Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

blago tebi. ali to što si ti nešto novo saznao je samo tvoj problem.

 

ja ništa novo nisam pročitao ni video jerbo sam odrastao i živeo u prigradskom naselju imajući kontakt i sa društvenim slojem poput ovog na koji ste ovlažili. moj odnos prema njemu je daleko kompleksniji i subjektivniji, što će reći, razumem ga koliko i ostatak sveta oko sebe i nemam ni promil kapaciteta za tu priču o moranju razumevanja i iz nje proisteklom prebacivanju da nešto ne razumem dovoljno. šta više, doživljavam je intruzivnom i uvredljivom. i po sebe, a i po taj društveni sloj koji smatram jako heterogenim. 

 

ne bih sada patkrometrisao ko je stritvajzniji, ali mislim da svako ima drugačiji sistem po kojem radi, da je svaka priča drugačije i ovde sam video neke nove delove u sistemu življenja, kao na primer kako izgleda šljakati u dispečerskom centru za poštu. drugo, prezupč, sa te strane jeste svež jer se od medija niko ne bavi ovim grupama na ovakav način, a to je bila osnova priče.

što se tiče vlaženja, imputiraš. priča je išla tipa da se shvate i vidi da li mogu drugačije.

Edited by Ravanelli
Link to comment

sve su to klisei, ravanelli, ti se hvatas za kitnjaste finese na baroknoj slici a ne vidis da se svaka sastoji od istih motiva. to je ono na sta mislim kada kazem teski klisei a vidim da nisam jedini koji to vidi tako. enivejs...

Link to comment

u potpuno istoj meri u kojoj su price iz srca grada iste. 

 

ma jel tebi mina pejic nesto u srodstvu?  :lolol: pa ne mozes da poredis jedan socijalni milje sa nekakvom geografskom topologijom, ali mislim da ovde ne radi bas nekakva statisticka uniformnost koja pravilom odredjene raspodele brise i unificira razlike koje su negde vece, negde manje. tebi verovatno nauka ne dozvoljava da se bavis utvrdjivanjem tih razlika, ali one se defakto manje tamo gde odredjeni socijalni stratumi zauzmu odredjenu teritoriju. da si napisala "u istoj meri u kojoj su price sa dedinja iste", mislim da bi imalo vise razloga za slaganje ovde. mislim, evo ja zivim u nekakvom srcu grada i sta imamo u ponudi: micu ciganku koja sedi na kartonu ispred zgrade i zivi od onoga sto uzicka, sulejmanija (EDB u penziji) u podrumu koji zivi u 12m2 sa sobom, zenom sinom koji se valjda vec odselio i cerkom koja se sigurno odselila i dobila dete, u prizemlju je baba od 70+ sa dve pudlice povratnica iz USA, na prvom spratu je zena docent na patologiji, pred nje komsa crnogorac prva generacija u bgd, advertajzing, zivi sa staramajkom od 90, otac DB-jac umreo, onda prodavac sa tezge na kalenicu izbeglica podstanar, pa mirovna aktivistkinja feministkinja udata za SF pisca profesora amerikanca, cas su tu cas im gajbu cuvaju iznajmljuju neke lezbo drugarice, onda majka 55+ sa besposlenim sinom na granici katatonije 35+, onda boske izbeglaja podstanar, pa onda mi, pa joca ubica profesor matisa iz devete, njegova zena od 200 kila koju vidimo jednom godisnje kada ne uspe da se popne do 3 sprata peske pa se onda odmara pola sata na pola puta, pa njena keva koja ne govori sa njim, pa slovka koja ne govori ni sa kim u zgradi jer misli da svi hoce da je ubiju i nabija zvake u kamericu dole na ulazu jer misli da je ona snima u stanu, pa neka slatka studentica podstanarka, pa crnogorka vecita studentkinja, pa neki baja arhitekta podstanar, pa zgodna MILF-erka u bio organskom biznisu, bolja riba od njene 20+ cerke, pa samica sa perikom nedavno lecena od raka sa svojim macorom...... i to bi bilo to. sem sto je sareno, ja ne znam stvarno da li bi se na osnovu ovog profila a mislim da je ovo prosto jedna prosecna zgrada iz centra, moglo uopste praviti nesto kao sto je prezupc....

