Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

"veće šiptarke od šiptarki"
Otišo ja jenom na tenis s prijateljem iz Bgda. Nisam neki igrač, ne znam ni stojati kako treba, iskrivim se, pogrbim kad čekam servu, malo isplazim jezik. Stojim tako u nekakvoj crveno-žuto-zelenoj majici na prugice u zelenom šorcu. Neobrijan, čupav. On da servira, ne može. Zacijenio se od smijeha. šta je, velim. Kaže, isti si ko šiptar. šipac.
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

ne pada ti na pamet da postoje zakoni koji odredjuju opseg kazne koju neko moze da dobije za odredjeno krivicno delo i da se ti zakoni ne menjaju 'za nekoga' niti pocinju 'od necega'?
Zakoni ne preciziraju tačno, već ostavljaju opseg i omogućavaju sudiji da uzme u obzir više faktora prilikom donošenja presude... Recimo, ovde može biti jako loš po devojke, ne samo prvi snimak, već i drugi, gde one ne vide ništa loše u tome što su krale... Te sud to može da ceni kao otežavajuću okolnost, i da odredi malo veću kaznu, u okviru predviđenog opsega, nego što bi inače...
oko boldovanog... svasta je bitna stvar na televiziji. kad zena ubije muza, to izadje na 10oj strani u novinama. kad bi angelina jolie ubila svog muza, 10 dana ne bismo mogli da zivimo od vesti. da li to znaci da bi andja trebalo da bude vise kaznjena - 'za primer'?
Da, Angelina, kao javna ličnost ima i neke obaveze prema društvu i ponašanju u širem društvenom kontekstu, tako da bi je sud, verovatno, za isti zločin osudio na veću kaznu, u okviru predviđenog opsega, za primer ljudima kojima bi ona mogla biti uzor... Edited by radisa
Link to comment
Otišo ja jenom na tenis s prijateljem iz Bgda. Nisam neki igrač, ne znam ni stojati kako treba, iskrivim se, pogrbim kad čekam servu, malo isplazim jezik. Stojim tako u nekakvoj crveno-žuto-zelenoj majici na prugice u zelenom šorcu. Neobrijan, čupav. On da servira, ne može. Zacijenio se od smijeha. šta je, velim. Kaže, isti si ko šiptar. šipac.
Neobavešten dečko (prijatelj), ovo je pure rasta, Jamaica :lol:
Link to comment
nije to 'pa sta i drugi su krali' vec gradacija zlocina. nisu svi zlocini isti ni u praksi ni u zakoniku.
Ti ocito mislis (a i jos neki) da je ovo posebno "lak" kriminalni cin? Zestoko se varas, za looting moze i na licu mesta da se upucava. Suprotno onome sto "krvareca liberalna srca" na ovom forumu pricaju, looting nije kriminalni akt nizeg reda od planirane pljacke, vec obrnuto.
Link to comment
@joshua, imas ovde: link(daretu se zahvaljujemo na plodonosnim temama :D)
thanx za link- promakla mi je ta tema skroz.znam da je bilo neke price o tome na fb92, tad sam i pocela nesto da bunarim po pinkeru i inima.:)
Link to comment
Neobavešten dečko (prijatelj), ovo je pure rasta, Jamaica :lol:
Ma da, ja jesam prealternativan za gospodske sportove, ali me je šokiralo kako oznaka šiptar funkcionira u tako raznovrsnom spektru ljudskih nedostataka.
Ti ocito mislis (a i jos neki) da je ovo posebno "lak" kriminalni cin? Zestoko se varas, za looting moze i na licu mesta da se upucava. Suprotno onome sto "krvareca liberalna srca" na ovom forumu pricaju, looting nije kriminalni akt nizeg reda od planirane pljacke, vec obrnuto.
Kod nas kad su bile poplave, pa hijene krenule u čerupanje, to se kažnjavalo mnogo jače, nego ostale krađe. Ali ne znam šta tačno kažu paragrafi.
Link to comment
Otišo ja jenom na tenis s prijateljem iz Bgda. Nisam neki igrač, ne znam ni stojati kako treba, iskrivim se, pogrbim kad čekam servu, malo isplazim jezik. Stojim tako u nekakvoj crveno-žuto-zelenoj majici na prugice u zelenom šorcu. Neobrijan, čupav. On da servira, ne može. Zacijenio se od smijeha. šta je, velim. Kaže, isti si ko šiptar. šipac.
:lol: imao sam u osnosvnoj školi druga čiji su roditelji Srbi sa Kosova i zvali smo ga ponekad šipac od milja. lokalnu poslastičarnicu u kraju koju je držala albanska porodica smo zvali "slinara" ali smo opet tamo odlazili da jedemo. a bile su i one krš tike koje smo zvali "šiptarke" i koje su mnogi nosili bez blama. iz ovog vremena sve to ispada politčki nekorektno ali je tada bilo simpatično ne zlonamerno.
Link to comment
Adame, potpisujem sve ovo što si do sada napisao.Cilj društva, države, a samim tim i kaznenenog sistema se da malo po malo uvećava broj konstruktivnih ljudi, ljudi koji sarađuju jedni sa drugima, a i sa društvom u celini, ljudi koji stvaraju umesto da razaraju. Od takvih ljudi države/društva/nacije rastu i napraduju.Da li iko ima ikakve koristi od uništavanja nečijeg života i nečije budućnosti u ovom slučaju? Ljude treba vraćati u društvo, a ne otpisivati ih i žigosati za prvi prestup.Da li je metoda surovih kazni i zastrašivanja ikada uspela? U nekim zemljama lopovima odseku ruku... i šta su time dobili? Dobili su invalida, koji ne može da krade... ali ne može ni da radi, i to nikada neće moći. Dobili su prosjaka bez ikakve perspektive u društvu, koji ih još i mrzi... A da li u tim zemljama ima manje lopova? Nema, upravo te države prednjače po kriminalu...
jos, to sto pises su nacelne smernice (debatibilne) za uspostavljenje pravnog sistema; konkretni slucaj o kojem raspravljamo je vec pokriven zakonom. koji treba primeniti, je l' - osim ako to nije upitno?edit: posto me podsecamo na 12 gnevnih ljudi, pitanje za pravnike: u sistemu koji poznaje institut porote (a da li je svaki takav?), kolike su ingerencije porote? porota moze da sudi samo u okviru zakona, zar ne? npr. ako odluce da je neko kriv, kazna koju odrede mora biti u okviru zakona. odnosno, pitanje se pre svega odnosi na visinu odstete - ako uopste postoje gornja ogranicenja; ali i na npr. smrtnu kaznu. kao sto ste shvatili, u ovo se apsolutno ne razumem, poznavanje je na nivou filmova - u kojima sam videla razne oblike odluka porote. hvala, ko god da mi odgovori, da se malo obrazujem. Edited by kingmaker
Link to comment
Pa, ipak bih o tome pitao kos. Albance :wink:
sigurno ne bi bili blagonakloni, ali više sam mislio na ondašnje vreme u poređenju sa vremenom od '99 do danas. tada da je neko rekao mlađanom Čedi - Čedo šiptare, svi bi se nasmejali i to bila dobra sprdnja, slično onoj reakciji king luijevog teniskog druga. a danas je to "šiptare!" signal za uništenje nečijeg života. sve što se dešavalo u međuvremenu je dovelo do toga da vrag odnese šalu, i ja se pitam da li postoji način da se taj agresivni naboj deprogramira i ponovo preoznači u šalu. da li je tako nešto moguće za našeg života?
Link to comment
sigurno ne bi bili blagonakloni, ali više sam mislio na ondašnje vreme u poređenju sa vremenom od '99 do danas. tada da je neko rekao mlađanom Čedi - Čedo šiptare, svi bi se nasmejali i to bila dobra sprdnja, slično onoj reakciji king luijevog teniskog druga. a danas je to "šiptare!" signal za uništenje nečijeg života. sve što se dešavalo u međuvremenu je dovelo do toga da vrag odnese šalu, i ja se pitam da li postoji način da se taj agresivni naboj deprogramira i ponovo preoznači u šalu. da li je tako nešto moguće za našeg života?
Da bi korištenje naziva etničke grupe za označavanje ljudskih nedostataka trebalo biti dobrom zajebancijom? Ovo me podsjeća na mog starog, kad bi htio ilustrirati kako je liberalan i nema etničkih predrasuda, govorio bi: Nikad svojoj djeci neću nametati izbor bračnog partnera po naciji. Ako je njihov izbor crni Cigan, onda - crni Cigan.
Link to comment

