Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Naravno. Opet, i mi smo postupili kao idioti u tim trenucima. Ko nas jebe kad smo engleske špijune vazda puštali da nekažnjeno kolaju po zemlji, zavodeći i kraljeve i ostale...Njemu je valjda bilo bitno da stupi na presto koji mesec pre roka. Tako i danas engleski špijuni kolaju ovom zemljom, prevashodno podstičući nacionalizam, skriveni u najdesnijim elementima ovog prdavog društva.Simovic_Petar.jpgRatna-propaganda-u-Vojvodini-1941-1945_reference.jpgplakatwwii1414326.jpgpropagandawwii2345234.jpgpropagandawwii2345235.jpg
Nediceva propaganda,nista vise.Dusan Simovic je jedan od retkih armijskih generala vojske Kraljevine Jugoslavije koji se vratio u FNRJ,napisao memoare i mirno ziveo do smrti.Izgleda da je Josip Broz cenio "engleske" spijune.Pretpostavka da je puc izvrsen da bi maloletni kralj Petat II zaseo na presto pre punoletsva je besmislena jer nijedna do sada poznata cinjenica niti izvor ne ukazuju da je to bio jedan od motiva za izvrsenje udara.
Link to comment

Govorim da je tzv. kralju Petru II motiv da podrži puč bio u tome da će stupiti na presto nešto ranije. Gornja moja konstrukcija jeste malo nespretna ali je valjda jasno da Simović nije mogao na presto i da se rečenica odnosi na lažnog kralja petra malog.P.S. Nije Nedić skroz u krivu na tim posterima, makar kada se o Englezima radi...

Edited by Filipenko
Link to comment
Govorim da je tzv. kralju Petru II motiv da podrži puč bio u tome da će stupiti na presto nešto ranije. Gornja moja konstrukcija jeste malo nespretna ali je valjda jasno da Simović nije mogao na presto i da se rečenica odnosi na lažnog kralja petra malog.P.S. Nije Nedić skroz u krivu na tim posterima, makar kada se o Englezima radi...
anglofob i komunista. bojim se da bi ti druze filipe zavrsio na golom otoku a nakon prevaspiatavnja bi bio direktor nekog javnog preduzeca (ali dalje od politicke moci) :P Edited by kim_philby
Link to comment

Sve što dolazi iz Engleske treba vratiti nazad. Nekada Simovići, danas osnivači desničarskih pokreta i foruma, sve to odneti natrag na ostrvo, pa ako ih ne prime, utopiti izdajnike negde u okeanu...

Link to comment

U citanke treba staviti da je II svetski rat u Jugoslaviji bio Gradjanski rat - IV balkanski. Cak su i Nemci bili jugoslovenski. Nama cuvena SS divizija princ Eugen (u originalu se izgovara Ojgen, kao ojro) je bila sastavljena od Folksdojcera iz Banata (znali srpski), samo su komandni kadar bili pretezno nemacki Nemci. To je bio rat svih protiv Srba. Hrvati i Muslimani uz njih, su imali moto trecinu Srba poklati, trecinu proterati, a trecinu pokrstiti. Bilo je cak i pokrstiti pa poklati, cime im je velikodusno omoguceno da eventualno zavrse u raju. Kao pravoslavcima to im nije bilo bas sigurno.U makedoniji VMRO je uz pomoc Bugara takodje ubijao i proterivao Srbe. Ne toliko masovno i zverski kao Hrvati, ali dovoljno. Isto se desavalo i na KiM-u gde su Siptari uz pomoc Italijana tamanili i proterivali Srbe. Slicno je bilo i sa Srbima u Backoj gde su egzekutori bili Madzari, a Srem je bio deo NDH tako da su tu harali Hrvati. Cak su i Srbi bili protiv Srba, kao i obicno. Nedicevi, Drazini, Pecancevi i Ljoticevi protiv Srba partizana i simpatizera. Jedino u Sloveniji nije bilo pogroma Srba jer ih nije ni bilo. Tu je situacija bila cista: sever je anektirao III Rajh, a jug Italija (Emona je bila Talijanska). Interesantno da je glavni saveznik Drazinih Srba u NDH bila Italija. Videvsi neopisiva zverstva Hrvata nad Srbima i zeleci da olaksaju sebi pripajanje Dalmacije naoruzali su cetnike popa Djujica (Knin). Tako je sacuvano nesto Srba u Hrvatskoj. U Crnoj Gori naravno odmah su se po'vatali za guse Bjelasi (za Karadjordjevice) i Zelenasi (za Petrovice), cetnici i partizani, braca po materi. I tu su Italijani naoruzali cetnike popa Djuraskovica ne bi li pospesili obracun brace. Time su sebi olaksali kontrolu anektirane Crne Gore.Jedina krvoprolica Srba od strane stranih okupatora (Nemaca i Bugara) desila su se u Srbiji 1941. (Kragujevac, Kraljevo itd). Pedantni Nemci su pobili po 100 za jednog svog poginulog i po 50 za ranjenog i tako su oterali partizane iz Srbije i pacifikovali cetnike.Suma, sumarum to je bio gradjanski rat, cijeg epiloga smo bili svedoci devedesetih kada su Srbi konacno porazeni.

