April 20Apr 20 Kod mene trenutno taper period pred backyard ultra 2. maja. Backyard ultra je isto što i last man standing, na svakih 60 minuta kreće novi krug od 6,7 km, ko završi krug do sledećeg starta može da startuje sledeći krug, sve dok ne ostane samo jedan takmičar koji sam istrči poslednji krug. Moj plan je 8 krugova, 53,6 km (što je ništa u odnosu na svetski rekord od 119 krugova 😅). Treninzi su cele zime išli kako treba, mislim da sam od početka januara preskočila samo jedan easy run zbog prehlade. Ustajala sam pre 5 da bih uspela da istrčim par long runs pre najavljenih oluja. Pre nedelju dana mi je u planu bila simulacija od 7 krugova, oko 47 km, i prošla je sasvim dobro, mentalno dosta bolje nego prethodna od 6 krugova. Mislim da će mi to lakše pasti na trci uz druge učesnike i publiku nego kad sam sama trčala 7 sati kad nakon 3 sata razmišljaš kako još nisi ni na pola. 😅Tempo planiram tako da svaki krug završim za 48-50 minuta i imam 10-ak minuta za toalet, hranu, piće, proveru opreme i slično. Više od tih 10-12 minuta se pokazalo da mi ne odgovara jer mišići krenu da se stežu. To što sam se držala plana šta ću da jedem i pijem nakon svakog kruga se pokazalo kao najvažnije kod simulacija.Nakon toga me čeka maraton 20. juna i polumaraton 15. avgusta. Posle ćemo da vidimo za jesen. 😊
April 20Apr 20 Ja sam poceo pripreme za Berlin, a upao sam i na NYC. Biće veselo, dva maratona u 5 nedelja. Nakon toga, mislim da sam zavrsio sa maratonom.
April 20Apr 20 17 minutes ago, Tolaa said:Šta planiraš posle? @DjuroNastavicu sa sportom ali samo rekreativno.Jos uvek ne znam sta to znaci Vrv nista maraton, nista ironman. Samo mrdanje zdravlja radi.Otkud ti u ultra?
April 20Apr 20 1 hour ago, Djuro said:Otkud ti u ultra?Slučajno. 😄 Tražila jesenas neke zanimljive trke na proleće relativno blizu, i naletela na ovaj backyard, pa mi delovalo kao zanimljiv koncept i dobar izazov, a i lakši način da se predje ultra distanca.Edit: Moji najbliži kažu da je u pitanju kriza srednjih godina jer sam napunila 40. 😄 Edited April 20Apr 20 by Tolaa
April 21Apr 21 Djuro, koji su ti uopste rekordi u maratonu i polumaratonu? Koliko sam skontao, tebi je triatlon glavni a ovo usput, ne znam jel oduvek tako ili si nekad ozbiljnije trcao
April 21Apr 21 Popular Post 2 hours ago, Zli Gli said:Djuro, koji su ti uopste rekordi u maratonu i polumaratonu? Koliko sam skontao, tebi je triatlon glavni a ovo usput, ne znam jel oduvek tako ili si nekad ozbiljnije trcaoNisam se ranije ozbiljno bavio sportom. Poceo sam trckarati oko 40. godine, a sa 43-44 dodao i triatlon.Polumaraton 1:29 (sa 48g)Maraton 3:18 (sa 51g) - kvalifikacija za Boston maraton, sto mi je bio san.U dve zemlje sam visestruki drzavni prvak u half ironmanu i full ironmanu. (sto mi nikad nije bio san, jednostavno se desilo. Nagradilo me nebo za upornost, trud i mentalnu snagu).
April 25Apr 25 @Tolaa puno srece, i nek ti se omaknu i 9. i 10. krug!@Djuro vidimo se u Berlinu ;)Ja sam ove godine resio da ne divljam kao prosle, jedan prolecna i jedna jesenja trka.Za prolece sam izabrao i istrcao Rim: 22. marta, na moj 50. rodjendan. Nisam uopste planirao Rim, ali kad sam krajem prosle godine gledao sta se moze trcati na prolece, video sam prvo stazu (fenomenalan 42.195 krug kroz Rim), a onda i datum, pa sam sebi rekao da cu za 50. rodjendan umesto da se zapijam u kafani (to je ipak usledilo posle trke, posto je i porodica bila sa mnom) trcati maraton. Kilave pripreme, malo kilometara (3 prehlade, klizave ulice puno nedelja), ali je bazicna forma od prosle godine i pored toga omogucila opustenu (i relativno sporu, 3:40) trku. Uzivao sam u predivnom gradu, cinjenici da sam ziv, zdrav i na 50. rodjendan mogu da trcim maraton, i da me na stazi ceka porodica — sta ce coveku vise?Na jesen klasika, Berlin.Jedna slika iz Rima, pozdrav stegnutom pesnicom na 40. km:
April 25Apr 25 @burekdzija Bravo za Rim!Jesu li ti legle asics metaspeed? Koje ti ono imas, Paris? Tokyo?Mogao bi da mi sibnes na dm neki predlog za spavanje u Berlinu. Eh da @Tolaa , bas sam i ja nesto racunao - nema smisla da stajes pre 10 ;)
