Jump to content
IGNORED

Holandija


BraveMargot

Recommended Posts

klopa je besprekorna i osoblje govori engleski, ali meni ne znam da li imaju na engleskom. hrana je tapas fazon, svako uzme jedno 3 stvari (npr. jedan starter i dva glavna) i sve se deli. neke stvari su vece (neki komadi jage, ili orada), ali osoblje je voljno i da preporuci sta da se uzme. svo osoblje su grci, dodju da opusteno popricaju s tobom dok klopas, prijatna atmosfera. dezerti su poveliki. hobotnica je za umreti! ja od startera uvek uzmem humus, jer je i on super. imaju i razne pite od spanaca, zapecene fete, svasta nesto.drugi restoran koji ja volim, malo jeftiniji, se zove pomo i nalazi se na Wittevrouwenstraat 22. trenutno im ne radi sajt, ali mozda proradi kasnije. klopa je javanska, nije veliki izbor ali sve sto smo jeli je bilo jako dobro. takodje volim ovaj, to je za moje pojmove tipican holandski restoran, sa drvenim stolovima, podovima, stolicama, i barom za kojim ljudi ispijaju velike kolicine piva... i vrlo solidnom klopom. uvek imaju bar neku egzotiku na meniju: patku, noja, zekonju, jegulju... i izbor ribe je uvek dobar.

Link to comment
  • 1 month later...
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Miralem

