Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

ta inflacija od 25% je ubedljivo najbolja za drzavu, as in vladu, jer je tada inflatorni porez najveci. za gradjane ne valja nista. prevelika je to stopa i nacinile bi se ozbiljne distorzije. cim ti imas tako veliku inflaciju, prvo sto moze da se desi je da olako predje u hiperinflaciju. zamisli da je radovan ove godine potpisao zavrsni bilans nbs sa inflacijom od 20%. svaki covek ce u svoju kalkulaciju za sledecu godinu da uracuna rast cena od 25-30%. na kraju se to i ostvari jer su inflatorna ocekivanja raspaljena. stednja je opet ubijena jer niko ne zeli da gubi realno i svi beze u potrosnju. a ako bismo imali tako veliku inflaciju, ona bi kurs morao jos vise da depresira zbog inflacionog diferencijala u odnosu na evro zonu. na kraju, sta smo uradili? nista.drzava mora da smanji potrosnju. ona je najveci izvor inflacije trenutno. kurs mora da ide na gore, to ce malo da zauzda privatnu potrosnju. jeste, jeste, losa su vremena naisla.

Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Euro u ponedeljak rekordan 95.5 dinara...Posto se nista ne razumem u ekonomiju, ali placam kirije 400 eura mesecno angry.gif , zanima me da li ce ova zadnja akcija vlade sa ovih 100 milijardi dinara da utice na kurs evra?

Link to comment

Evo šta kažu "stručnjaci". :wacko:

Rekordno niska vrednost dinara24. januar 2009. | 00:03 | Izvor: B92Beograd -- Uzrok pada vrednosti dinara je slab promet na međubankarskom deviznom tržištu i to zbog smanjenog priliva deviza usled krize, objašnjava Goran Nikolić iz PKS.Saradnik Privredne komore Srbije kaže i da Srbija nije izuzetak, odnosno da su nacionale valute u Mađarskoj, Rumuniji, Poljskoj i Češkoj takođe oslabile između 5 i 8 odsto. Domaća valuta će u ponedeljak dostići rekordno nisku vrednost prema evru, pošto će zvanični srednji kurs biti 95,46 dinara za evro. Od početka godine, dinar je oslabio za 7 odsto.Nikolić ne očekuje veći pad vrednosti dinara u narednom periodu, jer bi u suprotnom Narodna banka Srbije morala da odustane od svojih ciljeva - održavanja stabilnosti kursa i očuvanja deviznih rezervi."Imajući u vidu da je Vlada Srbije sa NBS napravila memorandum da će inflacija biti 10 odsto od potrošačke cene, da je nivo deviznih rezervi relativno visok, da platno-bilansni prilivi i odlivi nisu u dramatičnoj meri pali, onda možemo očekivati da neće doći do značajnije depresijacije dinara u narednom periodu, jer bi to ugrozilo ostvarivanje cilja NBS od 10 odsto", objašnjava Nikolić.
Ovaj mamlaz je u septembru lupetao kako će evro ići ispod 75 dinara (u tom trenutku je evro vredeo 76-77 dinara). U principu, već se dešava ono što sam najavio. NBS samo amortizuje pad ? intervencije na međubankarskom tržištu su sve manje i sve ređe.
Link to comment
ta inflacija od 25% je ubedljivo najbolja za drzavu, as in vladu, jer je tada inflatorni porez najveci. za gradjane ne valja nista. prevelika je to stopa i nacinile bi se ozbiljne distorzije. cim ti imas tako veliku inflaciju, prvo sto moze da se desi je da olako predje u hiperinflaciju. zamisli da je radovan ove godine potpisao zavrsni bilans nbs sa inflacijom od 20%. svaki covek ce u svoju kalkulaciju za sledecu godinu da uracuna rast cena od 25-30%. na kraju se to i ostvari jer su inflatorna ocekivanja raspaljena. stednja je opet ubijena jer niko ne zeli da gubi realno i svi beze u potrosnju. a ako bismo imali tako veliku inflaciju, ona bi kurs morao jos vise da depresira zbog inflacionog diferencijala u odnosu na evro zonu. na kraju, sta smo uradili? nista.drzava mora da smanji potrosnju. ona je najveci izvor inflacije trenutno. kurs mora da ide na gore, to ce malo da zauzda privatnu potrosnju. jeste, jeste, losa su vremena naisla.
Dopada mi se tvoj post. Ipak ja bih uzeo jos nekoliko dodatnih cinjenica u razmatranje, Prvo je da se slazem oko posledica inflacije sa tobom. Medjutim ne slazem se sa idejom da kurs ide gore. Mizlim da na duge staze nominalni kurs nema mnogo veze, bitan je realni a on se uvek koriguje u odnosu na inflaciju. S tim u vezi dobro je da imamo dinar npr. i dobro je da se cena formira na slobodnom trzistu ako je to istina jer ce da se koriguju ti efekti inflacije. Takodje umerena inflacija nije losa, em sto bi mogla da pospesi izvoz kratkorocno, jer proizvodi postaju jeftiniji, em sto kratkorocno smanjuje nazaposlenost. Ipak ostaje problem visokih inflatornih ocekivanja, jer ako neko ocekuje visoku inflaciju ili hiperinflaciju onda to jeste problem jer ce da pomeri citavu ekonomiju u smeru kojem nije pozeljno. Ipak povecana potrosnja u vreme globalne recesije nije nuzno losa stvar.
Link to comment
Evo šta kažu "stručnjaci". :wacko: Ovaj mamlaz je u septembru lupetao kako će evro ići ispod 75 dinara (u tom trenutku je evro vredeo 76-77 dinara). U principu, već se dešava ono što sam najavio. NBS samo amortizuje pad ? intervencije na međubankarskom tržištu su sve manje i sve ređe.
Eh da je kod nas pala vrednost dinara i za ovih 8% bili bi presrecni....Kod nas to skliznulo za 28% :o :huh:
Link to comment
Dopada mi se tvoj post. Ipak ja bih uzeo jos nekoliko dodatnih cinjenica u razmatranje, Prvo je da se slazem oko posledica inflacije sa tobom. Medjutim ne slazem se sa idejom da kurs ide gore. Mizlim da na duge staze nominalni kurs nema mnogo veze, bitan je realni a on se uvek koriguje u odnosu na inflaciju. S tim u vezi dobro je da imamo dinar npr. i dobro je da se cena formira na slobodnom trzistu ako je to istina jer ce da se koriguju ti efekti inflacije. Takodje umerena inflacija nije losa, em sto bi mogla da pospesi izvoz kratkorocno, jer proizvodi postaju jeftiniji, em sto kratkorocno smanjuje nazaposlenost. Ipak ostaje problem visokih inflatornih ocekivanja, jer ako neko ocekuje visoku inflaciju ili hiperinflaciju onda to jeste problem jer ce da pomeri citavu ekonomiju u smeru kojem nije pozeljno. Ipak povecana potrosnja u vreme globalne recesije nije nuzno losa stvar.
Cek, stani. Kako to da inflacija pospesuje izvoz? Domaca inflacija pogorsava izvoz. Rast cena ti povecava troskove rada i materijala. Finalna cena proizvoda namenjenog izvozu je u dinarima veca nego sto bi bila u odsustvu inflacije. Ako ne bi doslo do nominalne depresijacije, tj. ako bi devizni kurs na trzistu ostao isti, tvoj proizvod bi u evrima sad kostao vise nego ranije. Konkurentnost na spoljnom trzistu slabi odmah. Da bi cena u evrima ostala ista, moralo bi da dodje do nominalne depresijacije, tj. da 1 evro vredi vise u dinarima. Dakle, inflacija + nominalna depresijacija obezbedjuju konstantan relan devizni kurs, a realan kurs je ono sto je bitno za izvoznika. Dalje, inflacija ne podstice zaposlenost. Ne postoji tu takva kauzalnost. Ono sto postoji je da monetarna ili fiskalna ekspanzija mogu da kratkorocno pomere zaposlenost na gore i da istovremeno dovedu do inflacije. Dakle, nema uzrocne relacije, vec koincidiraju usled neke druge pojave. Konacno, u Srbiji, a ni u svetu nije u toku Velika Depresija iz 1929, pa da treba kejzijanskim merama podsticati potrosnju koja bi na kraju dovela do rasta. Srbi ne stede, dugovi se gomilaju. Kad vec privatni sektor ne stedi, onda bi trebalo da drzava stedi za njega i da pravi fiskalne restrikcije.
Link to comment
Prvo nisam imao nameru da se raspravljam, al ajde. Ono sto sam hteo da kazem vezano za inflaciju jeste da je tacno da inflacija ne pospesuje izvoz u stvari ona ima negativan uticaj na izvoz. Pogresno sam izrazio ono sto sam zeleo da kazem, a problem je u onome sto sam podrazumevao pod reciju "inflacija". U jednom slucaju sam koristio inflacija kao sinonim za pad dinara tj. deprecijaciu domace valute (u sustini pogresna upotreba pojma), a u drugom slucaju kada sam govorio o nezaposlenosti onda sam mislio na inflaciju u njenom pravom znacenju. I da zabuna bude veca sve to u istoj recenici. Lepo sto si primetio nadam se da cu ovim postom da razjasnim sta sam zeleo da kazem. E sad ono sto sam hteo da kazem jeste da pad kursa dinara, pospesuje izvoz, jer na vec visoku inflaciju pada nominalna vrednost domace valute, i cini da domaci proizvodi budu jeftiniji na inostranom trzistu jer dolazi do korekcije ionako naduvanog domaceg kursa. Ti si rekao da kurs treba da ide gore, ja sam rekao da se ne salzem sa tim, ne zbog inflacije vec upravo zbog realnog kursa. Jer ako nema korekcije nasi proizvodi ce postati izuzetno skupi. Drugo veza izmedju inflacije i nezaposlenosti je jasna, pogledaj Filipsovu krivu. Postoje i empirijski podatci koji potvrdjuju teoriju. U kratkom roku povecana inflacija dovodi do smanjenja nezaposlenosti. Prema tome umerena inflacija sa umerenim padom nominalne vrednosti dinara i povecana potrosnja u uslovima globalne recesije nije najveca opasnost za nasu ekonomiju, naprotiv ako se vodi dobra monetarna i fiskalna politika (u sta sumnjam, narocito ovo drugo), onda se moze delovati i stimulativno naravno sve dok se inflacija drzi u odredjenim granicama. Edited by mobio
Link to comment

