Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Gde da se sklonis? Jedino da su ostavile stvari i udaljile se od mesta divljanja. Ti prakticno izjednacavas bahato ponasanje sa kradjom. Da su se "sklonile" - prestale da kradu, ne bi bilo same kradje.
Не изједначавам, али хајде још једанпут и нећу више. Па рецимо да би остављање ствари и склањање одатле било знак неког страха од казне која би дошла,у случају да тај снимак дође до оних до којих не треба. Одсуство истог и ладно кулирање, док баја снима је знак бахатости. Могу да се кладим да су, док их је тип снимао, размишљале нешто у стилу:"Види лик нас снима, ма боле ме уво, ништа ми могу". Ако ти мислиш да то није бахато онда ништа. Свеједно, због бахатости се не иде у затвор, него због крађе. Сматрам да би судија због поменутог понашања (назови га како хоћеш) требало да изрекне строжију казну.
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

mlade su, najverovatnije nisu nikad kaznjavane i pljackale su u situaciji gde im je roba bila na izvol'te. nema predumisljaja vec je u pitanju zloupotreba situacije.
svaka kradja ima predumisljaj, inace ne bi ni bila kradja. ne postoji "kradja iz nehata". takodje, "zloupotreba situacije" ne znaci nista. missim, jesu one zloupotrebile situaciju, ali je to, pravno gledano, totalno abitno, koliko i "i drugi su krali".
ja inace nisam pristalica tog kaznjavanja za primer. draze mi je kaznjavanje po zaslugama nego demonstracija surovosti. to me podseca na neke arapske zemlje u kojima javno obezglavljuju za primer pa opet nisu iskorenili zlocin. ali pune stadione...
tu se slazem. za primer kome? kad nam opet uzmu kosovo, da se naucimo da ne pljackamo? samo boziji ljudi, kao sto su njih dve, ne shvataju da su uradile nesto pogresno.
to je i dalje pljačka ili u, najmanju ruku, saučesništvo. I zaslužuje kaznu koja je propisana.
e ne moze nista da prodje bez tvojih strucnih komentara. u najmanju ruku je saucesnistvo u setnji knezom, dok je sasvim jasno, iz snimka, da su krale.
Одсуство истог и ладно кулирање, док баја снима је знак бахатости. Могу да се кладим да су, док их је тип снимао, размишљале нешто у стилу:"Види лик нас снима, ма боле ме уво, ништа ми могу".
mozda im nije padalo na pamet da ce "slikar" to okaciti na youtube. ili ispuniti svoju gradjansku, a bogami i zakonsku, obavezu da odnese snimak nadleznom organu. mozda ne znaju ni sta je youtube, a za internet su samo cule. bahatost je samo jedna od mogucnosti. Edited by Miralem
Link to comment
a nema li ono...laksa pljacka (lakse krivicno djelo), teska pljacka, pljacka s predumisljajem itd...
Sta je dodjavola pljacka sa predoumisljajem?
apsolutno je sigurno da se moze uzeti kao olaksavajuca okolnost.
Jos kada bi neki forumski pravnik ovo potvrdio.
meni se cini da su vec dovoljno osramocene, i da su itekako naucile. slazem s s adamom - novcana kazna i to je to.
Nije ovo uopste pitanje sramote. Meni se cini da previse imate previse laznog saosecanja sa njima. Treba se postupiti po zakonu, nikako drugacije. Ako zakon kaze novcana kazna - to je to.
Link to comment