April 25Apr 25 Paris i legle su ko budali samar. Lake i reaktivne, nosim ih sa original uloscima bez problema (u trening patike guram po navici neke uloske koje sam davno otkrio, Currex Runpro, dok sam jos kuburio s patikama). Iskreno sto sam stariji i kako se trke nizu, sve mi je manje bitno u cemu trcim, daj sta das, mislim da bih u bilo kojoj patici ili carapi zavrsio trku (verovatno ne, ali sam mnogo opusteniji po tom pitanju).Za Berlin javljam.Ova Tolina trka me podsetila na nesto sto mozda probam u Berlinu: pace race. Trci se po 1km, zadat je za svaki krug pace. Pace pocinje od 8, i ide u 28 krugova na dole (dakle 28km ukupno) do sumanutih 2:10 u poslednjem. Izmedju krugova minut pauze plus vreme koje si ustedeo. Ko ne uspe da bude brzi od tempa u aktuelnom krugu, ispada iz trke. Zanimljiv format, mozda cu se prijaviti. Ovako izgleda pace tabela:
April 25Apr 25 2 hours ago, burekdzija said:@Tolaa puno srece, i nek ti se omaknu i 9. i 10. krug!@Djuro vidimo se u Berlinu ;)Ja sam ove godine resio da ne divljam kao prosle, jedan prolecna i jedna jesenja trka.Za prolece sam izabrao i istrcao Rim: 22. marta, na moj 50. rodjendan. Nisam uopste planirao Rim, ali kad sam krajem prosle godine gledao sta se moze trcati na prolece, video sam prvo stazu (fenomenalan 42.195 krug kroz Rim), a onda i datum, pa sam sebi rekao da cu za 50. rodjendan umesto da se zapijam u kafani (to je ipak usledilo posle trke, posto je i porodica bila sa mnom) trcati maraton. Kilave pripreme, malo kilometara (3 prehlade, klizave ulice puno nedelja), ali je bazicna forma od prosle godine i pored toga omogucila opustenu (i relativno sporu, 3:40) trku. Uzivao sam u predivnom gradu, cinjenici da sam ziv, zdrav i na 50. rodjendan mogu da trcim maraton, i da me na stazi ceka porodica — sta ce coveku vise?Na jesen klasika, Berlin.Jedna slika iz Rima, pozdrav stegnutom pesnicom na 40. km:E zaboravih da stavim ono malo što sam kao gledalac slikao.. Edited April 25Apr 25 by Frank Pembleton
April 26Apr 26 savrsenu trku imao je save u londonu jutros. istrcao je maraton za 1h 59min 30", sto je i novi svetski rekord.drugo mesto uzeo je debitant kilejca sa 1h 59m i 40", a trece mesto je kiplim koji je trcao 2h i 38'.neverovatrna trka i super ritam, uspeo je da ima i negativan split. savrseno odradjeno
April 27Apr 27 Koliko vi trcite nedeljno, dok se pripremate za maraton?@burekdzija , ti kad si u ovom ritmu od vise (2+) maratona godisnje, radis periodizaciju (neki program od x nedelja, sa postepenim povecavajjem km/brzine) ili samo trcis onoliko koliko mislis da treba/kako se osecas?
April 27Apr 27 Interesantno pitanje. Prosla godina je bila cudna, prakticno bez pauze, jer sam trcao cetiri maratona (2 x back to back, prolece i jesen). U sustini imam dva ciklusa priprema, jedan zimski za prolecni maraton, zatim "pauzu" od mesec-dva, da bi onda pocela i letnja priprema za jesenji ciklus, a onda opet pauza oko Bozica i Nove godine. Ove godine sam recimo trcao Rim vec krajem marta, i trenutno pauziram (ne znaci da ne trcim uopste, ali nisu pripreme planske, vise trckaranje), planiram negde u maju da krenem sa pripremama za Berlin. Onda posle Berlina opet pauza do Nove godine verovatno, zavisi kakvi ce mi biti planovi za prolece 2027. Kao sto rekoh, prosle godine ta pauza skoro da nije postojala, jer je prvo bio Cirih u aprilu, a zatim i Helsinki u maju i nekako su se nastavile pripreme za dva jesenja maratona (Berlin, Atina). Nije mi bilo narocito tesko, jer volim da trcim (inace to sve ne bih ni radio), ali se osetio nedostatak regeneracije, nisam uspeo da pridjem svom najboljem vremenu posle Ciriha uopste.Sto se tice back to back (razmak 5-7 nedelja), tu napravim pauzu od 7 dana, zatim odmah pocnem dalje, i u tom mini ciklusu odradim jedan long run (30+), vise psiholoski nego sto mi zaista treba. Ali inace sam mozda na 70% km.p.s. nisam ti odgovorio na deo pitanja: u toku tih zimskih / letnjih priprema, imam neki svoj program koji sam destilovao iz milion programa i iskustva, koji je mesavina trcanja, interval treninga i vezbi snage i postepenim povecanjem duzina. Takodje eksperimentisem dosta, npr. nekad koristim metodu da prvo radim na tempu (interval) a onda na duzini, a nekad prvo krenem s agresivnijim povecavanjima duzine, a interval ubacim tek kasnije u trening periodu. Sve je to neka "moja" metoda zasnovana na mnogo citanja i iskustvu. Edited April 27Apr 27 by burekdzija
Create an account or sign in to comment