Link to comment

Kakva divna abolicija fašista.Dakle, kada bi hipotetički gledano, Srbija sutra napala Bosnu svojom armijom i toj armiji se priključili lokalni Srbi iz Bosne, taj rat bi se mogao zavesti kao građanski? Interesantno...Ojgen je jedna divizija, šta sa ostalim nemačkim divizijama?Oko Bugara se moraš dogovoriti sam sa sobom - jesu li ubijali i proterivali Srbe, ili su ih samo malo potkačili 1941. a posle ih nisu dirali?Italija nije bila saveznik Draže zato što se grozila ( :lol: ) već zato što je Draža stavio svoju "vojsku" u njenu službu, sve sa ciljem da izvrši ono što je njemu bio primaran zadatak - istrebljivanje nacionalnih manjina sa srpskih teritorija i nenarodnih elemenata u srpskom narodu. Fašista po definiciji. Do 1943. je služio Italiji, nakon katastrofe koju je doživeo na Neretvi i kapitulacije Italije, vraća se u nemačku zonu i stavlja svoje trupe na raspolaganje Nemcima. Izdajnik par ekselans. Draža nije bio tu da brani Srbe tamo gde im je pomoć bila najpotrebnija, već da se razračunava sa ideološkim neprijateljima.Draža bi, da je voleo Srbe, išao tamo gde su bili najugroženiji i borio se protiv onih koji ih ubijaju - Bugara, Mađara, Albanaca, Nemaca. Naravno, pošto su to bili nemački/italijanski saveznici, a on im je služio, to nije dolazilo u obzir, već je prvo trebalo pobiti komuniste kako bi se saveznicima ustašama olakšalo etničko čišćenje Srba zapadno od Drine.Interesantna je i oduševljenost pedantnošću Nemaca. Ako ništa drugo, barem eto jednog priznanja da je revolucija krenula u Srbiji, i da komunisti nisu pali sa Marsa (i Engelsa).Pacifikovali četnike? Pa kako onda građanski rat? Neće biti, nego su ih uzeli u službu. Tako su i naterali partizane na povlačenje. Što tzv. četnici ne položiše oružje ako su se opredelili za gandijevski otpor okupaciji?Takođe, ta "jedina krvoprolića u Srbiji koja su bila samo 1941." možeš dobiti jedino ako zažmuriš na više stvari - pod jedan, da prihvatiš da je ta Srbija bila u granicama kneževine Srbije, bez Kosova, Makedonije, Južne Srbije, Vojvodine. Dalje, naravno da je bilo krvoprolića i borbi između partizana i četnika, pri čemu su se ovi drugi naročito isticali masakrima.Da smo poraženi devedesetih - jesmo. Kada smo se vratili na pre-WW2 postulate i Dražine ideologije. Kada smo pustili nacionaliste kao legitimne opcije na izborima, što su jedva dočekali i blesav narod koji je zaboravio na tekovine revolucije se poveo za protivnicima etabliranog režima. Još je komunizam pucao svuda, pa je bilo prirodno želeti kapitalizam u ogoljenoj formi. Samo im niko nije rekao da neće oni biti vlasnici kapitala, već da će to što su stvarali dedovi i očevi završiti u šakama malog broja oportunista.Suma sumarum, to je bio složeni, višeslojni rat gde je bilo opšte jebade, a iz koga se narod izvukao stavši na stranu onih koji su želeli da zbrišu sve predratne vodilje, ideologije i hteli neki novi svet. I zaista su učinili svoje živote boljim, to niko ne može osporiti ma koliko želeo. Na tome treba odati priznanje narodu.Počinje drugo poluvreme, odgovoriću na ostalo kasnije. Ako budem imao volje, to jest.

