Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Prvo, ne znam da li smo se razumeli, reč je o odnosu dinar:evro... Znači, krenuo je na dole, pre nekih očekivanja, iako Labus sinoć tvrdi da će opet da se pogorša... U šta sumnjam, opet zato što smo Miškolend... Tvoja konstatacija za stambene kredite mi nije jasna, jer ono što u ovom slučaju odgovara glavnim ili glavnom uvozniku, a to je nizak odnos dinar:evro, to odgovara i ljudima koji otplaćuju kredite...A zašto Mišku odgovara što niži odnos je valjda i svakom jasno... Kupuje se i zadužuje za devize, a primanja i kupovna moć građana (koji čine njegov prihod) su u dinarima...
Kakav smo narod, siguran sam da bi bilo i stotine komentara kada bi kurs nastavio da raste, kako upravo ovo odgovara Misku i drugim tajkunima, je sad opet zaradjuju.Okrenimo se sebi, jer sam siguran da ce i Misko i slicni naci nacin da zaradjuju u svim kombinacijama i sa kursom i sa inflacijom. Realnoj privredi najvise odgovara stabilnost. Povecanje kursa ne odgovara nikome, pa cak ni izvoznicima koje mnogi spominju ovih dana.Jednostavno nikom ne odgovara preveliki rizik kursa.
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Kakav smo narod, siguran sam da bi bilo i stotine komentara kada bi kurs nastavio da raste, kako upravo ovo odgovara Misku i drugim tajkunima, je sad opet zaradjuju.Okrenimo se sebi, jer sam siguran da ce i Misko i slicni naci nacin da zaradjuju u svim kombinacijama i sa kursom i sa inflacijom. Realnoj privredi najvise odgovara stabilnost. Povecanje kursa ne odgovara nikome, pa cak ni izvoznicima koje mnogi spominju ovih dana.Jednostavno nikom ne odgovara preveliki rizik kursa.
Tačno tako...Samo što je narod toliko zlurad, da je to neverovatno... Slušam već danima o 100,120, 150 i to sa nekim podsmehom i sve rečima i treba da ide gore... Jebote, pa jel ti ljudi imalo misle o sebi i svojim porodicama, kreditima koje imaju i drugim po život važnim stvarima... Još slušam sinoć izlapelog Labusa, koji priča o 100 , 110 i stabilizaciji tek posle 3-4 meseca... Ja sam spreman da se kladim u moju diplomu (koja nije ekonomska) protiv Labusovog doktorata da kurs neće preći 100 bar nerednih godinu dana (ako ne bude nekih velikih spoljnih uticaja, ratova i sličnih budalaština u šta čisto sumnjam)... To jednostavno nikome od velikih igrača (kako u privredi, tako i u politici) u ovoj zemlji ne odgovara... Cinculiraće između 75 i 95 (u najgorem slučaju) kao i ove godine...Uzgred, sutrašnji odnos je još oko 80 para do dinar niži...
Link to comment

devizni kurs u srbiji utice snazno na inflaciju na isti nacin kao sto deluje porast cene nafte. tipicna troskovna inflacija. nesto kao sok ponude. ako se nbs obavezala da ce da brani kupovnu moc dinara, gde veliki procenat gradjana ima dinarska primanja, ona to mora raditi uprkos troskovima.

Link to comment
Ja sam spreman da se kladim u moju diplomu (koja nije ekonomska) protiv Labusovog doktorata da kurs neće preći 100 bar nerednih godinu dana (ako ne bude nekih velikih spoljnih uticaja, ratova i sličnih budalaština u šta čisto sumnjam)... To jednostavno nikome od velikih igrača (kako u privredi, tako i u politici) u ovoj zemlji ne odgovara... Cinculiraće između 75 i 95 (u najgorem slučaju) kao i ove godine...Uzgred, sutrašnji odnos je još oko 80 para do dinar niži...
Ja ne bi smeo da se kladim. Biti pesimista po pitanju dinara nije isto sto i biti zlurad. Naravno da nikome ko ima primanja u dinarima ne odgovara inflacija. To odmah poteze poskupljenje, pre svega uvozne, pa onda i domace robe, a samim tim smanjuje plateznu moc gradjanja. Svi predvidjaju da ce dinar ojacati do nove godine, kazu do 82, ali sta ce biti posle praznika?Ne vidim da se ozbiljniji strucnajci usudjuju davati neke dugorocne prognoze.Ni guverner nije smeo obecati da evro nece premasiti vrednost od 100 dinara. Edited by mr@ki
Link to comment

kad cujem u srbiji sintagmu "ozbiljni strucnjaci", odmah se capim za qrac. jedan od tih ozbiljnih strucnjaka kojeg ovih dana citiraju i kurta i murta je isao sa mnom u skolu i matematiku је znao mnogo slabije od mene. i sad on treba da da nekakvu prognozu koja, izmedju ostalog, mora sadrzati i određen stepen matematickih znanja? oce to...

