Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

3 hours ago, Venom said:

onda dodje neki Djuro i kaze haha LOL grok, ja znam najbolje. Seljacka pamet valjda.


Bravo kralju, samo nastavi.

Siguran sam da mozes ti i jace. Cinejnice ti ne idu, argumentaciju ko jebe, sta ti onda preostaje - isfrustrirano vredjanje.

cestitam.

Link to comment

veliki problem su biciklisti koji projure pesackim.

skrecem desno, zeleno pesacima, zeleno meni i naravno stanem da svi prodju, krenem kad iz nebuha doleti biciklista ili trotinedzija. nema sanse da stignes da reagujes ako malo ostrije krenes.

zar ne treba da se gura bicikl na pesackom?

 

Link to comment
1 hour ago, bradilko said:

zar ne treba da se gura bicikl na pesackom?

 

Član 47.

Vozač koji pri skretanju vozila preseca biciklističku stazu ili traku, dužan je da propusti vozila koja se kreću stazom, odnosno trakom.

 

Ovo se uči valjda svugde gde se polaže vozački ispit. Bicikl se gura na prelazima gde nije određena bici staza, to su uglavnom manji semafori i prelazi kod nas u NS, dok sve velike raskrsnice imaju bici prelaz pored pešačkog. 

 

1 hour ago, bradilko said:

nema sanse da stignes da reagujes ako malo ostrije krenes.

 

Btw, kad vozim auto, ne vidim ama baš nijedan razlog da oštrije krenem na uslovno zeleno. Sve može da sačeka, a sporim skretanjem omogućuješ da neki ludak koji se previše zaleteo ima šansu da reaguje. Naravno da biciklista mora smanjiti i prilagoditi brzinu u tim situacijama, ali govorim ti da uvek računaš da ima ludaka kojima je dovoljno to što imaju pravo prvenstva da bi prozujali raskrsnicom.

Edited by Mindaugas Žukauskas
Link to comment
7 hours ago, Frile said:


:gospode:

 


Moj otac, debelo u penziji, je pre par godina poželeo da siđe sa bici staze i provoza se rano ujutro kroz beograd na vodi :isuse:

Nije jeo sladoled, ali je išao baš tako, desetak kilometara na sat.
Probudio se u kolima hitne pomoći, ne seća se ničaga. Završio je sa napuklom karličnom kosti. Po malim povredama ruke kojom je držao volan zaključili smo da ga je verovatno neko očešao kolima, posle čega je postrance pao na trotoar i udario glavom. Srećom, nije bio pametan kao ti, Venome. Nosio je kacigu. Kaciga je bila oštećena na mestu gde je udarila o zemlju. A mene moja seljačka pamet (grok!) navodi na zaključak da bi se loše proveo da je bez kacige udario o trotoar. Ako se sa sve kacigom toliko kontuzovao, šta bi bilo da je nije imao.

 

Moja baba je isla niz stepenice na Mostaru pre 20 godina i skrsila se, ergo svi treba da nose kacigu kad idu ulicom. Ili ako nismo primetili masovni pomor biciklista u sredinama gde i do 60% populacije vozi SVAKODNEVNO bez kacige, mozda da razmislimo da li smo dobro procenili riziki. Jos se niko nije oglasio povodom ovog predloga

 

1*-u5jMjkViIoQE6Kkv2oN0Q.jpeg

 

Da vidimo koja bese logika

 

On 16.5.2022. at 13:45, Djuro said:

ako obavezzno nosenje kacige spasi i jedan zivot (npr tvog deteta), ja sam za.

 

 

 

Hocemo da spasimo zivot makar jednom detetu u automobilu?

Edited by Venom
Link to comment
4 hours ago, Djuro said:


Bravo kralju, samo nastavi.

Siguran sam da mozes ti i jace. Cinejnice ti ne idu, argumentaciju ko jebe, sta ti onda preostaje - isfrustrirano vredjanje.

cestitam.

 

Vazi superheroj. Nastavi da vozis 78km/h i delis savete o bezbednosti. Mozda da te Vucic stavi u delivery unit za bezbednost na putevima? Ti za bicikle, Luis Hamilton za motorna vozila. Svi obavezno da nose kacige, a na Terazijama treba zastiti sikane gumama. 

 

Pogledao si klip u kojem su govorili ljudi sa godinama, decenijama iskustva bavljenja ovom temom, sto profesionalno sto licno, autore knjiga na tu temu, profesore univerziteta, doktore. I tvoj ozbiljan argumentovani komentar na to je bio

 

On 16.5.2022. at 12:32, Djuro said:

 

omg, kako glupi "argumenti", koja nategnuta "logika"...

 

Pali gluperdo.

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

Moja baba je isla niz stepenice na Mostaru pre 20 godina i skrsila se, ergo svi treba da nose kacigu kad idu ulicom.


Tako su te učili da diskutuješ?

Link to comment
14 minutes ago, Frile said:


Tako su te učili da diskutuješ?