ja sam i dalje za to da se ove dve devojke odgovarajuce kazne a ne da im se rebne robija za primer. naravno, ne treba ni biti blagonaklon vec ih kazniti onako kako se takvi slucajevi kaznjavaju. ni manje - ni vise. ja iskreno ne smatram da bi ih trebalo terati na robiju. mlade su, najverovatnije nisu nikad kaznjavane i pljackale su u situaciji gde im je roba bila na izvol'te. nema predumisljaja vec je u pitanju zloupotreba situacije. globa? da. morale bi platiti sudske troskove i deo nadoknade za stetu, recimo toliko da one ili roditelji (ako s njima zive) grcaju u dugovima jedno godinu dana. kriminalni dosije? svakako. uslovna? da. robija - ne. ne znam zasto dovodis u pitanje moje poredjenje. znam nekoliko slucajeva u kojima su pijani manijaci polomili ljude i dobili po 2 godine uslovno. to je svakako veci zlocin od kradje. ja inace nisam pristalica tog kaznjavanja za primer. draze mi je kaznjavanje po zaslugama nego demonstracija surovosti. to me podseca na neke arapske zemlje u kojima javno obezglavljuju za primer pa opet nisu iskorenili zlocin. ali pune stadione...
Твоје поређење је први корак ка одбрани коју оне имају: "Па шта и други су крали". Да ли то значи да би требало да сачекамо да неко пијан убије човека да му се за то ребне 10 дина па потом оног следећег који приликом нереда уради нешто слично као ове две осудити на робију?Мислим да не треба тако, негде мора да се пресече. Иначе твоја аргументација може да се користи и на суђењу поменутом пијаном возачу, јер постоје свакако и гори злочини који нису довољно оштро санкционисани.Глоба, да плате трошак онога што су украли плус мало у затвор, мало условно. И то је потребно решити што пре.
Link to comment
svaka kradja ima predumisljaj, inace ne bi ni bila kradja. ne postoji "kradja iz nehata". takodje, "zloupotreba situacije" ne znaci nista. missim, jesu one zloupotrebile situaciju, ali je to, pravno gledano, totalno abitno, koliko i "i drugi su krali".
ne postoji kradja iz nehata ali postoji kradja koja je planirana unapred i ona koja se desila usput jer se, eto, ukazala prilika. cini mi se da su ove dve klinke u drugoj kategoriji sto znaci ne bave se tim profesionalno nego su iskoristile priliku i zloupotrebile situaciju na terenu. pravno gledano mozda i nije bitno ali ce mudar sudija svakako i to uzeti u obzir kod izricanja kazne. kao, uostalom, i sve ostale relevantne faktore koji su vezani za ovu kradju. ne shvataju one da su uradile nesto pogresno ali shvataju da su najebale. e, sad, da li treba da ih se kazni tako da se vise nikad ne sete da tako nesto urade ili tako da ih se baci van zakona. ja sam za ovo prvo, zato i smatram da je globa i uslovna primerena kazna.
Link to comment
mozda im nije padalo na pamet da ce "slikar" to okaciti na youtube. ili ispuniti svoju gradjansku, a bogami i zakonsku, obavezu da odnese snimak nadleznom organu. mozda ne znaju ni sta je youtube, a za internet su samo cule. bahatost je samo jedna od mogucnosti.
Тја може бити, али онда су само неописиво глупе. Мислим мани интернет и "славу" коју су због тога добиле. Свакако да је требало да им прође кроз главу, да мурија може да дође до тога. Јер зашто би их неко сликаа ако не да покаже другима?
Link to comment

