Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

2 minutes ago, Venom said:

 

Hvala. Ne mogu da insistiram na ukidanju obaveze kad ona ne postoji.

Ovo nije odgovor na pitanje koje sam postavio.

Ajde još jednom:

Koji je objektivni argument za nenošenje kacige?

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Ovo nije odgovor na pitanje koje sam postavio.

Ajde još jednom:

Koji je objektivni argument za nenošenje kacige?

 

Da ne prave sustinsku razliku, jer je opustena voznja bicikla sama po sebi jednako opasna kao hodanje. Kad sam rekao @I*m with the pilots da sam pao tri puta sa bicikla dok se nisam opametio, propustio sam kazem da sam u isto vreme par puta pao dok sam hodao. Npr. stao sam na sneg ispod kojeg je bio led, okliznuo se i pao. Da li to znaci da treba da stavim kacigu, ili da prosto vise pazim? Isto tako sam izasao biciklom i prosuo se jer nisam obratio paznju na poledicu. Da li to znaci da treba da stavim kacigu, ili da prosto vise pazim?

  • -1 1
Link to comment

Šta znam, je ne bih vožnju bicikla uporedio sa hodanjem, već pre sa vožnjom motorcikla. To mi je mnogo bolja analogija.

Po meni, treba biti pažljiv, voziti obazrivo, što će u mnogoma sprečiti padove. Ali ako do pada sa bicikle već dođe (jer, prosto, nekad i ne zavisi od nas samih), pre bih nosio kacigu nego da budem gologlav u toj situaciji. Ne mora biti neka velika brzina prilikom pada sa bicikla, dovoljno je da se nezgodno prizemlji na glavu (kao onaj nesretnik iz Sente iz članka koji sam okačio).

Edited by Filozof manijak
  • +1 2
Link to comment
14 minutes ago, Filozof manijak said:

Šta znam, je ne bih vožnju bicikla uporedio sa hodanjem, već pre sa vožnjom motorcikla. To mi je mnogo bolja analogija.

Po meni, treba biti pažljiv, voziti obazrivo, što će u mnogoma sprečiti padove. Ali ako do pada sa bicikle već dođe (jer, prosto, nekad i ne zavisi od nas samih), pre bih nosio kacigu nego da budem gologlav u toj situaciji. Ne mora biti neka velika brzina prilikom pada sa bicikla, dovoljno je da se nezgodno prizemlji na glavu (kao onaj nesretnik iz Sente iz članka koji sam okačio).

 

Pokusavam da zamislim motocikle kako ovako prolaze kroz raskrsnicu i ne ide mi. Gde gresim?

 

P1370290-groningen-scramble.jpg?resize=1

Link to comment
36 minutes ago, Venom said:

jer je opustena voznja bicikla sama po sebi jednako opasna kao hodanje.

 

Nije. Nažalost, imam i primer iz porodice.

Link to comment
2 hours ago, burekdzija said:

Razumem obe strane, ali mislim da u diskusiji zanemarujete par stvari. Statistike pokazuju da je 80% nesreca u kojima ucestvuju biciklisti bez uticaja sa strane (Svedska, Nemacka, izvor ADAC i ADFC), dakle biciklista prosto padne bez sudara sa motornim vozilom, drugim biciklistom ili pesakom. Od tih udesa, najveci broj fatalnih i teskih ishoda su povrede glave. Kad bi sada svi prestali da nose kacige jer imaju dobru infrastrukturu, i nastave da padaju, bio bi pomor. Na stranu sto ako pogledate statistike ishoda bez smrti, tu spadaju lepote poput paralize, teskih preloma itd. Kome jos to treba ako moze da stavi kacigu prosto i prodje ugruvan. 

 

Verujem da drzave imaju  neku zbirnu kalkulaciju koliki su medicinski i socijalni troskovi (zavisi kako je koncipiran zdravstveni i socijalni sistem) teze povredjenih osoba gde su povrede glave posebno opasne, a posledice nepredvidive i godinama unapred.