    22

  • betty

    16

  • Аврам Гојић

    9

  • *edited by mod

    9

Juče smo se gospođa i ja vratili sa ture od 10 dana po Nizozemskoj.Počelo je sletanjem u Ajndhoven i vožnjom do Gaude. Sledećeg dana obavili smo turističku turu do Madurodama, provezli se kroz Hag i Ševeningen (bacili smo pogled na „najskuplji hotel u Holandiji“) i napravili pauzu na obali u Katvajku. Umočio sam noge u Severno more pa smo nastavili ka Kojeknhofenu. Morao sam tamo da kupim za ćeru krupno cvetno dezenirane papuče u obliku klompi. Turista. Sledećeg dana put u Zandam, poseta prijateljevoj familiji pa nastavak do Zaanse Schans muzeja na otvorenom. Obilazak kuća i vetrenjača, škljocanje aparatom, palačinke. Sledila je dvodnevna tura sa spavanjem u Enkhujzenu (Bed &Breakfast), potrefila se nedelja pa sam na buvljaku pazario stare drvene klizaljke i veliki mesingani fenjer na petrolej. Odlazak brdom u muzej na otvorenom, razgledanje starih holandskih kuća. Povratak u Gaudu preko nasipa do Lelistada, dalje vožnja nasipom na jug do Almerestada. Razmišljao o 2 – 3 metra nižem nivou zemlje/vode na levoj u odnosu na desnu stranu. U ponedeljak smo otišli do Roterdama, seli na brod i provezli se lukom. U povratku, prijatelj na svodi do najniže tačke u Holandiji -6.74m od NAP na ulazu u Van Vilet kamionski plac. Sledećeg dana sedamo na voz, oko 100 metara dugu belu glistu, i za 10.5€ vozimo se do Amsterdama sa oko 120 kmh na otvorenom. Uzimamo dvodnevni IAmsterdam blok za 52€ (super stvar) ostavljamo stvari u DiAnn hotelu i upadamo u masu koja gleda NachtWacht u Rajksmuzeju, leškari u Vondelparku, bleji u fasade vozeći se kanalima. Naveče vodim gospođu da joj pokažem kraj koji je davno slikovito opisao BoraČorba, tražimo i nalazimo SensiSeeds muzej i galeriju. Tokom obilaska galerije rešimo da se slikamo za uspomenu. Stajemo pred kameru, biramo polje marihuane za pozadinu, kamera škljoca dvaput, treba da se opredelimo za 1 fotku. Na red čekaju mlad momak i devojka, slušaju naše ovoćemo/onoćemo, na kraju momak reče da izaberem desnu: „izgledate zamišljenije“. Čakovec. Posle smo se zajedno smejali našoj odluci da fotku pošaljemo potomstvu e-mailom. U jutro, odlazimo u Jordan, kupujemo sir za poneti, obilazimo muzej lala, pijuckamo pivce u maloj uličici u kafanici za društvo iz kraja. Ulica uska, 5 – 6 metara, sedimo na trotoaru, leđima oslonjeni na izlog, ćaskamo a pogled leti na izlog radnje preko puta. Posle nekog vremena skapiramo da je u pitanju dnevna soba stana u kome dete crta za trpezarijskim stolom, otac baca pogled na rad i usput mezeti a trudna mama sprema doručak. Posle je mama pozvala malecku da zajedno ogule jaja. Oćeš, nećeš gledaš, pored nas sede dve gospođe, pijuckaju glave okrenute ka porodičnoj sceni. Mojoj gospođi nije jasno, ona bi navukla draperije da je s one strane. Uopšte, bila je zblanuta tim običajem. Ja nisam, video sam pre pola veka da se tako živi. Uopšte uzev, način života, ponašanje, odnos prema meni (u ovom slučaju) ostali su isti kao i kod ljudi kod kojih sam bio mnogo davno. Posle pivca odlazimo u Pomorski muzej, Muzej Amsterdama i kuću/muzej Willet- Holthuysen. Ovo poslednje gledajte da ne propustite. U Amsterdam muzeju nailazim na tekst o dolasku velikog broja Surinamaca u Holandiju, ne znam koje godine. Kada su ostali oni koje od rodbine/prijatelja niko nije sačekao odvedeni su u sabirni centar i tamo im je objašnjeno da kao holandski državljani imaju pravo na rad i boravak u Holandiji ali da to ne može da bude u Utrehtu, Hagu, Roterdam ili Amsterdamu. Tekst je bio naslovljen sa dilemom da li je to bilo u redu. Bilo mi je zanimljivo. Slika sa venčanja prvog homoseksualnog para u Amsterdamu i soba Johana Krojfa. Uz njegove slike od maleckog do danas, izloženih drasa sa 14, zlatne lopte i pehara za kup EŠ, idu snimci Krojfa u akciji. Gledam kako „krade“ loptu golmanu pri degažiranju, postiže gol, sudija ga ne priznaje, Krojf se buni. Sledećeg dana, gledam u kući domaćina finale holandskog kupa, igrač PSV čini istu stvar golmanu AZ, sudija poništava, pritrčava meni mrski Van Bomen, svađa se. U toku večeri izlazimo iz metro, raspravljamo gde ćemo dalje, prilazi nam neverovatno simpatičan momak sa „zdravo ljudi, baš mi je milo da sretnem nekog poput vas iz Srbije“. Ćaskamo, pita nas ovoono, iz Petrovca na Mlavi je, oženjen, „živi u tamo nekom gradiću“ na istoku, ovde je poslom. Pozdravljamo se. Povratak „kući“, silazimo u Woerdenu, čekaju nas prijatelji, odlazimo na srpsku večeru u restoran koji drži žena iz Zvečana. Tri karađorđeve i mućkalica sa šopskom salatom i pivom. Razlikuje se od onog u „Staroj Hercegovini“ no, nebitno. Pričamo sa vlasnicom. Milo joj je što smo tu. Sledeći dan, cunjanje Gaudom, kupovina sitnica, obilazak zoo vrta sa domaćim živuljkama. Boravak se završava tako što nas domaćini vode na istok skoro do Nemačke, idemo lokalnim putevima (to sam zamolio Holanđanina da čini kad god je moguće – jebeš autoput – kao da idem kroz tunel), prolazimo kroz selo Westendorp (setim se kreatora bosanske zastave), dođemo do neke varošice i parkiramo pred „Lidlom“ zarad kupovine provijanta. Kad, na parkingu, maše rukama i dolazi do nas momak iz metroa u Amsterdamu. Saglasimo se da je Holandija ipak mala. Spavamo u domaćinovoj letnjoj kući, u jutro spuštamo se na jug do Ajndhovena, ljubičasta ptica nas vraća.To je to. Lepa zemlja, dobri i radni ljudi, zeleno i plavo svuda okolo, krave, konji i ovce žive svoje živote bez omči oko vrata. Dogovor je da dođemo opet, hteo bih da odem u Zeeland, da se provezem nasipima s ostrva na ostrvo.Izbegavam bilo kakvo poređenje ovoga i onoga, to je nebo i zemlja, možda ih dostignemo za stotinak godina ako odlučimo da prebacimo iz rikverca u kretanje napred.