Inflaciji daš prst a ona ćapi šaku.Hrvatska Narodna Banka prodala preko 320 miliona evra juče da odbrani kunu. šta će biti kad nam Rusi uplate 400 miliona za NIS?

Link to comment

uvek se iznova obradujem kad se neko pojavi ko misli da sam musko. moram da pojacam ovo roze. :lol: upravo sam ti i replicirala imajuci na umu filipsovu krivu. zakljucci se ne smeju izvoditi iz nje, jer je ona jedan obican scatter plot vremenske serije podataka o inflaciji i nezaposlenosti. mozda u proseku ti imas negativan nagib, ali isto tako imas i vremenske tacke gde su obe velicine bile istovremeno niske (sto je dobro) i istovremeno visoke (jako lose; naftni sokovi). sad opet ponavljam, nije inflacija nesto sto smanjuje nezaposlenost. nesto trece gura inflaciju na gore i povecava zaposlenost, a to je ekspanzivna politika. sve bi to bilo dobro da je taj rast zaposlenosti dugorocan, ali nije tako. na kraju se sve svede na inflaciju i onda opet moras da primenjujes restrikcije, pa u krug...inace, poljska je tokom cele svoje tranzicije ostvarivala solidne stope rasta i nisku stopu inflacije. cela prica oko filipsove krive time pada u vodu.kad sam rekla da kurs mora da ide na gore, mislila sam da mora da dodje do nominalne depresijacije. dalje je valjda okej...

Link to comment
kad sam rekla da kurs mora da ide na gore, mislila sam da mora da dodje do nominalne depresijacije. dalje je valjda okej...
Izvini za gender mix. Sto se tice kursa tu smo se razjasnili onda se manje vise slazemo, da do nominalne depresijacije mora da dodje. Sto se tice Filipsove krive mislim da se ne salzemo, jer jeste to scatter plot ali u principu dosta dobro koreliraju nezaposlenost i inflacija, osim u sitacijama kao sto si dobro primetila takozvanih supply shokova. I clanice EU su uspele da smanje nezaposlenost bez povecanja inflacije u godini nakon uvodjenja EURa ali to ne znaci da Filipsova kriva ne vazi. Cak se i ti supply shokovi mogu objasniti pomeranjima Filipsove krve u levo i desno. Naravno po definiciji moderna Filipsova kriva i vazi u kratkom roku, tako da je bespredmetno je analizirati dugorocno. Ali problem je sto taj kratak rok moze da bude i godinu, i dve mozda i vise. A uzimajuci u obzir kontekst u kojem se Srbija danas nalazi, kako privredni tako i politicki to i nije zanemarljiv period. Inace Filipsova kriva govori od trade off-u izmedju nezaposlenosti i inflacije tj. kaze da ako se zeli smanjiti inflacija u kratkom roku, mora se zrtvovati jedan deo inflacije. Uprkos svim manjkavostima Filipsove krive, ja mislim da je ova osnovna poruka u kratkom roku ispravna. Prosto smanjenje nezaposlenosti praceno je povecanjem inflacije i obratno povecanje inflacije moze smanjiti nezaposlenost. Ne bih sada da ulazim sta je u pozadini ovih procesa ali kao sto rekoh ja verujem da ova veza i dalje stoji, uprkos izuzetcima.EDIT moderna. Edited by mobio
Link to comment

