Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

ja se sa tim padovima susrecem svakog dana. tu, pri padu, pucaju kljucne kosti, kicma, karlice, ruke, noge - al glava uglavnom ostaje citava, zahvaljujuci kacigi.

 

juce smo se spustali niz planinu, u saobracaju, max brzina nam je bila 78 km/h. ne znam o cemu pricamo.

 

nama (koji se bavimo sportom) bi trebalo da bude obavezna. ako ides van grada (dakle duze putovanje, po putu koji koriste i automobili), trebalo bi da je obavezna. za grad bi moglo biti i opciono, ali raditi vise na razvijanju infrastrukture. Lako je biti biciklista bez slema u Kopenhagenu, gde u centru grada nema saobracaja i sve je podredjeno biciklistima. ali u Beogradu, Zagrebu, Budimpesti?  

  • +1 3
Link to comment
3 minutes ago, Djuro said:

 

 

pa glupa je argumentacija da ne treba terati ljude da nose kacige, zato sto ce onda manje ljudi koristiti bicikl (pa ce, kao, zbog toga troskovi zdravstva biti veci).

ako obavezzno nosenje kacige spasi i jedan zivot (npr tvog deteta), ja sam za. jebe mi se za neke posredne - kvazi stetne - posledice.

 

and for the record: uopste nisam pobornik obaveznog nosenja kaciga. prvo, trebalo bi napraviti razliku izmedju sportskih biciklista i ovih po gradu, koji samo saobracaju. drugo, nije isto da li se bicikl vozi u holandiji/danskoj ili na balkanu. trece, ko god se bavi biciklizmom, bez obzira da li drumskim/monty/e-bike/triatlon, taj je vec naucio skolu, platio je i ne izlazi iz kuce bez kacige.

 

btw, o kojoj zemlji pricas, sa 15M stanovnika i 50% biciklista?  

 

 

Ono sto je sustina je da voznja biciklom treba da bude bezbedna kao u Holandiji. Sve ostalo ne radi i za to imas dovoljno primera i na samom clipu. Ja vozim bicikl gotovo svakodnevno poslednjih 12 godina i skola koju sam naucio je da vozim pazljivo i zato poslednjih 10 godina nisam imao nijednu kriticnu situaciju (za koju sam sam kriv). Bicikli su izuzetno bezbedni (osim ako ne jurcas kroz sumu nizbrdo, ali to nije tema ovde) i svaki covek koji se odluci da koristi bicikl u svom svakodnevnom zivotu radi nesto pozitivno za bezbednost i sebe i svih ostalih u saobracaju. Bilo kakve barijere tome treba da se sklone, ako ne znamo da rade. Npr. kocnice uvek moraju biti ispravne, svetlo po noci takodje itd. itsl. Kacige? Ne bas.

 

Mislio sam na Holandiju (ok, ima 17 miliona).

Link to comment

A šta raditi u ostalim državama dok se ne dostigne nivo bezbednosti za bicikliste kao u Holandiji?

esid: u smislu obaveznog nošenja kacige.

 

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Djuro said:

juce smo se spustali niz planinu, u saobracaju, max brzina nam je bila 78 km/h. ne znam o cemu pricamo.

 

ne pricamo o tome stvarno. Ja imam kacigu i nosim je kad vozim i 50km/h, a ne 80, mada je diskutabilno koliko bi mi pomogla, ali ne moze da skodi. Tema su lagana gradska voznja od 10-15 km/h.

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

A šta raditi u ostalim državama dok se ne dostigne nivo bezbednosti za bicikliste kao u Holandiji?

esid: u smislu obaveznog nošenja kacige.

 

 

Treba trositi novac na saobracajnu infrastrukturu, a ne na kampanje da se nose kacige. Npr.

  • -1 1
Link to comment
16 minutes ago, Venom said:

 

Treba trositi novac na saobracajnu infrastrukturu, a ne na kampanje da se nose kacige. Npr.