Link to comment

da dodam još malo:saobraćaj: prešli smo negde oko 800 kilometara. više od pola van autoputeva. čovek nije pretekao ni jedan automobil, nas 3 - 4 na nasipu preko zaliva. svi voze brzo, niko prebrzo. ležećih policajaca, ispupčenja na kolovozima, sužavanja... sve radi smanjenja brzine koliko hoćeš. svugde duž autoputeva zaštita od buke, onaj od utrehta do amsterdama 4 - 5 traka, osvetljen.razmišljam i bez veze poredim sa nama: napravili su 25 km dug nasip preko vode sa drumom širim od ibarske magistrale, biciklističkim stazama, parkiralištima, parkingom, restoranom, odmorištem na pola druma, prevodnicam na oba kraja.gledam na gugl mapi onaj drugi nasip: pregrađeno severno more 35 km, autoput sa svim ostalim, kamping na ostrvu na sredini. nama je poduhvat 10 kilometara autoputa kroz ledinu do batajnice i kopanje tunela kroz straževicu.ljudi: odmereni, rezervisani i ljubazni. nisam video nervoznog čoveka. oni kojima je u opisu posla ljubaznost još ljubazniji ali ne preko mere. svima s kojima sam kontaktirao od prolaznika, domaćina, preko konduktera u tramvaju, kasirki, do onih od kojih se to očekuje: tečan engleski jezik. ne treba uopšte da lupaš glavu da li ćeš biti shvaćen.gradski prevoz: u amsterdamu tramvaji sa kondukterom. ulaz na prednja i ona kod konduktera vrat. validiranje kod svakog ulaza iz izlaza. stajanje u redu za ulazak. prisustvujem sceni kada žena ulazi na pogrešna vrata. turistkinja. kondukter iz svoje kabine razglasom poziva na holandskom pa na engleskom na validaciju. žena ne razume, sedi. posle nekog vremena kondukter kaže "madam, we're waitiiing". neki putnik jeo jobjasni situaciju. u vodiču ponetom iz begrada piše da obavezno imamo kartu, kazna od 30€ plaća se na licu mesta. mehanizam postoji.deca: pomorski muzej, pored toga što je interaktivan, prilagođen je deci. sobe za igranje, sprave za osvajanje poena, soba sa ogledalima........ u gaudi, deo parka za decu (i roditelje) za zoološkim vrtom. bare sa patkama, labudovima, kavezi sa glodarima, golubovima, zabrani za ovce, koze, konje, magarce, zečeve, kokoške...... zasađene leje sa povrćem, cvećem (natpisi obavezni), prostor sa peskom i svim onim mrdalicama ala ljuljaške, kantina sa nameštajem kao u zabavištu.......ambijent: u zapadnom delu kao da si u arhipelagu. kanali i bare gde god se okreneš. višespratnice sa temeljom u vodi. izađeš na balkon u prizemlju ili se nagneš kroz prozor, ispod tebe plovi patka ili labud. ako nije ispred komšijinih vrata.privatne kuće imaju kanal ispred ili iza objekta. ako je pozadi, tu je privezan čamac.životinje: na velikim livadama, pasu. tu i spavaju. jako veliki broj konja. krave, ovce, sva njihova mladunčad. ovce sam viđao i u gaudi, u stambenim delovima na zelenim površinama između kuća. čije su, kada se muzu krave i ovce, nemam pojma. na zapadu, tamo su livade uz farme pa je jasno.finansije: wizzair do eindhovena i nazad za dvoje 320 €. moglo je i za manje sa par dana napred-nazad. amsterdam, hotel 5 minuta od dama, sa doručkom samouslužnim i cenom od 75€ za dvokrevetnu sobu. karta IAmsterdam za dva dana 52€ sa uključenim prevozom, jednom vožnjom kanalima40 muzeja sa džabe ulazom i popustom od 2.5€ za Rijksmuseum. Plus još gomila mesta sa poustima za klopu i piće. Ulaznice su stavka kada se nakupe. 15 € madurodam, kojkenhof, rajksmuzej, enkhuizen.....bed&breakfast u enkhuizenu 60€ dvokrevetna soba sa doručkom za četvoro, bar. isto tamo, 4 vrlo bogate pice i dovoljno piva 55€ u piceriji. u "lidlu" tamo na zapadu, račun duplo manji od očekivanog.možda se setim još nečegPS: izvini dabo, neće se ponoviti

