to comment

To je jako smela teza da je Asimov bio popularan (i kod publike i SF kritike, btw) "zato što je pisao puno".

 

Ali, OK, ovo je samo forum...

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...