Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Hey, don't shoot the messenger! angry.gif Pošto sam u jako kratkom roku čuo priču iz dva različita izvora, želeo sam da proverim da li na forumu ima još neko sa sličnim saznanjima. Ne bih uopšte pominjao ovu prognozu da izvori nisu pouzdani i da se nije obistinilo ono što su mi ranije najavljivali.
pazi, problem nije ovde u poruci kao takvoj, vec upravo u messenger-ima. kojih ima koliko volis, al' nikako imena nemaju.srecom, sad mozemo da saznamo nesto vise o tvoja dva izvora. a onda bih imala jos gomilu pitanja :)
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Evo, već sad imamo situaciju da su proizvodi poskupeli u proseku 10-15% otkako je krenulo tumbanje sa kursom od početka oktobra. Neki proizvodi i to domaći, konditorski, poskupeli su i do 30% u odnosu na oktobar (Swislion, Pionir...). Ukratko, kurs direktno utiče na domaće cene, čak i onih proizvoda koji se ne zasnivaju isključivo na uvoznim sirovinama. Time pada u vodu teorija ekonomista da je devalvacija potrebna da bi se: povećao izvoz, ispravili dispariteti, smanjio uvoz itd, a da se cene pri tom neće mnogo povećati osim uvoznih. I eto, taman za procenat depresijacije kursa, porasle su cene. I možda nešto manje zahvaljujući padu cene nafte. što neće biti za dugo, jer se za sredu najavljuje poskupljenje goriva za 15%. A mi taman zaklali vola i spremamo se da zakoljemo celo krdo. Zbog radi čega? I to kilo mesa biće preskupo. U vezi svega ovoga pitam se šta dobijamo takvom promenom kursa? Koliko će to izvoz da poraste ako kurs bude 120, a koliko cene? I šta smo onda radili svih ovih 9 godina?

Link to comment
Evo, već sad imamo situaciju da su proizvodi poskupeli u proseku 10-15% otkako je krenulo tumbanje sa kursom od početka oktobra. Neki proizvodi i to domaći, konditorski, poskupeli su i do 30% u odnosu na oktobar (Swislion, Pionir...). Ukratko, kurs direktno utiče na domaće cene, čak i onih proizvoda koji se ne zasnivaju isključivo na uvoznim sirovinama. Time pada u vodu teorija ekonomista da je devalvacija potrebna da bi se: povećao izvoz, ispravili dispariteti, smanjio uvoz itd, a da se cene pri tom neće mnogo povećati osim uvoznih. I eto, taman za procenat depresijacije kursa, porasle su cene. I možda nešto manje zahvaljujući padu cene nafte. što neće biti za dugo, jer se za sredu najavljuje poskupljenje goriva za 15%. A mi taman zaklali vola i spremamo se da zakoljemo celo krdo. Zbog radi čega? I to kilo mesa biće preskupo. U vezi svega ovoga pitam se šta dobijamo takvom promenom kursa? Koliko će to izvoz da poraste ako kurs bude 120, a koliko cene? I šta smo onda radili svih ovih 9 godina?
Sa zakasnjenjem da se ukljucim u pricu.Sa onog famoznog sastanka pre nedelju i kusur bilo je jasno da "veliki" privrednici nemaju jednake interese. Drakulic i Vucicevis su dali jedne izjave dok je Miskovic govorio sasvim drugo. Sad, nece devalvacija podici izvoz to je jasno.No ne moze ni kurs vestacki da se odrzava kako je to, po Politici, trazio Miskovic. Ne moze drzava da placa Deltino zaduzivanje po principu kud svi Turci tu i mali Mujo. Bice zanimljivo videti da li ce neko od "velikih" ko se preterano kockao puci i kako ce na to Vlada reagovati.Jelasic kaze da se nece dozvoliti volatilnost, no tu mu krediblitet pada jer je upravo dozvolio gore-dole dnevne varijacije pocetkom decembra o cemu je vec govoreno.Citam i u Blicu ocene Vlade. Koliko vidim, ne racunaju na uvoznu supstituciju na kratki rok jer se kao cilj uzima smanjenje potrosnje dok se ne racuna na uvecanje izvoza i hoce da smanje privatnu potrosnju sto bi se kompenzovalo javnom investicionom potrosnjom. Nije mi jasno zasto se predlaze ukidanje poreza na kapitalnu dobit.
