Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

zaista? reč u rečniku?

 

Речници код нас не излазе сваке године па да улазак нове речи буде вест за новине. Више ми се чини да је прешла ону чаробну црту између досетке, тј речи настале из зајебанције (у мом искуству, ране деведесете), и речи која је свима нормална и више се ни не сећају да је то виц од прекјуче. По мени, то је де факто примљено у корпус језика, а речници имају дилеју, постићи ће.

Link to comment

Речници код нас не излазе сваке године па да улазак нове речи буде вест за новине. Више ми се чини да је прешла ону чаробну црту између досетке, тј речи настале из зајебанције (у мом искуству, ране деведесете), и речи која је свима нормална и више се ни не сећају да је то виц од прекјуче. По мени, то је де факто примљено у корпус језика, а речници имају дилеју, постићи ће.

да да.. нисам ни мислила да тражим да ми се скенира страница из речника. само ми је значило да чујем ово објашњење. дакле, питање је стила аутора емисије... 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Кад кажу паста а мисле на тестенине & резанце.

 

Притом уредно кажу паста и кад мисле на пасту за зубе, за ципеле, ону којом се перу руке од радионичке прљавштине, баријум пасту...

 

То је један од врхунаца енгрблука, кад се из употребе избаци реч која је сто година била нормална и замени енглеском (тј италијанском, препродатом кроз енглески) јер тако пише у рецептима на мрежи и шта једу Холивуђани. У овом случају још горе, јер смо ту убачену реч већ имали и значила је нешто десето.

Link to comment
  • 3 weeks later...

pre desetak godina je neka zena pokusala da opljacka dal postu/banku u podgorici. u medijima su je tad predstavljali kao staricu, da bi izazvala sazaljenje, il da nas ubede da je zivot naterao. a starica je tad imala 63 godine.

 

edit. eo gledam slike, ova zena izgleda ko vremesna bakica. tako je izgledala moja baba sa 80+, suva, zilava, sitna, zabradjena. 

Edited by darling
Link to comment

Jeste, izgleda starije, verovatno je život nije štedeo, ali opet, kako zovu onda nekog od 85 ili 86 godina, one preko 90 da ne pominjem, metuzalem? :)

Link to comment

Zašto na RTS-u Richarda Linklatera zovu Linklater (a ne Linklejter)? Sinoć bio "Kulturni dnevnik" (http://www.rts.rs/page/tv/ci/series/17/%D0%A0%D0%A2%D0%A1+1/4197/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B8+%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA.html, o filmu "Boyhood" u drugoj polovini) i prezime je bilo i napisano u najavi emisije i nekoliko puta izgovoreno u istoj tako da nije omaška... Takođe, zašto pričaju o tome da su određeni nastupi obeležili petak na EXIT-u kada su ti nastupi tek trebali da se dogode (ili su se baš u tom trenutku odvijali)?

Link to comment

Кад кажу "у окружењу" јер им је као неугодно да кажу "опкољени". То нам се запатило у ратовима у којима нисмо учествовали, а кад је то прошло, нико се није сетио да врати.

 

Или је ово требало на онај топић о политичкој коректури.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...