Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Ne prati kamata rast cena na malo, kamata je fiksna a na kraju se uzima u obzir rast cena na malo. To je diplomatski odgovor. Može i malo grublje, rknem odmah kamatnu stopu 25 posto godišnje pa da vidim ko bi mi kupio kredit. Eto fiksne kamatne stope pa ko voli...Kratkoročni krediti u Srbiji imaju fixnu kamatnu stopu ali stambeni ne. Ovde sigurno ima ljudi koji su uzeli stambeni kredit i dobili pisma izvinjenja banke koja je zbog ovog ili onog primorana na povećanje kamatne stope. To su krediti vezani za evro, rate u evrima skaču. šta bi tek bilo kod dinarskog stambenog kredita? Za šta da se vežem ako dam fiksnu kamatnu stopu a kredit je izražen u dinarima, jedino za direk pa da se obesim kad pomislim koliko će današnji dinar vredeti 2030? Kamatne stope na stambene kredite su 6m Euribor + neka stopa (4-6 posto otprilike). Jeste i Euribor se menja ali barem ne plovi kao dinar. I to je nešto najbolje što se može dobiti u ovom trenutku.Može kamata na štednju da bude 9 posto a na stambeni kredit 5 posto, znaš i sam da zbog ročnosti te dve stvari nemaju direktnu vezu jedna sa drugom.

Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Fala Hartmann,važno je da je bankarski sektor kompetitivan u eri potražnje za kreditima a pri prvoj destabilizaciji kursa banke povuku efektivu,to samo govori da je napravljen mutant u ekonomskoj sferi za šta su podjednako krivi i vlasnik kuće na dedinju u liku prosedog gospodinčića,berba '68 i očekivanja nadležnog ministarstva koji su zaluđivali građane da se upuste u kreditne koještarije.Nadam se da je sledeći potez jedino racionalan a to je da se više ne zajebavamo sa kursem i da ga fixiramo ,jer ova fluktuacija i plivanje nema smisla...

Link to comment
Ne prati kamata rast cena na malo, kamata je fiksna a na kraju se uzima u obzir rast cena na malo. To je diplomatski odgovor. Može i malo grublje, rknem odmah kamatnu stopu 25 posto godišnje pa da vidim ko bi mi kupio kredit. Eto fiksne kamatne stope pa ko voli...
Drugim recima, Laz & Prevara - na finjaka? "Please read the fine print", je l'?
Kratkoročni krediti u Srbiji imaju fixnu kamatnu stopu ali stambeni ne.
Valjda SG nudi fiksnu kamatu na stambene?
Za šta da se vežem ako dam fiksnu kamatnu stopu a kredit je izražen u dinarima, jedino za direk pa da se obesim kad pomislim koliko će današnji dinar vredeti 2030?
Naravno da je problem za banku da daju dinarski kredit ukoliko se same finansiraju uglavnom kreditima iz inostranstva, koji su u evrima ili CHF.Ali, u slucaju da su glavni izvor finansiranja banaka dinarski depoziti gradjana i pravnih lica, onda to ne bi trebalo da je problem. A to ce morati da bude slucaj uskoro posto su ino-krediti skoro presusili, zar ne?A to koliko ce dinar vredeti 2030. je druga prica. To jeste odredjeni rizik. Ali, to ne vazi samo za Srbiju. Stavi se u ulogu banke u Americi koja je 1970. godine nekome dala kredit za kucu na 30 godina, sa nekom pristojnom kamatom (ispod 10%). Koliko je vredeo taj dolar 1970., a koliko vredi 2000., otplacen sa sve kamatom? Dosta manje.
Može kamata na štednju da bude 9 posto a na stambeni kredit 5 posto, znaš i sam da zbog ročnosti te dve stvari nemaju direktnu vezu jedna sa drugom.
Moze ali ne dugorocno, tj. zavisi koliki udeo u finansiranju banke imaju ti oroceni stedni depoziti.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Zašto na b92 sve više smaraju sa tim kako ekonomisti (ma šta to značilo) smatraju da je korišćenje deviznih rezervi pogrešan način za ublažavanje rasta kursa evra? šta treba NBS, da sedi skrštenih ruku, onda bi kenjali kako ništa ne rade. Danas 1 ekonomista na b92 licitira realni kurs evra na 150 dinara, evo ja ću mu prodati po 100, kud ćeš bolje.

