Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

Moglo bi se reći da je Dick bio nedisciplinovan pisac, ali on je bukvalno živeo od pisanja i pisao je jako mnogo jer je morao ( pogledaj samo tu bibliografiju...romani, novele, kratke priče ). On jednostavno nije mogao sebi priuštiti da bude disciplinovan, jer je  igraotmna kvantitet Da li je gubio na kvalitetu...verovatno jeste, ali i pored toga je ostavio nekoliko remek dela...što TMITH svakako jeste.

Link to comment

Ako mene pitaš, jesam...dvaput. Prvi put kao klinac i nisam ništa skontao. Drugu šansu sam mu dao mnogo kasnije, na nagovor lika čije mišljenje mnogo poštujem i koji je baš guru za SF. Tada mi se baš dopalo. Onako, slažem se da je dinamično i zabavno, ali imho. spada u drugi red Dick-ovih romana...Pri čemu ( opet imho ) prvi red zauzimaju spomenuti TMITHC i Tri stigme Palmera Eldriča. 

Što se tiče filma, meni deluje kao nešto što je jako teško preneti na platno, a da bude iole razumljivo ili gledljivo nekome ko nije čitao samo delo. 

 

edit:  :isuse:  moja greška. učinilo mi se da si postavio pitanje 

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment

Mene je pomalo razocarao Do Androids Dream of Electric Sheep. Brilliant ideas, sloppy realisation. (Film je zato remek-delo.)

 

 

Moglo bi se reći da je Dick bio nedisciplinovan pisac, ali on je bukvalno živeo od pisanja i pisao je jako mnogo jer je morao ( pogledaj samo tu bibliografiju...romani, novele, kratke priče ). On jednostavno nije mogao sebi priuštiti da bude disciplinovan, jer je  igraotmna kvantitet Da li je gubio na kvalitetu...verovatno jeste, ali i pored toga je ostavio nekoliko remek dela...što TMITH svakako jeste.

 

U svakom slucaju vazi ono Murkokovo. Bolje biti los pisac sa dobrim idejama nego dobar pisac sa banalnim idejama. Mislim, PKD je ovom knjigom postao jedan od mojih favorita, on u svakom slucaju ima ogroman talenat i kao umetnik jezika i kao filozof.

Edited by IndridCold
Link to comment

Najgore je što ne znaš šta je od toga bitno a šta nije :D Ja sam uzeo pre mesec-dva da odslušam prvu knjigu (u pripremi za šestu), i prosto mi je bilo neverovatno koliko tih imena trpa ako zna da će većina njih ili da zagine negde potpuno nebitno off-screen, ili ih prosto više nikad neće ni pomenuti. Od likova možda se njih 4-5 pojavljuje i u sledećoj trilogiji (koja se dešava 20 godina kasnije). Od mesta još manje, imaš Momemn koji je Konstantinopolj 1/1, Golgotterath koji je praktično Barad-Dur... i ništa više! Sumna (Rim) i Shimeh (Jerusalim) se pominju trista miliona puta, a savršeno su nebitni.

Ја сам се Вини после првих 100 страница навукао најстрашније. Ништа ме није више заинтригирало него од ономад кад ме је сетсра зезнула и препоручила ми да читам Мартина. Има ту издрндавања са имаенима, али свет је јако занимљив, мени ликови јесу добри, радња је скроз ОК. Јављаћу се ја са овим још, али мислим да си ме купио. Знатно боље од Ротфуса, Моргана и остале екипе. 

 

Ostao sam opcinjen knjigom "The Man in the High Castle". Slusao sam audioknjigu, jos uvek cujem melodiju recenica. Jedna od najpoeticnijih knjiga koje sam ikad procitao. Onda sam u dahu odgledao seriju, cak je i ona dobro odradjena iako nisam ocekivao, jer je TMITH u stvari roman ideja, radnja je tu u drugom planu.

 

Mali problem kod P. K. Dicka je sto nije disciplinovan pisac i sto ume da otalja kraj. Nakon citanja vecine njegovih knjiga covek dobije utisak da je procitao nesto sto dolazi od lenjog genija sa fantasticnim idejama ali sa manjkom zanata. Kod ove knjige se izgleda potrudio vise nego kod ostalih. Zapravo je knjiga toliko originalna da je groundbreaking (pisanje uz pomoc I Chinga, starokineske knjige za gatanje, i uloga te knjige u romanu unutar romana je nesto jebeno najgenijalnije sa cim sam se susreo u zadnje vreme).

Ја не мислим да је Дик био лењ. Само је имао неке своје проблеме због којих су књиге на крају испадале такве какве јесу. Иначе, Човек је једно од ремек-дела написаних на енглеском у другој половини ХХ века.

Link to comment

Ја сам се Вини после првих 100 страница навукао најстрашније. Ништа ме није више заинтригирало него од ономад кад ме је сетсра зезнула и препоручила ми да читам Мартина. Има ту издрндавања са имаенима, али свет је јако занимљив, мени ликови јесу добри, радња је скроз ОК. Јављаћу се ја са овим још, али мислим да си ме купио. Знатно боље од Ротфуса, Моргана и остале екипе. 

 

E baš mi je drago :D Sad na brzinu završi tu prvu, i onda još samo pet knjiga pa ću najzad imati sa kim da pričam! (Registraciju na Second Apocalyps forum su mi odbili pre par godina, valjda je suviše generic zvučala mejl adresa koju sam im dao.) Evo jedne kratke tolkinovske paralele da te motiviše da izguraš do kraja:

 

Shaeönanra: Do you remember home, Mr. Aurang? It'll be spring soon. And every room in the Ark will be full of the sound of new screams. And the fresh captives will be skull-raped and crying out in joy. And all the young Sranc will be growing up...and swallowing their first loads of black semen. Do you remember the salty taste of semen?