 

U cemu je problem? Tvoj otac je dobar primer za pojedinacni slucaj koji cemo da primenimo na sve, a moja baba nije?

 

 

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

 

Vazi superheroj. Nastavi da vozis 78km/h i delis savete o bezbednosti. Mozda da te Vucic stavi u delivery unit za bezbednost na putevima? Ti za bicikle, Luis Hamilton za motorna vozila. Svi obavezno da nose kacige, a na Terazijama treba zastiti sikane gumama. 

 

Pogledao si klip u kojem su govorili ljudi sa godinama, decenijama iskustva bavljenja ovom temom, sto profesionalno sto licno, autore knjiga na tu temu, profesore univerziteta, doktore. I tvoj ozbiljan argumentovani komentar na to je bio

 

 

Pali gluperdo.

 

bravo majstore. 

Link to comment

Ova rasprava može da se reši vrlo jednostavno, samo pitati Venoma, "kada te, ne daj bože, pukne auto dok voziš bajk ili udariš u kamen na nizbrdici pa letiš 20m - da li bi voleo da imaš kacigu ili ne?

Link to comment
39 minutes ago, Mil@n said:

Ova rasprava može da se reši vrlo jednostavno, samo pitati Venoma, "kada te, ne daj bože, pukne auto dok voziš bajk ili udariš u kamen na nizbrdici pa letiš 20m - da li bi voleo da imaš kacigu ili ne?

Nisam venom, ali da padnes niz stepenice dok hodas, da li voleo da imas kacigu umesto da nezasticenom glavom udaris o beton ?


nije venom protiv kaciga ( bar nije bio na pocetku rasprave), nego protiv stavljanja celog fokusa zastite na samo taj segment i aboliciju drzave za nesredjivanje infrastrukture

bar ga tako ja razumem i sa tim se slazem

 

  • Hvala 1
Link to comment
7 minutes ago, Lezilebovich said:

Nisam venom, ali da padnes niz stepenice dok hodas, da li voleo da imas kacigu umesto da nezasticenom glavom udaris o beton ?


nije venom protiv kaciga ( bar nije bio na pocetku rasprave), nego protiv stavljanja celog fokusa zastite na samo taj segment i aboliciju drzave za nesredjivanje infrastrukture

bar ga tako ja razumem i sa tim se slazem

 

 

Pa tek su ta poređenja smešna, hajde da poredimo pad sa stepeništa u kući i kada ja npr vozim za BG 40km "starim" putem gde ljudi voze kao manijaci i gde me obiđe par stotina automobila, autobusa i kamiona? Koliko god da si pažljiv u saobraćaju, uticaj rugih ili jednostavno splet okolnosti lako može dovesti do toga da te neko pokupi. Kao i u svemu, radi se o procentu verovatnoće da ti se nešto desi, na bajsu kroz saobraćaj on je mnooogoveći nego da ljosneš niz stepenište na glavu.

 

Nisam siguran da venom nije protiv kaciga, evo strana pre, iznosi da ne znam gde posle 30 godina kaciga "nisu sigurni" da su smanjili broj smrti". 

 

Najbolji dokaz bi bio da uzmemo 20 ljudi sa kacigam na bajsovima i opizdimo ih kolima i 20 ljudi bez isto tako, pa da vidimo šta se dešava, no to nećemo gledati. Ali mi je prosto neverovatna teza da kaciga ne pomaže iako je nose u skijanju, mount bajkovima, rolerima, pa i na planinarenju, jbg, ako ti padne kamen na glavu, bolje da padne na kacigu, a ne direktno na glavu? Ali iz nekog razloga pad na glavu sa bajsa je manje opasan, pa može i direkt na čelenku, kaciga ne pomaže. Ne znam, nisam siguran da mogu da poverujem u to.

Link to comment

Upravo u tome treba i da bude poenta. Hajde da napravimo infrastrukturu i obucimo vozace kako bicikala, tako i motornih vozila da voze tako da niko ne obori biciklistu. Ako te pokupi kamion na drumu procices sa tezim povredama ili poginuti imao ili nemao kacigu.

  • Hvala 1
Link to comment

Naravno da se to nikad neće desiti jer je u pitanju ljudski faktor a on će uvek grešiti u nekoj meri, zaspati, napiti se, drndati telefon, slati poruke ili ih čitati, ima milion faktora koji mogu da dovedu do nesreće.

Ali naravno, kao što treba raditi na tome da se povrede ublaže kada do njih dođe, tako treba raditi i na tome da do njih ne dolazi. 

 

Pada mi na pamet motogp. Tamo ljudi voze po 360 na sat. Padaju u krivinama na 200 na sat, proklizaju na onim supersoničnim odelima, ustanu, obrišu se, pa nazad na stazu. Naravno, ima i povreda, ali to je dobar primer kako dobar hardware može da pomogne oko povreda, a ne pada mi mnogo toga opasnijeg od vožnje motora 360 na sat osim možda skoka iz aviona bez parodbrana :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...