Link to comment

Oće li nam moderatorku (parisku) za gubernatorku?Deviznih rezervi barem imamo, ima se može se pa nek se prodaje. Više me brine to što neko ceo dan priča o kursu 150 i plaši ovaj narod, ispadne da je kurs bio precenjen 100 posto :rolleyes:

Link to comment

Ako je samo zbog gastosa kurs pao, ili zbog drzanja deviza za "ne daj boze", to je kratkorocno.Koliko sam ja cuo, NBS dozirano intervenise ne da bi branila kurs vec da bi se izbegla volatilnost kursa. Neki ocekuje da dinar ponovo pocne sa apresijacijom kada frka oko likivdnosti i dna recesije u svetu prodje - za sest meseci do godinu dana.

Link to comment
divan sam trach cuo danas, da ce dinar zaista pasti 15-20 dec ali ne (samo) zbog gastosa nego zato sto je mishkovic to zahtevao!!!komandna monetarna politika na delu!
Jedini takav interes bi mu bio najavljena promena a inace nema ama bas nikakvog razloga za tako nesto jer on je celo bogatstvo zaradio na uvozu pa mu nikako ne odgovara slab dinar. Ovakav dinar mu najamnje odgovara jer covek prakticno nista ne proizvodi nego preprodaje i bavi se bankama i osiguranjem, ima nesto poljoprivrede i bicikle. Ovo najvise odgovara ljudima koji izvoze sto bi i trebao da bude cilj ove drzave da bude sto veci izvoz i da smo u suficitu u trgovini sa svetom. Slovenci su drzali tolar uvek nisko bas zbog izvoza dok su Hrvati suprotnost oni drze tu kunu nerelano slicno kao i mi ali zato im privreda u kolapsu, ne mogu da spuste nezaposlenost nikako vec godinama i stalno je u opsegu 12% leti(turisticka sezona) 14-15%(van sezone) o zaduzivanjima iz razloga kolapasa privrede i ogromnom spoljnom deficitu, imali bi i sa nama da nisu takvi kakvi su kada su Srbi u pitanju, moze da se vodi posebna prica dok im je Slovacka odmakla daleko iako su bili pocetkom 2000 ispred njih o Slovencima da ne pricam. Izgleda da nasi pokusavaju da kopiraju uvek najgore uz to jos i nemamo turizam, mada ja ne verujem u usluge jer da su one najvaznije u privredi Grcka i Portugal bi bile najbogatije clanice EU a ne obrnuto kao sto su Danska i Finska koje zaradjuje od proizvodnje i rada, koji bi nas izvlacio u zonu lebdenja nad dnom kao Hrvate. Edited by No7
Link to comment
Uzrok pada dinara nije svetska kriza, ona je samo agens koji je pogurao dinar na dole. NBS je dugo, doziranim intervencijama, drzala dinar visoko u iscekivanju velikih privatizacija koje bi balansirale kurs trajno. Problem je sto je kriza preduhitrila privatizaciju i dinar zato pada. Ja nemam pojma zasto je NBS to radila, osim sto pretpostavljam da je ideja bila vestacko podizanje standarda.
Dbro, to nije toliko razlicita intepretacija. Ranije je NBS "dozirala" da naglim prilivmo deviza ne dodje do naglog skoka. Sada "dozira" da bi izbegla nagli pad. U oba slucaja je smanjivala volatilnost koja je stetna za sve osim spekulante. Izgleda da je ovde ipak rec o kratkorocnim tokovima kapitala a ne strukturnoj neravnotezi (citaj: prezaduzenost) kao u Madjarskoj. Cinjenica je, takodje, da je nas aranzman sa MMF izraz politicke igre da se kroz MMF monitoring kontrolise javna potrosnja kako bi se izbegao direktan udar na Vladu, a ne nuznosti i panike usled finansijskog kraha (Island, Madjarska, Pakistan).
Link to comment
I opet je Hrvat ispao najgluplji. Hahaha.
Nisam ovo napisao, oni pokusavaju da se izvade iz onoga u sta ih Tudjman uvukao, a uvukao ih je u jednu od najvecih pljacki u privatizaciji i unistavanju privrede, a to kao sto se vidi ne ide tako lako ali barem imaju turizam pa se nekako krpe. A mi pokusavamo na svaki nacin da ih pratimo ali nemamo cime da se barem malo vadimo e onda stvarno ne znam ko moze biti gluplji.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...