Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

ameri imaju porotu, a i holivud. vecina ostalih ne, sa posebnim osvrtom na evropu. elem, u ameriki porota (likovi skupljeni at random, koje uhlebe za vreme trajanja parnice i daju im kratak kurs law for dummies) odlucuje da li je neko kriv, ili ne. jor anr, ili d dzadz, udeli presudu. to sve nema veze sa ovim slucajem, jer ovde kadija odlucuje i o postojanju krivice, i o velicini kazne.
da, da, falaznam da sudija odredjuje kaznu, ali sam bila ubedjena da sam vidjala da u filmovima ponekad porota odluci i o kazni - pa me to zbunjivalo. a zar ovde nikad ne postoji porota, u bilo kojoj formi?ali rekoh, taman se mi igramo porote, pa hajde da vidim sta bi smo mogli da uradimo.a taj law for dummies... ima li slika?
Link to comment
da, da, falaznam da sudija odredjuje kaznu, ali sam bila ubedjena da sam vidjala da u filmovima ponekad porota odluci i o kazni - pa me to zbunjivalo.
ne odlucuje. mada nisam eksperat za usa pravo, let somebody correct me, if needed.
a zar ovde nikad ne postoji porota, u bilo kojoj formi?
ne.
a taj law for dummies... ima li slika?
ima. veverica ukrade lesnik, pa je lija tuzi zeki. a lav, meda i dabar su porota. :lol:
Link to comment

Cane u danasnjoj Politici.

Цане „Партибрејкерс”Младима и старимаНека деца не иду у школе, нека деца већ имају боре, нека деца већ су упознала живот доле на улици. Да ли су бес, агресија, инат и немоћ све што смо имали да им оставимоКакав свет остављамо нашој деци? Какве људе правимо од њих? Вртимо се у кругу сви заједно стварајући вирове и вртлоге који односе многе драге. Фалши фуш одређују смер нашег кретања. Душе наше деце на ветрометини живе. Она трпе тортуру наше дволичности,глупости и тупавости. Сем дугова и хипотека,шта им друго у наслеђе предајемо. Погрешне ствари које се преносе с колена на колено и сваку генерацију све више боли и боли. Ускраћени за многе ствари нормалног живота заостају негде у магли и мраку. На путу свог остварења копне. Нудимо им живот без савести,а живот без савести једнак је животу у кући без прозора. Живи зазидани сви смо.Нека деца неиду у школе,нека деца већ имају боре,нека деца већ су упознала живот доле на улици. Да ли су бес,агресија,инат и немоћ све што смо имали да им оставимо. Да ли смо могли да се потрудимо и неку истину из себе да дамо њима, ма колико она била болна и открива нас у светлу у којем не желимо да се видимо,или само гомиле оправдања и нетачних чињеница,за које смо у многим случајевима сами криви? Да ли одрастање у кавезу без перспективе и у грубостима може дати друге резултате осим оних којима присуствујемо сваког дана. Дали ће они са много права бити егзекутори свих нас? Чему може да се нада мањина младих на коју се ово не односи? Светли примери тамнеу односу на мрак,безумље и лажне хвале.Сведоци смо, сваког дана, убрзане ерозије морала. У нашем цирозираном друштву и кородираној стварности млади се жртвују да би нечашће старијих опстало. За њихов положај они слабо маре,чим их користе за циљеве старе,а то је да остану на власти. Млади су гурнути у ватру. Уместо да с нестрпљењем очекујемо њихове животне успехе,ми смо их послали у њима необјашњене пределе суровости и немилице живота. Изгубили смо свако покриће,снага нам хлапи за њихово васпитање. Девалвирали смо у њиховим очима због наших лажи,због нашег нејединства и кукавичлука. Дуго бежимо од живота и поштене борбе са њим, а они су гладни љубави и разумевања и притом ништа не добијају већ морају да се довијају да се на најтежи начин домогну свог живота. Млади убрзано старе.