Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Nije moguce braniti kurs ako je on plivajuci. Plivajuci kurs zato i sluzi da bi se menjao i tako smanjivao deficit a ovi nasi sve suprotno rade prodajuci gomilu evra da bi branili dinar. Strane banke vuku evre u svoje centrale a Srbija samo gubi. Ako hocete da se kurs ne menja onda uvedite fiksni naravno on ima svoju veliku manu, unistava privredu. Ovaj plivajuci treba bez uticaja drzave da se formira, sto jeste najbolje. Ovo sto drzava radi oko kursa upravo ce izazivati nestabilnost jer ce stalno oscilovati jer nije na realnom nivou. Nije moguce da dinar bude jak kada je zatvoren najveci srpski izvoznik u Smederevu, to ce reci nema evra iz izvoza na trzistu, i dinar slabi to je samo pocetak i to se desava u svim zemljama koje pogadja kriza, kao npr. Nemacku. Pogledati evro, dolar prvo padne dolar pa onda evro sve zavisno od toga kakvi dolaze rezultati iz privrede. Naravno da velikim uvoznicima ne odgovara ovo ali oni mogu da povecaju cene sto ce izazvati inflaciju pa ce biti napadani tu je njima problem.

Edited by No7
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Sta zapravo hoce ovi ljudi?
Čuo sam da se spremaju da prekinu održavanje veštačkog kursa konstantnim upumpavanjem evra iz deviznih rezervi, pa sad kao zamazuju oči javnosti time što to predstavljaju kao interes privrede i privrednika. Navodno će kurs u februaru/martu biti 120 dinara za 1 evro. Videćemo...
Link to comment
Čuo sam da se spremaju da prekinu održavanje veštačkog kursa konstantnim upumpavanjem evra iz deviznih rezervi, pa sad kao zamazuju oči javnosti time što to predstavljaju kao interes privrede i privrednika. Navodno će kurs u februaru/martu biti 120 dinara za 1 evro. Videćemo...
A te devize iz rezervi, kako sam načuo, kupuju isti ti privrednici... Što će reći, oni pokušavaju da dignu kurs... Ja sam i dalje na stanovištu da kurs neće ići više od 100, zbog mnogo faktora, od kojih je najbitniji MMF i ugovor sa njima... A samo povećanje (odnosno nebranjenje) kursa će da proizvede inflatorna očekivanja, pa samim tim i inflaciju, čime narušavamo taj ugovor sa MMF-om... Isto tako, povećeće se rate još više(banke trenutno rade povećevanje kamatnih stopa za sve vrste kredita, u dozvoljenim okvirima), pa ćemo ući u kreditnu krizu... Iz koje nema lakog izlaza, jer mi nismo USA...Možda ja nisam u pravu, ali kurs će ostati ispod 100... Uostalom, kursne krize slične ovoj smo imali i ranije, pa se sve vraćalo na neku normalu... Edited by radisa
Link to comment

buum, ali meni se cini da prosecan glasac (primanja u dinarima) nece biti odusevljen cinjenicom da mu se standard pogorsava radi uspostavljanja boljih uslova poslovanja za miskovica i drakulica. meni se cini da ovima treba kinta, da su losi sa likvidnoscu. miskovic zivi na kreditima oduvek, a krediti su poskupeli. ono sto meni ide na zivce je sto se kod nas servira prizor da su miskovic i beko privrednici koji imaju pregovaracku moc i kredibilitet da izadju pred vladu zato sto zaposljavaju ljude u ovim kriznim vremenima. hteli bi da pod tom parolom iskamce neku povoljnu pozajmicu. deep shit!prvo, da su uslovi konkurentski u granama gde oni posluju, mozda bih i progutala takvu pricu. ovako ne. uostalom, ako drzava izda pozajmicu firmi ciji je najveci deo biznisa uvoz, onda cu mozda po prvi put da ostanem bez komentara...

Link to comment
buum, ali meni se cini da prosecan glasac (primanja u dinarima) nece biti odusevljen cinjenicom da mu se standard pogorsava radi uspostavljanja boljih uslova poslovanja za miskovica i drakulica.
Naravno. Najviše će stradati ovi što su dizali kredite... Ali to nije bitno, bitno je da se sivim eminencijama omogući da imaju što manje gubitke. Za pučanstvo je spremna obznana: To mora tako, zbog krize!Videćemo, nadam se da su me pogrešno informisali. :ph34r: Edited by Buum
Link to comment
Navodno će kurs u februaru/martu biti 120 dinara za 1 evro. Videćemo...
ti navodi o kursu od 120, iz kojih krugova/izvora oni dolaze? Edited by Isis
Link to comment

