Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

3 minutes ago, Filozof manijak said:

Iz onog haosa koji sam postovao i izašli su svi čitavi, na fotki je slika raskrsnice koja je protočna, nema udesa. To je moje poređenje, da pokažem kako ta slika iz Holandije koju si okačio ne dokazuje ništa u diskusiji oko nošenja bici kacige. Nošenje kacige je bitno kad do udesa dođe. Naravno da je bitno i ponašati se u saobraćaju kako do udesa ne bi došlo (koliko to od nas zavisi), ali u saobraćaju često ne zavisi sve od nas. E, zbog tog faktora koji ne zavisi od nas, kaciga može praviti razliku između života i smrti.

 

 

Te situacije se desavaju milion puta svaki dan. I iz toga sto si postovao ginu ljudi red velicine 15x vise nego iz onog sto sam ja postovao. Kako to moze biti slicno? Na toj slici sto si postovao, gotovo svi nose kacigu, ali je nebezbedno, sve i da se obuku kao Vitez Koja.

Link to comment

Ništa ne dokazuje, pokazuje jednu raskrsnicu u Holandiji gde ljudi prolaze biciklama.

Ono što ti ne razumeš, ili nećeš da razumeš, je da biciklista može hiljadu puta voziti bicikl na bezbedno i bez kacige, dok mu se tokom hiljadu i prvo puta ne dogodi udes, i hop, ode glava.

Svaka čast Holanđanima na njihovoj saobraćajnoj kulturi, ali uzimati partikularni primer Holandije kao osnovu za univerzalnu tvrdnju, je za mene promašaj.

Kada se raspravlja o benefitima nošenja kacige treba pokazati ovakvu sliku:

 

spacer.png

 

 

Pa da raspravljamo. Samo mi nemoj reći kako ti voziš polako i bezbedno, to je apsolutno nebitno u svetlu ove rasprave.

Poređenje hodanja i vožnje biciklom je totalni promašaj.

Link to comment
57 minutes ago, Venom said:

 

Oh, dosao opet covek koji ide 78km/h nizbrdo kroz sumu da deli lekcije iz bezbednosti u voznji bicikla. Cekamo sledecu umotvorinu... kako sam skocio iz aviona i zato svako dete na trampolini treba padobran.

 

oh boy, ovo je vec harper nivo :thumbup:

btw, mojih 78 km/h nizbrdo je sigurnije nego tvojih 10 km/h. mozes se kladiti u to, ovako, na nevidjeno. :laugh:

Edited by Djuro
Link to comment
8 minutes ago, Filozof manijak said:

Ništa ne dokazuje, pokazuje jednu raskrsnicu u Holandiji gde ljudi prolaze biciklama.

Ono što ti ne razumeš, ili nećeš da razumeš, je da biciklista može hiljadu puta voziti bicikl na bezbedno i bez kacige, dok mu se tokom hiljadu i prvo puta ne dogodi udes, i hop, ode glava.

Svaka čast Holanđanima na njihovoj saobraćajnoj kulturi, ali uzimati partikularni primer Holandije kao osnovu za univerzalnu tvrdnju, je za mene promašaj.

Kada se raspravlja o benefitima nošenja kacige treba pokazati ovakvu sliku:

 

spacer.png

 

 

Pa da raspravljamo. Samo mi nemoj reći kako ti voziš polako i bezbedno, to je apsolutno nebitno u svetlu ove rasprave.

Poređenje hodanja i vožnje biciklom je totalni promašaj.

 

Da li sam vec rekao da nikad ne bih vozio bicikl u Beogradu? Jesam, nije bezbedno. Ni sa kacigom, ni sa oklopom. Znaci ne radi se o tome da neko u inat treba da skine kacigu, nego da je ta diskusija sama po sebi potpuni promasaj. Ili ces napraviti sredinu u kojoj ce ovaj udes koji postujes biti izuzetak, i onda ti ne treba kaciga, kao u Holandiji, ili ce biti pravilo, i ni onda ti ne treba kaciga, jer ni to nije bezbedno. Da li razumes?

 

 

Link to comment
20 minutes ago, Djuro said:

 

oh boy, ovo je vec harper nivo :thumbup:

btw, mojih 78 km/h nizbrdo je sigurnije nego tvojih 10 km/h. mozes se kladiti u to, ovako, na nevidjeno. :laugh:

 

Ceka se @burekdzija da primeni fiziku iz srednje skole, pa da vidimo sta je sigurnije.

Link to comment
28 minutes ago, Venom said:

Ili ces napraviti sredinu u kojoj ce ovaj udes koji postujes biti izuzetak, i onda ti ne treba kaciga, kao u Holandiji, ili ce biti pravilo, i ni onda ti ne treba kaciga, jer ni to nije bezbedno. Da li razumes?

 

 

Razumem ja tebe, ali se ne slažem sa tvojim rezonovanjem.