Зачуђени смо њиховом рушилачком енергијом и безобзирношћу објашњења свега. У овом тренутку они су само млади оштећени инвалиди у ковитлацу велике турбуленције коју прави свет и у коју смо ми укључени без способности и знања да се снађемо и очувамо за даља времена. Фатализам мрачне атмосфере дубоко смо усадили у њих,и онда се чудимо шта од њих добијамо. Ко сеје ветар, жање олују–рече народ. А они треба да буду наша будућност. Последица свега је што се ствара све већи јаз између оних којима је све јасно и не дају да се манипулише њимаи оних који неће и не желе ништа да схвате него тврдоглаво иду главом кроз зид. Живот ће им проћи у тоталној немоћи било каквог остварења својих снова,јер их никада неће имати. Схватиће да су противуречни сами себи,али тада ће бити касно– живот прође…У раскиду са реалношћу,стварност нам даје само кварност,јер разума нема над сировом снагом. Заборављени свет лепоте,доброте и племенитости сијаће само онима који о светлу иоле нешто знају и труде се по цену изопштења да га нађу. Други ће под вештачким светлом кратко да трају док траже заборав и самозадовољење. Млади,лепи и снажни, уместо да буду у свом животу важни, гурнути су на маргину тмине да буду робови и топовско месо за испуњавање жеља и хтења људи чија савест није чиста.Помолимо се за нашу децу, нека светлост Божије љубави осветли мрак у којем живе.Другу децу немамо.

Edited by melankolic
Link to comment

To sam pricao na drugom topiku ("Radikalski glasac"). O zapanjujucem porastu popularnosti SRS koja raste kako "gnevne generacije" stasavaju za glasanje.Sledeci put, nece biti drugog kruga izmedju SRS i svih ostalih zajedno. SRS-u treba jos jedan talas "gnevnih" da doraste za glasanje i ima da cisti sve i svakoga deset godina posle toga.Koja perverzna rekurzija: roditelji i babe i dede su im namakle (na izborima) SM-ovu vlast na grbacu, zmajavale se Vukom Draskovicem i Krunskim Savetom, krotko trpele rat, sankcije i bedu, pred kraj gledali kako je sva sila sveta dosla da ih bombarduje i survava ih u sklonista i podrume. Osveta te "gnevne" generacije sledi - sada ce oni njima (i svima) da namaknu SRS zavrat pa da vide kako oni (gnevni) yebu.

Edited by Yoyogi
Link to comment
ПРАВИЛАДанас им је седамнаест година. Свуда су око нас. Пред њима је будућност.Чик нека се неко усуди да им поставља правила.Кад им је било годину дана, очеви су им се крили од војних позивара. Кад имје било две године, њихове мајке су на телевизији гледале почетак рата у Босни.Кад им је било две и по године, родитељи су им постали технолошки вишак у некададобростојећим друштвеним предузећима и привредним гигантима. Кад им је било тригодине, њихови родитељи морали су да продају замрзивач да би имали шта да једу.Кад им је било три године и десет дана, марка је вредела десет милијарди динара.Кад им је било три године и двадесет дана, марка је вредела сто милијарди динар
gavran sinji..vidojkovicpubertetski paranoican, prosto me nervira ovakvo palamudjenje.jos se nesto i plasi nekoga, koga ? klinaca ?u trenutku dok su ove dve devojka krale ja sam evakuisao pola jednog odeljenja, mahom devojcice, 17 god.deca iz obicnih, nimalo bogatih porodica, ne nose patike od par stotina evra,retko markirane stvari, njihovi su roditelji ziveli pod sankcijama i protestovali na ulici , hrabrili ih kad je pocelo bombardovanje i izgubili posao u tranziciji ./cekam ih da pretrce ulicu i udju u auto i vidim nekoliko klinaca sa punim rukama.ekipa iz skole donosi plen da se pohvali pred ribama, nude im na poklon.klinke se okrecu i sa gadjenjem odbijaju.ulaze u auto i ja sam na njih ponosan.geni ili memi ne znam i nema veze.dve nesretne devojke sa snimka mogle bi se pronaci u bilo kom megapolisu kad u njemu nestane struje ili pocnu bilo kakvi neredi. to jeste socijalno dno i njima treba pomoci sa pravilnom kaznom.ako odu u zatvor izaci ce dve prostituke koje diluju .ako ih se posalje u fabriku da siju patike godinu dana moguce da nauce zanat i zaposle se u toj istoj fabrici i verovatno udaju za magacionere ali nije sigurno.sa druge strane, ne bih voleo da se provuku bez icega bas zbog ove dobre dece koje drustvo treba da podrzi.rado bih klinkama rekao da su ove dve na dobrotvornom radu jer je to fazon kome bi se nasmejale i dobile potvrdu da se isplati biti posten, da se to nagradjuje.za to sto slika o nama i nasoj deci ,ova prava i vecinska , ne dolazi do izrazaja, nego svet gleda ove dve nesretnice , za to smo sami krivi.imamo li nekog mladog autora koji ne bedaci i ne kuka? ili neautora ili svejedno..samo da ne cmizdri.
