Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Francuska na sve nacine pokusava da proda Rafale brazilu.
I zamalo da uspe, ali se onda srušio jedan primerak i sve je odgođeno. Mnogo je skuplji od npr. Gripena, teško da mogu takvog da ga prodaju nekim siromašcima. Možda nekoj Indiji naposletku...Uopšte, zbog čega su francuski avioni toliko skupi? I Mirage 2000 je bio praktično najskuplji avion u svojoj klasi, dosta skuplji od npr. F16, a da ne govorimo o 29-ki.
Link to comment

Jos nije zavrseno. Politicka odluka je da se kupi Rafale (Lula naginje na to) stim sto bi Dassault uz to prodao i tehnologiju ali vojska naginje na drugu stranu. Uglavnom u Francuskoj su sigurni da ce Brazil kupiti Rafale.A zasto su avioni tako skupi?U francuskoj se sve vrti oko politike, narocito tamo gdje su velike pare. Francuska je uvjek zeljela da ima samostalnu vojnu industriju i da se oslanja samo na svoje snage bez ikakve kooperacije sa drugim zemljama. To negdje uspije (naprimjer TGV, nuklearne elektrane, airbus na pocetku) ali ponekad ima i velikih promasaja (tenk Leclerc mi je prvi pao na pamet a tu ima i drugih primjera iz vojne industrije kao na bespilotne letjelice). Sto se tice vojnih aviona, firma koja ih prozvodi (Dassault) je oduvjek bila usko povezana sa politickim vrhom. Treba imati u vidu da proizvode odlicne avione ali su se strateski odlucili da ti avioni uvjek budu visenamjenski i da imaju najnapredniju tehnologiju (naravno francusku) i valjda su zbog toga toliko skupi. Dodaj u i politicku cijenu i dobijes tako skup avion.Inace Rafale je bolji avion od Gripena (po svim testiranjima Brazilske vojske). Problem je sto takav avion vise nije potreban ratnom vazduhoplovstvu.edit: sada tek vidjeh da nisi usporedjivao Rafale sa F16 i 29. nego Mirage 2000

Edited by borris_
Link to comment

Uh, kako si zaboravio nosac aviona Charles de Gaulle? Aj sto im je trebalo iha-ha godina da ga zavrse, probivsi sve rokove i budzete, vec kad su ga zvanicno i pustili, uvideli su da je pista za sletanje/poletanje - prekratka. Pa onda ono curenje motora, pa odgadjanje svecane prve plovidbe zbog "vetra", etc, etc.

Link to comment

Mislim da su skupi jer je to zemlja od oko 60 miliona ljudi koja pokusava da odrzi nivo vojne tehnologije kao zemlja sa 300 miliona ljudi (SAD).Ruski avioni nisu skupi prevashodno zbog mnogo jeftinije radne snage, ali i zbog stare sovjetske filozofije koju mozemo nazvati "jednostavno, jeftino, masovno, izdrzljivo".SAD avioni su mozda jeftiniji od francuskih (kako koji) jer postoji velika vojna industrija medju kojom ima konkurencije, a takodje mogu da racunaju na velike serije proizvodnje - kako za domacu upotrebu tako i za izvoz - sto smanjuje naravno udeo fiksnih troskova (razvoj itd.) u ceni jedne letilice.Francuskoj svi gorenavedeni faktori fale. Evropljani su generalno to uvideli, pa su se zato udruzili - i za Eurofighter, i Eurocopter, i Airbus, itd.