 

ja mislim da treba i jedno i drugo.

s'tim, moras biti svestan da govorimo o X iznosu (za kacige, koji donosi instant rezultat) i 100.000X iznosu (poboljsanje infrastrukture, koja ce doneti rezultate...jednom).  

  • +1 3
Link to comment

Kaciga je prektično jedina zaštita koju biciklista može da ima (ko se spušta niz planinske staze na MTB možda doda neki štitnik), to je dovoljan razlog da se nosi. Ne treba da bude obavezna, niti treba da se uvode neki drugi elementi obavezne zaštitne opreme što vidim da se ponekad pominje (npr. reflektivni prsluk), aktivniji biciklisti brzo shvate koja im zaštita treba. U Srbiji je problem bezbednosti biciklista na drugoj strani - infrastruktura i opšta kultura u saobraćaju. 

Link to comment

Svetlo treba da bude obavezno, kao i poštovanje saobraćanjih propisa, a po meni i kaciga. Ova prva dva sam mislio da se podrazumevaju ali u Beogradu to nije slučaj. Voze ljudi biciklu u suprotnom smeru po kolovozu bez svetla noću uz slabu rasvetu mrtvi ladni. Takve treba odvaliti po novčaniku. U Beograd dolazim dva puta godišnje i primećujem da se sve više voze bicikle i meni je kao nekome ko vozi svakodnevno po gradu i par puta nedeljno mtb toplo oko srca zbog toga, ali deluje mi kao da je saobraćajna kultura vezana za bicikliste na dosta niskom nivou. Biće bolje sigurno kako vreme odmiče i po meni bi država trebalo na tome da poradi edukativnim akcijama ali i kontrolama svetla, kočnica i kaznama kada biciklisti krše saobraćajne propise. Naravno i kontrolama pešaka i automobila koji jedu govna po biciklističkim stazama. 

 

Kaciga po gradu obično ne znači ništa ali u malom broju slučajeva znači. Možeš i sa 20km/h da padneš opasno na glavu i doživiš teške povrede. Na većim brzinima kaciga znači mnogo, a zakon koji propisuje obavezu nošenja kacige samo pri vožnji preko određene brzine je neprimenjiv. Saobraćajna infrastruktura i kultura su svakako važnije od kaciga ali ne vidim kako bi obavezna kaciga škodila bilo kome a neki život bi spasila.

  • +1 5
Link to comment
2 hours ago, Filozof manijak said:

A šta raditi u ostalim državama dok se ne dostigne nivo bezbednosti za bicikliste kao u Holandiji?


filozofirati, naravno :)

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Meni se desilo dva puta u Austriji da me zaustavi policijac na ulici i ovlaš pogleda kočnice i svetlo. Jednom sam platio kaznu jer mi se istrošila baterija na svetlu napred. 

 

Edit: to rade svako proleće kada krene sezona. Zaustavljaju bicikliste, naročito noću jer vide lako ako neko nema svetlo.

Edited by Heaviside
Link to comment
7 hours ago, Djuro said:

 

ja mislim da treba i jedno i drugo.

s'tim, moras biti svestan da govorimo o X iznosu (za kacige, koji donosi instant rezultat) i 100.000X iznosu (poboljsanje infrastrukture, koja ce doneti rezultate...jednom).  

 

Kaciga 60 evra x 10 miliona biciklista u Holandiji > 500 miliona evra koje trose godisnje na biciklisticku infrastrukturu, koja ukljucuje podzemne garaze za hiljade bicikala na zeleznickim stanicama, nadrkane mostove za bicikliste i gomilu stvari koje su lepe, ali ne i sustinski bitne, pogotovo ne za pocetak. 100.000x?

 

Kacige su skupe i kako mi rece prodavac, moraju da se menjaju na svakih 5 godina. Infrastruktura je jeftina, koristi generacijama i najbitnije od svega radi posao. Ko god misli da ga je kaciga zastitila od automobilskog saobracaja, ceka ga pre ili kasnije fizicki grubo otreznjenje.

 

Door-Zone-Bike-Law-Image.jpg.webp

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...