Jump to content
IGNORED

Fotografije čiji su autori članovi foruma


maxivida

Recommended Posts

6895365421_8bfe664baf_z_d.jpg
Ovce su keva :Hail: Podsetilo me na one moje ovce koje si slično obradio, probaću da nađem link na post.edit:ne vidi se više u tvom postu, al je srećom sačuvah2And2more_tonemapped.jpg Edited by dig_chohano
Link to comment

daj nam malo filma ! por favor sinorp.s. ne znam sa vama, ali organski ne mogu vise da podnesem digitilne slike, fotoshop me opasno cini gadljivom. digitalno izvuce sve moguce emocije. ne treba mi lepo svetlo, lep subjekt nego prica, emocija a danasnje fotografije su sve postale identicne. plasticne, artificial.

Edited by mustang
Link to comment

Ne fali ništa digitaliji, i te priče o "emocijama" i "duši" su malo <_< , ali film volim jer, iako ću propustiti dosta trenutaka, mogu da se vežem za svaki kadar jer se svakog sećam - i kada, kako, i gde, sve do ekspozicije. Ovako, na kašičicu, mi dođu mnogo prisnije. Kada fotkam digitalno, imam osećaj kao da je sve bilo na rafalu. Opet, ne bih imao ništa protiv ovih novih Fuji-ja, npr.A lepa priča uz loše svetlo se može zabeležiti bilo čime.Dobro, sad...

Link to comment
Ne fali ništa digitaliji, i te priče o "emocijama" i "duši" su malo <_< , ali film volim jer, iako ću propustiti dosta trenutaka, mogu da se vežem za svaki kadar jer se svakog sećam - i kada, kako, i gde, sve do ekspozicije. Ovako, na kašičicu, mi dođu mnogo prisnije. Kada fotkam digitalno, imam osećaj kao da je sve bilo na rafalu. Opet, ne bih imao ništa protiv ovih novih Fuji-ja, npr.A lepa priča uz loše svetlo se može zabeležiti bilo čime.Dobro, sad...
apsolutno se ne slazem sa tobom. nebitno. ako je tebi dobro, drago mi je.
Link to comment
daj nam malo filma ! por favor sinorp.s. ne znam sa vama, ali organski ne mogu vise da podnesem digitilne slike, fotoshop me opasno cini gadljivom. digitalno izvuce sve moguce emocije. ne treba mi lepo svetlo, lep subjekt nego prica, emocija a danasnje fotografije su sve postale identicne. plasticne, artificial.
Sve slike koje gledas na kompjuteru su digitalne. Takodje, skoro sve (bez obzira na poreklo, da li su sa senzora, ili filma) su sprovedene kroz Photoshop. To se oduvek radilo, samo je nekad "photoshop" bio prostorija pod imenom tamna komora. Mnoge komande iz Adobe Photoshopa su direktno "uvezene" iz tamne komore (zatamnjivanje, dosvetljavanje, toniranje, vinjetiranje - kao na poslednjoj fotki koju sam okacio - itd.) Ja sam recimo nekad radio sepia fotke tako sto bih fotku potopio u posebnu kupku zvanu toner. Sada mogu da uradim to isto sa originalnim skenom negativa i efektom za toniranje u nekom od programa. Cak ni ja nisam u stanju da razlikujem rezultat. Kao sto je npr. ova fotka iz mojih gimnazijskih dana pod nazivom "Stanite tamo da slikam ovo drvo"... kad se setkam kroz arhivu, ne mogu odmah da ustanovim da li je ovo sken originalnog printa (koji je bio toniran) ili "vestacki" toniran sken negativa? stanitetamodaslikamonod.jpg"Stanite tamo da slikam ovo drvo, 1980" sepia - prava ili lazna S druge strane, to sto ti pricas ima i losu stranu. Od pre nekoliko godina je nastala ta hipsterska moda po kojoj ne samo da iskljucivo fotografije snimljene na film imaju dusu, vec i da se sve brljotine na filmu moraju ostaviti kao materijalni dokaz, valjda, da je u pitanju film (da ne idem sad u to da se i to sve digitalno moze oponasati, i da se na zalost, to radi). Znaci, dlake, prasina, trunke, ogrebotine - sve nam je to prezentovano kao dokaz duse. To je fotografski ekvivalent Paula Koelja i njegove "spiritualnosti". Kada sam nekim od tih mladaca skrenuo 1 paznju na ogrebotine i dlake, bili su uzasnuti mojom idejom da to treba da se ukloni. Ne daj Boze! Pa, usli su u ceo projekt sa idejom da nam prezentuju dlake i ogrebotine. Ne kapiraju koliko smo se mi originalne filmadzije urnisali od napora da to eliminisemo u procesu proizvodnje fotografskog autputa. Dlake i prasina su bili smrtni neprijatelji fotografije, a ogrebotine necu ni da pominjem, one su bili (i sad su) samo dokaz aljkavosti i neznanja u foto-laboratoriji, a ne nekakve "duse".Ono sto tebi (a i mnogim drugima, a i meni) opravdano smeta je jednostavna, nemisleca i nemastovita primena identicnih filtera (u Photoshopu ili nekom drugom programu) koja - naravno - vodi ka direktno slicnim rezultatima. To je nesto sto valja izbeci, polazilo se od senzora ili od filma. bokehg.jpgSkupi bokeh: ali, vec vidjeno?Ljudi se muce i dovijaju da izbegnu tu "vec vidjeno" situaciju, medjutim to nije lako ni jeftino. Recimo, zadnjih godina mnogi investiraju u objektive sa velikom svetlosnom jacinom (velikim maksimalnim otvorom blende) sto proizvodi efekt poznat kao bokeh, i sto je prilicno jedinstveno za odredjeni tip opreme. Neki od tih objektiva kostaju i preko 10.000 dolara! Sad je, naravno, problem sto su mnogi to poceli da rade, pa opet imamo situaciju "vec vidjenog".Konkretno, za ove moje fotke na prethodnim stranama, cenim da ti se prosto ne svidjaju, nisu ti interesantne. Ne bi to bile da su snimljene filmskim aparatom, a eto kao npr. zorglub na prethodnoj strani, tesko da bi i znala da nisu, da to nisam rekao. (Na mom flickr nalogu sada pored svake fotke i pise cime je snimljena, nedavno sam promenio settings).I, ako ti se ne svidjaju fotke, meni je zao. Ako mozes da das neku konstruktivnu kritiku, to je dobrodoslo. Savet da koristim film nije konstruktivan (koristio sam ga decenijama i znam pouzdano da nije nikakva garancija uspesnih fotki, sta god mislili hipsteri). Naime, to je povezano sa odredjenim troskovima u novcu i vremenu koje u ovom momentu ne mogu da priustim, sto svakako ne znaci da prvom prilikom kad mogu necu snimati filmom. (Obicno te uratke kacim na topik Film is not dead...)(Jos jedna usputna napomena - u vezi nestajucih fotki iz mojih postova, meni je zao, ali flickr ima ogranicenje na 200 komada fotki, preko toga mora da se plati za "pro" clanstvo. To sam ranije imao, i osim veceg obima fotki koje mogu da se kace, nikakve druge koristi nisam imao, naprotiv. Tako da povremeno moram da procistim svoj flickr portfolio da se nadje mesta za novo. To su "nestajuce" fotke iz mojih postova - jedino resenje je da ih kacim negde drugde, ali to komplikuje zivot).
Link to comment
a eto kao npr. zorglub na prethodnoj strani, tesko da bi i znala da nisu, da to nisam rekao.
Priznajem, do original ovaca bio sam ubeđen da jesu - nekako mi je najfilmaškija ona sa mercedesovim volanom.I da, užasno me smara milion i po podešavanja na samom aparatu, ja jednostavno ne želim ništa više od valjanog svetlomera, kontrole brzine zavesice i otvora blende. Igla u tražilu je zakon.
Link to comment