Link to comment
Nije mi jasno zasto se predlaze ukidanje poreza na kapitalnu dobit.
A ja bas ne vidim njegov smisao bar sto se tice trgovanja HoV... :unsure: Posebno sto je 20%, pa sto je 3 godine uslov za oslobodjanje po hartiji i sto vazi samo za rezidente.A i procedura obracuna je nakaradna...<_< Edited by Brazilac
Link to comment
Nije mi jasno zasto se predlaze ukidanje poreza na kapitalnu dobit.
To je jedan od retkih smislenih predloga u poslednje vreme.Tržište HOV je u potpunom rasulu, stranci se panično povlače iz akcija, promet na berzi je blago rečeno katastrofalan, a država nije učinila APSOLUTNO ništa da privuče svež kapital. Polivina hartija je na polovini knjigovodstvene vrednosti, na apsolutnom istoriskom minimumu, i naravno da je potrebno učiniti neki napor da se berzansko tržište oživi. Tako da je ovo (ako prođe, za šta nisam siguran), jedan od retkih pametnih poteza ove vlasti.
Link to comment
To je jedan od retkih smislenih predloga u poslednje vreme.Tržište HOV je u potpunom rasulu, stranci se panično povlače iz akcija, promet na berzi je blago rečeno katastrofalan, a država nije učinila APSOLUTNO ništa da privuče svež kapital. Polivina hartija je na polovini knjigovodstvene vrednosti, na apsolutnom istoriskom minimumu, i naravno da je potrebno učiniti neki napor da se berzansko tržište oživi. Tako da je ovo (ako prođe, za šta nisam siguran), jedan od retkih pametnih poteza ove vlasti.
Koliki je bio udeo stranca u trgovini HoV?Koliki se deo nase privrede kotira na berzi?Koji signal daje berza nasoj privredi?Stranci se povlace sa svih emerging market trzista a ne samo sa naseg. Vratice se kada vise ne bude bilo potrebno da drze kes. Nikakva povlastice tu nece nista promeniti.Promet je mali, ali kao da je neklada bio veliki i znacajam.U ovoj situaciji berza nije prioritet.
Link to comment
Heh, bas sam pre neki dan hteo da pitam da li bi ista stvar bila dobra u Srbiji. Projektovana inflacija je 8.5%, znaci nema sanse da bude ispod 12-13%. Recimo da se donese strateska odluka i digne inflacija na 20-25%. Koje bi bile posledice? Pozitivne ili negativne?
fantasticne! long live Gideon Gono! coveku treba dati Nobela. znalac. :Hail:
Link to comment
Recimo da se donese strateska odluka i digne inflacija na 20-25%.
što samo 25%? Mogu da se ugledaju na Zimbabwe, njima izgleda dobro ide sa visokom inflacijom... Mislim, ako to pomaže, onda treba ići do kraja.
Link to comment
Heh, bas sam pre neki dan hteo da pitam da li bi ista stvar bila dobra u Srbiji. Projektovana inflacija je 8.5%, znaci nema sanse da bude ispod 12-13%. Recimo da se donese strateska odluka i digne inflacija na 20-25%. Koje bi bile posledice? Pozitivne ili negativne?
Pored tog idiotluka o vestackom dizanju inflacije, meni nije jasno kako ti geniji ocekuju od stanovnistva, koje sve vecim delom proglasava bankrot na sisajet mogucih kredita (hipoteke, kreditne kartice, krediti za kola...), da se dalje zaduzuje ne bili stimulisali ekonomiju?! Ne znam koje pozitivne posledice mogu da uslede usled ogromne inflacije, ali bi bilo interesantno videti objasnjenje vlasti koja strateski cilja na 25% posto...
Link to comment

Mogu oni da stampaju dosta, ali deflacija u SAD ne gine. Jednostavno kako UrosDC rece iznad mene pored mnostva bankrota (pojedinaca, firmi, lokalnih vlasti) stopa nestajanja novca je daleko veca od stope njegovog stampanja (trenutno). Da bi Fed napravio nekakvu inflaciju, morao bi da nastampa oho-ho-ho novaca...a vec su ubrizgali trilione u sistem...i nista...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...