Link to comment

ma jel tebi mina pejic nesto u srodstvu?  :lolol: pa ne mozes da poredis jedan socijalni milje sa nekakvom geografskom topologijom, ali mislim da ovde ne radi bas nekakva statisticka uniformnost koja pravilom odredjene raspodele brise i unificira razlike koje su negde vece, negde manje. tebi verovatno nauka ne dozvoljava da se bavis utvrdjivanjem tih razlika, ali one se defakto manje tamo gde odredjeni socijalni stratumi zauzmu odredjenu teritoriju. da si napisala "u istoj meri u kojoj su price sa dedinja iste", mislim da bi imalo vise razloga za slaganje ovde. mislim, evo ja zivim u nekakvom srcu grada i sta imamo u ponudi: micu ciganku koja sedi na kartonu ispred zgrade i zivi od onoga sto uzicka, sulejmanija (EDB u penziji) u podrumu koji zivi u 12m2 sa sobom, zenom sinom koji se valjda vec odselio i cerkom koja se sigurno odselila i dobila dete, u prizemlju je baba od 70+ sa dve pudlice povratnica iz USA, na prvom spratu je zena docent na patologiji, pred nje komsa crnogorac prva generacija u bgd, advertajzing, zivi sa staramajkom od 90, otac DB-jac umreo, onda prodavac sa tezge na kalenicu izbeglica podstanar, pa mirovna aktivistkinja feministkinja udata za SF pisca profesora amerikanca, cas su tu cas im gajbu cuvaju iznajmljuju neke lezbo drugarice, onda majka 55+ sa besposlenim sinom na granici katatonije 35+, onda boske izbeglaja podstanar, pa onda mi, pa joca ubica profesor matisa iz devete, njegova zena od 200 kila koju vidimo jednom godisnje kada ne uspe da se popne do 3 sprata peske pa se onda odmara pola sata na pola puta, pa njena keva koja ne govori sa njim, pa slovka koja ne govori ni sa kim u zgradi jer misli da svi hoce da je ubiju i nabija zvake u kamericu dole na ulazu jer misli da je ona snima u stanu, pa neka slatka studentica podstanarka, pa crnogorka vecita studentkinja, pa neki baja arhitekta podstanar, pa zgodna MILF-erka u bio organskom biznisu, bolja riba od njene 20+ cerke, pa samica sa perikom nedavno lecena od raka sa svojim macorom...... i to bi bilo to. sem sto je sareno, ja ne znam stvarno da li bi se na osnovu ovog profila a mislim da je ovo prosto jedna prosecna zgrada iz centra, moglo uopste praviti nesto kao sto je prezupc....

 

:lolol:

Link to comment

 pa mirovna aktivistkinja feministkinja udata za SF pisca profesora amerikanca,

 

sad znam tačno gde živiš, upao sam im jednom na gajbu nepozvan, nisam imao pojma da im je to gajba nego sam mislio da je na toj adresi neka kulturna ustanova u kojoj će to veče gostovati jedan pisac koga sam cenio :D

Link to comment

pa ne mozes da poredis jedan socijalni milje sa nekakvom geografskom topologijom, ali mislim da ovde ne radi bas nekakva statisticka uniformnost koja pravilom odredjene raspodele brise i unificira razlike koje su negde vece, negde manje. tebi verovatno nauka ne dozvoljava da se bavis utvrdjivanjem tih razlika, ali one se defakto manje tamo gde odredjeni socijalni stratumi zauzmu odredjenu teritoriju. da si napisala "u istoj meri u kojoj su price sa dedinja iste", mislim da bi imalo vise razloga za slaganje ovde. ... moglo uopste praviti nesto kao sto je prezupc....

