Jump to content
IGNORED

NOVI SAD


melankolic

Recommended Posts

8 hours ago, radisa said:

Lik izlazi iz kola dolazi do nje i pokušava da joj objasni da je traka za pravo i desno, i da ako ide pravo, jedio tu može da stoji... Ona izlazi iz kola pičkara ga... Svi geldamo šta se dešava i neverujemo...

 

Te što trube samo ignorisati i praviti se da ne postoje, to im je najveća kazna

  • +1 2
Link to comment
23 hours ago, radisa said:

Ljudi se u BG ponašaju mnogo kolegijelnije, nego u NS, u NS su uglavnom samoživa stoka...

Kao Novosađaninu na prinudnom životu u Beogradu, naravno da mi je bege saobraćaj jebena katastrofa i izvor gomile frustracija, ali ovo je apsolutno tačno.

 

S tim što mislim da nije kolegijalnost kao takva, nego da su ljudi pod traumama navikli da moraju da propuštaju druga vozila, jer ih praksa uči da će im u suprotnom ili neko razvaliti kola ili njih od batina.

 

Pa zato (malo) više obraćaju pažnju na ostale učesnike u saobraćaju.

  • Haha 1
Link to comment

u petak vece, oko pola 9, od semafora kod balzakove, do cara dusana, sam izbrojao 9 "sva 4" u desnoj treci na bulevaru cara lazara.

sija i trepce ko na kirbaju u Sidu

  • Haha 1
Link to comment
41 minutes ago, Ros said:

problem sa plakatima za novi Lidl u 

 

"IvAAAAA Andrica" je ostao neresen. jesce mi dzigericu jos neko vreme

 

Šta je problem sa "Iva Andrića"? Genitiv od Ivo je Iva? (Ako ti to zvuči problematično, uzmi da menjas Vaska Popu)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
10 minutes ago, Filozof manijak said:

kako je nominativ ako je genitiv ulica Ive Andrića?

Meni se čini da je genitiv Iva, ako je nominativ Ive.

 

Iva - od Ive (i muško i žensko)

Ivo - od Iva (meni je ovo logično upravo zbog slučaja Vasko - Vaska)

 

//Pisala sam to na nekoj lingvističkoj temi, neobično mi je bilo ime Ivo jer sam u selu imala nekoliko ljudi sa imenom Iva/Ivica i Ivo mi je tako maloj delovalo kao greška :D

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
Link to comment

Na kraju balade, izgleda da su oba oblika proglašena pravilnim,

 

Quote

Roman Iva Andrića ili Ive Andrića: kako je pravilno
Verovatno vam se desilo da vas isprave kada kažete da ste pročitali roman Ive Andrića, uz obrazloženje da piščevo ime nije Iva Andrić, nego Ivo Andrić.

Koriste se oba genitiva, i onaj na -e i onaj na -a, ali šta je pravilno?

Dvosložna muška imena i hipokoristici na -o koji imaju dugouzlazni akcenat mogu se menjati na dva načina:

1. po prvoj imeničkoj vrsti, što znači da u genitivu imaju nastavak -a: roman Iva Andrića, Ivova knjiga itd;

2. po trećoj imeničkoj vrsti: roman Ive Andrića, Ivina knjiga itd.

Dakle, možete odabrati da li ćete koristiti tip promene koji se koristi u kraju odakle je ličnost o kojoj govorite. U tom slučaju ćete reći da ste pročitali roman Ive Andrića, jer je pisac iz Bosne, gde se koristi tip promene Ivo-Ive, Ivin.

A možete odabrati i tip promene koji se koristi u kraju gde vi živite. U najvećem delu naših ekavskih govora ovaj tip dvosložnih imena u genitivu ima nastavak -a. U tom slučaju ćete reći da ste pročitali roman Iva Andrića.

Ova imena se mogu završavati na -a i u ijekavskim govorima onda kada imaju kratkosilazni akcenat na prvom slogu.

Obe promene se nalaze u delu govora koji čine osnovu srpskog književnog jezika. Koji tip promene ćete odabrati – to zavisi od vas.

 

Link to comment
36 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Šta je problem sa "Iva Andrića"? Genitiv od Ivo je Iva? (Ako ti to zvuči problematično, uzmi da menjas Vaska Popu)

 

nisam siguran da je genitiv od Ivo -> Iva.

ivo, pero, stevo daju ive, pere, steve...

 

jeste mozda u dalmaciji i hercegovini

 

EDIT: procitah sta je @Filozof manijak napisao. ziveo sam dovoljno u vojvodini gde sam poznavao ljude imeno perO i perA, savO i savA, stevO i stevA u zavisnosti od njihovog porekla, ali su svi bili sa istim genitivom, "druzba pere kvrzice", dan svetog save...

Edited by Ros
Link to comment
On 9.6.2022. at 14:24, radisa said:

Ili u raskrsnici...

ovo je iz nekog razloga postalo bas cesta pojava

pre neki dan me covek umalo udari otpozadi i ja bih bio kriv, jer sam skretao desno i ocekivao isto to od vozila ispred mene u raskrsnici, ali on je zapravo bo "parkiran"

od svih mogucih mesta za stati raskrsnica, ulaz u istu je valjda najgore moguce

 

 

u odbranu stajanja na sva 4, deluje mi da bi toga bilo znacajno manje da je parking iole pristojnije resen

naravno, ima idiota kojima se prosto jebe za sve druge ucesnike u saobracaju

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...