Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Nije nikad službeno, to je bila puka difuzija u smutno vrijeme - a u sklopu pregovora o granici s Italijom Anti je jasno naznačeno da od toga ne bu niš i da će to u Montenegro.
navafski da ne bu Niš, to su teli Bugari :fantom:

Link to comment
btw, šabac je 15-20 puta manji od beograda a formalno je imao 3 logora.
Šabac je bio stecište za one koji su pristizali sveže zarobljeni iz zapadne Srbije. Tu su ih isleđivali, pa deo streljali, a deo slali na prinudni rad u Nemačku. Tri sprata iznad mene živi čovek koga su četnici predali Nemcima kao komunistu iako ni on niti iko koga je znao a poveden je od strane četnika nije bio komunista. Odveden je iz Obrenovca u Šabac, tamo su ih isleđivali, a potom onaj deo koji nisu pobili slali preko Save u Sremsku Mitrovicu, odakle su ih vozovima slali za Nemačku na prinudni rad.Pretpostavljam da bi danas bilo fer da se pomiri sa četnicima koji su ga odveli potpuno po randomu iz kuće u Obrenovcu zajedno sa 20-ak komšija i predali ih Nemcima u Šabac tvrdeći da su to partizani koje su zarobili na frontu, u zamenu za kintu. Ipak je red da se Srbi slože i obože.
Link to comment
2) koliko ja znam i tada je bio običaj da poslanstva čuvaju trupe domaćina, bio on domaćin ili udomaćeni okupator. Tako da meni dolaze u obzir samo Nijemci, što mi ne paše vizaviz šljem, i SDS. Ali dobro, fotka je malo falična. Gore lijevo izgleda kao da je Nijemac, po onoj trikolori na Stahlhelmu.
Isti dogadjaj 5.septembra 1943, pre dolaska zvanica, postrojeni vod bugarskih vojnika sa oficirom ispred bugarske ambasade u Beogradu.kkl.jpg
Link to comment
Pa, sad, da li je apokrifna istorija ili ne, tek u jesen 1941. u nekoliko gradova u Srbiji su bili posadni garnizoni "Ustaske vojnice", Loznica i taj kraj.Ovo, doduse, nije slika ustaske invazije ali jeste fotografija na kojoj je jedan visoki zvanicnik Paveliceve drzave u invaziji na sluzbi u Beogradu: konzul NDH u okupiranoj Srbiji Milana Nedica, dr. Ivan Gligo (u prvom planu sa naocarama), snimljen u bugarskoj ambasadi u Beogradu, Bircaninova ulica, septembar 1943. 5sept1943smrtcaraBorisaKomemBeograd12.jpg
Snimak nastao na komemoraciji bugarskom caru Borisu, 5. septembra 1943. u prostorijama ambasade ove zemlje u Bircaninovoj ulici. Vojnici koji stoje postrojeni u pozadini su pripadnici Vojske Carevine Bugarske. U kadru se vidi i bugarski oficir kao i oficiri Ordnungspolizei ili Orpo, cisto da ne bude zabune sto nema orlica sa svastikom na oficirskim sapkamaUzged napisano, konzulat NDH se nalazio u Dobracinoj 22 Edited by Pontijak
Link to comment

pečati dipl/konz ispostava NDH u Beograduscan0002_zps14452cd0.jpginače su se bavili veoma ozbiljnim stvarima, npr. evo izveštaja o jednoj gerilskoj akciji đenerala Srpske Majke i seči Hrvatske šume na Adi Ciganlijiscan0001_zps40d1c264.jpg

Link to comment

...A od Bircaninove do Senjaka nije daleko, odnosno, da se vratimo jos malo na Hortijeve Madjare u okupiranoj Srbiji. Nemacki oficir snimljen u leto 1941. u pratnji svog madjarskog kolege u delu Beograda pod nazivom Senjak. U pozadini karakteristicna zgrada BIGZ-a.5400_n.jpg

Link to comment
Dovođeni su tu na egzekuciju iz logora na Starom Sajmištu, Banjici, iz Topovskih šupa i Milišićeve ciglane.Beograd je tada bio jedinstveni grad na mapi Evrope – koji je imao 4 logora.
Dubravka Stojanovic kao profesor na katedri za Opstu savremenu istoriju iznosi jedinstvene postavke.Ne bih da se upustam u logorometriju ali jednostavno je potrebno uzeti u obzir kakve su bile granice okupacionih zona/pseudo-drzava a podatak o snabdevanju tretirati kao cisto tehnicki.Treci Rajh je bio neprikosnoven na svojim novoosvojenim teritorijama, tako da su Nemci vrlo pragmaticno pristupali resavanju operativnih problema, pa su tako izasli u susret zluradom zahtevu NDH da u logoru nema srpskih strazara ali da troskove snosi Beograd (preko mosta) a ne Zemun (par kilometara dalje).Logori_Jugoslavija.png Edited by pere urban x
Link to comment

Guglao sam i ja sad malo Bugare, vidim da im je raspored šarafa na kacigi karakterističan. Ali ta ambasada je u nekakvom dvorištu!@ arbeitmannTaj konzul je nepismen, valjda su dielovi, a ne djelovi! Jesi siguran da je taj dokument autentičan? :wicked:

Link to comment
Guglao sam i ja sad malo Bugare, vidim da im je raspored šarafa na kacigi karakterističan. Ali ta ambasada je u nekakvom dvorištu!
mnogo im je lepa ambasada u beogradu, ispred je lep vrt prema ulici
Link to comment
Guglao sam i ja sad malo Bugare, vidim da im je raspored šarafa na kacigi karakterističan. Ali ta ambasada je u nekakvom dvorištu!@ arbeitmannTaj konzul je nepismen, valjda su dielovi, a ne djelovi! Jesi siguran da je taj dokument autentičan? :wicked:
Jeste, ima kolski pristup i vrt a ograda je ka ulici, evo kako izgleda danas...3385.jpgAutentican je dokument a konzul nije nepismen nego je upao u lose drustvo. :naughty: Edited by pere urban x
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...