Kad si to vec pomenuo, ja uopste ni ne merim svetlo. :D Naime, vecinu (boljih) fotki sam snimio sa Nikon D90 + Nikkor 50mm/1.4 (koji je skroz manuelni objektiv, znaci manuelno uostravanje, bez merenja svetla). Imam uvek dobranu kolekciju pogresnih ekspozicija, ali prednost digitalca je da mogu da opalim sto snimaka ako treba, pa se onda uvek pronadje poneki i ispravno eksponiran.

Link to comment

"Ono sto tebi (a i mnogim drugima, a i meni) opravdano smeta je jednostavna, nemisleca i nemastovita primena identicnih filtera (u Photoshopu ili nekom drugom programu) koja - naravno - vodi ka direktno slicnim rezultatima. To je nesto sto valja izbeci, polazilo se od senzora ili od filma. "indy, upravo to. vucaram se po tim LA kulturnim desavanjima, izlozbama, i veruj mi, evo na poslednjoj, njih 10 autora, svako po minimum 5 fotografija, ma ni jedna da me dotakne. ja ne zelim da se divim tehnickim aspektima, nego da me sama prica dodirne, identifikuje, zagolica sive celije, da budem voajer itd.... nista se bolje ne provedem ni u beogradu. kao da je cela postavka autora postalo da te sokira nazovimo golotinjom, istetoviranim ispirsigovanim likovima, savrsenom piskelazom pejzaza itd....jos kada krenu da boje i prave kontraste...ma....za ostalo te kapiram, imas pravo osim za dlake i prljavistinu na filmu. nije mi to bilo palo na pamet niti me dodiruje. mozda imam osetljivo oko, kao sto imam osetljivo uvce....ne znam koliko je to ima veze sa umetnoscu u celini. mnogo mi se svidZa ona fotka sa devojkom okrenutom ledjima. sto bi rekli crnogorci ta mi je vrh i eto da ti kazem da sam gledala danas prilicno :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...