Te price o pozajmicama drzave ka firmama plasirala je jedna dnevna novina, ciji novinar nije razumeo sta su rekli privrednici na sastanku sa vladom i sindikatima.Sada vec svi pricaju o tome da ce drzava da se zaduzi i da pokloni kredite Drakulicu, Vucicevicu i Miskovicu (valjda zato sto su oni bili na sastanku ;)).Istina je jedino da su privrednici (a ne ova rojica) predlozili da drzava ako ne moze drugacije podigne kredit i vrati svoje dugove ka privredi (trenutno je drzava najveci pojedinacni duznik u Srbiji) i na taj nacin doprinese poboljsanju likvidnosti. Ovo supredlozili, jer je druga alternativa stampanje para, sto niko normalan ne zeli.sve ovo pokazuje samo koliko smo ekonomski nepismeni, cak i oni koji bizbog profesionalnih obaveza morali da budu (ekonomski novinari u nekada najboljem dnevnom listu u Srbiji), nemaju pojma i ne razumeju i ne znaj uda prenesu cak ni sta su culi.Kurs odavno kod nas nije samo ekonomska kategorija, tako da ce kurs ici u onom pravcu u kom odluce politicari i MMF.zato ne ocekujem tih cuvenih 120 din / EUR, ocekujem nesto oko 100, ali ne preko toga.

Link to comment
ti navodi o kursu od 120, iz kojih krugova/izvora oni dolaze?
Vlast (DS) i neke brokerske kuće.
Te price o pozajmicama drzave ka firmama plasirala je jedna dnevna novina, ciji novinar nije razumeo sta su rekli privrednici na sastanku sa vladom i sindikatima.Sada vec svi pricaju o tome da ce drzava da se zaduzi i da pokloni kredite Drakulicu, Vucicevicu i Miskovicu (valjda zato sto su oni bili na sastanku ;)).Istina je jedino da su privrednici (a ne ova rojica) predlozili da drzava ako ne moze drugacije podigne kredit i vrati svoje dugove ka privredi (trenutno je drzava najveci pojedinacni duznik u Srbiji) i na taj nacin doprinese poboljsanju likvidnosti. Ovo supredlozili, jer je druga alternativa stampanje para, sto niko normalan ne zeli.sve ovo pokazuje samo koliko smo ekonomski nepismeni, cak i oni koji bizbog profesionalnih obaveza morali da budu (ekonomski novinari u nekada najboljem dnevnom listu u Srbiji), nemaju pojma i ne razumeju i ne znaj uda prenesu cak ni sta su culi.Kurs odavno kod nas nije samo ekonomska kategorija, tako da ce kurs ici u onom pravcu u kom odluce politicari i MMF.zato ne ocekujem tih cuvenih 120 din / EUR, ocekujem nesto oko 100, ali ne preko toga.
Ne znam za pozajmice, to nisam čuo.By the way, zašto misliš da je moguć kurs od 100 ali ne i od 120 din/??
Link to comment

Kurs od 120 dinara je nemoguć u tako kratkom roku koji si ti naveo (mesec-dva), baš zbog toga što kretanje kursa kod nas prelazi iz domena ekonomije u domen politike.Ja sam takođe ubeđen da u narednim mesecima evro neće ići preko 100 dinara. Ako i bude išao na tih kvaziekspertskoproglašenih 120 dinara, to će se dešavati postepeno i u dužem vremenskom periodu.

Link to comment
Vlast (DS) i neke brokerske kuće.
bilo bi lepo za promenu cuti da li ta vlast tj. njeni predstavnici od kojih dolaze takve izjave imaju ime i prezime, neku funkciju koja bi ih ucinila kredibilnim izvorom informacija o kretanju kursa?te neke brokerske kuce isto?o anonimnim navodima o kursu od 120 slusamo vec skoro 2 godine. samo sto nije. pa da vidim da li i ovi navodi dolaze iz istih prica-se-po-gradu-izvora, ili se radi o necemu ozbiljnijem, pa makar predvideli i kurs od 150.
Link to comment
bilo bi lepo za promenu cuti da li ta vlast tj. njeni predstavnici od kojih dolaze takve izjave imaju ime i prezime, neku funkciju koja bi ih ucinila kredibilnim izvorom informacija o kretanju kursa?te neke brokerske kuce isto?o anonimnim navodima o kursu od 120 slusamo vec skoro 2 godine. samo sto nije. pa da vidim da li i ovi navodi dolaze iz istih prica-se-po-gradu-izvora, ili se radi o necemu ozbiljnijem, pa makar predvideli i kurs od 150.
Hey, don't shoot the messenger! angry.gif Pošto sam u jako kratkom roku čuo priču iz dva različita izvora, želeo sam da proverim da li na forumu ima još neko sa sličnim saznanjima. Ne bih uopšte pominjao ovu prognozu da izvori nisu pouzdani i da se nije obistinilo ono što su mi ranije najavljivali.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...