Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

Uzeo sam pre par nedelja Asus N551z ,izgledao mi kao dobar "value for money" jer najjeftiniji asus N serije sa i7+nvidia platformom kosta minimum 130000din.Preporucio ga je i jedan bivsi forumas,samo verziju sa malo slabijim procesorom ali je isto AMD platforma

Danas prvi put upalio komp,podesio windows(preinstaliran),instalirao samo par osnovnih programcica tipa CCleaner,Speccy itd ,kad mi  Speccy javlja temperaturu procesora od 92C uz ukljucen samo jedan tab na Google Chrome-u +topao na dodir posle ne vise od sat vremena rada :blink:.Iskljucio Google Chrome i sacekao 15ak minuta, temperatura 85C.Uz jedan 720p video na youtube-u 88C.Istu temperaturu pokazuje i HWMonitor.Probao isto na mom starom laptopu sa coreduo procesorom,temperatura 35C i ide do 60C uz otvorenih 7-8 tabova u Chrome-u.

Veceras ponovo upalio laptop.pocetna temperatura iz standby-ja 80C.ako bi instalirao neku jacu igru ili na maksimum podesavanjima verujem da bi islo i do 100.

 

Da li da zovem da se zalim ili je to normalno sa APU/AMD kombinacijom?

Laptop je registrovan na http://mojasus.com/pouzdanost tj u slucaju kvara nude popravku+novac

Link to comment

- želim da ima dosta jak procesor, moja ideja je bila da to bude i5, po preporuci kolege sa posla. U svakom slučaju, voleo bi da to bude što bolji i što jači procesor u toj klasi. Ne razumem se u ostale proizvođače i modele.

- da se ne greje jako

- da ima metalno kućište ako je moguće, nije obavezno

- eventualno SSD disk.

 

Ukoliko ima neko ko može da mi pomogne oko ovoga rado ću ga 'saslušati'. Ako je negde već bilo reči o ovom izvinjavam se. Hvala.

 

Si kupio nešto?

 

Sa 50-60k nema šanse da uklopiš i SSD, i i5, i metalno kućište. Ne ide brate...

 

Ako najviše koristiš komp za slušanje muzike, MS Office, filmove i internet, ne znam zašto bi tražio najjači mogući procesor? Bitno je da imaš procesor koji nije krš i koji ima više jezgara (dual-core ili quad-core nije bitno, samo da nije single core). Ako ne teraš neke zajebane igrice ili Matlab procesor nije ključan. Bitnija je memorija (RAM).

 

Traži nešto sa 8 GB RAMa...moja devojka je pre 2-3 nedelje kupila ovo - ako možeš da nađeš ovaj model ili sličan za te pare u Srbiji (to ti dođe oko 50-60 hiljada), uzimaj, za te novce je više nego odlično.

Link to comment

Skini neki assusov tool za cooler (Fan expert ili tako nešto) pa pogledaj šta kaže... Možad je problem do drajvera...

izgleda da nisam jedini sa ovim problemom.Sutra ce laptop pokupiti Asusovci da vide sta mu je

Link to comment

izgleda da nisam jedini sa ovim problemom.Sutra ce laptop pokupiti Asusovci da vide sta mu je

 

Nisi bio dovoljno precizan, pričaš samo o količini tabova i ništa više. Otvori task manager i pogledaj listu aktivnih procesa odnosno sortiraj je prema cpu zauzeću i viči šta tu ima. Da ne ispadne da si dobio neki bloatware ili možda čak instalacija radi nešto u pozadini (npr. skida i radi apdejt) ili drlja neko indeksiranje ili neka slična glupost poput prvog full skena antivirusa po instalaciji. Ako baš ništa nije aktivno i temperatura procesora je tako velika, onda definitivno ne valja nešto sa hlađenjem procesora.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Traži nešto sa 8 GB RAMa...moja devojka je pre 2-3 nedelje kupila ovo - ako možeš da nađeš ovaj model ili sličan za te pare u Srbiji (to ti dođe oko 50-60 hiljada), uzimaj, za te novce je više nego odlično.

