Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

4 hours ago, Filozof manijak said:

a ako kaciga spasi makar i jednu osobu od smrti ili teške povrede, onda regulativa ima smisla.

 

Ovo mi je dosta interesantna crtica. Pešaka udari auto, on tresne glavom o asfalt i nastrada. Da je nosio kacigu, preživeo bi. Država donosi zakon da su obavezne kacige prilikom šetnje kroz grad. Koliko ti je smislena takva regulativa, i da li bi je poštovao?

 

Mali disklejmer, da, nosim kacigu na svakoj vožnji van grada gde razvijam veće brzine. Nosio sam je i po gradu dok sam imao svoju malu avanturu u Glovu. Mislim da je edukacija veći problem i od kaciga i od infrastrukture. Masa vozača misli da je vožnja bicikla zabranjena na semaforu i da se mora sići sa bicikla i preći peške, mešajući pešački prelaz sa biciklističkim prelazom, a video sam i neke tužne ljude koji i praktikuju takav način prelaska. Vožnja levom stranom sa idejom "vidim onoga ko mi ide u susret" je tragično pogrešna i opasna. I još gomila drugih stvari koje se moraju kroz edukaciju preneti i pokušati da se izbegnu rizične situacije i spasu mnogi životi. 

  • Hvala 1
Link to comment

Kapiram tvoju logiku. Ja bih tu napravio distinkciju između bicikliste i pešaka, u smislu rigoroznijih pravila bezbednosti za bicikliste

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, Filozof manijak said:

Kapiram tvoju logiku. Ja bih tu napravio distinkciju između bicikliste i pešaka, u smislu rigoroznijih pravila bezbednosti za bicikliste

 

Zato sto koriste prevozno sredstvo koje moze da razvije veliku brzinu? 

Link to comment

Znači pare od kaciga da se prebace u infrastrukturu i izbijanje ludila iz mozga vozača, a dok se taj proces ne završi da se koristi neko drugo prevozno sredstvo. Pa kad za jedno 10 godina bude kao u Holandiji možemo na bicikl, bez kacige naravno. Sada svakako ne treba voziti u Beogradu ni sa kacigom jer nije bezbedno. Samo još da smislimo kako da uzmemo te pare koje bi biciklisti potrošili na kacigu, prebacimo ih u gradski budžet i nateramo Vesića da ih pošteno potroši na edukativne programe i infrastrukture projekte. Doduše, u ovoj ludačkoj agrumentaciji to možda i nije najveći problem.

Edited by Heaviside
Link to comment
4 minutes ago, Heaviside said:

Znači pare od kaciga da se prebace u infrastrukturu i izbijanje ludila iz mozga vozača, a dok se taj proces ne završi da se koristi neko drugo prevozno sredstvo. Pa kad za jedno 10 godina bude kao u Holandiji možemo na bicikl, bez kacige naravno. Sada svakako ne treba voziti u Beogradu ni sa kacigom jer nije bezbedno. Samo još da smislimo kako da uzmemo te pare koje bi biciklisti potrošili na kacigu, prebacimo ih u gradski budžet i nateramo Vesića da ih pošteno potroši na edukativne programe i infrastrukture projekte. Doduše, u ovoj ludačkoj agrumentaciji to možda i nije najveći problem.

 

Ako zelis da vozis bicikl u BG-u, be my guest. Ja ne branim nikom nista. Ima i ludjih stvari od toga, neki se voze 78km/h nizbrdo kroz sumu i imaju misljenje o ponasanju drugih vozaca bicikla.

 

U medjuvremenu raditi na uslovima i ljudi ce malo po malo da izlaze, zavisno kolika ima je zelja da ne poginu. Ne trositi novac ni na kakve kampanje koje imaju za cilj da okrive bicikliste da su sami krivi sto ih je pokupio moron koji misli da samo automobili treba da postoje.

Link to comment
24 minutes ago, Venom said:

 

Ako zelis da vozis bicikl u BG-u, be my guest. Ja ne branim nikom nista. Ima i ludjih stvari od toga, neki se voze 78km/h nizbrdo kroz sumu i imaju misljenje o ponasanju drugih vozaca bicikla.

