Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

da, da, ukus jabuke.
Mi smo ih zvali "bombone sa otrovom", i naravno, krckali ih rado!
+ slovenacke (?) bonbone kojima ne mogu da se setim imena, plave (neka tirkizna nijansa), pojavile se sporadicno ponovo pre nekoliko godina, dodjavola kako li se zvase?!?!?! Upakovane isto kao i "kavabon" i isti oblik - cetvrtaste, sa kruznim udubljenjem u sredini...
Verovatno mislis na "Helf"... :wub:
+ ona neka slana "kviki" zanimacija u maloj svetlo crvenoj kesici sa onim zutim kengurom/stakorom, a oblika kostice od tresnje otprilike? :wub: :wub: :wub:
Aaaa... Podravkin KVIKI GRIC!
:Hail: plagijat kit-kata ako me sećanje dobro služi? :lol:
Možda su ga naši preimenovali u OVOKAT jer se onda otpozadi čita TAKOVO? :lol: Ne znam ko je ovde imao licencu.E, kad je neko već spomenuo sladoled u šarenim lopticama, sećam se da su mnoge žene u selu te prazne loptice naticale na letve kojima se ograđuje bašta kao ukras. Od zaboravljenih asova ističem čokoladicu "Zagi", koju je Kraš izbacio u čast zagrebačke Univerzijade 1987. Imala je ukus sličan bajaderi (pola crno-pola belo i lešnici), a omot crven, sa vevericom šarenog repa. Uf, ala smo to tamanili u dvorištu zgrade! I još: čokoladni krem WIGWAM sa Indijancem na foliji, čokoladica "Jubilej" u plavom omotu, mađarske bombone sa kikirikijem Duna kavics koje su donosili iz Segedina. Najgore što sam se ja kao dete rukovodila ne uvek onim što volim, nego mi nekad nekako bilo žao nekih proizvoda. Na primer, sladoled "Mandarino" šabačke mlekare bio je čista voda, šećer i veštački ukus, ali mi je bilo strašno žao što ga niko ne voli a on ima na omotu nacrtanu veselu mandarinu sa rukama i nogama, pa sam ga nekad ja jela, eto, jer treba da neko i njega kupuje. :blink:
Link to comment
Možda su ga naši preimenovali u OVOKAT jer se onda otpozadi čita TAKOVO?
Ja sam oduvek bio ubeđen u to. Ali sad ladno ne mogu da se setim ni pakovanja, samo mi je to ostalo u pamćenju.
Link to comment
:Hail: plagijat kit-kata ako me sećanje dobro služi? :lol:
Prvi put sam KitKat kupila greskom, devedesetih u C-marketu ugledam "poznato" crveno pakovanje i sva srecna pomislim: "Ovokat! Od kada ga nisam videla." :wub: Kupim ga, izadjem na ulicu, pocnem da ga otvaram i procitam naziv KitKat, sledeca misao: "Sto su mu menjali ime?" :huh: Posle kratkog zbuna videh natpis Nestle. :lol: Jos malo takovofilije: eurokrem u kanticama od jednog litra koji se jeo kasikom dok ne zaboli stomak, i slani stapici sa kikirikijem (cini mi se da se zovu Gricki). Ove poslednje sam volela da podelim po uzduznoj osi i jedem odvojeno onaj koncetrovani kikiriki puter, njam.Secam se nekih gustih, a ukusnih kecapa, iz staklenih flasa sa veoma sirokim otvorima. Bilo ih je tesko sipati, drzis flasu, cekas da kecap krene, nerviras se od cekanja i na kraju uvek izadje previse. Mozda je u pitanju nostalgija iz detinjstva, ali sve se nadam da cu negde da naletim na slicni kecap, posto mi se ovi danasnji (vodnjikavi i preslatki) uopste ne svidjaju. :(
Link to comment

Bio je i onaj čokoladni preliv u tubi kao velika pasta zz. žuta tuba, braon čep, valjda se zvao toping :unsure: Natezao se kao iz flaše.Još 1 podsećanje na crveni čaj u metalnoj šolji, metalne tanjire i redove u menzi. Mada to ne spada u nostalgiju, više u traumologiju. Još 2 slatkiša - karbofix lepak i plastelin (kroatski valjda). Nisu bili baš najukusniji, ali nisu bili ni tako loši. Sećam se ko danas da je na plastelinu pisalo neotrovno. što nas nije ubilo samo nas je ojačalo.

Link to comment
intervjuisao coeka prosle godine koji je bio u ekipi ljudi koji su skenjali ONE banine i od njih napravili OVO danas. kaze da im nije bilo isplativo posto je onakav proizvod imao rok trajanja 20tak dana, pa dok su ih izbacili od fabrike do maloprodaje proslo pola roka.
a ja bila ubijedjena da su bespravno pozajmili recepturu mulino bianco kolacica :D
Link to comment
...Još 2 slatkiša - karbofix lepak i plastelin (kroatski valjda). Nisu bili baš najukusniji, ali nisu bili ni tako loši. Sećam se ko danas da je na plastelinu pisalo neotrovno. što nas nije ubilo samo nas je ojačalo.
:thumbsup: nostalgiju za karbofiksom može da zaleči neka čokolada sa bademomal nije to to :(
Link to comment
Ajme, te. :wub: Divota, još ih ima, našla ih u Kraševoj radnji na pjaci. :) + onaj smoki u crvenom pakiranju. Dvojni C. I neki Koala keksići, koje još (bez uspjeha) tražim. <_<
joj koala keksici.. unutra nesto cokoladno, kakao neki, a kutija je bila cini mi se neki osmougao ili sestougao (: e to bas nisam videla bar 10ak godina..mene je dugo drmala kriza za Krasovom Domacicom ali sad je ima i ovde pa mi je lakse (:Mond cokoladica kokos :wub: (:
Link to comment
... fla-vor-aid od borovnice...
To! Sve boje i svi ukusi ovog soka u prahu!Setio sam se nekih čokoladnih rolnica, prelivenih čokoladom, unutra testo i neki beli fil. Bile su u kartonskim kutijama crveno-žutim, prekrivene celofanom, popreko upakovane. Bile su jako njam ...svih 6, ili više komada! U pitanju su možda kasne sedamdesete.
Link to comment
E, kad je neko već spomenuo sladoled u šarenim lopticama, sećam se da su mnoge žene u selu te prazne loptice naticale na letve kojima se ograđuje bašta kao ukras.
I to, ali su ih stavljali i na automobilske kuke! Specijalno pamtim komšijske Vartburge i Trabante :lol: !
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...