Link to comment
Da, to je ono sto slusamo godinama. Uprkos tome, niko od zastupnika hipoteze nije izneo ozbiljnu studiju koja to potvrdjuje. Naprotiv, inflacija nam je previsoka i sa manje-vise fiksiranim kursom. Pre nekoliko godina sam citao studiju koja, na osnovu preseka stanja u ekskom drzavama, tvrdi da inflacija ne prati jednoznacno depresijaciju valute. Posto imas pristup radovima, mozda bi mogla da iskopas nesto na tu temu (ako ne zahteva previse vremena).
Nemam sad vremena, ali potrazi pod Zorica Mladenovic, Pavle Petrovic ili cekaj mene... ne znam tacno naziv. Uglavnom preko 0.3 elasticnost. Depresijacija od 1% => inflacija 0.3%. Ali to je sve ocenjeno na osnovu prethodnih 6-7 godina. U tom dataset-u nemas nagle depresijacije od 20% i vise. Pregledacu za sve tranzicione drzave sta se desavalo posle vikenda. Zanima me bas.
Link to comment
Ja ne bi smeo da se kladim. Biti pesimista po pitanju dinara nije isto sto i biti zlurad. Naravno da nikome ko ima primanja u dinarima ne odgovara inflacija. To odmah poteze poskupljenje, pre svega uvozne, pa onda i domace robe, a samim tim smanjuje plateznu moc gradjanja. Svi predvidjaju da ce dinar ojacati do nove godine, kazu do 82, ali sta ce biti posle praznika?Ne vidim da se ozbiljniji strucnajci usudjuju davati neke dugorocne prognoze.Ni guverner nije smeo obecati da evro nece premasiti vrednost od 100 dinara.
Ja bih se složio sa kolegom Ikarom, oko ozbiljnih stručanjaka u zemlji Srbiji...A za to šta će biti posle praznika, biće jedno veliko ništa...Jednostavno™, nikom, ali baš nikom ozbiljnom ne odgovara pad dinara, počevši od vlade preko centralne banke, poslovnih banaka, najjačih privrednika, nešto slabijih privrednika, pa do običnog malog čoveka (koji se ovde ništa ne pita, ali se jako boji, a i motka je na kraju krajeva u njegovoj ruci, pa i ostali zaziru od istog)...Uz to se, što me je podesetila MD, mora se zbog MMF-a i svega i svačega van ove zemlje držati stabilnost ...Stoga, kurs neće preći 100, ma koliko se neki plašili, ili drugi (zlurado) priželjkivali...
Link to comment
Ko je zlurad? Sreca tvoja da ti "strucnjaci" postoje, tesko bi bez njih video seksa ;-) Normalno da niko ne moze da predvidi kretanje kursa kad NBS preduzima nepredvidjene akcije.
ne laprdaj. znas me i znas da, u ovom slucaju, nemam nijedan jedini razlog da budem zlurad.
Link to comment
kad cujem u srbiji sintagmu "ozbiljni strucnjaci", odmah se capim za qrac. jedan od tih ozbiljnih strucnjaka kojeg ovih dana citiraju i kurta i murta je isao sa mnom u skolu i matematiku је znao mnogo slabije od mene. i sad on treba da da nekakvu prognozu koja, izmedju ostalog, mora sadrzati i određen stepen matematickih znanja? oce to...
Ja pizdim i kad ovde cujem te ekonomske,finanisje,berzanske analiticare,strucnjake,a josh vishe pizdim sto sam im nekada i verovala sta prichaju.Ne vatam se nizashta vishe :lol: A i ne slusham nikoga i ne verujem nikome.
Link to comment

ajme, pa svi strukturni faktori deluju ka daljoj depresijaciji. mi mozemo da se nadamo prilivu deviza od privatizacije ili stranih investicija kao i tome da nam strane investicije promene strukturu privrede (da izvozimo vise). posto toga manjka lately, nbs mora da intervenise. nisu oni moji. niti sam ih ja reklamirala. samo sam okacila tekst jer mi je delovao relevantnim.