pa taj je super - ako im se zaista ne bude mesao u izbor. mnogi ljudi koje ja znam nemaju to cak ni na nivou odluke, a poneki razvijaju pazljivo sistem uverenja 'ne treba deca da im imaju krizu identiteta' ili 'treba biti sa sto slicnijim'.utesno je, medjutim, sto im se deca nece zaljubljivati na nacionalnoj osnovi. :heart:

Link to comment
pa taj je super - ako im se zaista ne bude mesao u izbor.
Nije nam se miješao u izbor. Poanta je u tome što je svoju otvorenost ilustrirao time da je prihvatao i ono najgrđe, što se može biti. Da je to najgrđe Cigan, to mu je bilo tako samorazumljivo da je ostalo potpuno nereflektirano. Izglea da je slično i kod dobroga Glena Liveta.
Link to comment
Da bi korištenje naziva etničke grupe za označavanje ljudskih nedostataka trebalo biti dobrom zajebancijom? Ovo me podsjeća na mog starog, kad bi htio ilustrirati kako je liberalan i nema etničkih predrasuda, govorio bi: Nikad svojoj djeci neću nametati izbor bračnog partnera po naciji. Ako je njihov izbor crni Cigan, onda - crni Cigan.
Da. Za ubedljivu većinu ljudi, pogotovo na terenu gde sukobi dolaze u ciklusima, vrh tolerancije je da se predrasude vrate/ostanu u okvirima šale i vica. Tvoj stari je sasvim ok po tom pitanju, koliko mogu da ocenim cool.gif
Link to comment
Ti ocito mislis (a i jos neki) da je ovo posebno "lak" kriminalni cin? Zestoko se varas, za looting moze i na licu mesta da se upucava. Suprotno onome sto "krvareca liberalna srca" na ovom forumu pricaju, looting nije kriminalni akt nizeg reda od planirane pljacke, vec obrnuto.
potpuno si u pravu. lupio sam nepromisljeno pa me poneo zar diskusije na drugu stranu tako da ni u jednom trenutku na to nisam pomislio. budala! al' eto, opet ne bih voleo da se gnev mase sruci na ove klinke kroz izricanje presude vec da ih se promisljeno kazni.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...