Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

1) Bili, bili, i dalje od Sapca, ne brini... A ima i fotki, nego ne znam da li da ih stavljam, onomad kad sam postavio jednu fotografiju pripadnika "Ustaske vojnice" sve je premesteno na neki Komik za pocetnike, ili tako nesto...2) Tc. Vojska Carevine Bugarske. U tom trenutku & tom mestu, saveznici kvislinske hrvatske drzave koju je na teritoriji okupirane Srbije zastupao gospodin Gligo.
1) Ne znam kako ćeš fotkom pokazati da je to npr. Loznica, ali dao sam to kao primjer dokumentiranja. Još uvijek sam obuzet akutnom nevjericom.2) koliko ja znam i tada je bio običaj da poslanstva čuvaju trupe domaćina, bio on domaćin ili udomaćeni okupator. Tako da meni dolaze u obzir samo Nijemci, što mi ne paše vizaviz šljem, i SDS. Ali dobro, fotka je malo falična. Gore lijevo izgleda kao da je Nijemac, po onoj trikolori na Stahlhelmu.
Link to comment

kratki istorijat položaja zemunskog područja, s leta '41, iz Krizmanove knjige "Pavelić između Hitlera i Musolinija", poglavlje 2.5. "Pitanje zemunskog trokuta"" (str 93-100):- vojni zapovednik Srbije je krajem aprila tražio da Zemun sa okolinom ostane pod njegovom upravom zbog lokacije aerodroma, lokalne kratkotalasne stanice, lake evakuacije nemačkog ljudstva iz Beograda u slučaju potrebe, radi snabdevanja životnim namirnicama iz zemunskog područja;- 4.6. je održan sastanak u Zagrebu između predstavnika Rajha i NDH (Kaše, Lorković, S. Kvaternik, dr Eliker, Harald Turner, Nojhauzen, Bencler, Horstenau, Vezenmajer). Između ostalog je dogovoreno da područje oivičeno opštinama Slankamen, Novi Karlovci, Inđija, Stara pazova, Vojka, Ugrinovci, Dobanovci, Surčin, Jakovo i Boljevci politički potpada pod NDH. NDH će tu imati svog zastupnika koji je podređen velikom županu župe Vuka a koji će biti pri štabu vojnog komandanta Srbije zbog veze. NDH će upravljati kulturnim i pravosudnim poslovima. Vojnom zapovedniku Srbije u nadležnosti ostaju opšta i unutrašnja uprava, železnica, pošta i telegraf, sve dok traje to posebno uređenje oblasti. Finansijska uprava je ostavljena za kasniji dogovor. O svemu ovome je sačinjen i nacrt sporazuma;- razvijaju se sitne intrige nižih činovnika pri Nojhauzenovom štabu i pojedinih oficira NDH na lokalu te konfuzija Ribentropovog kabineta oko prirode dogovora;- Kaše insistira na političkim interesima Rajha, tvrdi da se o stvarima bitnim za vojnu upravu Srbiju može brinuti i na drugi način, te upozorava da je formiranje Nedićeve vlade izazvalo uznemirenje u Zagrebu.- 9.9. Bencler obaveštava Kašea da su vojni komandant (Turner) i opunomoćenik za privredu (Nojhauzen) odustali od insistiranja na kontroli područja, te da postoji saglasnost da predaja zemunskog područja može ulsediti čim se postigne dogovor sa vladom NDH o preduslovima vezanim za privredne i vojno-bezbednosne interese Rajha. Za to su predviđeni posebni razgovori, a primorpedaja bi usledila neupadljivo, bez spominjanja u štampi i bez formalnog ugovora.- Kaše je 4.10. poslao telegram Berlinu da je u Zagrebu potpisan sporazum o prenošenju zemunskog područja u sastav NDH. Primorpedaja je usledila 10.10.41.-telegram dr Vj. Vrančića, zamenika ministra inostranih poslova NDH, upućen ministarstvu unutrašnjih poslova NDH, od 6.10.41:

"Veseli me, što Vam možemo saopćiti, da je ugovorom između predstavnika Nemačkog Reicha i predstavnika Nezavisne Države Hrvatske zaključenim 3. listopada o.g. u Zemunu, određeno da oblast istočnog Srijema prelazi u podpunu vlast Nezavisne Države Hrvatske ujutro na dan 10. t.mj. (ne 15. t.mj., kako je prije javljeno).Molimo Vas, da izvolite poduzeti potrebne korake za podpuno preuzimanje vlasti.U prilogu šaljemo Vam prijepis zapisnika u vezi s preuzimanjem vlasti, te Vam naročito skrećemo pažnju na našu obavezu, da preuzimanje istočnog Srijema ne ćemo objaviti putem novina. U tisku će se objaviti samo odredbe pojedinih ministarstava, koje se odnose na preuzimanje vlasti, te koje su obćeg interesa. I ove odredbe objavit će se bez komentara. Ovu obavezu preuzeli smo prema Nijemcima, pa je želimo u celosti i izvršiti.Upozoravamo posebno, da sve odredbe iz ovih ugovora vrijede tako dugo, dok područje Srbije bude pod njemačkom vojnom upravom, odnosno dok između Nemačkog Rajha i Nezavisne Države Hrvatske ne budu donešeni drugi zaključci putem trgovinskih ili inih ugovora. Preporučamo zato svim ministarstvima i svim ravnateljstvima, da ove ugovore temeljito prouče, te da kod prvih narednih pregovora s Njemačkim Reichom (16. t.mj.), ili možda kojom drugom zgodom preinače zemunske zaključke, u koliko nam ovi ne odgovaraju. Isto tako smo slobodni upozoriti na odredbu točke IV. zapisnika od 25.9. o.g. kojom smo preuzeli obavezu, da nećemo prouzrokovati ili pospješiti izselenje Srba iz ovoga područja niti izvlastbom niti kojim drugim posrednim pritiskom.U koliko budu nastale eventualne poteškoće kod preuzimanja vlasti u Zemunu, služit će s naše strane kao osoba za posredovanje podpukovnik Schlacher, domobranski časnik na službi u Zemunu.Ministarstvo vanjskih poslova slobodno je skrenuti pažnju na prilog ovom listu, u kojem su iztaknute najvažnije odredbe iz ugovora o preuzimanju istočnog Srijema.AVII, NDH, Kut. 213, Br.7/1
Edited by buffalo bill
Link to comment

U NBS se mogu naći memoari Vjekoslava Vrančića (Barcelona-München 1985 :s_u: ) gde je dosta prostora dato pitanju Zemuna i istočnog Srema.Prema njemu, Nemci su hteli da Zemun ostane pod kontrolom zapovednika Srbije ali su izgleda prelomili ljudi iz Ribentropove okoline koji su smatrali da će pripajanje Zemuna NDH ojačati nemačku struju u ustaškom vrhu, posebno posle razočarenja koje je kod istih nastupilo vezano za Međimurje.

Link to comment

Meni je vrlo interesantan ovaj trend da se ne smeju više ni spomenuti ti logori po Srbiji u kontekstu koji nije 100% zasnovan na "istrebljivanju srpskog naroda", sve svojatajući kvislinge i one koji su za račun Nemaca zapravo punili te logore i rehabilitujući ih, istovremeno spočitavajući drugima antisrpstvo i nekulturu.Podsećam, pošli smo od teksta koji je samo sugerisao da su ljudi koji su bili za/protiv politike kneza Pavla bili ubijani od strane ljudi koji su bili protiv/za politiku kralja Petra II dok se njihovi direktni potomci mire i pozivaju putem mrsne pravoslavne sahrane da to sve puj pike ne važi, te im se čini da je to travestija, budući da to nije bila nekakva intelektualna prepiska po novinama već da su i neki konc logori radili. Naravno, došli smo dotle da se radi o tekstu koji je duboko antisrpski po svojoj prirodi jer su Srbi bili žrtve po tim logorima - što je zapravo autorka teksta i tvrdila svo vreme, štaviše, to joj je premisa.Šta je sledeće? Navijači Crvene zvezde će se zvati četnicima? Navijači Partizana će slaviti Dražu i pevaće "Morem plovi jedna mala barka" ?

