Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

kako si stigao do tamo? (tj ako ne živiš negde u okolini)vozom? kolima?jel drum i dalje u očajnom stanju?
Bilo je organizovano pa smo išli busom do Golupca i odatle krenuli da vozimo.Prvi dan Golubac - Donji Milanovac. Gro grupe je vozio magistralom dok je manjina (među njima i ja) skrenula na lokalni put (ubrda). Lokalni put je teži i duži, ali nije zanimljiviji koliko sam se nadao. Ono što je dobro kada se ode u brdo jeste pogled na Dunav koji se otvori pri spustu, ali se zato propušta jedan lep deo Đerdapa pre Lepenskog Vira pa i sam Lepenski Vir.btw: Lepenski Vir je sređivan i u subotu je otvorena nova zgrada muzeja koja izgleda baš fino.Drugi dan Donji Milanovac - Karataš (tj. Kladovo) - to je i najlepši deo Đerdapa kada se prolazi kroz Mali i Veliki Kazan. Tu smo imali priliku i da skrenemo sa puta i popnemo se na vidikovac u blizini Velikog Štrpca.54829015.jpg?redirect_counter=2U nedelju smo vozili kraću turu od Karataša do ostataka trajanovog mosta odmah iza Kladova.Celu turu smo imali vetar u leđa pa smo vozili baš baš brzo. Npr. prvi dan za prvih sat vremena smo prošli preko 27 km tj. prosek je bio 27 km/h što je za maunti bajk jako brzo, a kod HE Đerdap sam par kilometara bez posebnog napora vozio 35 - 40 km/h.Ako hoćeš da voziš baš taj deo ture mislim da je najbolje ići autobusom. Ali to ume da bude rizično, jer ponekad vozači neće da prime bajs u prtljažnik. Zato treba proveriti u poslovnici firme koja vozi i obavezno biti spreman da malo raklopiš bajs (skineš prednji točak, spustiš sedište, eventualno zaokreneš/skineš volan i zadnji točak).Ako hoćeš da voziš malo duže onda možeš da pratiš putokaze Euro Velo 6 staze koji se protežu kroz celu Srbiju uz Dunav (ima ih i po BG-u).12.jpgEuro velo 6 - Beograd - KladovoPut je promenljiv. Ima dosta loših delova (na masi loših delova rupe su uokvirene žutom/belom bojom i pored piše broj rupe!!!), ali ima i dosta dobrih. Ali kada ideš bajsom, naročito maunti, onda ti te rupe ne smetaju toliko kao što smetaju autu. Na turi je bilo i dosta ljudi sa city bajkovima, specijalkama i nisam čuo da su se žalili na stanje asfalta.
Link to comment
  • 6 months later...

Da se i ja ovde prijavim, posto cu sad da bicikliram. Kao sto je objavljeno, pazario sam ovo, obrnuo par krugova, cisto da proverim da li fuckin' znam da vozim (bilo je daaaavno otkad sam zadnji put pedalao).Ovde se uglavnom vozi zajedno sa saobracajem, tj. kolima i kamionima, sto je onako bas... mislim, u teoriji su to "biciklisticke staze" ali to je naravno samo teorija, posto se deli sa autima, a oni su malo jaci. Ima tu i tamo uzbrdo, a neke staze nisu asfaltirane, tako da su mi preporucili ovaj "city road" bicikl, koji je plus toga tradicionalan (sedi se uspravno, ne nagnut napred). Vrlo je masivan, sto se dobro uklapa sa mnom. 7 brzina ima, startujem u 3-coj, otprilike je to OK? Ima amortizer napred, prednji tocak se skida u par poteza i sl. Jedva staje u moj auto (sa skinutim tockom), tako da cu na duze staze verovatno morati gepek da pazarim.gcrb2.jpgMalcice mi je visok, sto je za mene = :o (navikao sam da se racunam u visoke, doduse ja sam pola veka u opticaju, a standardi su svuda porasli, pa i u tome). Znaci, kad sedim (sediste na najnizem polozaju) otprilike vrhovima prstiju dodirujem zemlju, ne mogu da se oslonim punim stopalom - da li je to problem? Nadam se da ne, posto mi se bajs ne menja, a poslednji je bio u radnji po toj snizenoj ceni (sa 800 na 600 ozi dol., sto je oko 480 eu.) Ta radnja inace odradjuje i servis, prvi je odmah za 6 nedelja (taj je besplatan).Drago mi je da sam na ovoj temi (celu sam je iscitao) nasao onaj post o kacigi, posto mi je ideja da to nosim uvek isla na zivac, medjutim ovde je to obavezno (ne znam kolika je kazna, ali kolika da je, ne placa mi se). Bajs mi je za fitness & zdravlje, nedavno sam poceo da trckaram, medjutim imao sam jedan akcident sa palcem na nozi (you don't want to know) i proci ce dosta vremena pre nego sto protrcim (hodam sepajuci dosta uspesno). Medjutim, za bajs mi ne smeta, posebno za ovu opustensku penzionersku voznju koju planiram.Uglavnom, vrlo je verovatno da cu da se javim ovde da pitam kako sta ovo ono, posto su se bajsovi znatno promenili od mog poslednjeg modela koji se zvao, ovaj, Pony. :wub:

Link to comment

Noga treba da ti bude skroz ispravljena kada stavis petu na pedalu koja je u donjem polozajau (prva slika).bike_fit1seatheight.jpgPostoje neke tabele za odredjivanje velicine rama bicikla, ali posto si vec kupio bicikl, sad je za to kasno. Valjda ti nisu prodali neki mali.

Link to comment
Znaci, kad sedim (sediste na najnizem polozaju) otprilike vrhovima prstiju dodirujem zemlju, ne mogu da se oslonim punim stopalom - da li je to problem?
nama su na kursu iz holandskog :D rekli da bas tako treba.
Link to comment
Noga treba da ti bude skroz ispravljena kada stavis petu na pedalu koja je u donjem polozajau (prva slika).
ne - treba da bude sasvim blago povijena u kolenu ~ možda 5 stepeni.
Link to comment

Mene ucili bas ovako. Peta na pedali i skroz opruzena noga, a kad se oslonis na najsiri deo stopala (kako i inace vozis) onda je noga malo povijena u kolenu.Namesti kako ti odgovara.

Link to comment
nama su na kursu iz holandskog :D rekli da bas tako treba.
Dobro je! I testirano jutros u praksi, mogu da stanem u raskrnici da ispropustam raketle, pardon auta. (Secam se da sam gledao majstore-bicikliste na semaforu koji uspevaju da stoje u mestu po par minuta, a da pritom ne skinu noge sa pedala... radno mesto u cirkusu ih ceka).
Link to comment
Noga treba da ti bude skroz ispravljena kada stavis petu na pedalu koja je u donjem polozajau (prva slika).bike_fit1seatheight.jpgPostoje neke tabele za odredjivanje velicine rama bicikla, ali posto si vec kupio bicikl, sad je za to kasno. Valjda ti nisu prodali neki mali.
ovo je pogresno, noga NE TREBA da ti bude SKROZ ispravljena.
Link to comment
Ovde se uglavnom vozi zajedno sa saobracajem, tj. kolima i kamionima, sto je onako bas... 7 brzina ima, startujem u 3-coj, otprilike je to OK?
Zar nemaju neke bic. staze za rekreativce?A vožnja u saobraćaju je pitanje vremena-navike. Možda je u početku zastrašujuće, ali se čovek vremenom navikne.Startna brzina je individualna stvar. "Normalno" bi bilo na ravnom startovati u 5oj, ali to zavisi od čoveka do čoveka.Prvi servis (bi trebalo da) je uvek besplatan. Jer tek tada se ispravno podešavaju kočnice i menjači kojima treba malo vremena da se istegnu, prilagode novom bajsu.
ne - treba da bude sasvim blago povijena u kolenu ~ možda 5 stepeni.
Zavisi kako kome odgovara. Npr. ja dosta radim stopalom pa volim da mi je sedište malo više od uobičajenog položaja, a uobičajeno je ono što reče ExiCPL.I ispravno je držati prednji deo stopala na pedali, jer kada se vozi petom (što je čest slučaj kod početnika), stopalo i mišići lista praktično ničemu ne služe.
Link to comment
ovo je pogresno, noga NE TREBA da ti bude SKROZ ispravljena.
Lepo je objasnio čovek. Na slici A je kada se zgazi petom na pedalu. Kada se vozi onda je na pedali prednji deo stopala pa je noga blago povijena kao na slici B. Edited by salerokada
Link to comment
Nego, ubih se od trazenja jedine slike sa mojom trusty old Ponikom, ali nema :( Kacim ako nadjem
Dok ne nadjes, evo moj poslednji pony ~83. taman pre nego sto sam ga djorao za ZX spectrum :fantom:img040copy.jpgimg041copy.jpg@salerokada, ima staze za rekreativce naravno, ali do njih bih morao kolima, sto celu stvar cini manje zgodnom, smislenom, itd. Srecom, zivim u dosta mirnom (u smislu saobracaja) kraju. Zasad su mi nagla suzenja u putu bila najnezgodnija... medjutim, pomoglo je to sto sam ustao u 6 i po kad nema skoro nikog napolju :D
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...