Adame, potpisujem sve ovo što si do sada napisao.Cilj društva, države, a samim tim i kaznenenog sistema se da malo po malo uvećava broj konstruktivnih ljudi, ljudi koji sarađuju jedni sa drugima, a i sa društvom u celini, ljudi koji stvaraju umesto da razaraju. Od takvih ljudi države/društva/nacije rastu i napraduju.Da li iko ima ikakve koristi od uništavanja nečijeg života i nečije budućnosti u ovom slučaju? Ljude treba vraćati u društvo, a ne otpisivati ih i žigosati za prvi prestup.Da li je metoda surovih kazni i zastrašivanja ikada uspela? U nekim zemljama lopovima odseku ruku... i šta su time dobili? Dobili su invalida, koji ne može da krade... ali ne može ni da radi, i to nikada neće moći. Dobili su prosjaka bez ikakve perspektive u društvu, koji ih još i mrzi... A da li u tim zemljama ima manje lopova? Nema, upravo te države prednjače po kriminalu...

Edited by Yossarian
Link to comment
ne postoji kradja iz nehata ali postoji kradja koja je planirana unapred i ona koja se desila usput jer se, eto, ukazala prilika. cini mi se da su ove dve klinke u drugoj kategoriji sto znaci ne bave se tim profesionalno nego su iskoristile priliku i zloupotrebile situaciju na terenu. pravno gledano mozda i nije bitno ali ce mudar sudija svakako i to uzeti u obzir kod izricanja kazne. kao, uostalom, i sve ostale relevantne faktore koji su vezani za ovu kradju.
potpuno je isto da li sam ja krenuo u grad sa namerom da kradem, ili sam video da nekom iz dzepa viri novcanik, pa me "poneo adrenalin". ne vidim neku moralnu razliku. naravno, mozda sudija bude neki posebno dusevan covek, pa im to uzme u olaksavajucu okolnost.
али онда су само неописиво глупе.
pa, kao, to je jedino sto do sada sa apsolutnom sigurnoscu mozemo tvrditi. pogledaj snimak jos jednom :wink:
Link to comment
:"Види лик нас снима, ма боле ме уво, ништа ми могу". Ако ти мислиш да то није бахато онда ништа. Свеједно, због бахатости се не иде у затвор, него због крађе. Сматрам да би судија због поменутог понашања (назови га како хоћеш) требало да изрекне строжију казну.
Pretpostavljam da je i prijavljivanje televiziji sa nacionalnom frekvencijom takodje bahato, kao i ono "snosicemo posledice".Koliko se ja secam snimka, barem jedna je govorila tipu da prestane da ih snima. Elem, ne branim ja njih, vec ideju da bi njima trebalo da bude izrecena kazna za primer, znacajno strozija ne samo od kazni za ista krivicna dela, vec i od kazni koje nasi sudovi izricu za znatno teza krivicna dela.
Link to comment
Твоје поређење је први корак ка одбрани коју оне имају: "Па шта и други су крали". Да ли то значи да би требало да сачекамо да неко пијан убије човека да му се за то ребне 10 дина па потом оног следећег који приликом нереда уради нешто слично као ове две осудити на робију?Мислим да не треба тако, негде мора да се пресече. Иначе твоја аргументација може да се користи и на суђењу поменутом пијаном возачу, јер постоје свакако и гори злочини који нису довољно оштро санкционисани.Глоба, да плате трошак онога што су украли плус мало у затвор, мало условно. И то је потребно решити што пре.
nije to 'pa sta i drugi su krali' vec gradacija zlocina. nisu svi zlocini isti ni u praksi ni u zakoniku. ja sam samo pokusao da stvari stavim u perspektivu jer robija, a posebno tih 10 godina koje si pominjao, za malo garderobe i koju bocu viskija zvuci drakonski, osobito kad se radi o mladim devojkama koje pre toga nisu imale posla sa zakonom bez obzira na bahatost na snimku. na kraju, bas ta bahatost 'in your face' je i izazvala burne reakcije i pozive da se kazne za primer. da je vest izasla u novinama ne bi bilo ni pola ove frke.
Link to comment

Па елем да одговорим свима, који се не слажу да треба казна за пример. Ја баш мислим да треба. Ухваћене су биле су битна вест на ТВ тиме је та потреба да се казне за пример јача. Иначе свака пресуда коју суд изриче треба да у себи садржи део који је за пример другима. Овде тај део треба да буде већи. И да додам казне треба повећати за сва кривична дела. Од неког мора да се почне. Ја сам за то да се почне од ове две. Елем извињавам се што данас нећу више одговарати, ако се тема до сутра не убајати радо ћу наставити.

Link to comment
potpuno je isto da li sam ja krenuo u grad sa namerom da kradem, ili sam video da nekom iz dzepa viri novcanik, pa me "poneo adrenalin". ne vidim neku moralnu razliku. naravno, mozda sudija bude neki posebno dusevan covek, pa im to uzme u olaksavajucu okolnost.
ja ne govorim o moralu, to nije iz moje price, osim toga sumnjam da je ovim devojkama moral jaca strana. mudar sudija ce pre biti praktican covek nego dusevan covek. praktican u smislu da proceni koja kazna daje najbolje rezultate i za njih i za drustvo. ni njima ni drustvu ne odgovara da se profesionalno bace u kriminal. potencijal je svakako tu, to smo videli, ali ne bi mu trebalo pomoci da se razvije. zato mi se cini da je mudrije ne slati ih u bajbok na obuku vec ih rebnuti po dzepu i uslovnom. to je sasvim dovoljno da znaju da su jeftino prosle i da vise nema zajebancije.
Link to comment
Па елем да одговорим свима, који се не слажу да треба казна за пример. Ја баш мислим да треба. Ухваћене су биле су битна вест на ТВ тиме је та потреба да се казне за пример јача. Иначе свака пресуда коју суд изриче треба да у себи садржи део који је за пример другима. Овде тај део треба да буде већи. И да додам казне треба повећати за сва кривична дела. Од неког мора да се почне. Ја сам за то да се почне од ове две. Елем извињавам се што данас нећу више одговарати, ако се тема до сутра не убајати радо ћу наставити.
ne pada ti na pamet da postoje zakoni koji odredjuju opseg kazne koju neko moze da dobije za odredjeno krivicno delo i da se ti zakoni ne menjaju 'za nekoga' niti pocinju 'od necega'? oko boldovanog... svasta je bitna stvar na televiziji. kad zena ubije muza, to izadje na 10oj strani u novinama. kad bi angelina jolie ubila svog muza, 10 dana ne bismo mogli da zivimo od vesti. da li to znaci da bi andja trebalo da bude vise kaznjena - 'za primer'?
Link to comment

