Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

11 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Nisam znala uopste za ovaj animirani film?! Vredi? A knjiga mi je bila odlicna :)

 

 

Meni malo koja Disksvet knjiga nije bila odlicna, Pracet je pravi majstor pera i satire. Cudo kako nemamo temu za nji na forumu.

Link to comment

ja sam Pračetov hard-core fan :D :evil:

 

Discworld serijal ima 41 knjigu. prevedeno je, mislim, 36 do sad.

gledam svoj spisak, nisam pročitao 15. koja je izašla ("Lords and Ladies" - "Gospoda i Dame"). nakon toga tek 30. mi fali.

 

par omiljenih (kratkih) citata

 

Quote

 I AM DEATH, NOT TAXES. *I* TURN UP ONLY ONCE.

 

(Feet of Clay)

 

Quote

"Od". To je najvažnija stavka svakog besomučnog bekstva. Uvek bežite od nekog ili nečeg. "Ka" će se srediti samo po sebi.

 

(Interesting times)


 

Quote

You did what you were told or you didn't get paid, and if things went wrong it wasn't your problem. It was the fault of whatever idiot has accepted this message for sending in the first place. No one cared about you, and everyone at headquarters was an idiot. It wasn't your fault, no one listened to you. Headquarters had even started an Employee of the Month scheme to show how much they cared. That was how much they didn't care.

(Going Postal)

 

Quote

What kind of man would put a known criminal in charge of a major branch of government? Apart from, say, the average voter.

 

(Going Postal)

 

Quote

Mnogi osete da su pozvani u sveštenstvo, ali zapravo samo čuju unutrašnji glas koji kaže: "Radi se pod krovom, ne diže se ništa teško, zar hoćeš da budeš ratar kao tvoj otac?"

 

(Small Gods)

 

Quote

"Ha! Radije bih umro nego da se pokorim takvom kao što si ti!"
Koen sleže ramenima. "Što ne kažeš?"
Nož je pogodio pravo u cilj.
"A ko je uopšte bio ovaj?", upita Koen kad se telo sručilo na pod. "Zna li neko ko je to bio?"
"Gingize", reče gospodin Safalada, "stalno ti ponavljam: kad neko kaže da bi radije umro, on to ne misli ozbiljno. Ili bar ne uvek."
"A što onda to poteže?"
"To se samo tako kaže."
"To je isto civilizacija?"
"Bojim se da jeste"
"Hajde onda da završimo s ovim jednom zasvagda", reče Koen, pa ustade. "Nek se jave svi oni koji bi radije umrli nego da im ja budem car."
"Baš niko?", upita gospodin Safalada.
 

(Interesting Times)

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

:thumbsup:

 

Meni je omiljena ikada

 

Quote

Sve životinje su volele Nobija, nije mirisao pogrešno.

 

Mislim da je Laguna prevela sve osim "The Last Hero" i svih delova sa Tifani Bolan, osim "Sesira punog neba" koji je skoro izasao. Sto izadje na tih 36. 

 

Meni mnogo lezi Pracetov stil pisanja, njegovi romani su avanturice sa vrlo zivopisnim likovima, ali i puno "pozajmljenih zapleta" iz starih klasikia, uz solidnu dozu pop referenci. A u pozadini svega je satira i cesto kritika moderne civilizacije, uz neizbezne viceve, i to je ono zbog cega citas njegove romane, ne zbog radnje i ne zbog zapleta.

 

Kao jedinu ozbiljnu zamerku naveo bih mu sulude ilustracije na knjigama, mnogo su zivopisne i decije, znam nekoliko ljudi iz svoje uze okoline koje je to odbilo da se prihvate bilo kog dela, a ne mogu da ih ubedim koliko gube time.

  • +1 1
Link to comment

zanimljivo. mene su ilustracije bile, između ostalog, ono što me je privuklo. moguće zato što sam beznadežno detinjast :D

meni je i format knjiga idealan, i zato mi je najčešći izbor za putovanja. lagano staje i u jednu ruku :D i mogu da čitam i zavaljen u ležaljku, naslonjen na aerodromski zid... a i tekstovi su pitki, tako da ne zahtevaju previše udubljivanja već samo vozi.

 

nisam siguran šta mene najviše privlači njegovim knjigama. humor, sigurno. ali ima više od toga.

mislim da mi je zanimljivo to kako uzme neki segment društva (film, pošta, crkva, vojska, bajke...) ili određenu kulturu (Kina, Egipat, srednji vek....), i onda kao lupom to uveliča i razotkrije sve nelogičnosti i gluposti koje tu postoje. mislim da u njegovim delima ima više kritika društva i stanja u kojem jesmo nego u nekim "ozbiljnim" delima, ali često to čak i oni koji čitaju njegova dela ne vide jer je to prekriveno predivnim slojem zezalica i akcije.