 

Bio sam siguran da sam ovde ostavio link :huh:

 

http://www.bestbuy.ca/en-CA/product/asus-asus-14-laptop-dark-blue-intel-pentium-n3540-1tb-hdd-8gb-ram-windows-10-e402ma-bh91-cb/10394372.aspx

Link to comment

 

Razmatram laptop koji bi se koristio za uobičajene nezahtevne aktivnosti (surf, youtube, office). Neki cenovni limit je 50.000 dinara. Poželjno je da laptop bude estetski dopadljiv (koristiće ga ženska osoba, a ženama su te stvari bitne).

 

Kako se ovaj Intel N3540 iz linka pokazao u redovnom radu u odnosu na i3 entry modele, recimo, u odnosu na i3-5005U? Vidim da benchmark testovi na netu solidno idu u korist i3 5005U-a. 

Šta predlažete: vredi li isprsiti se i uzeti i3, ili su realne brzinske razlike u svakodnevnom (nezahtevnom) radu nevelike, pa razliku u novcu uložiti u lepše kućište, recimo?

Link to comment

Taj pentium N3540 je praktično iz Atom porodice, pa je jasno da su performanse niže, ali zato baterija traje duže. Čim i ovaj procesor iz mobilnog može da odradi surf, yt ili spreadsheet, odradiće ga i ovaj, samo je pitanje koliko komforno. I taj surf može da znači puno paralelno otvorenih tabova, intenzivniju upotrebu ofisa i paralelno otvorenih programa i tu već može da se primeti razlika. Ja lično ne bih išao ispod i3, ali ja sam stoka koja mora da radi više stvari paralelno. Možda bi najbolji osećaj stekao kada bi otišao u neku radnju gde je to izloženo i može da se proba, pa otvoriš 6-7 tabova u browseru sa sajtovima koji jesu zahtevniji, mail program i još nekih uobičajenih alatkica za svaki dan. Pa uračunaš u to da je taj laptop sad brži jer je prazan i da će još malo da uspori kad nakrkaš disk programima, fontovima, dokumentima i pogledaš to kroz prizmu vremena - da li je to rešenje za narednih godinu-dve ili možda i tri i odgovoriće ti se samo.

Link to comment

Razmatram laptop koji bi se koristio za uobičajene nezahtevne aktivnosti (surf, youtube, office). Neki cenovni limit je 50.000 dinara. Poželjno je da laptop bude estetski dopadljiv (koristiće ga ženska osoba, a ženama su te stvari bitne).

 

Kako se ovaj Intel N3540 iz linka pokazao u redovnom radu u odnosu na i3 entry modele, recimo, u odnosu na i3-5005U? Vidim da benchmark testovi na netu solidno idu u korist i3 5005U-a. 

Šta predlažete: vredi li isprsiti se i uzeti i3, ili su realne brzinske razlike u svakodnevnom (nezahtevnom) radu nevelike, pa razliku u novcu uložiti u lepše kućište, recimo?

 

Imao sam priliku da vidim na delu te Pentiume u 2 računara, ovaj quad core u ovom novom Asusu koji je kupila devojka, i dual core na mom lenovo laptopu sa koga trenutno pišem na kome trči kubuntu linux. Ovaj moj imam već više od godinu i po dana, i koristio sam ga i za ozbiljan rad (programiranje, teranje simulacija). Naravno nije brz kao i serija ali je meni bio sasvim dovoljan. OK, verovatno pravi razliku to što ima Linux umesto Windowsa.

 

Ovaj devojkin sa linka je vrlo brz. Imam i nov službeni Asusov laptop koji ima i5 procesor i 8 GB RAMa i SSD, tako da sam mogao da ga uporedim direktnom sa ovim Asusom što ima Pentium, 8 GB RAMa i 1 TB običnog diska. Pri korišćenju standardnih stvari koje spominješ - YT, Office, surfovanje itd. - razliku između ova dva modela vidim samo u činjenici da ovaj daleko skuplji službeni ima SSD, pa se programi brže otvaraju. Poenta je u tome da sa 8 GB RAMa u praksi pod Windows 10kom ti više nemaš paging file na disku skoro, dakle sve trči unutar RAMa, i ta razlike u brzini između SSD i HD se oseća samo pri boot up-u, start up-u neki aplikacije i naravno kada radiš neko prebacivanje fajlova. Dok surfuješ ili slušaš muziku ili kuckaš u Wordu ili Excelu razlika se ne vidi, nema nikakve velike prednosti i5 nad ovim Pentijumom.