Link to comment

Treba napomenuti da je Francuska cetvrti izvoznik oruzija u svijetu (2008. godine)1. USA 49%2. UK 15%3. Rusija 8%4. Francuska 7.2%5. Izrael 6%A ovo lista zemalja koje najvise trose za vojsku (2006. godine)1 USA 2 UK 3 France 4 Japon, 5 Chine 6 Allemagne 7 Italie 8 Arabie Saoudite 9 Russie 10 Inde 11 Corée du Sud 12 Canada 13 Australie, 14 Espagne 15 Israël

Edited by borris_
Link to comment
Treba napomenuti da je Francuska cetvrti izvoznik oruzija u svijetu (2008. godine)1. USA 49%2. UK 15%3. Rusija 8%4. Francuska 7.2%5. Izrael 6%
Odakle su ti ovi podaci? Prema SIPRI za 2009. imas ovaj raspored:1. USA2. Rusija3. Nemacka4. Francuska5. UK6. Spanija (tik uz UK)
Link to comment

Meni se verodostojnijim čini ovaj drugi spisak, osim ako sam propustio neku revoluciju koju je UK vojna industrija napravila u prethodnih par godina.

Francuskoj svi gorenavedeni faktori fale. Evropljani su generalno to uvideli, pa su se zato udruzili - i za Eurofighter, i Eurocopter, i Airbus, itd.
Jeste, ali ako me pamćenje ne vara EFA je još skuplja od Rafala, jedino što ima ugovorene nabavke za 4 države umesto za jednu. :D A po nekim podacima i simulacijama, Rafale je dobio mnogo bolje kritike od Eurofightera.
Link to comment

Ako se dobro secam kad su se rastali EF i rafal u zasebne projekte, rafal je relativno brzo izasao a oko EF su cackali ko ludi. Vremenom su izgubili skoro sve potencijalne kupce (male zemlje EU i stranci) i sve otislo u qrac. Na projekat EF je potrosena kamara para.mislim da ovo dovoljno govori o ceni EF:

Since 2003 the Ministry of Defence have refused to release updated cost estimates on the grounds of 'commercial sensitivity'
:D izvor: wiki Edited by Shan Jan
Link to comment

Dobro, ja sam rekao da su se Evropljani zbog tih i takvih stvari udruzili, ne nuzno da je njihova saradnja bila skroz uspesna :D

Edited by hazard
Link to comment

Interesantan podatak za Nemacku. Nekako mi pade na pamet istorija, zakljucci posle WWI i WWII, i prognoze sta ce biti ako se ponovo naoruza. + ujedinjenje , tamna buducnost za EU

Link to comment

I ja sam to cuo, onda ce da porobi evropu, natera sve da kupuju njene proizvode i postati tako najveci izvoznik i najmocnija industrijska zemlja na planeti. Nadam se da nikad necu ziveti u takvom svetu :(

Edited by Shan Jan
Link to comment

Meni je nejasno zasto je na drugom /trecem mestu medju evropskim zemljama, jedna drzava sa javno proklamovanim nikad vise , ne interesuje nas ciljevima . Mogu da shvatim GB sa obavezama i savezima sa bivsim kolonijama, drzavama Komonvelta, par prekomoskih teritorija , duznost prema velikom savezniku, ili Francusku, takodje sa interesima u frankofonskim zemljama i visokom cenom samostalnosti u naoruzavanju i razvoju vojne tehnologije, ali, Nemacka zasto ? Da ne trolujem, u stvari nije ovo tema, mozda na drugom mestu.

Edited by kapetanm
Link to comment

Daj bre ne mesaj izgovore i prave namere. Nemacka je samo takticnija od ovo dvoje jer ima na savesti iskorenjivanje jevreja u Evropi. Cim zemlja postane dovoljna velika i napredna da pravi odredjene stvari pravice ih. Sve je to biznis.

Link to comment
Meni je nejasno zasto je na drugom /trecem mestu medju evropskim zemljama, jedna drzava sa javno proklamovanim nikad vise , ne interesuje nas ciljevima . Mogu da shvatim GB sa obavezama i savezima sa bivsim kolonijama, drzavama Komonvelta, par prekomoskih teritorija , duznost prema velikom savezniku, ili Francusku, takodje sa interesima u frankofonskim zemljama i visokom cenom samostalnosti u naoruzavanju i razvoju vojne tehnologije, ali, Nemacka zasto ? Da ne trolujem, u stvari nije ovo tema, mozda na drugom mestu.
Zato sto Ameri ne dozvoljavaju da budes 2. ekonomija u NATO a da ne trosis pozamasno na naoruzanje.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...