Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

@Zli Gli

 

Vidimo se sledeće godine na polumaratonu u BG-u.. :cool:

 

Inače, ja sam spreman za prvi maraton u životu, u subotu mi je generalna proba (35-37 km videću), posle toga noge samo da ostanu u formi, 10-15km po trčanju.. Nisam trčao mesec dana, kraj februara početak marta zbog upale pluća, mislio sam da ću čabrirati ali sam se relativno brzo vratio u formu.. Ciljam 4 i po sata, lagano za prvi put.. :fantom:

  • +1 4
Link to comment

Зли кида ово трчање, делује ми као онај тип који направи паузу од пар година и онда истрчи полумаратон за мање од два сата ко од шале, природни таленат. :D

 

@smooth.Op


Не знам да ли ти је ово први сусрет с трчањем или си већ трчао раније али нема потребе да журиш свакако, има времена за полумаратон. Боље постепено, 5к, 10к, па кад осетиш да су ти се ноге привикле на ту врсту оптерећења, полако припрема за 21к. Ја сам у почетку имао сличних проблема само с коленима, па причам из искуства, временом то све дође на своје.

  • Hvala 1
Link to comment
4 hours ago, zoki said:

@Zli Gli

 

Vidimo se sledeće godine na polumaratonu u BG-u.. :cool:

 

Inače, ja sam spreman za prvi maraton u životu, u subotu mi je generalna proba (35-37 km videću), posle toga noge samo da ostanu u formi, 10-15km po trčanju.. Nisam trčao mesec dana, kraj februara početak marta zbog upale pluća, mislio sam da ću čabrirati ali sam se relativno brzo vratio u formu.. Ciljam 4 i po sata, lagano za prvi put.. :fantom:

 

kod pripreme za maraton, ja ne trcim nikad duze od 30km. mislim da nema potrebe.

 

bolje trci 2x tog dana, podeli na dva dela.

 

kad ti je maraton?

Link to comment

Nemoj.

Ako si propustio mesec dana, vise ce ti u ovom trenutku pomoci oporavak, nego to totalno iscrpljivanje organizma.

na tvom mestu, ja bih trcao 20km prepodne (5km sporije od planiranog tempa, 10km planirani tempo, 5km sporije) i - samo u slucaju da se odlicno osecam - uvece jos 10km, jako sporo.

 

Ovo ti je dobra prilika i da isprobas rutinu koju ces koristiti na dan maratona: oprema ista, dorucak 2-3 sata ranije, hidratacija i okrepa tokom jutarnjeg trcanja, a sve kao na maratonu.

 

veruj u trening koji si do sada napravio. Vise ti moze fizicki odmoci tih 35 km (37 ne dolazi u obzir), nego mentalno pomoci.

 

 

Link to comment

To oko opreme, ustajanja i pripreme baš sutra i radim, verovatno i sledeći vikend, samo kraću distancu.. 

 

Ovo za dva trčanja dnevno, nažalost, nemam vremena, ako se izvučem sa dečijeg rođendana možda i uspem :laugh:

 

Hvala za savet :thumbup:

Link to comment
On 12. 4. 2024. at 7:22, zoki said:

To oko opreme, ustajanja i pripreme baš sutra i radim, verovatno i sledeći vikend, samo kraću distancu.. 

 

Ovo za dva trčanja dnevno, nažalost, nemam vremena, ako se izvučem sa dečijeg rođendana možda i uspem :laugh:

 

Hvala za savet :thumbup:


sve ovo sto ti je Djura rekao, sto je do sada uradjeno je uradjeno, sad najbolje sto mozes da ucinis je da verujes (a ako si na treningu trcao 32km onda sigurno mozes 42), i da dozvolis telu da se regenerise, miksujes npr plivanje ili bajs u naredne dve nedelje. Nista ne moze unistiti trku nakon dugih priprema (osim bolesti) kao pretreniranje na kraju i nedovoljan tapering.

 

Uzivaj, vidimo se na startu i zelim ti sve najbolje!

  • Hvala 1
Link to comment

ispratio maraton u roterdamu, bacim pogled na Amsterdam i vidim da je vec rasprodat. mislim da se trci u oktobru

inace, oba su na listi zelja :D

juce je pala poslednja duzina pred Copenhagen, isao șam nesto preko 32km za 2:59, voleo bih da na trci to bude malo jace

  • +1 5
Link to comment
On 11. 4. 2024. at 19:15, johan nagel said:

Зли кида ово трчање, делује ми као онај тип који направи паузу од пар година и онда истрчи полумаратон за мање од два сата ко од шале, природни таленат. :D

 

 

Mislim da mogu i 1:45 u pola noci ko od sale na normalnoj stazi bez ovih sumskih deonica ali je pitanje kako cu se posle osecati, kondicija nije problem nego oporavak zglobova i kostiju i misica :D

 

42 pune u julu, zlo i naopako.

  • +1 2
Link to comment

Izašao samo da istrčim 5km bez nekog cilja i plana. I ladno spustio ispod 30 minuta po prvi put. 5:55/km.

 

Inače, iščitao sam topik od početka. Ima baš korisnih saveta. Pomoglo mi je da na napravim neki trening plan, pa ću videti kako će to da šljaka. 

Cilj br. 1: izbeći povrede. 

  • +1 5
Link to comment

može li savet iskusnih maratonaca oko uzimanja gelova i vode tokom trke?

 

znam da je sve to individualno ali značio bi mi neki opšti savet.. 

 

planiram okvirno da imam kod sebe (ne znam da li ću ih sve potrošiti) 5 gelova, dva male kesice meda ili gumenih bombona, i jednu meku flašicu za vodu od 500 ml (uzeo sam onaj prsluk za trčanje pa će mi biti prikačena za njega).. prošle godine su se ljudi žalili da u poslednjih 15ak km nije bilo dovoljno okrepe pa ne bih ništa da rizikujem..

 

Link to comment

Ja nekako nikad nisam uspeo da se usaglasim sa tim gelovima, po pravilu kad ga drmnem krenu grčevi da me hvataju posle par kilometara. Samo limun i vodu uzimam, doduše za 21km, 42km nema šanse da bih izdržao samo na tome.

Link to comment

@zoki

 

sto se secera tice, to je minimum. ne znam kako si trenirao ali ovo sto pises je stvarno minimum. ako nije hydro gel, nakon svakog gela treba da popijes 2 dcl vode.

 

sto se vode tice, ako bude toplo, treba ti najmanje 0.75 litara na sat. ako je hladno, (npr 10-15 stepeni), onda je dovoljno i 4-5 dcl/h.

 

ako bude toplo, treba ti i so, minimum 1-2 tablete od 200mg na sat.

 

vazelin oko prepona, ispod pazuha, na bradavice (ili flastere), izmedju noznih prstiju.  

  • +1 3
Link to comment
46 minutes ago, goofs said:

Ja nekako nikad nisam uspeo da se usaglasim sa tim gelovima, po pravilu kad ga drmnem krenu grčevi da me hvataju posle par kilometara. Samo limun i vodu uzimam, doduše za 21km, 42km nema šanse da bih izdržao samo na tome.

 

zasto limun? i gde ga nadjes? poneses od kuce?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...