zabavno je, ali se ne razumemo. naravno da nisam mislila na geografiju, mada je ispalo tako, cinilo mi se ociglednim. tako da je svakako opis tvog komsiluka zabavan, ali nema veze sa onim o cemu sam mislila da razgovaramo. mada, kad vec vuces za jezik, te silne razlike koje ti opazas u svom komsiluku su tebi zumirane, i ekvivalente takvih detalja mozemo da nadjemo u vecini stratuma odje u srbiji. pripadnost socijalnom stratumu svakako podstice 'unificiranje' unutar stratuma, a i teritorije, a socijalna segregacija u kontekstu interakcije je ogromna, pa cak (ili posebno) i u psihologiji. meni nauka ne dozvoljava da na intervju gledam kao na bilo sta drugo osim na mogucnost saznavanja licne perspektive, a u ovom intervjuu sam procitala samo socioloske podatke, al' u prvom licu. da skratim, meni je ovo uzasno bezlican i paternalisticki intervju.

Link to comment

pa ček, zar nisi saznala jednu ličnu perspektivu? mislim, nevezano za to da li si već "znala za" takvu perspektivu iz nekog prethodnog anegdotalnog slučaja? 

 

meni se čini da mnogi koji su kritični spram ovog intervjua (na stranu oni ograničeni koji ne mogu da prepoznaju da je autentičan pa ga proglašavaju za izmišljen) zapravo kritikuju to što njima lično ništa novo ne govori. mislim da nije potrebno objašnjavati zašto je to potpuno jalovo. kao što neko gore reče, ovde svi pišu samo o sebi u stvari. 

Link to comment

uh, izvini sad sto cu biti stura, ali pokusacu sto smislenije da se izrazavam, sto nekad upali, a nekad ne :D

 

ovako, sto se tice novih informacija (uzmimo da intervjue citamo zbog informacija), saznala sam par novih detalja. onako, organizaciono-svakodnevnih. ali sam zato saznala o intervjuerovim vrednostima, razmisljanjima, apstrakcijama i teznjama. o intervjuisanom... nista. najblize sam tome bila u onom delu kad prica da uziva da bude sa ortacima. primeti da je i ovo potpuni klise (za tu uzrasnu grupu itede.), nemam problem sa kliseima. nego sa tim sto je depersonalizovan momak. ovo sto sam citala mnogo vise lici na yoloov opis neke psihometrije, proseka i slicno, nego na zivog coveka. potpuno bezlicno. sigruna sam da bismo mi, zene sa hallmarka, napravile bolje intervju sa momkom. 

Link to comment

okej, fer inaf. ja sam saznao još neke stvari, kada pričamo o informacijama, npr. to da može da se skapira s nekim druge nacije preko fejsa, iako ga intervjuer tendenciozno navodi na taj zaključak, ipak taj zaključak on prihvata kao svoj, a što se tiče nekih opštih takeaways npr. to koliko je klinac samosvestan o svojoj ličnoj situaciji, o tome koje vrednosti ili kakav nedostatak vrednosti definiše njegovu okolinu, o široj društvenoj slici takoreći, ali opet bez želje da išta promeni, možda i bez vere da je moguće išta promeniti. to je baš, ne znam ni sam da li tužno ili zastrašujuće ili razbešnjujuće ili šta, ali me u svakom slučaju šutnulo iz onog sredovečnog uverenja koje mi se na kvarno prišunjalo - da su svi klinci debili, mislim, karikiram, ali znaš na šta mislim... to je samo korak od potpunog nerazumevanja zašto je gnevna ova generacija.

Link to comment

aj da guramo karikiranje do kraja... ali odgovor na pitanje zasto je gnevna ova generacija nije u njima, nego u nama, zar ne. kao da odvuces klinca na plazu, obecas talase, razapinjanje satora, sladoled i kinder jaje, a na putu ka takvom eldoradu padne kisa, pa onda pitas dete sto je nezadovoljno. gnevan je zato sto spava pored keve, nema kinte, nema za sta da se uhvati, zato sto kisa non-stop pada. uvek se, i rado, setim dragane katic koja kod sanje marinkovic slusa dva klinca, tek punoletna, domsku decu, koji konstatuju kako nemaju nadu, i kako su ziveli u sistemu u kom im je drzava majka (figurativno). a nasa gaga ce na to: 'eto, meni je strasno sto mladi ljudi danas nemaju ideale. kako mozete da kazete da nemate nadu. boze, mlad covek bez ideala... svasta'.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...