 

U medjuvremenu raditi na uslovima i ljudi ce malo po malo da izlaze, zavisno kolika ima je zelja da ne poginu. Ne trositi novac ni na kakve kampanje koje imaju za cilj da okrive bicikliste da su sami krivi sto ih je pokupio moron koji misli da samo automobili treba da postoje.

Mislim da Đuro vozi drumaša, mene možeš da prozivaš za divljanje po šumi :D ne diskredituje to uopšte, to što volim da se spuštam šumskim stazama ne znači da ne poznajem rizike vožnje bicikla, čak bih rekao da ih poznajem bolje od ljudi koji voze samo lagane komjuting vožnje po gradu. 

 

Slažemo se da nam ne trebaju kampanje koje će okrivljuju bicikliste za prekršaje vozača automobila. Ne znam odakle ti da se iko za tako nešto zalaže, ali se slažem :D 

 

Pričamo o kampanji koja je uporediva sa uspelom kampanjom za vezivanje pojasa u automobilu. Edukacija plus kazne za primere kao što je onaj koji sam naveo u postu iznad. Ako voziš automobil pažljivo i poštuješ sve propise i dalje treba da se vežeš. To ne znači da te neko a priori krivi za potencijalni slučaj da se neka budala zakuca u tebe sa 150 km/h, nego samo sebi povećaš šanse da preživiš takav nesrećni slučaj.

Edited by Heaviside
Link to comment

Ralph Nader je pre 60 godina objavio knjigu o automobilskoj industriji, Unsafe at Any Speed, koja se bavila izmedju ostalom i sigurnosniim pojasevima. I bio je toliko ubedljiv, da su pojasevi vrlo brzo postali zakonska obaveza, izmedju ostalog i zato sto je dokazano da deluju. Kacige za bicikliste... klip koji sam postovao je pomenuo da vec 30 godina Australija ima zakonsku obavezu da se nosi kaciga i da... do danas nisu bas u stanju da dokazu da je to imalo bilo kakvog pozitivnog efekta. Nekoliko primera ovde. Tako da to nije 1:1 poredjenje, ili makar je daleko od jasnog da je tako.

 

Inace generalno nisam ocekivao bas ovakvu reakciju. Mislim da je Guardian napravio relativno neutralan prilog, pricali su sa ljudima koji se time profesionalno bave, istrazivacima, profesorima koji su dali kakve-takve argumente za i (uglavnom) protiv. Peter Walker, autor klipa, pise za Guardian, objavio je dve knjige, jednu o voznji bicikla. Ako ista, prosli su kroz tonu podataka... i onda dodje neki Djuro i kaze haha LOL grok, ja znam najbolje. Seljacka pamet valjda.

 

Mozes da radis sta god hoces, to mislim najozbiljnije. Ali neko ko ide 78km/h moze da nosi tri kacige i daleko je nebezbedniji od nekog ko ide 10km/h i jede sladoled, bez kacige. Sto ne znaci da mi to smeta, neka i on radi sta hoce.

Link to comment
16 minutes ago, Venom said:

Ralph Nader je pre 60 godina objavio knjigu o automobilskoj industriji, Unsafe at Any Speed, koja se bavila izmedju ostalom i sigurnosniim pojasevima. I bio je toliko ubedljiv, da su pojasevi vrlo brzo postali zakonska obaveza, izmedju ostalog i zato sto je dokazano da deluju. Kacige za bicikliste... klip koji sam postovao je pomenuo da vec 30 godina Australija ima zakonsku obavezu da se nosi kaciga i da... do danas nisu bas u stanju da dokazu da je to imalo bilo kakvog pozitivnog efekta. Nekoliko primera ovde. Tako da to nije 1:1 poredjenje, ili makar je daleko od jasnog da je tako.

 

Inace generalno nisam ocekivao bas ovakvu reakciju. Mislim da je Guardian napravio relativno neutralan prilog, pricali su sa ljudima koji se time profesionalno bave, istrazivacima, profesorima koji su dali kakve-takve argumente za i (uglavnom) protiv. Peter Walker, autor klipa, pise za Guardian, objavio je dve knjige, jednu o voznji bicikla. Ako ista, prosli su kroz tonu podataka... i onda dodje neki Djuro i kaze haha LOL grok, ja znam najbolje. Seljacka pamet valjda.