hteo bih da pitam nešto jednostavno:ako imaš u banci štednju u evrima i tekući račun sa redovnim dinarskim prihodima i VISA karticu, šta je najbolje da radiš ako ideš u USA. šuška u džepu, čekovi.....?neko mi reče da u USA jedva ima menjačnica a da kurs može da bude 1:1ovde banke konvertuju po principu: prodaš evre - kupiš dolare.ako koristiš VISU, s računa se skida po VISA kursu (kažu nešto viši od srednjeg NBS) hvala

Link to comment

Brank Milanovic:http://www.b92.net/biz/fokus/komentar.php?...p;nav_id=341375Fala bogu da neko kaze ono sto je ocito - da Vlada moze samo da se slika, to jest da je nasa privreda u takvoj situaciji da Vlada ne moze nista da uradi da umanji kratkorocne efekte krize a da to ne izazove dramaticne srednjorocne posledice.U tom smislu bolja je i pasivna Vlada koja naizgled nesto radi, nego zaista aktivna Vlada koja situaciju jos vise pogorsava.Citat:

Skoro sigurno opadanje izvozne, uz nemogućnost povećanja domaće tražnje znači da su opcije za vođenje agresivnije antikrizne politike veoma ograničene. Srbija, što nije iznenađujuće jer se radi o maloj zemlji, otuda jeste u pasivnoj poziciji, gde samo marginalno može da utiče na efekte krize. To jeste pomalo obeshrabrujući zaključak, ali, verujem, i realan: mali rade ono što moraju, a veliki ono što hoće. Srbija je mala.
Link to comment
hteo bih da pitam nešto jednostavno:ako imaš u banci štednju u evrima i tekući račun sa redovnim dinarskim prihodima i VISA karticu, šta je najbolje da radiš ako ideš u USA. šuška u džepu, čekovi.....?neko mi reče da u USA jedva ima menjačnica a da kurs može da bude 1:1ovde banke konvertuju po principu: prodaš evre - kupiš dolare.ako koristiš VISU, s računa se skida po VISA kursu (kažu nešto viši od srednjeg NBS) hvala
Ja sam bio uglavnom u gradovima na Istocnoj obali (New York, Boston, Philadelphia) i mogu da kazem da sam svuda nalazio menjacnice tako da to nije problem barem u ovim gradovima. Samo ti predlazem da se unapred raspitas gde imaju (mozes da nadjes na netu) da ne bi lutao okolo. Drugo sto se zamene tice moras imati u vidu da je kod nas osnovna valuta dinar, sto znaci da ces morati da platis dve provizije barem koliko sam ja informisan - konverzija EUR - CSD pa onda konverzija CSD - USD. Obavezno ponesi karticu, to mozes svuda da koristis. Ja trenutno ne zivim u Srbiji pa ne mogu da ti kazem koliko je povoljno koristiti kartice jer ne znam kolike su kod nas provizije. Kartice koje ja imam bilo je relativno isplativo koristiti. E sad pogledaj koliki je kurs u Americi USD-EUR jer moze da se neznatno razlikuje pa izracunaj da li ti se isplati da menjas kod nas ili tamo.
Link to comment
hteo bih da pitam nešto jednostavno:ako imaš u banci štednju u evrima i tekući račun sa redovnim dinarskim prihodima i VISA karticu, šta je najbolje da radiš ako ideš u USA. šuška u džepu, čekovi.....?neko mi reče da u USA jedva ima menjačnica a da kurs može da bude 1:1ovde banke konvertuju po principu: prodaš evre - kupiš dolare.ako koristiš VISU, s računa se skida po VISA kursu (kažu nešto viši od srednjeg NBS) hvala
samo proveri da li je štednja na računu koji je vezan za vajzu. Ako imaš dovoljno dinara izađi samo sa njima pa evre nećeš ni trošiti ;). Ako nemaš dovoljno tu su evri na računu vezanom za karticu. Kod mene se prvo skidaju dinari pa evri ali ne znam da li je to pravilo. Vizin kurs je sasvim ok i koristi karticu gde god stigneš. Naravno izbegavaj bankomate.Nešto keša ćeš sigurno poneti, tu je najbolje za dinare kupiti dolare i to verovatno u menjačnici jer oni ne trebalo da idu preko dinara kao banke. Raspitaj se...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...