 

Uz ono poredjenje Holandije i Nemacke treba dodati da se u Holandiji (koliko sam ja primetila) znatno vise vozi bicikl u svakodnevici , ne samo rekreativno tako da i to utice na broj povredjenih. Takodje treba uporediti u kom sistemu povredjeni dobija vise iz zajednicke kase dok se ne oporavi.

 

Tamo gde se vise dobija ima vise rezona da se kacige ucine obaveznim. Uzimam da je rec u oba slucaja o vrlo pragmaticnim kulturama kad su u pitanju nerezonski troskovi.

 

U februaru na "nepostojecem" ledu sam se peske okliznula, pala sa strane. Ne pamtim kad mi se to dogodilo. Nigde nijedne modrice po telu, ali je stradala arkada, pa je zalepljena. Imala sam ludu srecu i da sam samo hodala kao Apollo Creed jedno mesec i kusur dana.

 

Tih 60 evra na par godina za nesto sto se aktivno radi mi se ne cini kao preveliki trosak. Sve ovo ne znaci da se u infrastrukturu ne treba vise ulagati. 

Edited by Moonwalker
Link to comment
6 minutes ago, Venom said:

 

Pokusavam da zamislim motocikle kako ovako prolaze kroz raskrsnicu i ne ide mi. Gde gresim?

 

P1370290-groningen-scramble.jpg?resize=1

Ne tražiš dovoljno široko

 

fit

 

chaotic-traffic-scene-busy-intersection-

 

pokušavam da ukapiram kako ovde voziti bez kacige opušteno.

Link to comment
14 minutes ago, Filozof manijak said:

Ne tražiš dovoljno široko

 

fit

 

chaotic-traffic-scene-busy-intersection-

 

pokušavam da ukapiram kako ovde voziti bez kacige opušteno.

 

Ako mislis da je to bezbedno... moracemo da se ne slozimo.

Link to comment
28 minutes ago, zorglub said:

 

Nije. Nažalost, imam i primer iz porodice.

 Zao mi je u svakom slucaju, ali ovo nije dobar nacin da se diskutuje. Neko moze da strada i kao pesak i to ne dokazuje takodje nista. 

Link to comment

ovde je problem sto ,,diskutujete,, sa razlicitim slikama u glavama i iskustvima...ja se slazem sa Venomom ali za voznju po Holandiji/Danskoj i gde postoji infrastruktura i saobracana kultura

dok bih za voznju po Beogradu  uvela obavezne kacige i za el. bicikle/skutere..

 

 

 

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, ivy said:

ovde je problem sto ,,diskutujete,, sa razlicitim slikama u glavama i iskustvima...ja se slazem sa Venomom ali za voznju po Holandiji/Danskoj i gde postoji infrastruktura i saobracana kultura

dok bih za voznju po Beogradu  uvela obavezne kacige i za el. bicikle/skutere..

 

 

 

 

I efekat toga bi bio 0. Ja u BG-u ne bih vozio nikad dok ne postoje uslovi i zato ostaju totalni entuzijasti koji vec imaju kacigu i sljastecu odecu ili oni dostavljaci sto voze u kontra smeru dok drndaju telefon. U BG-u je rizicnije preci ulicu kao pesak s kacigom nego u normalnom gradu proci bicklom kroz raskrsnicu bez kacige. 

Link to comment

Sorry Venom, ali prvi si potegnuo sopstveni primer "vrlo pažljive vožnje", ili kako već beše. Vožnja bicikla, makar i ona lagana, sremačka, nije i ne može biti jednako rizična hodanju. Procenat mogućnosti pada pri laganom pedalanju jeste mali, ali i dalje daleko veći nego kod hodanja, pitanje je samo kolikom talijom se smatraš, tj. šta je za tebe dovoljno veliki ili mali % za odluku nošenja ili nenošenja kacige.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...