Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

Koji brend ima najbolji dobar servis/podrsku kod nas ? Onako laicki, prednost dajem DELL, HP i Toshiba modelima u odnosu na Tajvance (Asus/Acer). Mogu li entry-level modeli da izdrze svakodnevnu visecasovnu upotrebu (nista preterano zahtevno, recimo mozda konstantno otvoren browser sa 20+ tabova i gledanje mkv filmova) ?

 

 

Link to comment

Pa i ja cijenim da je to. Ustekam ispravljač, gori mi led lampica da prima struju. Pritisnem dugme za paljenje, ugasi se sve pa i ta led lampica.

Prije toga se pola dana restartovao sam od sebe, na svakih 20-30 minuta, nakon posljednjeg odumiranja neće više ni toliko.

Odnio na kraju nekim lafovima na Pupinov most (zanimljivo da mi je stigao njihov mejl nakon što mi je komp umro :unsure:) da odrade dijagnostiku da vidim isplati li se popravljati/kupovati dijelove ili mijenjati mašinu komplet.

Ovako laicki mi mirise na neki produvali kondenzator.

Link to comment

Sa tvoje tastature na Božji monitor, kontam da to nije razlog da se mašina šalje na groblje a da popravka neće biti "skuplja pita neg' tepsija".

Link to comment

Problem je sto je na maticnoj pa servisi u takvim situacijama gledaju da osure i kad znaju da nece imati velik posao. Ako ti ovi gde si odneo budu rekli da treba nova maticna odnesi ga ipak u laptop expert. Mislim da je i kod njih besplatna dijagnostika a oni popravljaju ploce.

 

Ne znam koliko je zeznut posao promena kondenzatora na laptop ploci. Znam da recimo na tv-u neko ko se razume moze za 10-15 minuta da sredi uz smesna ulaganja.

 

edit: opet kazrem da sam laik al simptomi bas lice na kondenzatore.

Edited by katamaran
Link to comment

Napukao mi je ekran na na Lenovo Flex2 14. Da ga menjam ili da kupujem novi? Ima li ko informaciju gde da kupum taj ili sličan (tačskrin)? Ovaj sam uzeo od mađara

Link to comment

Problem je sto je na maticnoj pa servisi u takvim situacijama gledaju da osure i kad znaju da nece imati velik posao. Ako ti ovi gde si odneo budu rekli da treba nova maticna odnesi ga ipak u laptop expert. Mislim da je i kod njih besplatna dijagnostika a oni popravljaju ploce.

 

Ne znam koliko je zeznut posao promena kondenzatora na laptop ploci. Znam da recimo na tv-u neko ko se razume moze za 10-15 minuta da sredi uz smesna ulaganja.

 

edit: opet kazrem da sam laik al simptomi bas lice na kondenzatore.

+1

Uz dobru opremu zamena kondenzatora je posao od 10 minuta, to je najjednostavnija i najčešća opravka (80% prekidačkih napajanja prestane da radi kada im produvaju izlazni kondenzatori).

 

Napajanje je najjednostavnije za popravku, ako je izgorelo nešto drugi, to je već zeznuto.

 

Ako je nešto zeznutije...  ova njuška popravlja matične od laptopova.

Edited by Utvara
Link to comment

Zar napajanje laptopa nije na maticnoj?

 

Kod tv-a bar lepo odvoje power board, main board...

 

 

cini mi se da je kod lapova sve nabijeno na maticnu.

Edited by katamaran
Link to comment

Zar napajanje laptopa nije na maticnoj?

 

Kod tv-a bar lepo odvoje power board, main board...

 

 

cini mi se da je kod lapova sve nabijeno na maticnu.

 

Gro napajanja je smešteno u tzv. laptop power brick - onaj modul koji se utiče u struju.

$T2eC16V,!y0E9s2S646tBRY+K0V,bw~~_35.JPG

 

To bi bilo analogno ATX prekidačkom napajanju za desktop računare, sa ražlikom što ATX napajanje pruža ceo dijapazon potrebnih napona (+12V, -12V, +5V, -5V, +3.3V, +5V) standby itd. i onda se na matičnoj to organizuje dalje, tj. obara se uz podršku softvera za overkloking i sl.

 

Laptovi nemaju taj dijapazon, iz power bricka uglavnom izlazi negde od +15 do +20V, koje ulaze kroz konektor u laptop pa se tu dalje direktno na matičnoj ploči smanjuju za potrebe raznih podsistema,+17-18 za punjenje baterije (baterija ima svoju elektroniku i zaštitu),+12V za CD-ROM uređaj, +5V za USB, +3.3V za delove oko procesora, zatim +1.1V ili koliko već za memoriju RAM, itd.

Zahtevi za napajanje sa power brick-a su oko 80-120W snage pri naponu od 19ak volti, stoga mu je konstrukcija jednostavna, pa ne košta mnogo.

 

Tako su našli da im je bolje rešenje, zbog ograničenja u prostoru i zato što je bolje da power brick bude negde van kućišta laptopa, da se tamo hladi. Laptopovi su ionako prevrući.

 

Kako god bilo, tih početnih +19V se uglavnom obara nekim buck konverterima, integrisanim power managment rešenjima™, linearnim regulatorima, i ostalim elektroničarskim zezancijama. Svaki proizvođač i svaki model ima svoj drugačiji način, sistem, čipove, itd. dok je taj power brick standardizovan za proizvođača.

Link to comment

Pa kod njih sam i odnio, ali evo već treći dan čekam dijagnozu. Ok, odnio sam u četvrtak oko 17h, ali očigledno, što kaže Zarković, ništa do ponedjeljka :D

Link to comment

Sad ja imam problem sa Dell laptopom slicno kao gosn Marshall.

 

Baterija mi je vec duze vremena na izdisaju tj, pise da treba da se zameni i zato drzim laptop na punjacu konstantno. Elem, jutros sam primetio da ne puni bateriju uopste. Desi se da puni na par sekundi pa opet prekine, cak mi je u jednom trenutku punilo 10ak min, a nisam ni takao laptop niti misa niti bilo sta drugo, sam od sebe krenuo. Malo sam nesto cackao u firefoxu i opet je prestala.

 

Primetio sam da mi lampica na ispravljacu blinka kao fade out, fade in. Menjao sam 2 produzna i 2 direktna ulaza u struju isto se ponasa. Kad nije na laptopu, lampica normalno gori, kad ga nakacim pocinje da gubi i dobija svetlost, da se tako izrazim. Sad je laptop prazan i nemogu da ga napunim.

 

Punjac, baterija ili nesto trece?

Edited by Milosh76
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...