Link to comment
Ajde, ako za tebe ikad pomislim da si zlurad, znacu da sam odlepio do kraja. Pitanje je upuceno radisi koji vec drugi put pise da su zluradi oni koji ne misle kao on.
Nije pitanje šta ja mislim... Iskreno, meni se savršeno jebe koliki je kurs, jerbo mi je plata u evrima...Problem je kad mi redom, taksista, penzionerka, penzioner, radnik koji radi za 15000, i to ako ima sreće, objašnjavaju da kurs mora ići sve do 120,150 sve sa nekim podlim osmejkom... E, sad , ja pretpostavljam da ti, mr@ki i ljudi ovde niste zluradi, naravno...Govorim o prosečnom Srbinu, koji kao da će nešto profitirati od takvog kursa... A taj kurs ga samo tera u bedu... Ali bitno je smejuljiti se... I onako, po srpski, "ne znam ja, ali biće tako"... A argumenti su precenjeni, valjda...Eto, nadam se da sam pojasnio priču "zluradosti"...
Link to comment
Prvo, ne znam da li smo se razumeli, reč je o odnosu dinar:evro... Znači, krenuo je na dole, pre nekih očekivanja, iako Labus sinoć tvrdi da će opet da se pogorša... U šta sumnjam, opet zato što smo Miškolend... Tvoja konstatacija za stambene kredite mi nije jasna, jer ono što u ovom slučaju odgovara glavnim ili glavnom uvozniku, a to je nizak odnos dinar:evro, to odgovara i ljudima koji otplaćuju kredite...A zašto Mišku odgovara što niži odnos je valjda i svakom jasno... Kupuje se i zadužuje za devize, a primanja i kupovna moć građana (koji čine njegov prihod) su u dinarima...
Pa nismo se razumeli.Ja kazem da obicnim ljudima koji imaju stambene kredite niza vrednost dinara ne odgovara a veliki broj ljudi za jacanje kursa zadnjih dana optuzuje Miskovica.Realno pad dinara na 100 ili 120 za euro bio bi katastrofa za sve koji imaju kredite vezane za stranu valutu.
Link to comment
Problem je kad mi redom, taksista, penzionerka, penzioner, radnik koji radi za 15000, i to ako ima sreće, objašnjavaju da kurs mora ići sve do 120,150 sve sa nekim podlim osmejkom... E, sad , ja pretpostavljam da ti, mr@ki i ljudi ovde niste zluradi, naravno...Govorim o prosečnom Srbinu, koji kao da će nešto profitirati od takvog kursa... A taj kurs ga samo tera u bedu... Ali bitno je smejuljiti se... I onako, po srpski, "ne znam ja, ali biće tako"... A argumenti su precenjeni, valjda...Eto, nadam se da sam pojasnio priču "zluradosti"...
Verujem da je u pitanju nesto drugo, isto ono kao i kad su zemlje EU proglasile nezavisnost Kosova, kad nisu liberalizovali vize i odmrzli SSP. Taksista i penzioner nema koristi od toga, ali mu pruza licnu satisfakciju da kaze kako EU nista ne valja, kako su nas zuti opet zajebali. Kad udjemo u EU za 10-15 godina i kad se mnogim ljudima ne desi nikakva pozitivna promena i tada ce se smejuljiti i govoriti eto vam vasa Evropa...
Link to comment
Tražnju su pothranjivala i očekivanja dalje ubrzane deprecijacije dinara. Budući da je dostignuti kurs evra terao banke u zonu gubitaka i pretio podsticanjem inflacije, pri čemu se njegov dalji rast samogenerisao očekivanjima, vraćanje centralne banke organizovanju fiksing sastanaka znači privremeno napuštanje dosadašnjeg modela monetarne politike, ali se pokazuje efikasnim u pogledu mogućnosti centralne banke da devizni kurs zadrži u granicama koje su tolerantne sa gledišta inflacije i u interesu samih banaka.
Mislim da ovde leži jedan deo odgovora budućeg kretanja kursa. Ceo tekst klikInače, interesantna činjenica je da domaći analitilčari i "analitičari" predviđaju tešku godinu Srbiji. S druge strane, prateći tekstove stranih analitičara, dobijaju se informacije koje govore da Srbija nije u tako očajnom položaju, kako bi to predstavili domaći. Mnogo više razloga za strah imaju, recimo, Mađarska ili Hrvatska. Opet, te dve zemlje se mogu lakše izvući iz krize, zbog jače industrije, ali niko ni Srbiji ne brani da se i u ovo vreme bori za svoje pozicije. Ukratko, da ne odem predaleko od teme topica, mislim da se ovde kriza "podgreva" iz drugih razloga.Za miran san, još jedna analiza:
Analitičari KBC Securities-a očekuju da će privredni rast ove godine u Srbiji iznositi 6,5 odsto (sniženo za -0,5 odsto), dok će privredni rast za 2009. godinu biti smanjen sa prvobitnih 6,0 odsto na 5,0 odsto. Najveći rast analitičari očekuju u Rumuniji (8,4 odsto) nakon 6,0 odsto ostvarenih prošle godine, zatim Rusiji 6,6 odsto i Srbiji 6,5 odsto (pad sa 7,1 odsto iz prošle godine, najviše zahvaljujući padu direktnih stranih investicija). Najveće izmene očekivanja izvršene su za Mađarsku (samo 2,2 odsto rasta za ovu i 3,1 odsto za narednu godinu, smanjeno za -4,7 odsto u odnosu na ranije prognoze).U pogledu osnovne bankarske kamatne stope, KBC očekuje da će sa 17 odsto opasti na 15 odsto, dok bi 2009. godine trebala iznositi 15 odsto, što predstavlja rast od 2 odsto. Posle Srbije, najveće kamatne stope očekuju se u Turskoj (16,75 odsto) i Ukrajini (12 odsto). Osnovna kamatna stopa na kraju 2007. godine u Srbiji iznosila je 10 odsto.U pogledu nacionalnih valuta, KBC očekuje da će dinar oslabiti u odnosu na prethodno istraživanje (sa 76 na 80 RSD za EUR), dok bi naredne i 2010. godine trebalo da ojača (76 RSD za EUR), a (74 RSD za EUR). Najveće slabljenje nacionalne valute u odnosu na EUR KBC očekuje u Mađarskoj, na čak 260 HUF za EUR (prethodno očekivanje 225 HUF).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...