Link to comment
Meni je vrlo interesantan ovaj trend da se ne smeju više ni spomenuti ti logori po Srbiji u kontekstu koji nije 100% zasnovan na "istrebljivanju srpskog naroda", sve svojatajući kvislinge i one koji su za račun Nemaca zapravo punili te logore i rehabilitujući ih, istovremeno spočitavajući drugima antisrpstvo i nekulturu.Podsećam, pošli smo od teksta koji je samo sugerisao da su ljudi koji su bili za/protiv politike kneza Pavla bili ubijani od strane ljudi koji su bili protiv/za politiku kralja Petra II dok se njihovi direktni potomci mire i pozivaju putem mrsne pravoslavne sahrane da to sve puj pike ne važi, te im se čini da je to travestija, budući da to nije bila nekakva intelektualna prepiska po novinama već da su i neki konc logori radili. Naravno, došli smo dotle da se radi o tekstu koji je duboko antisrpski po svojoj prirodi jer su Srbi bili žrtve po tim logorima - što je zapravo autorka teksta i tvrdila svo vreme, štaviše, to joj je premisa.Šta je sledeće? Navijači Crvene zvezde će se zvati četnicima? Navijači Partizana će slaviti Dražu i pevaće "Morem plovi jedna mala barka" ?
pa ne, autorka to ne kaže, nego o žrtvama kaže:
U Jajincima su, pored Jevreja, ubijeni i svi oni koji se s tom ideologijom nisu slagali, koji su mislili da se vredi i mora boriti protiv tih ideja, da su te ideje suprotstavljene čovečnosti. Oni koji su mislili da je savez s nosiocima tih koncepcija kraj ljudskosti. U Jajincima su, dakle, pale žrtve Trećeg rajha, ključnog nosioca Trojnog pakta. I da skratim – u Jajincima su ubijeni politički protivnici kneza Pavla. Oni koji se nisu slagali da mudrost može biti u savezu sa zlom. Koji u taj pakt nisu poverovali.
naravno, u jajincima je streljana gomila tzv talaca, ljudi okupljenih zbog odmazdi i prirode represalije, koji su streljani ne kao političke žrtve koje se nisu slagale sa režimom (i sa knezom pavlom, valjda, tako kaže DS) nego kao bezimeni brojevi (1:100, itd) koji su, pukim slučajem srbi, kao što su i jevreji streljani zato što su biološkom igrarijom rođeni kao jevreji. no, DS takve nije pomenula, dobacivši time do onoga the truth ali ne i do onoga the whole truth.btw, šabac je 15-20 puta manji od beograda a formalno je imao 3 logora.text nije ni pro ni anti srpski, već jedan loš pečvork sa ozbiljnim faktografskim greškama.
Link to comment
šabac je 15-20 puta manji od beograda a formalno je imao 3 logora.
A bruka je i sramota da Sapcani za to ne znaju. Btw, ja znam za jedan, na Dudari (par stotina metara od centra grada)
Link to comment
....
...
Ta zemunska kratka uvertirna epizoda je isto sasvim poznata, i nema veze sa Sajmištem osim u tome da je ono predstavljalo kasnije jedan od 'posebnih interesa Reicha'. Dobro, zanimljive su za primjetiti ove ograničavajuće odredbe Reicha po pitanju stanovništva, vidi se da su naciji znali ustašama povuči ručnu tamo gdje im je do toga zaista stalo.
Link to comment

obećao sam pre mesec dana da ću o tome iskuckati nešto. drugo, provejava stalna dilema oko položaja šireg područja, odakle je snabdevano, ko je bio nadležan i sl. naravno da je poznato, knjiga ima 30+ godina, a verovatno su dokumenti i ranije bili "češljani".

Link to comment

Obećao si da ćeš iskuckati nešto oko Sajmišta in particular (maglovito i možda krivo prisjećanje, ne da mi se srčat), ovo je poznata priča, dobro prorađena u literaturi i zabilježena u boljim atlasima. Mogao sam ju i ja napisat, onako, iz glave, nisam jer znam da je okončana prije stvaranja Judenlagera.

Link to comment

Poznato je itekako, Krizman je pisao o diplomatskim igrarijama a Žarko Atanacković u veoma solidnoj knjizi Zemun i okolina u ratu i revoluciji je dao odličan pregled stanja na terenu (između ostalog i podatke da su većina srednjih i nižih čimbenika u NDH upravi u Sremu bili Folksdojčeri).

Link to comment

Da kaem i ja nešta za Dnevnik: Ustaške jedinice su tokom 1941. godine bile i u Sandžaku, preciznije u Prijepolju, Priboju, Novoj Varoši i Sjenici. Taj deo Srbije je krajem aprila prododat novostvorenoj NDH, a pred sam kraj godine je granica pomerena pa su Italijani održavali kakav-takav red i poredak pomoću Zvizdićeve Muslimanske milicije i Kalaitovićevih legalizovanih četnika.Kao kuriozitet da navedem kako su u avgustu 1941. godine tadašnje partizanske jedinice ganjala poterna odeljenja nemačke Feldžandarmerije i Aćimovićevi žandari albanske nacionalnosti. Naime, predratni kapetan Bajazit Boljetini (negde ga nazivaju i Boljetinac) je bio komandant Žandarmerije u Kosovskoj Mitrovici i dosta se istakao u mom kraju tokom leta prve ratne godine. Ako vam je ovo zanimljivo, mogu i detaljnije... :unsure:

Link to comment
Da kaem i ja nešta za Dnevnik: Ustaške jedinice su tokom 1941. godine bile i u Sandžaku, preciznije u Prijepolju, Priboju, Novoj Varoši i Sjenici. Taj deo Srbije je krajem aprila prododat novostvorenoj NDH,
Nije nikad službeno, to je bila puka difuzija u smutno vrijeme - a u sklopu pregovora o granici s Italijom Anti je jasno naznačeno da od toga ne bu niš i da će to u Montenegro.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...