Aurang: No, Shae. I can't recall the taste of semen... nor the sound of screams... nor the touch of a phallus. I'm naked in the dark, with nothing, no veil... between me and eternal damnation. I can see it with my waking eyes!

Shaeönanra: Then let us be rid of it, once and for all! Come on, Mr. Aurang. I can't carry it for you... but I can carry you!

Link to comment

E baš mi je drago :D Sad na brzinu završi tu prvu, i onda još samo pet knjiga pa ću najzad imati sa kim da pričam! (Registraciju na Second Apocalyps forum su mi odbili pre par godina, valjda je suviše generic zvučala mejl adresa koju sam im dao.) Evo jedne kratke tolkinovske paralele da te motiviše da izguraš do kraja:

 

Shaeönanra: Do you remember home, Mr. Aurang? It'll be spring soon. And every room in the Ark will be full of the sound of new screams. And the fresh captives will be skull-raped and crying out in joy. And all the young Sranc will be growing up...and swallowing their first loads of black semen. Do you remember the salty taste of semen?

Aurang: No, Shae. I can't recall the taste of semen... nor the sound of screams... nor the touch of a phallus. I'm naked in the dark, with nothing, no veil... between me and eternal damnation. I can see it with my waking eyes!

Shaeönanra: Then let us be rid of it, once and for all! Come on, Mr. Aurang. I can't carry it for you... but I can carry you!

Зајебаваш? :lolol:

Link to comment

Manje zajebavam nego što misliš. Nema baš tako blatantno parodičnih™ inverzija, ali tu su negde. 

 

Najočiglednije je kad u valjda četvrtoj knjizi fellowship protagonista ne može da pređe preko planine zbog snega pa krene kroz neki napušteni podzemni dvorac; tu ih spopadnu orci & balrozi sranci & bašranzi, ali se spasu tako što stari sorcerer ostane da im čuva leđa i kao zagine... ali onda se neočekivano vrati, i donese im fantasy kokain.

Link to comment

Jel citao neko nesto od Timothy Zahna, a da nije vezano za Star Wars, vec je njegov original work? Sta biste preporucili? Sad videh da 2017. izbacuje knjigu Star Wars: Thrawn koja ce zvanicno biti deo ovog novog kontinuiteta, pa mi pade napamet, njegove SW knjige su mi vr', a nista drugo njegovo nisam citao. 

Edited by Sludge Factory
Link to comment
  • 1 month later...

E baš mi je drago :D Sad na brzinu završi tu prvu, i onda još samo pet knjiga pa ću najzad imati sa kim da pričam! (Registraciju na Second Apocalyps forum su mi odbili pre par godina, valjda je suviše generic zvučala mejl adresa koju sam im dao.) Evo jedne kratke tolkinovske paralele da te motiviše da izguraš do kraja:

 

 

Прва је пала, и одмах сам крено да читам другу. Има ту материјала за винизације™  :s_c: али опасно вози. Помало има и атмосфере из Смајлија и његових догађања, досад се на Толкина није превише ослањао, а ни на Херберта. Кад начетим кукаћу.

Link to comment

procitao golaca na urvini, i moram priznati da mi je od svih strugackih, a sad sam vec procitao vecinu, nekako najmanje legao.

i dalje, kao sto je slucaj sa njihovim delima, pruza neverovatan dozivljaj, prosto vuce da se cita, ta verbalna virtuoznost je verovatno nesto jedinstveno, pa ovaj iskorak u kafkavstinu itekako dobro i autenticno izgleda.

ipak sam malo nezadovoljan krajem, u stvari, mozda sam nezadovoljan sto bas i ne razumem najbolje kraj, u jednom momentu nam nabace toliko hintova da je

 

glavni lik u stvari odbegla masina koju jure da uniste

a onda se dogodi tvist koji nisam bas skapirao.

ako je neko rad da protumaci, fala unapred.

 

elem, ovi artifartisti koji misle da je stalker dobar film, treba obavezno da procitaju knjigu, da vide kakvo bi to jebeno ludilo bilo da je neko normalan uzeo da snimi.

 

vidim da pominjete dika, i da mu se zamera da ume da zbrcka kraj.

nisam siguran bas, od svega sto sam procitao, a i njega sam slabo necitao, nemam ideju na koju bi se knjigu to trebalo da odnosi.

mozda gresim, jebiga, al treba imati na umu da je lik ipak bio tezak narkoman :fantom:

 

zato mi je valjda i mracni skener daleko, daleko najbolja knjiga. a i sebe iz mladjih dana tuitamo prepoznam :fantom:

 

sad uzeo citati martina, treba mi jebiga lako stivo :fantom:, i nekako sam uspeo da predjem preko opisa rukavica od krticje koze.

ok, mozda sam pre vremena srao, ne pise on uopste tako lose, a u odnosu na seriju, likovima je dao jedno stohiljada puta vise prostora da se razviju. mozda i zavrsim, ko zna.

Edited by ToniAdams
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Je l` citao neko "Hronike Ambera"?

Gde mogu da se kupe sve knjige i kakvo misljenje vlada o ovim delima?
Cuo sam pohvale, ali i negativne kritike, kako je prvih par delova fenomenalno, a kasnije jako opada kvalitet...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...