Ne može se napraviti 100% bezbedna sredina,  a ako kaciga spasi makar i jednu osobu od smrti ili teške povrede, onda regulativa ima smisla.

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Ne može se napraviti 100% bezbedna sredina,  a ako kaciga spasi iednu osobu od smrti ili teške povrede, onda regulativa ima smisla.


Ma naravno da je kaciga korisna i da treba stimulisati njenu upotrebu.
 

Nego to što nešto u Holandiji radi ovako ili onako, uopšte ne znači da je to neko merilo po kome se treba ravnati. Na primer, zdravstvena zaštita u Holandiji je vrlo "specifična", o čemu svedoče mnogi naši ljudi koji su se tamo zatekli. U stilu ako ti je loše i uspeš nekako da dođeš do svog lekara, ovaj se čudi šta si došao. Vrate te kući da piješ čajeve i da se javiš samo ako baš umireš. Tako da u tom svetlu ta neobaveznost nošenja kacige nema nikakve veze sa biciklizmom, nego sa njihovom filozofijom, shvatanjem života, shvatanjem šta treba regulisati zakonom a šta pustiti da prirodno padne na glavu ako je padu sklono.

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, I*m with the pilots said:

Ja mislim da Venom svetski troluje.

Ako ne, onda :isuse:

svaka rasprava sa njim je takva, od postanka interneta u srbalja do danas

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Razumem ja tebe, ali se ne slažem sa tvojim rezonovanjem.

Ne može se napraviti 100% bezbedna sredina,  a ako kaciga spasi makar i jednu osobu od smrti ili teške povrede, onda regulativa ima smisla.

 

Ono sto treba je pogledati sta su radile zemlje koje su napravile sigurne sredine i kada to kazem ne mislim na 100% sigurnu sredinu. I osim toga treba gledati sta se desavalo u praksi u zemljama koje su stvari regulisale na nacin koji predlazes. Ko to pogleda bez predrasuda doci ce sam do jasnog zakljucka. Da su kacige minorno resenje na koje ne treba trositi ni previse vremena ni novca.

 

1 hour ago, Frile said:

Tako da u tom svetlu ta neobaveznost nošenja kacige nema nikakve veze sa biciklizmom, nego sa njihovom filozofijom, shvatanjem života, shvatanjem šta treba regulisati zakonom a šta pustiti da prirodno padne na glavu ako je padu sklono.

 

Ako je to razlog zasto ih na 17 miliona u saobracaju umire kao 7 miliona Srba, onda ne bi bilo lose razmotriti gde gresimo. Ali mislim da je to cista mitologija, pojednostavljenje koje nikad i nigde ne drzi vodu.


Amsterdam 1972. Automobili svuda, nema mesta ni da se hoda sigurno, a kamoli vozi bicikl

amsterdam1972.jpg

 

A onda su Holandjani u svom maniru slegli ramenima, rekli tako nam je sudjeno i ... salim se. Nisu to uradili. 

 

Protesti za vise mesta za ... ljude. Za adekvatne uslove za pesake, bicikliste.

protest.jpg

 

Kako izgleda ulica danas gde je hodao onaj klinac s prve slike.

 

amsterdam2012.jpg

 

Ko hoce, neka se miri sa sudbinom, neka prihvata da je njegova krivica sto nije nosio kacigu kad ga je pregazio kamion, a ne sto drzava nece da trosi sitnis od 30 evra godisnje po stanovniku na adekvatnu infrastrukturu itsl. Neka prihvata da cita naslov u novinama "stradao u biciklistickoj nesreci" kad nekog pregazi automobil. Ko zna, mozda jednom dozivimo i naslov "stradao u hodackoj nesreci" kad pesaka pregazi automobil.

 

Meni se vise svidja ova poslednja slika i ne planiram da se mirim ni sa cim.

Link to comment
1 hour ago, renne said:

svaka rasprava sa njim je takva, od postanka interneta u srbalja do danas


plus cela tema o kojoj nas je navukao da raspravljamo je veliki :isuse:
kakve veze mi u ovom blatištu imamo sa tim da li je biciklisitčka kaciga obavezna negde u Evropi, a u Holandiji nije
 

Link to comment

Tesko zabu u vodu naterat.

 

Ova tema nema veze ni sa Holandijom ni Srbijom, ni Nemackom gde trenutno zivim. Nego s tim gde se nalazis, gde zelis da budes i kako tamo da dodjes.

Link to comment

Nekoliko dana pre mature 2 moja druga odlaze da voze bickile.  Idu na Kosutnjak i na povratku niz brdo ovaj sto je vozio drugi zatice sledeci prizor:

Njegov drug lezi na travi pored puta koji je preleteo jer je biciklom udario u mostic preko jarka pored puta.

Iz glave mu lije krv jer je udario u jedan kamen na travi. Umro je nekoliko dana posle toga.

 

  • Tužno 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...