Link to comment
da, da, falaznam da sudija odredjuje kaznu, ali sam bila ubedjena da sam vidjala da u filmovima ponekad porota odluci i o kazni - pa me to zbunjivalo. a zar ovde nikad ne postoji porota, u bilo kojoj formi?ali rekoh, taman se mi igramo porote, pa hajde da vidim sta bi smo mogli da uradimo.a taj law for dummies... ima li slika?
Porota(12 ljudi), osim što odlučuje KRIV-NIJE KRIV, može i da odlučuje o kazni, ali samo o VRSTI KAZNE, ne o visini, i to samo u jednom slučaju. Kad se radi o slučaju gde je predvidjena smrtna kazna. Onda porota odlučuje da li da se da smrtna kazna ili ne.
Link to comment
Znam ljude koji su bili članovi porote u YU-Srb? :unsure:
I u pravu si.I danas postoji porota. Ali, u Evropi je to drugačije nego u anglo-saksonskom sistemu.U Srbiji, u Opštinskim i Okružnim sudovima(za dela gde je predvidjena minimalna kazna do 10 godina), sude veća sačinjena od 1 sudije profesionalca, i 2 sudije porotnika(gradjani), za važnija krivična dela u Okružnom sudu sude veća sačinjena od 2 sudije profesionalca i 3 porotnika(gradjani). Prilikom glasanja o krivici, porotnici su ravnopravni sa profesionalcima.
Link to comment
Nisam pravnik, ali mislim da je ovo greška. U svakom slučaju, ne preporučujem nikome da radi looting, bez obzira na atmosferu i priliku, jer u mnogim zemljama, uključujući i neke zapadne demokratije, možeš bez upozorenja biti ustreljen na licu mesta za takvu aktivnost.
Postoji looting i looting.Jedno je kada nastane vanredno stanje zbog katastrofalnog zemljotresa, poplave ili bombardovanja, pa ekipa zaređa po kućama ljudi koji su nastradali ili pobegli i skuplja lovu, nakit, televizore... U takvim situacijama se uvede mera upucavanja na licu mesta, kao dodatni podstrek ljudskoj solidarnosti u nevolji, jer ima i takvih kojima je takav podstrek potreban...Nisam čuo da je neko upucan ako mazne nešto iz izloga kada se pobiju navijači ili demonstranti i polupaju radnje.
da, da, falaznam da sudija odredjuje kaznu, ali sam bila ubedjena da sam vidjala da u filmovima ponekad porota odluci i o kazni - pa me to zbunjivalo. a zar ovde nikad ne postoji porota, u bilo kojoj formi?