Edited by Filipenko
Link to comment

Evo da ti dam voljepartisandagger03.jpgdo jaja...edit-našao fotku na netu, neki britanski :P oficir pri partizanima ga dobio na poklon

Edited by Hartmann
Link to comment

:oneverovatno! sve sam mogao da pretpostavim ali da na na drugoj strani partizanskog poklona piše sloboda narodu, obzirom da na prvoj piše smrt fašizmu - to ni u ludilu nisam mogao da zamislim, a raštaTM sam zamišljao.

Link to comment
Govorim da je tzv. kralju Petru II motiv da podrži puč bio u tome da će stupiti na presto nešto ranije. Gornja moja konstrukcija jeste malo nespretna ali je valjda jasno da Simović nije mogao na presto i da se rečenica odnosi na lažnog kralja petra malog.P.S. Nije Nedić skroz u krivu na tim posterima, makar kada se o Englezima radi...
Odlicno-dokaza da se Nedic i neki komunisti nisu bas toliko mrzeli tokom rata,sto dokazuje citav niz provala u komunistickom ilegalnom pokretu,kada su Kosmajac,Zalada,Paranos i Becarevic prakticno eliminisali NOP u Beogradu.Da mi je znati ko je od potonjih narodnih heroja bio drukara? Nedicu nikada nije sudjeno,jer je navodno sam skocio kroz prozr i ubio se.Uklanjanje nepozelnog svedoka?Apropo Petra KAradjordjevica,on je postao kralj Petar II,vladar Jugoslavije posle ubistva svoga oca i nije nikada bio tzv kralj.Uostalom,Tito je predlagao da prizna vladu u Londonu(sto je na kraju i ucinio) i kralja,u zamenu za priznavanje njegove komande u borbi protiv okupatora.
Link to comment
Odlicno-dokaza da se Nedic i neki komunisti nisu bas toliko mrzeli tokom rata,sto dokazuje citav niz provala u komunistickom ilegalnom pokretu,kada su Kosmajac,Zalada,Paranos i Becarevic prakticno eliminisali NOP u Beogradu.Da mi je znati ko je od potonjih narodnih heroja bio drukara? Nedicu nikada nije sudjeno,jer je navodno sam skocio kroz prozr i ubio se.Uklanjanje nepozelnog svedoka?Apropo Petra KAradjordjevica,on je postao kralj Petar II,vladar Jugoslavije posle ubistva svoga oca i nije nikada bio tzv kralj.Uostalom,Tito je predlagao da prizna vladu u Londonu(sto je na kraju i ucinio) i kralja,u zamenu za priznavanje njegove komande u borbi protiv okupatora.
da, potkazivac iz ilegale je isto sto i voljna i planska saradnja nedicevaca i cetnika.
Link to comment
Apropo Petra KAradjordjevica,on je postao kralj Petar II,vladar Jugoslavije posle ubistva svoga oca i nije nikada bio tzv kralj.Uostalom,Tito je predlagao da prizna vladu u Londonu(sto je na kraju i ucinio) i kralja,u zamenu za priznavanje njegove komande u borbi protiv okupatora.
Tzv. kralj Petar II je na presto stupio državnim udarom, nakon koga se proglasio punoletnim iako to nije bio. Pored toga, njegova zemlja ga se odrekla i uspostavljena je republika, nakon čega on nije kralj ničega i sva njegova "prava" automatski postaju ništavna. Niti je teoretski, niti (mnogo bitnije) u praksi bio kralj bilo čega niti je upravljao ičime.
Link to comment