ja kad sam na youtubeu pogledao klip sa te dve žarkovačke ribamace u prvi mah sam pomislio kako su ispale bedne i "veće šiptarke od šiptarki", ali kad sam potom pročitao par strana komantara velikih srba i patriota koji ih najstrašnije pljuju i linčuju i čereče jer su božemoj dekrale dok se Kosovo brani, tako su mi njih dve postale simpatične. inače, slažem se da ih ne treba strogo kažnjavati.nego, oćemo li još da pričamo o zaista gnevnima među mladim generacijama? ove dve cure uopšte nisu bile gnevne, koliko sam mogao da vidim, bile su čak vrlo opuštene, zar ne? setio sam se onoga što je ministar za lažnu državu Samardžić rekao kad su rezervisti palili granični prelaz - uništene su stvari, što je manje opasno nego da stradaju ljudi. oću reći, bes i gnev iskaljen na rafovima prodavnica i izlozima me mnogo manje brine od iskaljivanja na živim ljudima koji su već žigosani ili će tek biti označeni za odstrel i linč. reč "izdajnik" ponovo tako lako, suviše lako, klizi preko jezika. veliko zlo visi u vazduhu, paranoja se uvlači u kosti, vidim ljudi na ulici se mnogo nešto vrpolje i nervozno osvrću oko sebe. pitanje je da li taj toliko nagomilani i potpirivani bes i frustracije mogu da se smire i urazume (npr. Čanak + Pussylips, u pokušaju) ili je eksplozija nasilja na široj skali neminovna, pa što pre se desi pre će doći do smiraja.

Link to comment
procitah negde (mislim da je pinker neki bio u pitanju) da roditelji i ne mogu bog zna kako uticati na formiranje licnosti svoje dece- mnogo veci uticaj ima drustvo/ vrsnjaci (ako se ne varam odnos snaga je otprilike 5%:95%).Je l` moze neko ko se vise razume da potvrdi ovo? Psiholozi, hilfe?
da, ali se pod 'licnoscu' ne smatra bas sasvim ovo kolokvijalno, tako da kradja i intervju za medijsku kucu definitivno ne bi mogli da budu neka merila licnosti. kriminalna dela su vise stvar vrednosti i vaspitanja, radi se o konkretnim cinovima i jasnim odlukama. postoje licnosti koje lakse krenu u te vode (koje imaju kombinaciju niske frustracione tolerancije, visoke agresivnosti i impulsivnosti... mislim da je to kljucni trio osobina), i te osobine jesu dobrim delom nasledjene, ali ne vode same po sebi u kriminal, nikako. ali i u scenariju gde su 'krivi' geni, i u scenariju gde je 'krivo' vaspitanje, nema koncepta licne odgovornosti, a ako uvedemo odgovornost, nema razloga da je razlicito tretiramo ako verujemo da je osnovni impuls potekao iz kuce nego ako je potekao od gena.u vezi sa temom... razumem i daretov pogled, u opstem slucaju. ne zbog lisavanja odgovornosti - ne bih - nego zato sto se i meni cini da su danasnji klinci potpuno razbijeni. ima razlika medju njima, ali cini mi se da je iz generacije u generaciju sve vise problematicnih, neartikulisanih, sludjenih. i delom ima veze sa ovim ocajnim, ocajnim tekstom marka vidojkovica ali ja bih pre bila sklona da to pripisem manjku konstruktivnih sadrzaja nego visku destruktivnih. drustveni faktori su retko odlucujuci na nivou pojedinca, ali na nivou grupe mogu da dovedu do nekog trenda.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...