 

ono gde možda imam zamerku je što mu knjige često imaju konfuzan početak, i potrebno mu je par glava dok najzad uvede sve likove i koliko-toliko poveže sve te niti u nekakvu smislenu radnju. i krajevi često nemaju zadovoljavajuće finale, već nekako zbrza i sve se odjednom spoji i (ludački :Deskplodira. bude ok, ali nekako ne na nivou centralnog dela knjige. izuzetak su možda knjige iz serijala sa Stražom, tu često uleti u finale dosta ranije i bude spektakularniji rasplet (možda zato što je to najviše "akcioni" serijal u Discworld univerzumu).

 

 

Edited by Svarog
Link to comment
23 hours ago, goofs said:

Kao jedinu ozbiljnu zamerku naveo bih mu sulude ilustracije na knjigama, mnogo su zivopisne i decije, znam nekoliko ljudi iz svoje uze okoline koje je to odbilo da se prihvate bilo kog dela, a ne mogu da ih ubedim koliko gube time.

 

Dobro, knjige realno jesu blesave. Naslovne ilustracije u Laguninim izdanjima su i mene umele da iznerviraju, ali rekao bih da dostojno predstavljaju sadržaj.

 

Kad smo kod ilustracija, pogledajte kako to rade Kinezi - Prince Filip Karađorđević of Nothing trilogija Skota Bakera, tvrd povez:

 

pqpqb8udyaj71.jpg

  • +1 2
Link to comment

kad smo već počeli o Pračetu, jedna zanimljiva crtica iz njegovog života i uticaju Tolkina na njega.

 

Quote

When I was young I wrote a letter to J.R.R. Tolkien, just as he was becoming extravagantly famous. I think the book that impressed me was "Smith of Wootton Major". Mine must have been among hundreds or thousands of letters he received every week. I got a reply. It might have been dictated. For all I know, it might have been typed to a format. But it was signed. He must have had a sackful of letters from every commune and university in the world, written by people whose children are now grown-up and trying to make a normal life while being named Galadriel or Moonchild. It wasn’t as if I’d said a lot. There were no numbered questions. I just said that I’d enjoyed the book very much. And he said thank you. For a moment, it achieved the most basic and treasured of human communications: you are real, and therefore so am I.

 

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment


Meni su ilustracije na koricama bas super, a mozda njegove knjige ni nisu za one koji vise nemaju niceg detinjastog u sebi, sta znam :D




 




Straza je meni definitivno omiljeno stivo, i mislim da su te knjige ispale i najbolje, od pocetka do kraja.


  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Pa ovo su ako dobro kapiram (ili ne) neke knjige koje su izdvojene iz tipičnog uratka ili serijala koje pišu, osim za Aberkrombija gde piše knjiga prva.

Ovi leopardi i vukovi su navodno neki afrički Gejmotron, knjiga za sebe.

A uzgred, ovaj "Grozničavi san" meni je bio zanimljiv i fino nenaporan, kao neki Den Simons iz mlađih dana. A skoro sam potpuno sigurna da se publici Martina uopšte ne sviđa :D

Link to comment

I Aberkrombijeva knjiga je početak drugog serijala (trilogije mislim) Prvi zakon. Postoji već prva trilogija i nekoliko stand alone romana, ali svi se naslanjaju na isti svet i lore.

Malo mi je nejasna ova strategija izdavača da ovako grupiše knjige različitih autora.

 

  • +1 1
Link to comment

Moja preporuka ide za Brendona Sandersona i njegovu triologiju Red Magle. Ja sam se odusevio.
I da dodam da je prica zaokruzena a ne kao debeli bradonja.
Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk



Link to comment

Jesi li citao onaj drugi njegov serijal - "The Stormlight Archive"? Za njega kazu da je jos bolji od "Reda Magle". Jedino sto su u Laguni imbecili pa su izdali samo prve dve knjige i onda stali, ne znam zasto, cetiri ih ima za sada.

Link to comment
Jesi li citao onaj drugi njegov serijal - "The Stormlight Archive"? Za njega kazu da je jos bolji od "Reda Magle". Jedino sto su u Laguni imbecili pa su izdali samo prve dve knjige i onda stali, ne znam zasto, cetiri ih ima za sada.
Sad moram i to, da nisu Hrvati izdali kompletan serijal?

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...