Hm, šta turiti u čitanke.Posle svega viđenog, poslušanog i pročitanog kojekuda, perioda opšte sluđenosti u glavi i par neuspelih pokušaja da razaberem ko je tu imao kakvu ulogu, nekako sam uspeo da sebi razjasnim i zauzmem stav po ovom pitanju.II svetski rat je u Jugoslaviji bio:a) agresija i okupacija sila osovineb) građanski i ideološki rat raznih domaćih vojskia ova dva su se uzajamno preplitali u zavisnosti od međusobnih veza aktera obaju sukoba. Prvi se okončao 1945. a drugi 3-4 godine kasnije.Sad, koji su u celoj priči bili good guys? Sad već, bez ikakve sumnje, mogu reći da su to bili partizani/NOVJ, uz dužnu napomenu da ja oštro razdvajam NOVJ od KPJ. Na prve sam ponosan, a potonje smatram lošim delom prošlosti.Ali sam isto tako siguran da bi danas ova zemlja mnogo bolje izgledala, da je pobedila opcija ravnogorskih četnika/JVUO.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
Ali sam isto tako siguran da bi danas ova zemlja mnogo bolje izgledala, da je pobedila opcija ravnogorskih četnika/JVUO.
Na osnovu čega to tvrdiš? Šta misliš da bi od geostrateških i lokalnih dešavanja pogodovalo takvom ubeđenju? Da ponovim nešto što sam napisao pre par strana, scenario pobede tzv. JVuO:
Da ne spominjem famozno "čekanje". Kakvo crno čekanje, na šta? Današnje apologete zločinačko-pljačkaškog pre-WW2 režima se upinju da to razdoblje predstave zlatnim dobom napretka, a četnike kao borce za tu stvar. I sad, samo da smo svi mi čekali, sve bi bilo OK. Ništa se ne bi desilo. Generalno, muka mi je od tog posmatranja istorije kroz trenutke, umesto kroz procese. Da smo ćutali i čekali desilo bi se, redom:1) svi Srbi zapadno od Drine bi bili pobijeni2) svi Srbi južno od Niša bi bili pobijeni3) svi Srbi u Vojvodini bi bili pobijeni4) sve nacionalne manjine u Srbiji i na teritorijama do kojih bi došli četnici bi bile pobijeneTo sve otuda što bi kvislinzi imali nekoliko godina da na miru dovrše započete projekte. Ali, tu nije kraj, ima još, što daleko više potire vlažne snove onih koji pričaju kako bismo mi bili lepa i demokratska prosperitetna zemlja:5) 1944. dolazi Crvena Armija umesto sa par desetina hiljada vojnika da se preseče komunikacija prema Grčkoj kod Beograda, sa 500 000 vojnika, ako ne i više.6) Crvena Armija gazi i Srbiju i Bosnu i Hrvatsku7) Kreću masovne egzekucije i likvidacije gde Crvenu Armiju ič ne bi zanimalo bilo šta - jeste ćutali, jeste, jeste sarađivali, jeste. Cenim da bi vrlo teško, imajući u vidu obim saradnjem tu prošlo sa manje od milion žrtava u na neuspeh osuđenom otporu i naknadnim streljanjima i razračunavanjima sa nacionalnim elementima8) Naša zemlja postaje beda, X-ta država Varšavskog pakta gde je problem doći do hleba, a kamoli nešto drugo.Sve u svemu, ništa od idile, sa još gorim/većim žrtvama. Geopolitički slepci međutim i dan danas promovišu tezu da je moglo biti daleko lepše, bolje, sjajnije.
Ovde se ljudi i dalje lože na davanje i poklanjanje. Naučilo se od nj.k.v. Tita. Pa misle da bi nam zapad poklonio bogatstva ili da bi nas podržao u bilo čemu ili da bi se tako nekom magijom ovde slili milioni i stvarala bogatstva samo zato što bismo ideološki bili na "ispravnoj" strani. Mašta može svašta.Ti snovi bi možda imali osnova da uzdanice tzv. JVuO nisu odabrale Normandiju umesto Istre i Dalmacije za iskrcavanje i da je to iskrcavanje usledilo mnogo pre Normandije, kada je svima postalo jasno da je tzv. JVuO izdajnička, kvislinška formacija. Ovako, kada znamo da su u momentu kada je velika otadžbinska vojna dovela sinove sovjetskih republika na granice naše zemlje te uzdanice tzv. JVuO bile negde nadomak Pariza i bolelo ih je dupe za ove predele, ne vidim bilo kakvog osnova za tu tezu. Edited by Filipenko
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...