Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

2 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ja sam isto pročitao samo prvu priču (ono sa neupokojenom strigoi devojčicom) još kad je izašla na srpskom, dalje nisam gurao. 

 

 

Jel ima to negde u pdf-u?

Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

Jel ima to negde u pdf-u?

 

Ne bih znao, priča je izašla u nekom prastarom izdanju Monolita.

 

Ali od tada je sigurno bilo reizdanja jer je Witcher eksplodirao od popularnosti. Na primer, Delfi ovde nudi zbirku priča koja bi trebalo da sadrži tu prvu (bar tako zvuči iz opisa).

Link to comment
On 9.6.2019. at 1:15, goofs said:

Pročitao sam prvog Vičera, da prijavim. Meni se ovo dojmi skroz, da kažem da je pitko i da upada u podžanr koji dosta volum. Lako se čita, jedino imam malo problema sa (ne)poznavanjem slovenskih mitoloških bića, pa moram tu i tamo da izguglam ponešto.

 Jednu minimalnu zamerku imam je to što imam utisak da autor pokušava da obogati svet u kome piše neobaveznim nabrajanjem država/predela, likova i dogadjaja. Možda se to malo iskristališe kasnije kad se napusti forma kratke priče, ali ovako mi to malo deluje nepotrebno.

 

Teram dalje.

Jesi li čitao prvo izdanje zbirku priča Poslednja želja ili prvi roman u sagi Krv vilenjaka. Pre par godina sam pročitao ovu zbirku ali je delovalo nekako dečje ali sada imam sve

u elektronskom formatu  pa možda krenem ponovo pa nisam siguran odakle da počnem

 

A sve je dostupno pdf/epub na srpskohrvatskom ima i Husitska trilogija po warez forumima 

Link to comment

Čitao sam "Poslednju želju", u međuvremenu sam pročitao i "Mač sudbine", dakle završio sam sa kratkim pričama, krećem na prvi roman.

 

Za trunku mi je bolje sela druga zbirka od prve, možda jer sam se navikao na svet i likove. Ne mogu reći da je baš dečje pošto ima sexa i koljačine, ali stil pisanja jeste možda previše prost. Zbog toga je pitko i brzo se čita, ali i nije nešto dubokoumno niti kompleksno ko Martin. Jako me podseća recimo na Asimova, samo u fantasy svetu. 

 

Ako bi čitao definitivno kreni od te dve zbirke, pa onda romane.

Link to comment
  • 2 months later...

Idi bre covece pomislio sam da sam vec napisao post :D

 

I ja zavrsio First Law, malo cu da odmorim pa da se bacim na ove njegove singlice posto kazu da je ova druga trilogija o severnjacima ipak za tinejdzere. A koliko sm video na engleskom je skoro izasao i prvi deo trece trilogije.

Link to comment
Sta citati od Aberkrombija posle "prvog zakona"? Odlican je, pa rekoh da li ima jos neko delo vredno preporuke i kojim redosledom citati....


Ništa :lolol:, meni nije bilo dobro tri dana od kraja u knjizi. Odlična je i likovi su odlični i kraj prilici celoj atmosferi i priči, samo mi je bio bas nešto tezak.
Link to comment
  • 1 month later...

Završio ceo serijal Vičera i sve što mogu reći je jedno veliko UF :sad: imam dosta zamerki na pročitano, na stil pisanja i način vođenja radnje. Najprostiju paralelu bih povukao sa Martinom - čini mi se da je radnja i zaplet i cela priča podjednako kompleksna kao ASoIaF, ali nema tu dubinu, što je i logično s obzirom da cela saga ima strana koliko jedna i po Martinova knjiga. I tu škripi dosta, vidi se, recimo nema nigde nikakve mape, a razbacuje se sa feudalnim kraljevstvima non stop, nabraja ih i štanca neprekidno, a sve što ti možeš da sklopiš iz toga je neka maglovita slika severa i juga, i jedne reke koja ih polovi. 

Ne sviđa mi se narativ koji se dobrano menja kroz knjige, u kasnijim delovima kao da je postalo zabranjeno da se pruži direktan opis razvoja radnje, nego sve mora kroz neku "pričam ti priču" ili "pričam priču o liku koji priča priču" ili "letopisi jednog barda" ili čak neka fol školska propitivanja dece o istorijskim događajima. 

Saga ima tehnički tri glavna lika koji su većim delom razdvojeni. Od ta tri Veščev razvoj je najdosadniji, on bukvalno od Taneda do finalnog okršaja gde se stvorio, baš zgodno, u pravom trenutku, ide od tačke A do tačke B do tačke C sa grupom saboraca, i to je to. Treća knjiga je predosadna jer se mahom svodi na to za sve likove.

Da nije sve crno, mogu reći da mi se svideo čitav lor i celokupna radnja, spletke, ratovi i političke igre su mi sasvim dobri, tim više mislim da bi bolja struktura u pisanju učinila puno za poboljšanje kvaliteta. Nije bilo neke nužne potrebe da piše toliko nelinearno (mada je ta nelinearnost bila dosta dobra u četvrtoj knjizi za koju bih rekao da je najbolja u serijalu). Likovi su mi ok, manje ili više gotivni, sviđa mi se svet, mejdževi i veštice, stvorenja i veštac naravno, jbg, sucker sam za fantasy, a ovo pogađa baš u sredu.

Čini mi se da je otišao korak previše u pravcu nebuloze sa onim jednorozima i vilenjacima, taj podzaplet mi se čini suvišnim, no dobro, nekome će i to da se svidi.

 

Sve u svemu - dobra priča, ne najsrećnije ispričana.

 

Sad na igre :vesala:

Link to comment
15 minutes ago, goofs said:

nema nigde nikakve mape, a razbacuje se sa feudalnim kraljevstvima non stop, nabraja ih i štanca neprekidno, a sve što ti možeš da sklopiš iz toga je neka maglovita slika severa i juga, i jedne reke koja ih polovi. 


Ima raznih mapa, ali ni jedna nije "zvanična". U izradi ove ispod je pisac bar donekle učestvovao, savetima. Meni je bila odlična i puno vremena sam proveo nad njom. Preporuka za buduće čitaoce, šteta što je nisi imao.

 

Ja sam baš uživao u Vičerovom svetu, ali dobro, taj sam sucker za fantasy tip :) 

 

latest?cb=20140622213927

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...