 

Mozes da radis sta god hoces, to mislim najozbiljnije. Ali neko ko ide 78km/h moze da nosi tri kacige i daleko je nebezbedniji od nekog ko ide 10km/h i jede sladoled, bez kacige. Sto ne znaci da mi to smeta, neka i on radi sta hoce.

Hej, iskreno, uzimam zdravo za gotovo da kacige smanjuju rizik i zato i poređenje sa pojasom. Nemam nikakve studije da citiram, niti sam se dublje bavio time. Čudilo bi me da ne smanjuju značajno rizik jer ih nose svi iole ozbiljniji biciklisti uključujući i profesionalnce kojima je svaki gram bitan, kao i svi motociklisti. Ali ok, nemam ništa protiv da se to detaljno istraži. Ne vidim doduše ni kako smeta. Ja sam u svojim brdskim avanturama samo dva puta ozbiljnije pao, jednom sam udario dosta jako kacigom u zemlju i ne pada mi na pamet da sednem na biciklu bez kacige osim do prodavnice odvojenom stazom. 

 

Vezano za mountain bikining, to uopšte nije saobraćaj. U Austriji za mtb čak ni ne važe pravila vezana za opremu, možeš da voziš bez kočnica ako hoćeš. Promašena tema. 

 

Kada smo kod toga, ja ne ludujem previše mada nekada jesam, sada sam više iz cross country / trail fazona...cross country je manje opasan od lagane gradske vožnje inače. Svestan sam da se već kod single trail vožnje radi o vrsti ekstremnog sporta. Adrenalin, neprilagođen teren i osećaj da si deo prirode dok jezdiš na svom ljubimcu koga pažljivo neguješ posle svake vožnje su deo draži. To je hobi koji se dešava u oblastima u kojima nema saobraćaja, nema ni hajkera na trejlovima za spust i u kojima pravila saobraćaja zvanično ne važe. Ali ono, prođeš sve i svašta biciklom pa se paziš i po gradu i pitaju te (nemadrkani) ljudi za savet i oko bezbednosti i oko tehnike vožnje i oko same bicikle. I ja sam takve ljude pitao za savet, pitam i dalje. Znaju sigurno više od nekoga ko se vozi bez kacige 10km/h na posao i nazad i misli da je tako rešio sve probleme.

 

Link to comment
33 minutes ago, Venom said:

i onda dodje neki Djuro i kaze haha LOL grok, ja znam najbolje. Seljacka pamet valjda.


:gospode:

 

34 minutes ago, Venom said:

Mozes da radis sta god hoces, to mislim najozbiljnije. Ali neko ko ide 78km/h moze da nosi tri kacige i daleko je nebezbedniji od nekog ko ide 10km/h i jede sladoled, bez kacige. Sto ne znaci da mi to smeta, neka i on radi sta hoce.


Moj otac, debelo u penziji, je pre par godina poželeo da siđe sa bici staze i provoza se rano ujutro kroz beograd na vodi :isuse:

Nije jeo sladoled, ali je išao baš tako, desetak kilometara na sat.
Probudio se u kolima hitne pomoći, ne seća se ničaga. Završio je sa napuklom karličnom kosti. Po malim povredama ruke kojom je držao volan zaključili smo da ga je verovatno neko očešao kolima, posle čega je postrance pao na trotoar i udario glavom. Srećom, nije bio pametan kao ti, Venome. Nosio je kacigu. Kaciga je bila oštećena na mestu gde je udarila o zemlju. A mene moja seljačka pamet (grok!) navodi na zaključak da bi se loše proveo da je bez kacige udario o trotoar. Ako se sa sve kacigom toliko kontuzovao, šta bi bilo da je nije imao.

  • +1 3
Link to comment

sad jos samo da cujem da ni na mountain bikingu ne treba nositi kacigu pa da se junacki userem na tu logiku. moj jedan drug je zveknuo glavom pri padu (nosio je kacigu koja se raspala u tisucu komada), nekoliko dana posle toga nije mogao da prepozna svoju devojku, do duse secao se bivse zene.  da nije imao kacigu bio bi verovatno mrtav.  ja sam takodje par puta opicio glavom u drvo, ne ludacki jako ali dovoljno da bih bez kacige mnogo gore bio prosao.

imam jos puno takvih primera iz iskustva.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...