Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

Kad se setim koliko su bile skupe te tri knjige u izdanju Nolita, da moji, koji su odlično zarađivali u SFRJ osamdesetih, nisu ni hteli da čuju da mi ih kupe. Sećam se da sam ko nesrećan slučaj stajala ispred knjižare u Knez Mihajlovoj i sa čežnjom ih gledala. 

Na kraju sam ih pročitala tako što mi ih je drugarica krišom dala da joj ne vidi mama (već je neko rekao da se te knjige tada nisu iznosile iz kuća)  :D

Posle sam imala Stilosovo izdanje koje je sada, valjda, kod moje sestre. Valjda, to moram da proverim.

Trenutno imam čuveno Nolitovo izdanje, kupljeno na ulici i jedno na engleskom, kako i treba da bude.

Link to comment

Slicna stvar i kod mene. Najpre Hobit. Zatim Mac od Sanare, 2-3 puta (na kraju i kupih neko defektno izdanje, u kome je falilo par stranica; nisu bile odstampane). 

Lokalna biblioteka je imala samo jedan komplet Gospodara, te je bio problem biti u pravo vreme, na pravom mestu. Elem, bio sam 7. razred(1987.), kada sam preturajuci po stalazama, na odeljenju za odrasle, prepoznao autora Hobita, i uzeo knjigu bez razmisljanja. Zadovoljstvo delom je raslo sa svakim novim citanjem, do dana danasnjeg.

 

Мени је причао Жика Богдановић који је био уредник Плаве Птице да је он хтео да објави Господара Прстенова, али да су му рекли да је Нолит са Хобитом купио права и за ту књигу  не водећи рачуна шта је купио. Они нису били ни планирали ни да објављују књигу била им дебела и нису знали где да је уклопе. Међутим кад су чули да се Жика распитује они објаве то издање, које никад није стигло у Нолитову књижару у нашем малом мисту. Због тога што није успео да објави Господара Жика се одлучи за Шанару.Иначе библиотека је имала само један примерак где је прва књига изгубљена тако да сам ја први пут читао без Дружине Прстена.

Link to comment

^^^  :rant:  :lolol:

 

kad smo kod Plave Ptice, bio je tu i Murkok... još nešto što se čitalo par puta iz te edicije :)

 

srećom pa je u ono vreme stvarno bilo puno dobog SF, što je mene uvek više interesovalo od 'mač & magija' stvari.... klinci-ljubitelji toga su nedostatak knjiga lečili kompjuterskim igrama, toga je bilo po kasetama i disketama  :misko:

Edited by akibono
Link to comment

eh...Murkok. Naletim na netu nedavno "Vitez sudbine" i sa radošću opet pročitam. A kad sam bio klinja pročitao sam ga jedno pet puta.

Link to comment

kad smo kod Plave Ptice, bio je tu i Murkok... još nešto što se čitalo par puta iz te edicije :)

 

srećom pa je u ono vreme stvarno bilo puno dobog SF, što je mene uvek više interesovalo od 'mač & magija' stvari.... klinci-ljubitelji toga su nedostatak knjiga lečili kompjuterskim igrama, toga je bilo po kasetama i disketama  :misko:

Moorcock kao da je imao neki dil sa Plavom Pticom, kad sam ja bio mali otprilike svaka treća njihova knjiga u biblioteci je bila ili Elric ili Hawkmoon, naravno bez ikakvih napomena koja je po redu u ciklusu, verovatno ni sami nisu znali <_<

 

A od SF-a oni su izdavali takve klasike kao što su Battlestar Galactica i Star Wars, joj kad se setim ilustracija :lol::isuse:

Link to comment

Moorcock kao da je imao neki dil sa Plavom Pticom, kad sam ja bio mali otprilike svaka treća njihova knjiga u biblioteci je bila ili Elric ili Hawkmoon, naravno bez ikakvih napomena koja je po redu u ciklusu, verovatno ni sami nisu znali <_<

 

A od SF-a oni su izdavali takve klasike kao što su Battlestar Galactica i Star Wars, joj kad se setim ilustracija :lol::isuse:

Па то је била библиотека за децу не за бабе. :P

Иначе сав избор је радио Жика.

Link to comment

Kupovina Plave ptice je kod mene bio ritual, naručivanje onako u kompletu po kolima... mislim da imamo svih onih 100+2 komada, sve sa omotima - doduše sad stoje kod sestre u stanu...

 

i sad kad se pogleda spisak naslova i pisaca se vidi da je to dobro izabrana kolekcija dečije/omladinske avanturističke literature (osim možda u poslednja dva kola kad je bilo par manje interesantnih naslova)

 

 

A od SF-a oni su izdavali takve klasike kao što su Battlestar Galactica i Star Wars, joj kad se setim ilustracija :lol::isuse:

 

Naslovna od Galaktike đene-đene, neko svemirsko pucanje.... ali naslovnu Ratova sam zapamtio za ceo život  :yucky:

 

 

041_Zvezdani_ratovi_Dzordz_Lukas.jpg

 

061_Svemirski_brod_Galaktika_Glen_Larson

 

 

http://www.darkwood.co.rs/forum/index.php?topic=11115.0

Edited by akibono
Link to comment

Aman, ko nadžak- babe ste, pa to su knjige za čitanje u 5. razredu. Obe su, valjda, prepričani scenariji za filmove.

 

Inače, rekla bih, da sam od knjiga sa spiska pročitala skoro sve do broja 80. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...