Edited by djordje geprat
Link to comment

Ma bre mislio sam da imas vremena da editujes, zaboravih ova ogranicenja :) uzivao sam citajuci samo je blo malo nepregledno...

Link to comment

mali dodatak.uverio se vizuelno: holanđani se međusobno poljube tri puta pri susretu. nismo jedinstveni po tome.prilikom kontakta ne recepciji hotela ili muzeja, blagajnama prodavnica suvenira i slično, uvek sam bio upitan odakle sam i to je bilo zabeleženo.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Pitanje za Holandeze, koliki je porez na tehniku, konkretno tablet, i koja je procedura vracanja poreza?Idem u Holandiju krajem meseca, pa bi pazaraio Nexus7 novi, ako mi vrate porez, to ce mi se dobro isplatiti.

Link to comment

nisam holandez al mogu da pomognem :)pdv je 19% a tu valjda potpada i tehnika. ukoliko ideš avionom(šipol) spremi se na dugotrajan i ružan sex. naime, ceo sistem je tako lepo udešen da krv propišaš da ti vrate lovu. ja nisam uspeo, jer da bi je povratio moraš sa bording kartom da pronadješ carinski šalter gde overavaju račun(ovde moraš pokazati uređaj na uvid) posle toga kreće potraga za šalterom banke koji se nalazi u pripizdincima i na drugom kraju je od carine, koji km lutanja. u međuvremenu sam shvatio da moram na avion pa sam trčao do gejta.srećno

Edited by kud u maglu Simovicu
Link to comment
nisam holandez al mogu da pomognem :)pdv je 19% a tu valjda potpada i tehnika. ukoliko ideš avionom(šipol) spremi se na dugotrajan i ružan sex. naime, ceo sistem je tako lepo udešen da krv propišaš da ti vrate lovu. ja nisam uspeo, jer da bi je povratio moraš sa bording kartom da pronadješ carinski šalter gde overavaju račun(ovde moraš pokazati uređaj na uvid) posle toga kreće potraga za šalterom banke koji se nalazi u pripizdincima i na drugom kraju je od carine, koji km lutanja. u međuvremenu sam shvatio da moram na avion pa sam trčao do gejta.srećno
Ovako i u Juznoj Africi i jos ti skine fee ovaj, fee onaj, na kraju ne ostane nista.
Link to comment
  • 1 year later...

Roditelji imaju volje, snage i dzeparac za posetu jednom od velikih muzeja u Amsterdamu, pa se dvoume izmedju Rijksa i Van Goghovog. Nisam bila ni u jednom - ne znam sta da im kazem. ("Onaj u kom je manja guzva"  :ph34r: )

Pomoc?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...