 

Ja bih za tvoje potrebe uvek pre uzeo Pentium sa 8 GB RAMa nego recimo i3 sa 4 GB RAMa (a bila bi slična cena).

 

Naravno, ako hoćeš da teraš tipa MATLAB, to je druga priča, tu sam vršio poređenja pa je ovaj komp sa i5icom 40% brži.

 

Što se estetskog momenta tiče, devojka ga je dobrim delom i zbog toga kupila :D, naravno nakon što sam joj ja rekao da su za te pare specifikacije do jaja (bio je na rasprodaji i $150 jeftiniji nego trenutno na tom linku). Kada se ta cena pretvori u RSD, to je nekih 60ak hiljada, dakle ako možeš da nađeš nešto tako u Srbiji, mislim da je pun pogodak.

Edited by hazard
Link to comment

Hvala vam Bato i hazarde. Obići ću narednih dana radnje da vidim šta se nudi i da isprobam par modela.  

 

Listajući na netu ponudu domaćih trgovaca, shvatio sam da, nažalost, niko nema u ponudi konfiguracije sa N3540 ili i3-5005U (naginjem njemu) procesorima, a da imaju ugrađeno 8 GB memorije. Tu i tamo nađe se poneki AMD A8-6410 sa 8GB, dok N3540/i3-5005U isključivo dolaze sa 4 GB. Jbg.    

 

Btw, da li ste imali iskustva sa AMD A8 procesorima? Ima li smisla uzeti ih u razmatranje kao alternativu Intelima?  

Edited by Willow
Link to comment

Prelomio™. Uzeću ovo: Lenovo Ideapad z51-70 i3-5005U
 
Nije ne znam kakva aždaja, ali je sasvim dovoljan spoj elegancije i performansi. I budućem korisniku se dopada, naročito kućište, koje je delom od eye-candy aluminijuma  ;). Lap ima 4GB memorije, nadam se da će to biti dovoljno za surf i office. Jbg. Ako pofali memorije, nadogradiću. Mašina dolazi bez OS-a pa ću morati da se snalazim™. Naginjem Windows-u 7 kao proverenom rešenju. Ili da pružim šansu Windows-u 10? (Nažalost, Linux isključen). 

Edited by Willow
Link to comment

Ako ti nije finansijski problem da uzmeš 8GB odmah, pitaj da ti tu na licu mesta ugrade. Nisam siguran za ovaj konkretan model, ali noviji laptopovi koji nisu biznis linije se malčice drugačije otvaraju ovih dana - ne samo šrafovi pa otvoriš, nego sličan princip kao što tableti imaju, sa klikom. Moraju pažljivo da se onako sa plastičnom karticom otvore, jer bi šrafciger oštetio ivice. Plus, garancija u pitanju ako hoćeš sam da otvaraš, a oštetiš.

Link to comment

Ma nije jako teško, pogotovo za nekoga ko je to već radio (poput starih lopina kao što smo mi). Ali ako može da se izbegne, bolje je naravno da to oni urade, nego da posle kenjkaju "ko je ovo otvarao, ne možemo da vam priznamo garanciju".

Link to comment

Prelomio™.

 

 Naginjem Windows-u 7 kao proverenom rešenju. Ili da pružim šansu Windows-u 10? (Nažalost, Linux isključen). 

 

Uzmi Windows 10. Po mom doduše kratkom iskustvu, bolji je od 7ice. Svakako nije gori, a i da se samo zadrži na tome, uvek je u tom slučaju bolje imati noviji MS operativni sistem nego stariji.

 

I da, +1 na Razzovu preporuku za momentalni upgrade na 8 GB RAMa, ukoliko imaš keša naravno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...