Da dopunim Miralema...Porota u SAD je grupa nasumično izabranih građana (ako izvuku tvoju adresu iz bubnja, moraš da se odazoveš), koju ili tužilac mora da ubedi da je optuženi kriv, ili advokat da nije. Odluka mora da bude jednoglasna. Posle toga sudija određuje kaznu. Porota može na to da utiče u zavisnosti od toga za kakvo krivično delo je tužilac uspeo da ih ubedi (da li je krađa ili teška krađa, ubistvo sa ili bez predumišljaja, postoji čitava niz odrednica težine, kao i kod nas).Ovaj sistem se ne primenjuje uvek, jer je dugotrajan i skup. Lakši slučajevi se rešavaju dogovorima između sudije, advokata i javnog tužioca, kao i fiskalni sudski procesi (suđenja oko poreza, imovine, kršenja ugovora itd). U SAD postoji i sistem u kome sudija i javni tužilac lopovu ili pljačkašu mogu da ponude ili ceo proces pa kom opanci a kom obojci, ili kaznu manju od minimalno predviđene ako odmah sve prizna pa proces postane izlišan. Ono, ili odmah priznaj laku krađu pa dobiješ šest meseci do godinu dana i dosije ide u fioku "rešeno", ili , ako si siguran da si nevin, idemo na ceo cirkus sa porotom za tešku krađu za koju si optužen, samo je onda, ako ispadneš kriv, kazna takođe za tešku krađu, dakle od 2 do 5 godina. Ili sloboda akio stvarno nisi kriv. Ogromna većina slučajeva se ovako rešava, jeftinije je, a i kriminalci često dobro znaju da su dokazi tako čvrsti da nema šanse da ih porota oslobodi.edit: Tresko, hvala na objašnjenju. Nisam video tvoje postove jer sam u to vreme ukucavao svoj reply. Edited by Yossarian
Link to comment
ne pada ti na pamet da postoje zakoni koji odredjuju opseg kazne koju neko moze da dobije za odredjeno krivicno delo i da se ti zakoni ne menjaju 'za nekoga' niti pocinju 'od necega'? oko boldovanog... svasta je bitna stvar na televiziji. kad zena ubije muza, to izadje na 10oj strani u novinama. kad bi angelina jolie ubila svog muza, 10 dana ne bismo mogli da zivimo od vesti. da li to znaci da bi andja trebalo da bude vise kaznjena - 'za primer'?
Тја, ми овде причамо о казни од условне до 10 дина творза. Прилично велики опсег сложићеш се. Оно што сам ја тврдио, и даље то мислим, је да их треба казнити строжије него иначе. За пример. У супротном се шаље још једна у низу лоших порука друштву, како није страшно красти, а ако од овога направе пар гостовања на ТВ испаће још и позитивни ликови. Зато би требало да одлеже неко време. Но као што рекох не сумњам да се то неће десити, да ће се наставити са старом праксом.Што се тиче потенцијалног примера са Анђом Жоли, одговор је јасан и њу треба казнити строжије за пример.
Link to comment
Jedno je kada nastane vanredno stanje zbog katastrofalnog zemljotresa, poplave ili bombardovanja, pa ekipa zaređa po kućama ljudi koji su nastradali ili pobegli i skuplja lovu, nakit, televizore... U takvim situacijama se uvede mera upucavanja na licu mesta, kao dodatni podstrek ljudskoj solidarnosti u nevolji, jer ima i takvih kojima je takav podstrek potreban...Nisam čuo da je neko upucan ako mazne nešto iz izloga kada se pobiju navijači ili demonstranti i polupaju radnje.
Potpuno si u pravu za ovo prvo. Za ovo drugo, delimicno. Mozda se varam, ali mislim da bar u nekim drzavama USA moze slobodno da se puca (da se ubije) u provalnike u svako doba. Doduse, to je Wild West.
Link to comment
Potpuno si u pravu za ovo prvo. Za ovo drugo, delimicno. Mozda se varam, ali mislim da bar u nekim drzavama USA moze slobodno da se puca (da se ubije) u provalnike u svako doba. Doduse, to je Wild West.
O yes... Možeš komotno upucati provalnika, ono tvoj posed tvoja vlast...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...